Втеча з СРСР: Як і чому дезертирував радянський льотчик Беленко

Віктор Беленко, колишній радянський льотчик, відомий у нас як шпигун і зрадник. Що штовхнуло радянського офіцера на державну зраду? Як йому вдалося викрасти суперсучасний літак під прицілом радянських ППО? І що він отримав від американців в нагороду? Чому Беленко кинув сім'ю і втік один, так і не спробувавши ніколи зв'язатися з рідними? Телеканал "Москва Довіра" підготував спеціальний репортаж.

повітряний дезертир

6 вересня 1976, о. Хоккайдо. Літаки японських ППО підняті по тривозі - виявлений невідомий об'єкт. Перехоплювачів вдається відстежити його, але він тут же зникає. Через кілька хвилин, ледь не зіткнувшись з від'їжджають боїнгом, таємничий винищувач сідає в цивільному аеропорту. Володимир Сопряков, тоді заступник резидента КДБ в Японії, дізнався про приземлення радянського військового літака по радіо. Це стало для розвідника повною несподіванкою.

"Це було раннє ранок. Чергова струс. Звичайно, передбачали хороший варіант, що щось з технікою, і він сів не за власною ініціативою, а життя змусило", - згадує Сопряков.

Події того дня розвиваються в дусі американського бойовика. Льотчик виходить з літака, стріляє в повітря і вимагає заховати літак. Аеропорт закривають для польотів на кілька годин. Японці в розгубленості, вони між двох вогнів: радянський перебіжчик Віктор Беленко запросив політичний притулок в США. А СРСР вимагає негайно повернути льотчика і літак. Міжнародний скандал набирає силу, радянська резидентура - на постійному зв'язку з Москвою.

Віктор Беленко, колишній радянський льотчик, відомий у нас як шпигун і зрадник

Радянський льотчик Віктор Беленко

"Андропов дуже жорстко контролював, тиснули сильно японців. Обстановка сильно загострювалася", - говорить Володимир Сопряков.

У відділі кризових ситуацій у Вашингтоні до того дня записи чергових рідко займали півсторінки. Цього разу за зміну списано чотири. Американцям нечувано пощастило: роздобути таку машину плюс чинного військового пілота свого супротивника. Але чи зможуть вони утримати перевагу?

Японські винищувачі 143 рази піднімаються в повітря, на перехоплення радянських літаків, які кружляють поблизу острова. Здається, в будь-яку хвилину ті атакують і знищать викрадений винищувач.

"Я вважаю, що літак можна було знищити. Японці побоювалися підходити до нього, тому десь протягом 2-3 годин, навіть діб - час для цього було. Але ніхто не наважився на це - застосування зброю на чужій території занадто скандально" , - стверджує Сопряков.

Гонка озброєнь

2013 рік. Москва, конструкторське бюро імені Мікояна. Саме тут створюються і тестуються бойові літаки. Тут з'явився і МіГ-25, "літак-невидимка", який мріяли роздобути розвідки всього світу, а вкрав радянський льотчик. Вони намагалися перетворити невдачу з викраденням в перемогу.

"Літак був унікальній конструкції, такий до цього не було взагалі в Радянському Союзі. Випробування тривали довго, але отримані результати дозволили зробити унікальний літак", - розповідає начальник відділу Дослідно-конструкторського бюро ім. А.І. Мікояна Марк Ровінський.

Цей винищувач з'явився за 10 років до викрадення, його демонстрація на авіапараду в Домодєдово викликала фурор. Журналісти, представники аерокосмічних фірм, сенатори США заговорили про суперлітак, який несе найбільшу загрозу американському пануванню в повітрі в будь-якому конфлікті - з тих пір почалося полювання на примари.

Журналісти, представники аерокосмічних фірм, сенатори США заговорили про суперлітак, який несе найбільшу загрозу американському пануванню в повітрі в будь-якому конфлікті - з тих пір почалося полювання на примари

Віктор Беленко

"Уже було ядерну зброю, щосили розгорталася Холодна війна, і ми повинні були захищатися від бомбардувальників, які несли ці бомби. З'явилися надзвукові бомбардувальники", - говорить член науково-технічного комітету ВПС СРСР в 1974-78 роках Анатолій Клягин.

Льотчик Ігор Вовк досі пам'ятає, як вперше сів за штурвал цього фантома, швидкість якого в три рази перевищувала швидкість звуку.

"Само по собі, коли ти летиш швидше за всіх - це гріє, і рекорд висоти на ньому близько 38 кілометрів", - розповідає Ігор Вовк.

Через 5 днів після втечі Беленко на аеродромі Соколівка, звідки він злетів, з'являються "люди в чорному". Вони вилучають всі документи шпигуна і починають допитувати його товаришів по службі. Починається масштабне розслідування. І якщо контррозвідників цікавить, коли і як він це зробив, то сім'ю і колег хвилює - чому.

Підготовка до втечі

Військовий оглядач Віктор Баранець вже 20 років намагається знайти відповідь на це питання. Ця історія трапилася, коли він навчався в академії. Йому було відомо тільки те, що повідомили в пресі. Ось що йому вдалося дізнатися про Беленко за останні роки.

"Божевільна амбітність і вічне почуття, що його недооцінюють. Це у нього на певному етапі переросло в якусь параною самолюбства. Він просто хворів тим, що не весь в орденах, що він не обвішаний великими зірками, що його не публікують на перших сторінках Червоної Зірки , що він не висить на дошках пошани ", - стверджує Баранець.

Коли виник у нього план втечі, як його завербували - чуток з'являється чимало. Особливо популярна версія, що на нього вийшли в одному з ресторанів на чорноморському узбережжі, де він відпочивав. Перевірка спецслужб це не підтвердила, але товариші по службі згадують чимало дивацтв в його поведінці. Беленко вважав за краще проводити відпустку в маленьких північних містечках, при цьому ніколи не розповідав, як відпочив. Він наполегливо вивчав англійську, хоча спілкуватися йому було ні з ким, крім місцевого вчителя. Рвався в ескадрилью винищувачів при тому, що його відразу попередили: підвищення не отримає, занадто пізно за віком. Йому було 29, від польотів теж незабаром б усунули, але він не відступав.

"Американці з ним зустрічалися. Як ми потім все ж з'ясували, з ним зустрічалися у Владивостоці, розповіли про цю базу американську, куди потрібно було посадити літак. А він гепнувся на Хоккайдо, боявся, що його можуть збити", - Володимир Сопряков.

Після втечі Беленко всі закордонні літаки заправляють тільки на одне завдання, щоб їм не вистачило палива перетнути океан або дістатися до військової бази США в Японії. Беленко приземляється в найближчому аеропорту тільки тому, що помічає наближення перехоплювачів. Часу на упізнання немає - це можуть зустрічати американці, а можуть наздогнати свої.

"Дав по тапках"

Чому все-таки втікача пропустили радянські ППО? Вадим Лукашевич, колишній інженер КБ ім. Сухого вважає, що справа тут не тільки в льотному майстерності.

"Беленко служив в Приморському краї, в військах ППО. Вони цікаві тим, що вони знаходяться завжди, а тим більше, в той час, в постійній бойовій готовності. Тим більше, що на Далекому Сході завжди на бойовому чергуванні стояло два перехоплювача, у яких стояло завдання бути через 10 хвилин після отримання сигналу на зліт в районі Японії. Тому переходити його було можна, але цей цейтнот не дозволив прийняти рішення, що він відлітає, що це переліт до ворога ", - стверджує Лукашевич.

Віктор Беленко

Літак Беленко пропадає з ланки винищувачів під час навчального тренування. Він раптом набирає висоту і починає пікірувати в море. У перші хвилини все починають думати, що в миті несправність, пілот і машина загинули. На радарі нічого немає.

"Переходив державні кордони над Японським морем на невеликій висоті, буквально до десятка метрів, що ускладнювало його виявлення. Якщо він йшов на надзвуковий швидкості на невеликій висоті, то виникала шумова діяльність, яка маскувала його політ", - вважає Вадим Лукашевич.

Коли Беленко оголошується в Японії, радянські спецслужби намагаються дістатися до нього. Аеропорт оточений. Тоді йдуть офіційним шляхом. Зустріч вийде дивною.

"Нам потрібно було зустрітися з самим льотчиком. Хоча б побачити його живим, і переконатися, що він сам цього хоче, що це не випадковість, і американці з японцями його обробляють. Довго його чекали, потім привели під руки. Було враження, що він п'яний або під психотропними препаратами. Єдине, що він сказав, що не хоче говорити. На цьому зустріч перервалася, і більше ми його не бачили ", - розповідає Володимир Сопряков.

От винта до гвинтика

Літак відстояти вдається. Правда, на той час, як він опинився у радянській делегації, американці його розібрали до гвинтика. Поки йшли міжнародні переговори, США скористалися моментом і доставили МИГ в контейнерах на свою авіабазу в супроводі 14 бомбардувальників.

Льва Шенгелаю, одного з головних розробників МИГа-25, через місяць після викрадення відправили до Японії на розслідування. Радянський Союз сподівався повернути винищувач, і потрібно було зрозуміти, що встигли американці, і зажадати відшкодування збитків. Перший час представників СРСР недооцінювали, їх зовнішній вигляд викликав подив.

"Військові не мають багато обмундирування громадянського значення, тому є 10 управління по генеральному штабу, де є все, що хочеш. Ось ми вибрали собі однакові краватки, однакові костюми, однакові капелюхи. Смаки у нас співпали. Ось в такому вигляді ми і приступили до роботі ", - розповідає Лев Шенгелая.

За договором сторін СРСР дають добу на розбір контейнерів. Після закінчення терміну необхідно подати Японії свої претензії, інакше - ніякої компенсації. Розрахунок на те, що радянська делегація з трьох осіб - двоє льотчиків і конструктор - просто не встигне навіть розпакувати ящики, не те що оцінити масштаби лиха за цей час.

"Ломами наші хлопці під виглядом моряків (насправді, це були кращі технарі, які обслуговували цей прекрасний літак) зламали за 40 хвилин весь дерев'яний мотлох і стали показувати що-де вони натворили. Вони бачили кожен гвинтик, намагалися запустити двигун, перевірити штурвал , що всередині, зняти багато проб ", - згадує Шенгелая.

Збиток склав 2 мільярди рублів. Після повернення Шенгелая приступає до термінової модернізації МІГ, а американська преса в цей час висміює радянські винищувачі.

Винищувач МіГ-25

"Критика була на адресу того, що у нас слабо розвинена радіоелектронна промисловість, що користуємося старими лампами, як ніби кам'яний вік. Але зараз вони зрозуміли, що наша апаратура, на відміну від їх, не виходить з ладу", - пояснює Лев Шенгелая.

доля перебіжчика

Як склалася доля самого шпигуна Беленко в Америці, багато років приховувалося. Якщо його урочисте поява в Японії бачили все, то що трапилося з ним потім обросло чутками. КДБ про його місце знаходження було відомо, але наказу знищити Центр не давав. Новий конфлікт через зрадника не потрібен був нікому. Але Беленко все життя жив у страху і боявся помсти.

"Коли я був в Америці, один наш розвідник, тепер уже можна розповісти, повідав мені таку історію. Одного разу Беленко летів через один з американських аеропортів, де встановлені горизонтальні ескалаторні лінії, які ковзають уздовж залу. І один з наших розвідників, якого, мабуть , він дізнався, тому що той раніше служив у ВПС, їхав на цій ескалаторної стрічці назустріч Беленко. він підняв чорні окуляри і пильно подивився на Беленко - той впустив валізу і вискочив з ескалатора, втік з шаленою швидкістю в туалет і став кричати, кликати по ліцію ", - згадує Віктор Баранець.
Станеться це вже на початку 2000-х, проте ще в 1983 році в радянській пресі друкують маленьку суху замітку, що Беленко загинув в авіакатастрофі в США. Так влада ставить крапку в цій історії, а шпигун в цей час купує будинок, одружується, викладає в Академії ВПС в Колорадо. Там його вважають дисидентом, тут - зрадником.

"Мінімум рік всіх його товаришів по службі, як годиться, терзала контррозвідка всіх рівнів. Структура по порошині збирала найменші дані про нього, задавали питання, хто його просував, хто йому писав позитивні характеристики. Добра дюжина офіцерів вилетіла зі своїх крісел, як пробка з шампанського" , - стверджує Баранець.

Виявилася цікава деталь: коли Беленко переводять на Далекий Схід, гарнізон по спецканалу отримує телеграму. Такі призначення вважаються звичайною справою, ніяких підозр це не викликає. Тільки пізніше з'ясується, що тут не все чисто. Зазвичай переклади льотчиків санкціонують зі столиці, і тому на телеграмах завжди варто умовний код Москви. На цей раз він теж є, але документ відправлений не з Главку, а з Ставропольського військово-авіаційного училища - колишнього місця служби Беленко. Тобто хтось пішов на ризик і фальсифікував код.

"Що б ми не говорили про Беленко - це людина-таємниця. В історію він вляпався, а не увійшов, ми його згадуємо як мерзенну особистість, як приклад того, як можна напаскудити на Батьківщину, на армію, на товаришів по службі", - вважає Володимир Баранець.

Армія, точніше, авіація і ППО зазнали великих втрат. Пропав бойовий літак і військовий льотчик. Тобто не тільки машина, а й інструкція до неї.

"Ворог, або потенційний противник отримав в руки нашу систему розпізнавання свій-чужий. Всі наші літаки, військові і цивільні, мають цю систему. Вона працює автоматично, незалежно від льотчика. З землі подається якийсь запит, сигнал, і бортовий відповідач автоматично дає відповідь , що я такий-то, бортовий номер такий-то. Більш того, він військовий льотчик, він знає систему нашої ППО, як вона будується, які паролі ", - говорить Вадим Лукашевич.

Всі ці дані довелося спішно міняти. Але американці отримали від Беленко не тільки оперативну інформацію, вони ще місяцями тестували його на тренажерах, намагаючись зрозуміти менталітет російських, їх реакцію під час повітряного бою. Потім він вже не потрібен був нікому. Особисте життя теж не склалося. Він спробував безуспішно зайнятися авіабізнесом, став випивати, і втратив останню роботу, на яку ледве вдалося влаштуватися авіамеханіком в маленькому гаражі. Нещодавно стало відомо, як він насправді загинув. Беленко помер від інфаркту в 2006. Одинокий, в дешевому придорожньому готелі. Чи був він завербованих шпигуном або просто зрадником і дезертиром, так і залишилося загадкою.

"У такому випадку риють до десятого коліна, і всі випадки були розглянуті, все ситуації. Зрештою, багатьох авторів, у тому числі американським, нічого не заважало сказати:" Як ми добре спрацювали ". Іноземні спецслужби взагалі часто зізнаються в хорошій вербуванні . Але вони до сих пір заперечують, що працювали з Беленко ".

Справа Беленко досі засекречено. Нові подробиці, які з'являються час від часу, тільки додають втікачеві таємничості.

сюжет: міські історії

Що штовхнуло радянського офіцера на державну зраду?
Як йому вдалося викрасти суперсучасний літак під прицілом радянських ППО?
І що він отримав від американців в нагороду?
Чому Беленко кинув сім'ю і втік один, так і не спробувавши ніколи зв'язатися з рідними?
Але чи зможуть вони утримати перевагу?