Всі студенти білоруських вузів і ссузів, що навчалися за рахунок коштів державного і місцевих бюджетів, повинні були прибути на роботу за місцем розподілу 1 серпня, перерозподіл, житло, «підйомні», компенсації

  1. Житло та матеріальна допомога
  2. Компенсація коштів держбюджету
  3. Перерозподілу для возз'єднання сім'ї
  4. цільове спрямування
  5. вільний диплом
  6. інші випадки

Всі студенти білоруських вузів і ссузів, що навчалися за рахунок коштів державного і місцевих бюджетів, повинні були прибути на роботу за місцем розподілу 1 серпня Всі студенти білоруських вузів і ссузів, що навчалися за рахунок коштів державного і місцевих бюджетів, повинні були прибути на роботу за місцем розподілу 1 серпня. На найактуальніші питання, що виникли у молодих фахівців, порталу www.interfax.by відповіла провідний спеціаліст з кадрової роботи ГІУСТ БГУ Дар'я Вікторівна Корнеевец.

Житло та матеріальна допомога

Гість: «Здрастуйте! Підкажіть, будь ласка, я закінчила університет і відпрацьовую з розподілу. Мені надали житло, яке знаходиться в антисанітарному стані (миші, щури, слимаки, черв'яки, грибок). У підприємства є відомче житло, в якому мешкає не молодий спеціаліст, уродженець цій місцевості. Чи маю я перевага на проживання у відомчому житлі? »

-Ні. Надання житла, повна або часткова компенсація коштів, витрачених на оренду, - це не обов'язок, а право наймача. Тому він має право сама вирішувати, кого заселяти в відомче житло, а кого ні.

sasa.08051992: «Здрастуйте, у мене таке питання: мене як молодого фахівця відправили на доопрацювання в місто Мінськ, сам з Бреста, чи зобов'язаний роботодавець надати мені житло?»

-Знову ж немає, тому що надання житла, повна або часткова компенсація коштів, витрачених на оренду, - це не обов'язок, а право наймача.

Анна: «Здрастуйте! Я молодий спеціаліст (після коледжу), заміжня, маю дитину віком 10 місяців. Розподілена з обласного центру, де зареєстрована з сім'єю, в маленьке містечко, де мені не раді, тому що я зажадала декретну відпустку. Скажіть, будь ласка, на які грошові виплати я маю право (посібник - само собою, а ось підйомні, премії і т.д.). Просто директор, а так зрозуміла, намагається постійно мене обдурити і провести. Дуже потребую вашої допомоги.

І чи можу влаштуватися на роботу раніше відведеного терміну? Спасибі величезне заздалегідь! Дуже сподіваюся на відповідь ».

-Кожен фахівець, який навчався за рахунок коштів держбюджету, після прибуття на роботу на місце розподілу має декларація про виплату «підйомних» грошей. Така матеріальна допомога буває різною, залежить не від тарифної ставки, а від величини стипендії, але буває, що нараховується і по-другому. Це потрібно уточнювати у місцевій бухгалтерії. Раніше, ніж закінчиться ваш декретну відпустку, а дитині виповниться 3 роки, на роботу ви вийти можете. Але якщо ви вирішите працевлаштуватися раніше, ніж закінчиться термін відпрацювання вашого розподілу, то вам доведеться ще його відпрацьовувати.

Компенсація коштів держбюджету

Ілля: «Відпрацював рік, поїхав до Туреччини, але не зміг повернутися до терміну, з якого закінчився відпустку, проблеми з виїздом, викликали в суд, за словами батьків, на який я теж не з'явився. Які заходи до мене будуть застосовані? »

- Не дивлячись на те, що на судове засідання ви не з'явилися, суд вам призначить розмір компенсації матеріальних засобів, витрачених державою на ваше навчання, і термін, в який ви будете зобов'язані погасити ваш борг.

Гість: «Здрастуйте! В цьому році я закінчила БТЕУПК. Навчалася за рахунок коштів споживчої кооперації. У дипломі - кваліфікація логістик-економіст. Повинна відпрацювати 2 роки. Мене оформили логістиком, але працюю я товарознавцем в торговому відділі. Коли я сказала, що буду відпрацьовувати тільки по своїй спеціалізації, мені відповіли, що товарознавець прирівнюється до логістику.

Чи мають вони рацію? І як ні, то що робити? "

- Якщо випускника розподілили за фахом, а безпосередньо на виробництві доручили виконувати обов'язки, які не відповідають отриманої та заявленої в напрямку на розподіл спеціальності, слід звернутися до відділу кадрів навчального закладу, яке його розподіляла. Якщо ви доведете, що працюєте не за професією, вас перерозподілять умови наявності вільних вакансій. Якщо їх не буде - нададуть вільний диплом.

Гість: «Здрастуйте! В цьому році я закінчила технікум, мені потрібно відпрацьовувати 2 роки. Там, куди мене розподілили, я працювати не хочу і підшукую нове місце роботи. Якщо я просто влаштуюся туди, куди я хочу, мені нічого не доведеться виплачувати? І чи не буде у мене проблем якихось? »

-Коли молодий спеціаліст приступає до роботи на підприємстві, де його розподілили, до навчального закладу, що випустило фахівця, обов'язково приходить лист з підтвердженням того, що молодий фахівець прибув на місце розподілу. Якщо такого підтвердження не буде, з вас почнуть вимагати грошову компенсацію спочатку в досудовому, а потім вже в судовому порядку.

Перерозподілу для возз'єднання сім'ї

Катерина: «Здрастуйте! В цьому році закінчила педагогічний вуз, отримала розподіл в Могилевський район. Після розподілу вийшла заміж. Працюю з 15.08 по спеціальності, уклали контракт. Чи можу я зараз перерозподілитися за місцем проживання чоловіка (він проживає і офіційно працює в Могильові)? »

- Ви можете розподілитися по обопільній згоді сторін. Якщо роботодавець не проти вас відпустити і розірвати контракт, можете перерозподілятися. Як причину перерозподілу вказуйте возз'єднання сім'ї.

Гість: «Здрастуйте! З 15.08.2013 приступила до відпрацюванні за розподілом, а незабаром виходжу заміж за громадянина іншої держави (Республіки Польща) і збираюся поїхати за місцем проживання чоловіка. Чи зобов'язана я буду виплатити за невідпрацьований з розподілу час? »

-Так, будете зобов'язані все виплатити, тому що шлюб з громадянином іншої держави не є підставою для перерозподілу або видачі вільного диплома.

Катерина: «У цьому році закінчую БДПУ. У березні остаточний розподіл. Чоловік військовий, розподіл отримаю за місцем роботи та проживання чоловіка, але його влітку можуть перевести в іншу військову частину, чи можу я перерозподілитися? »

- Так. Як тільки чоловіка переведуть в іншу військову частину, до відділу кадрів свого навчального закладу можете подавати документи на перерозподіл для возз'єднання сім'ї.

цільове спрямування

З випускниками, що навчалися за цільовим направленням, ситуація дуже складна. Ці хлопці вчилися за рахунок організації, тому, як буде вважатися термін їх відпрацювання за цільовим направленням, в загальному і для всіх сказати неможливо. Їм слід уважно читати свою угоду з організацією, що відправила їх навчатися за цільовим направленням: там повинні бути прописані всі можливі випадки.

Тетяна: «Я молодий спеціаліст і працюю в сільській школі за цільовим направленням вже другий рік, чи можу я перевестися в школу іншого району? Або я повинна відпрацьовувати в тому районі, від якого давалося напрямок? »

-Якщо у вищому навчальному закладі ви вчилися безкоштовно, але за цільовим направленням - ваше навчання оплачувала не держава, а організація, яка вам видала цей напрям (у вашому випадку, виходячи з вашого звернення, це школа, в якій ви зараз працюєте). Перевестися на інше місце роботи без згоди директора школи ви не маєте права, тому що ваш нинішній роботодавець за кошти з особистого бюджету вивчив фахівця «для себе». Якщо ж з яких-небудь причин (достатня кількість співробітників і т.д.) ваш нинішній роботодавець погодиться вас звільнити, то ви зможете перевестися в школу іншого району.

Гість: «Здрастуйте, у 2007 році я поступала в ветеринарну академію за цільовим направленням, але за весь час навчання мені не виплачували нічого, крім стипендії, на яку я виходила сама. Ось уже рік я відпрацьовую в с / г підприємстві (колгоспі), і у мене з'явилася можливість поїхати в іншу країну. Скажіть, будь ласка, чи зобов'язана я виплачувати гроші, вносити їх потрібно відразу або можна якось на виплат? І де я можу дізнатися точну суму виплати? Або ж, якщо я просто все покину і поїду, - які будуть наслідки? Заздалегідь величезне спасибі ».

-Якщо випускник з яких-небудь причин не може відпрацювати розподіл, то він зобов'язаний виплатити або державі, або, в вашому випадку, тому що ви цільовиками, організації, яка направила його вчитися, суму, витрачену на ваше навчання. Виключення складають: термінова або резервна служба в армії, декретну відпустку і деякі інші випадки. Якщо ви збираєтеся їхати в іншу країну, повернути гроші прийдеться. В якому обсязі - уточнюйте в відділі кадрів навчального закладу, яке вас розподіляла. За правилами, компенсацію необхідно виплатити протягом 6 місяців з моменту початку терміну відпрацювання розподілу (в РБ з 1 серпня). У вашому випадку термін виплати буде, швидше за все, теж 6 місяців, тільки індивідуально призначать дату «відліку». У разі, якщо в добровільному порядку ви не заплатите і просто поїдете, з вас, швидше всього, спробують стягнути компенсацію через суд. Такий розвиток ситуації найімовірніше, якщо в договорі на цільове спрямування не прописано інших умов і обов'язків.

Гість: «Здрастуйте! У липні 2014 року закінчую ГоГМУ, надходила за цільовим направленням з Могилевської обл. За час навчання вийшла заміж, тепер - гомельська прописка, чоловік працює в Гомелі і у липні 2014 року теж закінчує вишку. Чи є у мене шанси залишитися на інтернатуру в Гомелі і чи входить декретну відпустку в термін обов'язкового відпрацювання? »

-Целевое напрямок зобов'язує молодого фахівця повернутися на відпрацювання на підприємство, яка його видала. Але за обопільною згодою сторін можливо перерозподіл. Якщо за цільовим розподілом вас «відпустять», а ваш чоловік буде проживати в Гомелі, то при наявності вільних місць в Гомельської інтернатурі вас залишать у цьому місті. Згідно з Кодексом про освіту (ст. 83) в термін обов'язкової роботи за розподілом після бажанням випускника зараховуються період військової служби за призовом, служби в резерві в Збройних Силах Республіки Білорусь, інших військах і військових формуваннях Республіки Білорусь, період знаходження у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трьох років, а також інші періоди, які визначаються урядом РБ. Прочитайте уважно договір на цільове спрямування.

вільний диплом

Yana: «За яких причинах годі й відпрацьовувати, а як молодий спеціаліст ... і вчилася на бюджеті».

- Кожен випадок індивідуальний, з найпоширеніших варіантів - термінова служба в армії, декретну відпустку, відсутність вільних місць для розподілу.

Гість: «Добрий день! Хотіла спитати: я закінчила вуз на бюджетній формі, мене розподілили не за фахом, чи можу я просити вільний диплом? »

-Так, можете, якщо доведете, що пропонована робота не має нічого спільного з отриманої вами професією, а також навчальний заклад не зможе надати Вам іншої місця для відпрацювання розподілу.

інші випадки

Тетяна: «Здрастуйте! Я молодий спеціаліст, у мене така ситуація. Я закінчила на молодшого спеціаліста медучилище, взяла направлення до лікарні, в якій мене відправили працювати ФАП в село по одній посаді, а робота зовсім інша. Мені не виділили ні житлоплощі, ні підйомних! Добираюся на роботу 17 км на велосипеді кожен день. Куди мені потрібно звернутися, щоб взяти відкріплення? Підкажіть будь ласка?"

-По всіх питаннях ви можете звертатися до відділу кадрів навчального заклади, яке вас розподіляла. «Підйомні» зобов'язані виплачувати всім молодим фахівцям, ви їх в праві зажадати, а ось житло вам надати не зобов'язані. Через те, що вам кожен день доводиться проїжджати 17 км, щоб дістатися до роботи, вас навряд чи перерозподілять або нададуть відкріплення. У вашому випадку можна лише спробувати перерозподілитися, посилаючись на те, що надана робота не відповідає вашій професії або кваліфікації.

Гість: «Здрастуйте. Я закінчила в цьому році вуз, вчилася на бюджетній основі, відпрацьовувати буду 2 роки в колгоспі, я ветеринарний лікар. У господарстві, окрім мене, інший ветслужби немає, поголів'я - 2000 голів, але житло надають. Чи можу я отримати відкріплення через велике навантаження? »

-Ні. Вас розподілили на конкретну посаду з конкретними обов'язками і фіксованою навантаженням, так що з цієї причини ви перерозподілитися або отримати перерозподіл не можете.

Гість: «Здрастуйте! У мене така ситуація: мене розподілили на відпрацювання, в свідоцтві про направлення на відпрацювання зазначено, що я повинна приступити до обов'язків 02.08.13. За деяким обставинам не можу приступити 2-го числа, а тільки c 11 вересня. У відділі кадрів погодилися почекати, але мені подзвонили з університету і попросили протягом тижня надати довідку про працевлаштування. Сказали, що вони зараз складають списки в суд для не з'явилися за місцем розподілу. Чи можу за згодою підприємства розпочати відпрацювання з середини вересня? Як мені бути з університетом? Дайте правової рада, будь ласка, про точні дати відпрацювання. Чи встановлені певні дати для неї? Заздалегідь дякую".

-По взаємною згодою сторін ви можете приступити до роботи пізніше терміну, зазначеного в напрямку. Довідку повинні надати не ви, а організація, в яку ви прибули на розподіл. Всі питання, пов'язані з розподілом молодих фахівців, детально описані в Кодексі про освіту РБ ст.83.

DrDiesel82: «Здрастуйте, я студент 4-го курсу мінського державного політехнічного коледжу, взяв гарантійний лист на розподіл Барановичі на РУП" БААЗ ", в подальшому там хочу проживати. На момент розподілу неодружений, хочу розписатися в квітні, а на відпрацювання в липні. Мінської прописки немає, а сам я з Брестської області, які шанси є у мене розподілитися в Барановичи? Або обов'язково спочатку там прописатися? А якщо не розподілять, то як зробити, щоб потім в Барановичі перерозподілили? »

-Зараз при розподілі реєстрація не є обов'язковою і ролі ніякої не грає. Скоріш за все, вас розподілять за гарантійним листом.

Наталія Назаренко

Чи маю я перевага на проживання у відомчому житлі?
«Здрастуйте, у мене таке питання: мене як молодого фахівця відправили на доопрацювання в місто Мінськ, сам з Бреста, чи зобов'язаний роботодавець надати мені житло?
І чи можу влаштуватися на роботу раніше відведеного терміну?
Які заходи до мене будуть застосовані?
Чи мають вони рацію?
І як ні, то що робити?
Якщо я просто влаштуюся туди, куди я хочу, мені нічого не доведеться виплачувати?
І чи не буде у мене проблем якихось?
Чи можу я зараз перерозподілитися за місцем проживання чоловіка (він проживає і офіційно працює в Могильові)?
Чи зобов'язана я буду виплатити за невідпрацьований з розподілу час?