Вплив віртуального спілкування на особистість молодих людей

Пузанова Е.А.

Астраханський державний університет, Росія

Вплив віртуального спілкування на особистість молодих людей

Слово «Інтернет» кілька десятиліть тому було відомо лише вузькому колу фахівців з комп'ютерних мереж, а сьогодні воно не сходить зі шпальт комп'ютерних газет і журналів, часто зустрічається в неспеціалізованих виданнях і звучить в передачах телебачення і радіо. Чим же приваблює така пильна увага ця глобальна мережа, з розвитком якої пов'язують новий етап в інформаційній революції початку 21 століття? Перш за все, практично необмеженими можливостями поширення інформації, доступу до накопичених інформаційних ресурсів і спілкування між користувачами комп'ютерних мереж у різних країнах світу.

З виникненням мережі Інтернет з'явилася нова інформаційне середовище, в якій інформація транслюється, складається, копіюється практично миттєво. Це середовище змінює зміст і цінність багатовікових підвалин і понять, трансформує норми моральності [8].

Серед глобальних інформаційної мережі, яку називають «киберпространством», «соціальної віртуальною реальністю», «нульовим простором», «паралельним світом», нової «середовищем існування» - це не тільки взаємозв'язані за допомогою комунікативного обладнання та програм комп'ютери, а, перш за все взаємодіючі в цьому середовищі люди з продуктами своєї активності. За визначенням А.Є. Войскунского, середа Інтернету - комплексне екологічне простір, в якому виявляють активність десятки і сотні мільйонів людей.

Число користувачів Інтернет строго порахувати неможливо, але за даними оцінками сайту ФОМ (фонд громадської думки) в Росії воно становить 42 млн. Чоловік (36% всього населення країни) і з кожним роком продовжує збільшуватися швидкими темпами (див. Рис 1). Віртуальне спілкування стає все більш популярним особливо серед молоді (за даними того ж сайту) [3].

Віртуальне спілкування стає все більш популярним особливо серед молоді (за даними того ж сайту) [3]

рис.1

За останнє десятиліття з'явилася чимала кількість, як вітчизняних, так і зарубіжних, теоретичних і експериментальних досліджень, присвячених проблемі Інтернет-комунікації (А. Войскунский, Ю.Д. Бабаєва, О.Є. Жічкіна, Є.П. Белінська, Ю . М. Євстигнєєва, О.Н. Арестова, Т.А. Наумова, Greenfield DN, Surratt С, Young К.S. і ін.). Однак найбільш популярною темою дослідження серед зарубіжних і російських авторів є дослідження негативного впливу віртуального середовища на особистість, що приводить до Інтернет-залежності і відходу від реального життя, часто глобальні комп'ютерні мережі вони характеризують як інформаційне середовище негативної девіантної спрямованості. Навряд чи можна погодитися з такою одностороннім трактуванням впливу Інтернету.

Розглянемо позитивну сторону віртуального середовища. Формування глобальних інформаційних мереж, поява нових технологій вперше в історії відкривають можливості зв'язати буквально кожного з кожним. Об'єднати інформаційні ресурси різних народів і культур, забезпечити до них доступ будь-якій людині на землі. Ці процеси несуть з собою найглибші якісні зміни у всіх сферах людської діяльності.

У світі відбувається злиття в єдину середу різних сторін життєдіяльності людини. Інтернет стає формою організації спільної інформаційно-пізнавальної та комунікативної діяльності людей, виступаючи носієм моральних цінностей.

На думку Т.В. Філіппової, роль Інтернет може бути визначена наступними постулатами:

· Інтернет дозволяє встановлювати горизонтальні зв'язки в спілкуванні між людьми;

· Інтернет не нав'язує інформацію. Вона тільки пропонується до добровільного сприйняття;

· Інтернет дозволяє стати учасником інформаційного процесу будь-якій людині;

· Інтернет не створює передумов для маніпулятивного спілкування. А навпаки - вони зникають. Питально-відповідні ряди не дають можливості для обману і маніпулювання;

· Інтернет (на відміну від ЗМІ) які блокують свідомість, розкріпачує людини і розширює сферу його свідомості;

· Висловлені через Інтернет думки стають доступними досяжними для сприйняття іншою людиною. В Інтернет інформація не гине;

· Інтернет створює локальні спільноти людей як альтернативу сірої безликої натовпі або стандартному шару. Вони самоорганізуються і самоврядні змінюючи при цьому структуру суспільства;

· В Інтернеті людина завжди залишає за собою вибір, його ніхто не має права забрати.

Важливо відзначити той факт, що потенційні небезпеки Інтернету та інших комп'ютерних мереж з точки зору змісту поширюваної антигромадської інформації, є одним з найбільш поширених соціальних міфів. При цьому прихильники цього міфу в спекулятивних цілях використовують підвищений інтерес соціуму до нового засобу комунікації, забуваючи про те, що потенційно шкідливу для суспільства інформацію можна поширювати крім Інтернету по телефону, факсу, через книги, засоби масової інформації та інші інформаційні канали.

Інтернет формує нову сферу інформаційної взаємодії, призводить до виникнення нових видів суспільних відносин. Завдяки функціонуванню глобальної мережі, формується нова масова, постійно зростаюча спільність людей, об'єднаних спільними інтересами, прагненнями, соціокультурними орієнтаціями, незважаючи на етнічні, соціально-політичні та інші відмінності. Таким чином, Інтернет виконує в соціумі інтегративну функцію.

На сьогоднішній день за допомогою Інтернет-ресурсів молоді люди можуть дозволити собі вирішити проблеми невпевненості в собі, сором'язливості, самотності, зовнішньої привабливості, міжособистісної взаємодії, тобто Інтернет допомагає знайти найбільш підходящий для конкретного індивідуума вихід з глухого кута реальних комунікативних проблем. Інтернет розширює молодим людям простір для комунікації.

Віртуальне спілкування дозволяє юнакам і дівчатам позбутися бар'єрів, що існують в реальному спілкуванні. Завдяки спілкуванню через Інтернет молодь напрацьовує практику живого, відкритого і всебічного спілкування. Воно не контролюється рамками загальноприйнятих норм і, в якійсь мірі, давно віджилих традицій. Так званий соціальний нагляд, існуючий в кожному суспільстві, не проникає в світ Інтернету. Моральна оцінка цього факту, «добре» це чи «погано», вимагає глибокого вивчення.

У віртуальному просторі існує своя специфічна етика взаємин, вона більш прийнятна для вільної особистості. Тому як середовище взаємодії між користувачами Інтернет представляється для сучасної молоді більш привабливим і людяним, ніж звичайна реальне життя.

У глобальній мережі можна створювати себе заново стільки раз, скільки вважаєш за потрібне, скільки тобі хочеться. Інтернет, як засіб трансформації особистості, істотно розширює її межі і надає великі можливості. Ставши більш відкритими і довірчими для самих себе, юнаки і дівчата отримують здатність так само відкрито, і з довірою спілкуватися з іншими людьми. Комунікативний зв'язок встановлюється без праці і гранично швидко. Отримавши зворотний зв'язок, вони здатні зрозуміти, наскільки вона відповідає їхнім очікуванням. Відчувши цю невидиму нитку, яка може бути встановлена ​​на будь-якій відстані, вони не замислюючись входять в світ віртуальної реальності, таким чином, поповнюють Інтернет своїм «Я».

У разі ж неадекватною зворотного зв'язку, що теж можливо (як і в реальному житті), коли не влаштовує відповідь співрозмовника, юнаки і дівчата пропускають її мимо своєї свідомості (тобто просто відключаються від мережі). Вона не викликає у них настільки бурхливого обурення, як відповідна реакція на соціальний контакт в реальному житті, яка виявилася неспівзвучним їх очікуванням або ситуативному емоційному стану.

Таким чином, на основі теоретико-емпіричного аналізу проблеми можна сформулювати наступні висновки.

Інтернет для сучасної молоді представляє особливий «світ», паралельний реально існуючого, в якому, як і в сьогоденні, юнаки і дівчата можуть знайти достатньо багато корисного за допомогою спілкування в кіберпросторі. Основними позитивними моментами віртуального спілкування для розвитку особистості молодих людей можна виділити:

- можливість компенсувати власні недоліки (наприклад, зовнішність, фізичні дефекти, властивості характеру);

- можливість відчувати себе більш розкутим, ніж в реальному житті;

- можливість впоратися з депресією;

- можливість позбутися комплексу невпевненості в собі;

- можливість самореалізуватися.

література:

1. Арестова О.Н., Бабанін Л.Н., Bойскунскій А.Є. Мотивація користувачів Інтернету http: // www .follow .ru / article / 113

2. Белінська Є.П., Жічкіна А.Є. Стратегії самопрезентації в Інтернет та їх зв'язок з реальною ідентичністю. http://flogiston.ru/projects/articles/strategy.shtml

3. Бюлетень «Інтернет в Росії. Осінь 2009 »// сайт Фонд Громадської Думки http: // bd. fom. ru / report / map / int 1209_ pressr

4. Войскунский А.Є. Психологічна наука в дослідженні Інтернету. Опубліковано: Технології інформаційного суспільства - Інтернет і сучасне суспільство Матеріали Всеросійської об'єднаної конференції. Санкт-Петербург, 20-24 листопада 2000 р СПб, 2000.. - 292с.)

5. Войскунский А.Є. Психологічні аспекти діяльності людини в інтернет-середовищі // 2-а Російська конференція з екологічної психології. Тези. М .: Екопсіцентр РОСС. 2000. - С. 240-245.

6. Євстигнєєва Ю.М. Психологічні особливості звернення до комп'ютерних ігор в підлітковому віці // Дис. Канд. Психол. Наук: 19.00.13 му, 2003.

7. Жічкіна А.Є. Взаємозв'язок ідентичності і поведінки в Інтернеті користувачів юнацького віку // Дис. Канд. Психол. Наук, М, 2001..

8. Кочетов О.М. Вплив Інтернету на розвиток суспільства // Інформаційне суспільство - 1999.- вип.5- С.43-48)

9. Наумова Т.А. Образ "Я" Інтернет-залежних і Інтернет-незалежних соціальних агентів у віртуальному просторі // Дис. Канд. Психол. Наук: 19.00.05 Ярославль, 2008

10. Філіппова Т.В. Інтерактивна комунікація в емпіричної соціології (досвід соціологічного аналізу Інтернет-опитувань) // Дис. Канд. Соц. Наук: 22.00.08 М, 2000.

Чим же приваблює така пильна увага ця глобальна мережа, з розвитком якої пов'язують новий етап в інформаційній революції початку 21 століття?