За що Захід і влада ламали списи: деталі нового закону про Антикорупційне суді

Антикорупційний суд формується протягом 12 місяців з дня набрання чинності цим законом. Антикорупційний суд формується протягом 12 місяців з дня набрання чинності цим законом

В Україні незабаром з'явиться Антикорупційний суд

Верховна Рада України прийняла президентський закон про Вищу антикорупційному суді (№7440). За це рішення проголосували 315 народних депутатів з 382, ​​зареєстрованих в сесійній залі.

Законом встановлюється, що Вищий антикорупційний суд є постійно діючим вищим спеціалізованим судом в системі судоустрою України та знаходиться в Києві. Територіальна юрисдикція (підсудність) Вищого антикорупційного суду поширюється на всю територію України.

Читайте також Рада нарешті прийняла закон про створення Антикорупційного суду

Перед голосуванням голова Комітету ВР з питань правової політики і правосуддя Руслан Князевич оголосив ряд нових поправок до законопроекту.

Так, з метою сприяння Вищої кваліфікаційної комісії суддів у встановленні для цілей кваліфікаційного оцінки відповідності кандидатів на посади суддів Антикорупційного суду критеріям доброчесності терміном на 6 років утворюється Громадська рада міжнародних експертів.

Громадська рада виконує свої повноваження у складі 6 членів, які призначаються ВККС виключно на підставі пропозицій міжнародних організацій, з якими Україна співпрацює в сфері запобігання та протидії корупції, відповідно до міжнародних договорів.

Членами Громадської ради можуть бути призначені громадяни України або іноземці, які мають бездоганну ділову репутацію, високі професійні та моральні якості, громадський авторитет, досвід роботи не менше 5 років по здійсненню процесуального керівництва, підтримання державного обвинувачення в судах або здійснення судочинства у справах, пов'язаних з корупцією в інших країнах.

З ініціативи не менше трьох членів Громадської ради міжнародних експертів питання відповідності будь-якого кандидата на посаду судді Вищого антикорупційного суду необхідним критеріям, зокрема, доброчесності, ділової репутації та професійної етики, розглядається на спеціальному спільному засіданні ВККС і Громадської ради міжнародних експертів.

Рішення про відповідність такого кандидата цим критеріям приймається більшістю від загального складу ВККС і Громадської ради при умови, що за нього проголосували не менше половини членів Громадської ради.

У разі неприйняття такого рішення кандидат вважається відхиленим.

Таке спеціальне засідання проводиться не пізніше, ніж на 30 день з дня оголошення результатів іспиту, який здають кандидати, для встановлення відповідності кандидата на посаду судді критерієм професійної компетентності.

За запитом не менш трьох членів Громадської ради перед спеціальним спільним засіданням ВККС і Громадської ради може проводитися попередню співбесіду з кандидатами на посаду судді Антикорупційного суду, в якому мають взяти участь не менше 6 членів ВККС.

На час участі членів Громадської ради в процедурах відбору кандидатів на посади суддів Антикорупційного суду їм встановлюється винагорода в розмірі посадового окладу судді Верховного суду.

Члени Громадської ради міжнародних експертів призначаються строком на два роки і не можуть бути призначені повторно.

Згідно з текстом законопроекту, підготовленого до другого читання, Вищому антикорупційного суду підсудні кримінальні провадження щодо корупційних злочинів, передбачених в примітці статті 45 Кримінального кодексу України, статтями 206-2, 209, 211, 366-1 Кримінального кодексу України, якщо є хоча б одне з умов, передбачених пунктами 1-3 частини п'ятої статті 216 Кримінального процесуального кодексу України.

Антикорупційний суд починає роботу за умови призначення за результатами конкурсу не менше 35 суддів, в тому числі, не менше 10 з яких повинні бути суддями Апеляційної палати Вищого антикорупційного суду.

На посаду судді Антикорупційного суду громадянин України може бути призначений, якщо він, зокрема, володіє знаннями і практичними навичками, необхідними для здійснення судочинства у справах, пов'язаних з корупцією, і відповідає одному з вимог, зокрема, має стаж роботи на посаді судді не менше 5 років.

Серед інших можливих вимог, зокрема, науковий ступінь в області права і стаж наукової роботи в сфері права не менше 7 років; досвід професійної діяльності адвоката, в тому числі, щодо здійснення представництва в суді та / або захисту від кримінального обвинувачення, як мінімум, 7 років.

У законопроекті також прописано положення про Моніторингу доброчесності суддів Вищого антикорупційного суду.

Вищий антикорупційний суд є головним розпорядником коштів державного бюджету України щодо фінансового забезпечення його діяльності.

Закон, крім змін у ньому до Кримінального процесуального кодексу, вступає в силу з дня, наступного за днем ​​його опублікування.

Антикорупційний суд формується протягом 12 місяців з дня набрання чинності цим законом.

З дня початку роботи Вищого антикорупційного суду судовий розгляд кримінальних проваджень щодо злочинів, віднесених до підсудності Антикорупційного суду, розпочате в судах першої та / або апеляційної інстанцій і не закінчене до дня початку роботи Антикорупційного суду, триває в цих судах. Зазначені кримінальні виробництва не можуть бути передані в Антикорупційний суд.

Розгляд подання про надання згоди на затримання судді Антикорупційного суду, утримання під вартою або арешт здійснюється Вищою радою правосуддя з обов'язковою участю судді або його представника.

Як повідомляв УНІАН, 1 березня Верховна Рада в першому читанні прийняла проект закону «Про Вищу антикорупційному суді» (№ 7440), внесений президентом України Петром Порошенко.

23 травня парламент почав розгляд у другому читанні законопроекту, до якого було подано 1 927 поправок.

Ключовий претензією міжнародних партнерів та громадських організацій до законопроекту було обмеження ролі міжнародних експертів в рекомендаційної функції в процесі відбору та призначення суддів. На думку міжнародних партнерів, включаючи Міжнародний валютний фонд, повноцінна роль міжнародних експертів в призначенні суддів є запорукою незалежності цього суду і його здатності ефективно виконувати свої функції.

Створення Антикорупційного суду відповідно до рекомендацій Венеціанської комісії є однією з умов продовження співпраці України і МВФ, необхідного для погашення країною зовнішніх боргів в найближчі роки.

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl + Enter