Врятуйте ж їх душі

Після низки дитячих самогубств групами "ВКонтакте" зайнялися борці з кіберзлочинністю. Відповідального за зачистку суїцидальної контенту Росспоживнагляду впору складати повноваження. Після низки дитячих самогубств групами ВКонтакте зайнялися борці з кіберзлочинністю

Ростислав Кошелев / Інтерпресс

За три дні публікацію «Нової газети» «Групи смерті» про таємничі спільнотах в соціальних мережах, юні члени яких кінчають життя самогубством, прочитали 1,5 млн чоловік. Член Ради Федерації Мізуліна побачила сплановану кампанію з винищення молодого покоління, організатори спільнот виправдовуються: «Ви не так зрозуміли», а Росспоживнагляд звітує про успіхи.

Про мережевому вирощуванні підлітків-самогубців, хто перебував в спільнотах «ВКонтакте», через ініціацію, багаторівневі квести, виконання зашифрованих завдань на шляху до головної мети - «випилювання» (самогубства), розповіла «Нова газета» . За основу взято кілька реальних історій; журналісти оперували даними про 130 суїциди за півроку. Історія викладена очима батьків, які змушені після втрати дітей зануритися в мережеву підліткову абракадабру, впевнених в сектантської природі паблік на тему суїциду. Переконаності допомагала завуалированность паблік. Їх назви включали цифри, латинські літери, назви морських ссавців, водойм.

Ідею змови жваво підхопила заступник голови комітету Ради Федерації з конституційного законодавства і держбудівництва Олена Мізуліна. За її словами, наведеними на сайті Ради Федерації, за останні роки кількість підліткових самогубств зросла в Росії більш ніж на третину, а країна зберігає лідерство в Європі за кількістю самогубств серед підлітків.

«Згодна з тими експертами, які схильні бачити у всьому, що відбувається, продуману ... кампанію по доведенню дітей до самогубств», - заявила вона і запропонувала доповнити КК РФ статтею за підбурювання до самогубства з використанням Інтернету і адміністративну відповідальність для власників сайтів: «Неприпустимо, щоб подібна інформація поширювалася настільки широко і безперешкодно. Керівництву та власникам соціальних мереж необхідно розробити механізми, що виключають будь-яку можливість появи спільнот з пропагандою самогубств ».

Колишній сенатор, а нині статс-секретар федеральної палати адвокатів Костянтин Добринін скептично поставився до радикальних пропозицій.

«З повагою ставлюся до ідей Мізуліной, але їх слід виправити. Перш ніж виступати з введенням кваліфікуючої ознаки КК або посиленням законодавства, треба встановити пробельность норми (від слова «пробіл». - Ред.) Або зрозуміти, чому вона не працює. А не працює вона з тієї причини, що наші правопріменітелі не бачать проблем, які бачить уже все суспільство. Давайте тверезо оцінимо, чи належним чином використовують правоохоронці існуючий інструментарій, а потім подивимося, чи дійсно нам чогось бракує », - сказав Добринін« Фонтанці ».

вірус

Досвідчені користувачі тематичних співтовариств і форумів після статті «Нової» відзначили, що теорія змови в мережах має мало спільного з реальністю. Ще з 2011 року розкручувалася групи, присвячені суїцидів, збирали тисячі підлітків, які ділилися наболілим, і те, про що розповіла «Нова», теж було своєрідним флешмобом, - що почався після загибелі 17-річної мешканки Уссурійська Ренати Камболіной, відомої користувачам «ВКонтакте» як Ріна Паленкова. Вона покінчила на себе руки 23 листопада 2015 року. Завдяки участі в закритих спільнотах, де збиралися молоді любителі смакувати суїцидальну тему, її смерть справила вірусний ефект. До сих пір у відкритому доступі можна знайти фотографії її тіла, розділеного з головою, і як і раніше актуальні обговорення того, що напередодні самогубства дівчина опублікувала Селфі на тлі товарного поїзда, а ніхто цього не надав значення. Після Ренати дійсно сталося кілька самогубств, які дозволили «Нової» вивести закономірність участі в групах підлітків і їх вчинків.

ефект Вертера

Взаємозв'язок медійності самогубства і сплеску наслідувань була доведена ще в 1974 році соціологом Девідом Філіпсом на прикладі роману Гете «Страждання юного Вертера». Після виходу книги в 1774 році аж до кінця століття, в залежності від території її поширення, по Європі прокотилася хвиля самогубств. Термін «Ефект Вертера» увійшов у науковий обіг. Він, власне, можна застосувати і до низки подій, описаних «Нової».

Власне розслідування провела «Лента.ру» , Поспілкувалася з творцями груп, в яких перебували загиблі і де легко відшукати матеріали провокаційного характеру. Творці цілком щиро божилися, що шок-контент був, навпаки, спрямований на запобігання самогубств, а то, що його деякі прийняли за заклик, - трагічний збіг.

Посилання Мізуліной на відповідальність власників соцмереж, напевно, справедливі, але лише частково. У держави теж є обов'язок стежити за небезпечною інформацією. Інша справа, що в світі про проблему суїцидів в зв'язці з інформаційним полем говорять давно і багато (в 1999 році ВООЗ почала реалізацію всесвітньої ініціативи з превенції самогубств. - Ред.), А Росія лише розгойдується. Лише в жовтні 2012 року було прийнято постанову № 1101 про реєстр заборонених доменних імен з вмістом інформації про способи самогубств і агітування до них. Відповідальним за зачистку Інтернету від зла був чомусь призначений Росспоживнагляд (РПН). Тодішній глава відомства Геннадій Онищенко з ходу запропонував ввести кримінальну відповідальність для пропагандистів самогубств, а за ці неповні чотири роки відомство відзвітувало про свою діяльність у вигляді восьми однотипних релізів з ідентичною шапкою «Про діяльність щодо запобігання самогубств серед дітей та підлітків». У них змінювалися тільки кількість закритих сторінок і ступінь акцентування на питому роль «ВКонтакте». Судячи з останньої інформації РПН, на паблік і сторінки соцмережі доводиться 3050 посилань і сторінок із забороненою інформацією, а це 30% від усього обсягу заблокованого (9357).

Якусь аналітику намагався проводити Слідчий комітет і прийшов до висновку, що значна частина дітей-самовбивць росла в сім'ях, які вже перебували у важкій життєвій ситуації, але залишалися без контролю держави. Також зауважувалося прорахунки медиків, які ігнорували критичний стан майбутніх самогубців. Інтернет-сайти з інформацією про способи суїцидів Олександр Бастрикін називав однією з найсерйозніших загроз і навіть пропонував «докорінно змінити ставлення регіональної влади до проблем дітей, включивши до переліку показників ефективності кількість суїцидів, скоєних дітьми».

лукавство цифр

У 2014 році ВООЗ підготувала доповідь «Запобігання самогубств. Глобальний імператив », намагаючись на світовому рівні зробити профілактику суїциду пріоритетом охорони здоров'я та державної політики. До цього призвели тривожні оцінки від 2012 року. У світі число смертей від самогубств досягло 804 тисяч, тобто частотність становила 11,4 випадку на 100 тисяч населення. У Росії цей показник був 19,5 (31 997 самогубців). У віковій групі 5 - 14 років - 1,7 випадку на 100 тисяч. Ця частотність характерна для країн Африки. Для порівняння: в країнах Європи - 0,3 - 0,5.

Спиратися на національну статистику небезпечно. Великий ризик потрапити в «молоко». Похибки ахові, розкид цифр можливий навіть по лінії одного відомства, з чого можна зробити висновок, що в Росії нікому достеменно не відомо, скільки дітей і підлітків закінчують життя самогубством.

Наприклад, в релізі СК осені 2012 року зазначається: «У 2010 році на території Росії зареєстровано 798 випадків самогубств неповнолітніх, в 2011-му - 896, в першому півріччі 2012-го - 532».

У повідомленні 29 травня 2013 року вказується: «Тільки за два минулі роки число неповнолітніх, які загинули в результаті самогубств, досягло майже півтори тисячі (2011 р - 711, 2012 року - 730)».

При цьому «Російська планета» http://rusplt.ru/society/pochemu-deti-sovershayut-samoubiystva-18106.html, приводячи статистику ВООЗ, повідомляла про 200 неповнолітніх самогубців по країні в 2012 році.

Директор Ліги безпечного Інтернету Денис Давидов сьогодні, 19 травня, заявив з посиланням на Росстат, що щорічно в Росії зводять рахунки з життям 1,5. . . . . . . дітей. При цьому той же Росстат фіксує зниження смертності від самогубств, а Мізуліна, навпаки, говорить про зростання.

Через статистичної плутанини взагалі незрозуміло, як Росія буде виконувати рекомендації ВООЗ, націленої на 10-процентне зниження дитячих суїцидів до 2020 року.

настанови журналістам

Втім, один з пунктів уже виконано. У квітні 2016 року Росспоживнагляд опублікував практичні рекомендації ЗМІ щодо висвітлення самогубств. В цілому вони списані з методички ВООЗ, але оригінальні вкраплення є.

«Надайте збалансовану картину життя померлого, описуючи проблеми поряд з успіхами і перемогами», - наставляє журналістів РПН і просить кожен раз підкреслювати, що суїцид є наслідком комплексу психологічних і соціальних проблем, психічних розладів, зловживання алкоголем, наркотиками, а також публікувати історії про те , як індивіду вдалося впоратися з труднощами, уникнувши суїцидальних дій, в тому числі завдяки своєчасній психологічної та соціальної підтримки та лікування. Тобто приєднуватися до профілактики.

Сьогодні експертне співтовариство в особі авторитетних суїцидологів, психіатрів і психологів виступило з критикою рекомендацій РПН і запропонувало свої. До групи розробників увійшли, зокрема, вчені Федерального дослідного центру психіатрії та наркології, Московського НДІ психіатрії, Науково-дослідного психоневрологічного інституту імені Бехтерева. Журналістам радять використовувати тільки достовірні джерела інформації, уникати передчасних висновків про причини самогубства, не допускати широкого тиражування новин щоб уникнути наслідувальних суїцидів, які не трактувати суїцидальну поведінку як природну реакцію на поточні події.

Один з розробників, керівник Центру кризової психології Михайло Хасьмінскій пояснив невдоволення логікою відомства: "Замість створення сильної авторитетної експертної групи чиновники залучили якихось анонімних людей, особи яких не розкривають. Окремі поради в проекті Росспоживнагляду суперечать один одному і навіть здоровому глузду. У багатьох випадках вони малозрозумілі ".

Сумніви в рівні кваліфікації відповідальних за пошук і експертизу інтернет-контенту частково підтверджуються планами відомства. Лише на 2016 рік намічені навчання співробітників на базі факультету психології МГУ і підготовка методичного посібника "Експертиза матеріалів сайтів в мережі Інтернет на предмет наявності в них інформації про способи вчинення самогубства і (або) закликів до самогубства". І як випливає з офіційної інформації РПН, в його поле зору потрапляють сторінки користувачів з характерними назвами «Суїцид», «Різати вени», «Смерть через любов» і подібними. Це пояснює, чому спокійно існують паблік з латиницею, цифрами і ссавцями в назвах, а вони-то і привертають більшість підлітків, яким подобається таємниця.

У безсиллі перед шифрувальником розписався і Роскомнадзор: "Оскільки сегмент відкритих сторінок в результаті спільної роботи з Росспоживнаглядом був вичищений практично повністю, творці таких груп почали закривати доступ, роблячи сторінки приватними. Можливості стандартного моніторингу ... стали обмеженими. Тому ми закликаємо повідомляти про конкретні посиланнях на гарячу лінію ".

Приклад тієї ж "Лента.Ру», яка з видимою легкістю дістала стільниковий телефон творця однієї з найбільш одіозних груп, і хвилина, витрачена "Фонтанкой" на пошук його фотографії і справжні ім'я-прізвище, кажуть, мабуть, про те, що в заяві не всі правда.

Разом з тим стаття "Нової" змусила державні інститути ворушитися.

"Вдалося ідентифікувати адміністраторів деяких спільнот (в яких перебували підлітки-самогубці. - Ред.), Їх дані передані в управління" К "МВС", - відзвітував Роскомнадзор.

Лідер руху "Божа воля" Дмитро енте після статті "Нової" і репресивних планів Мізуліной опублікував пост з побоюваннями: "Інтернет - це така штука, в ньому завжди було все, що душі завгодно. Від звичайної порнографії до торгівлі живими людьми. Природно, там завжди був і суїцид-контент. Природно, цим займаються органи і весь час від когось ловлять, а кого-то немає. Але там же є і незліченна безліч вільних майданчиків для нормального творчості, дискусій на будь-які теми, об'єднання людей за інтересами і , нарешті, за переконаннями. В Росії ж е в останні роки намічається тренд на обмеження свободи в Інтернеті, щоразу це відбувається під слушним приводом і кожен раз вироджується в засіб боротьби з незалежними ініціативами і нав'язування волі держчиновника. "Боротьба з тероризмом" - заборона анонімних платежів і переказів. "Боротьба з дитячою порнографією "- блокування сайтів без суду. У тому числі - блок блогу того ж Навального. Багато він порнографії викладав? Що буде під прапором боротьби з дитячими суїцидами? Авторизація по паспорту? Зобов'язання реєструвати будь-яку сторінку у чиновників? 99% людей на землі використовують Богом дану свободу вибору до злу і смерті. Але це не привід забороняти свободу, тому що її дав сам Бог. Держава ж існує не для того, щоб на землі був рай, а щоб вона остаточно не перетворилася на пекло. Розслідування відміни дітей до суїциду і покарання винного - це справа держави. Але не справа держави вирішувати за дорослих людей, що їм дивитися, як одягатися і в які ігри грати. Упевнений, наявних повноважень і обмежень для виконання того, що потрібно виконувати державі, цілком достатньо ".

Ще не від'єднають

Одними регуляторами, звичайно, дітей від паблік НЕ захистити. Психоаналітик Дмитро Ольшанський в ефірі «Фонтанкі.Офіс», присвяченому підлітковим суїцидів, заявив: "Виховувати треба не дітей, а батьків. Людина жива, поки вирішує проблеми. Вони є у всіх. Єдина порада - будьте на зв'язку з дитиною, заслужите роль старшого товариша. Як то кажуть, «родоки - дурні», але у них трохи більше інформації та знань про цю життя. і не треба соромитися зізнаватися в тому, що чогось не знаєте. Якщо авторитет тримається на п'єдесталі знань, гріш йому ціна. авторитет тримається на довірі ».

За словами Михайла Хасьмінскій, треба уникати демонізації суїцидальних спільнот. "Нічого нового, по суті, журналісти в останні дні не сказали. Групи існують давно, основна мотивація їх творців, які теж страждають від депресій, - зібрати собі подібних. Деякі відчувають збочене задоволення від доведення користувачів до важких психічних наслідків. А шанувальники груп були і будуть. Десять відсотків населення мають суїцидальний дискурс. Товариства замінюють дітям авторитетів. Батьки одержимі споживчої лихоманкою, зароблянням грошей, а не вихованням дитини ".

На сайті Московського НДІ психіатрії, який впритул займається проблемами суицидологии, приведено дослідження Єльського університету про вплив Інтернету на мозок людини, точніше - його проникненні.

«Ми розглядаємо Інтернет як свого роду '' партнера по пам'яті '', з яким можемо вільно обмінюватися інформацією, - вважають дослідники. - І ми вже не дуже добре усвідомлюємо, що знає наш мозок, а що - Інтернет, і в результаті отримуємо '' ілюзію знань ''. Проблема тільки в тому, що людина тепер точно не знає, що він знає, а що - ні, що може виявитися дуже незручно, якщо він раптом виявиться без доступу до Мережі. Даний ефект може виявитися ще сильніше для молодого покоління. Стільниковий телефон майже перетворився на додаток до нашого мозку. Вони навіть не розуміють, що це не реальність - до тих пір, поки їх не від'єднають ».

Олександр Єрмаков, "Фонтанка.ру"

Багато він порнографії викладав?
Що буде під прапором боротьби з дитячими суїцидами?
Авторизація по паспорту?
Зобов'язання реєструвати будь-яку сторінку у чиновників?