Зміна прізвища на дівоче після розлучення через суд - як повернути дівоче прізвище після розлучення - чи можна поміняти прізвище після розлучення.

  1. Чи потрібно міняти прізвище після розлучення?
  2. Чи варто міняти прізвище?
  3. Чи можна залишити прізвище чоловіка?
  4. Процедура зміни прізвища. Інструкція
  5. Крок 1. Підготувати пакет документів
  6. Крок 2. Подати заяву про зміну прізвища
  7. Зразок заяви на зміну прізвища
  8. Крок 3. Оплата державного мита
  9. Крок 4. Розгляд заяви органами ЗАГС
  10. Крок 5. Свідоцтво про зміну прізвища
  11. Крок 6. Заміна документів
  12. Чи можна змінити прізвище через кілька років?
  13. Зміна документів при зміні прізвища
  14. Як підтвердити зміну прізвища після шлюбу і розлучення?
  15. Зміна паспорта після розлучення
  16. Документи для зміни паспорта
  17. Держмито для зміни паспорта
  18. Термін заміни паспорта
  19. Які ще документи необхідно міняти після зміни прізвища?
  20. Заміна водійських прав
  21. Заміна медичного страхового поліса
  22. Заміна пенсійного посвідчення
  23. Заміна свідоцтва ІПН
  24. Заміна банківських карт і рахунків
  25. Заміна диплома і документів про освіту
  26. Заміна трудової книжки

Громадяни РФ мають право змінювати своє прізвище. Зазвичай це правило використовується при досягненні повноліття, а також при вступі в шлюб або розірвання шлюбу.

І хоча сама процедура зміни прізвища дуже проста, багатьох зупиняє необхідність переоформляти безліч документів, виданих на попереднє прізвище. Тому деякі дружини залишають собі прізвище чоловіка - щоб уникнути заморочливого і тривалого переоформлення документів.

Але наскільки це законно? Чи обов'язково міняти прізвище? І яка процедура зміни та переоформлення документів? Про це Ви дізнаєтеся в цій статті.

Чи потрібно міняти прізвище після розлучення?

Це робити необов'язково. Відповідно до російського законодавства, кожен з подружжя має право сам вирішувати, яке прізвище носити після розлучення - залишити нинішню або повернути попередню. Ніхто (ні колишній чоловік, ні суд або інший державний орган) не має права вимагати змінити або зберегти прізвище, ніякі обставини не можуть стати для цього причиною.

Чи варто міняти прізвище?

Найчастіше жінки вживають рішучих заходів для повернення собі дошлюбного прізвища через образу на чоловіка. Невдала сімейне життя, розлучення, зіпсовані взаємини і бажання позбутися від усього, що нагадує про це. В тому числі, і від прізвища.

Навіть нумерологи та екстрасенси настійно радять позбутися від прізвища чоловіка після розлучення, щоб звільнитися від енергетичного баласту.

Але коли емоційна буря вже вщухає, ланцюжок бюрократичних процедур зі збором документів і ходінням по інстанціях тільки починається. У цій статті докладно викладено, як це здійснити. Питання в тому, чи варто?

Адже крім зміни прізвища доведеться міняти паспорт та інші документи, про що вже згадувалося вище. У деяких ситуаціях поспішати не потрібно, тому «бюрократичне задоволення» можна розтягнути на роки. Просто потрібно бути готовою до того, що доведеться постійно мати при собі документи, що підтверджують зміну прізвища. Але в інших ситуаціях переоформленням всіх документів потрібно зайнятися без зволікання.

Деякі жінки вирішують, що міняти прізвище не варто. Чому? По-перше, всі ті ж документи, по-друге звичка, по-третє, повагу до колишнього чоловіка. Не всі розлучаються подружжя стають ворогами, що не бажають навіть згадувати імена та прізвища один одного. По-четверте, діти, що носять прізвище батька. Адже жінка, яка вирішує - залишити або змінити прізвище собі, змушена вирішувати не менш складне питання - залишити або змінити прізвища дітей?

Чи варто міняти прізвище - вирішувати виключно Вам. Але, на наш погляд, рішення змінити прізвище повинно мати більш вагомі причини, ніж бажання насолити колишньому чоловікові або «порвати з минулим життям».

Чи можна залишити прізвище чоловіка?

Питання. Я була одружена 11 років. За цей час було оформлено багато документів - отримано диплом про освіту, водійські права, закордонний паспорт та інші. У свідоцтві про розірвання шлюбу зазначено, що за мною зберігається прізвище чоловіка. Я не проти цього. Але чула, що після розлучення потрібно її міняти. Чи можна не міняти прізвище?

Відповідь. Закон не зобов'язує Вас повернути дівоче прізвище при розлученні. Ви можете залишити її собі і позбавити себе від турбот і витрат часу на переоформлення документів. В іншому випадку після зміни прізвища Вам доведеться міняти паспорт та інші документи, в тому числі, деякі з перерахованих Вами.

Ви можете вступити на свій розсуд.

Процедура зміни прізвища. Інструкція

Вирішили все-таки повернути собі дівоче прізвище при розлученні? Тоді Вам слід ознайомитися з докладною інструкцією процедури зміни. Насправді, цей процес не так складний, як прийнято думати.

Перш за все варто сказати, що повернути дівоче прізвище можна як під час бракоразводной процедури, так і після розлучення.

  • У першому випадку в заяві про розірвання шлюбу необхідно вказати, що після розлучення прізвище буде змінена на дошлюбне. Тоді одночасно з розірванням шлюбу реєструється зміна фаміліі.В свідоцтві про розлучення буде вказана вже дівоче прізвище, залишиться тільки звернутися в паспортний стіл - для заміни паспорта і в інші установи - для заміни інших документів (про це мова піде нижче);
  • У другому випадку, якщо ж розлучення вже відбувся, процедуру зміни доведеться здійснювати на загальних підставах.

Отже, що для цього потрібно?

Крок 1. Підготувати пакет документів

Для звернення до органів РАГС із заявою про зміну прізвища після розлучення необхідно підготувати пакет наступних документів:

  • паспорт;
  • Свідоцтво про народження;
  • Свідоцтва про народження неповнолітніх дітей;
  • Свідоцтво про розлучення;
  • Квитанції про сплату держмита.

Крок 2. Подати заяву про зміну прізвища

Зібравши пакет необхідних документів, слід звернутися до органу РАЦС. Там слід подати заяви про зміну прізвища, складене за встановленим зразком - за формою №15. Зупинимося на цьому докладніше.

Зразок заяви на зміну прізвища

Зразок заяви на зміну прізвища

У заяві слід вказати наступні дані:

  • Нинішню прізвище, ім'я та по батькові, а також прізвище, яку потрібно змінити;
  • Дату і місце народження, реквізити акта реєстрації народження;
  • Громадянство, при бажанні - національність;
  • Сімейний стан, реквізити акта реєстрації одруження або розірвання шлюбу;
  • Дані про неповнолітніх дітей (П.І.Б., дата і місце народження, реквізити акта реєстрації народження);
  • Реквізити документа, що посвідчує особу;
  • Місце реєстрації;
  • Причину зміни прізвища (наприклад, бажання змінити прізвище на дівоче після розлучення);
  • Перелік документів;
  • Дата;
  • Підпис.

Крок 3. Оплата державного мита

Розмір оплати складає 1 000 рублів. Держмито необхідно заплатити за зміну прізвища, а також за реєстрацію всіх змін, внесених до Книги реєстрації актів. Реквізити для сплати державного мита можна дізнатися у відділенні РАЦС, а здійснити оплату - через касу, термінал будь-якого банку або в онлайн-сервісі.

Крок 4. Розгляд заяви органами ЗАГС

Заява про заміну прізвища розглядається органом ЗАГС протягом одного місяця. Як показує практика, якщо мова йде про зміну прізвища після розлучення, орган ЗАГС приймає позитивне рішення. Якщо ж рішення негативне, його можна оскаржити у вищій інстанції - управлінні органу ЗАГС або в суді.

Якщо рішення про заміну прізвища позитивне, через місяць після подачі заяви необхідно з'явитися до органу РАЦС для реєстрації акта заміни прізвища та отримання свідоцтва про зміну прізвища.

Крок 5. Свідоцтво про зміну прізвища

Свідоцтво (або довідка) про зміну прізвища - це документ, виданий органом ЗАГС. Цей документ служить підставою для заміни документів, в яких замість нинішньої прізвища повинна бути вказана нова (або попередня).

Одночасно з видачею свідоцтва (довідки) про зміну прізвища в паспорті проставляється відмітка про необхідність заміни документа.

Свідоцтво про зміну прізвища виглядає так:

Крок 6. Заміна документів

Чи не пізніше одного місяця з моменту отримання свідоцтва про заміну прізвища необхідно змінити паспорт громадянина РФ, а потім - і інші документи, що вимагають заміни.

На підставі змін, внесених до книги реєстрації актів цивільного стану, органом РАЦС виготовляються такі документи, як свідоцтво про народження, одруження або розірвання шлюбу - з зміненим прізвищем. За оформлення кожного документа справляється державне мито.

Чи можна змінити прізвище через кілька років?

Процедура зміни прізвища через кілька років нічим не відрізняється від тієї ж процедури відразу після розлучення - тобто на загальних підставах. Не має значення, скільки минуло років після розлучення. Кожен громадянин має право змінити прізвище і ім'я в будь-який момент.

Так само, як і відразу після розлучення, необхідно звернутися в ЗАГС, надавши документи: заповнений бланк заяви встановленого зразка (форма №15), паспорт, свідоцтво про шлюб і розлучення, свідоцтва про народження дітей. Заява розглядається протягом місяця, після чого видається відповідне свідоцтво про зміну імені, на підставі якого відбувається заміна документів.

Зміна документів при зміні прізвища

Головне, що зобов'язаний зробити громадянин після зміни прізвища - своєчасно замінити документи. Перш за все, необхідно замінити паспорт, а також інші документи: закордонний паспорт, пенсійне посвідчення, водійські права, свідоцтво про присвоєння ІПН, страховий медичний поліс.

Не всі документи вимагають заміни. При наявності документа, що підтверджує попередню і нинішню прізвище, можна не міняти дипломи про освіту та свідоцтва про закінчення навчальних курсів, трудову книжку, реєстраційні свідоцтва ІП, правовстановлюючі документи на майно та інші.

Як підтвердити зміну прізвища після шлюбу і розлучення?

Якщо після розлучення прізвище було змінено, підтвердженням цьому служить ...

  • Свідоцтво про розірвання шлюбу (якщо нове прізвище була вказана в заяві про розлучення і змінена в процесі розлучення) або
  • Свідоцтво про зміну імені (якщо прізвище було змінено після розлучення на загальних підставах).

Буває й інша ситуація. Після розлучення жінка вирішила залишити собі прізвище чоловіка. Але якщо раніше підтвердженням зміни дівочого прізвища на прізвище чоловіка служило Свідоцтво про шлюб (де була вказана і дівоче прізвище, і прізвище чоловіка), то тепер у жінки в руках залишилося тільки Свідоцтво про розлучення (де вказана тільки прізвище чоловіка). Коли виникає необхідність підтвердити зміну дівочого прізвища на прізвище чоловіка, доводиться звертатися в ЗАГС за довідкою про укладення та розірвання шлюбу. У ній і вказуються всі дані про прізвища до шлюбу і після вступу в шлюб. Якщо збереглося Свідоцтво про народження, воно теж може послужити підтвердженням зміни дівочого прізвища в шлюбі.

Зміна паспорта після розлучення

Питання: Чи потрібно міняти паспорт?
Відповідь: Це перше, що обов'язково слід зробити після зміни прізвища та отримання відповідного свідоцтва! Новий паспорт буде підставою для зміни інших документів.

Де і як поміняти паспорт при зміні прізвища? Для заміни потрібно звернутися в паспортний стіл за місцем проживання. Можна діяти через міграційне відділення при МВС.

Документи для зміни паспорта

Всупереч поширеній думці, щоб змінити паспорт, не потрібно збір численних документів або довгий ходіння по інстанціях.

Потрібно тільки відвідати паспортний стіл або відділення КОМ i подати заяву про заміну паспорта разом з переліком необхідних документів.

Заява про заміну оформляється за встановленим зразком (форма 1П), точно так же, як оформляється заява на первинну видачу паспорта.

До заяви необхідно додати наступний список документів:

  • старий паспорт, оформлений на попереднє прізвище;
  • документи про зміну прізвища (наприклад, свідоцтво про розлучення, якщо нова прізвище зазначене безпосередньо в ньому, або свідоцтво про зміну прізвища);
  • 2 фотографії «на паспорт»;
  • квитанція про оплату мита.

У деяких випадках можуть знадобитися і інші документи. Наприклад, для того, щоб поставити в новому паспорті позначку про військовий обов'язок - потрібен військовий квиток, щоб вказати дані про неповнолітніх дітей - їх свідоцтва про народження, відзначити ІПН - відповідне свідоцтво про постановку на облік в органі податкової служби.

Держмито для зміни паспорта

З початку 2016 року в Податковий кодекс РФ внесені зміни, що стосуються розмірів державного мита. У зв'язку з цим за видачу або заміну паспорта стягується держмито в розмірі 300 рублів.

Термін заміни паспорта

Зволікання із заміною паспорта після зміни прізвища не допускається. Паспорт необхідно змінити протягом 30 днів з дня внесення нового прізвища до Книги реєстрації актів і отримання свідоцтва про зміну прізвища. Якщо паспорт буде замінений несвоєчасно, не уникнути штрафу.

Після подачі заяви, за новим паспортом потрібно з'явитися через 10 днів (якщо документи подані в відділення КОМ за місцем реєстрації або якщо попередній паспорт видавався в даному відділенні) або через 2 місяці (якщо попередній паспорт видавався в іншому відділенні).

Які ще документи необхідно міняти після зміни прізвища?

Заміна закордонного паспорта

На відміну від основного документа - паспорта громадянина РФ, закордонний паспорт не вимагає термінової заміни. Єдина рекомендація - не використовувати закордонний паспорт зі старою прізвищем після державної реєстрації нового прізвища. І почати процедуру заміни закордонного паспорта якомога швидше після отримання нового паспорта.

Для цього потрібно звернутися в УВМ МВС з повним пакетом документів:

  • заявою про зміну закордонного паспорта в зв'язку зі зміною прізвища;
  • старим закордонним паспортом;
  • новим паспортом громадянина РФ з зміненим прізвищем;
  • фотографіями.

Заміна водійських прав

Водійські права не відносяться до категорії обов'язкових для заміни документів. Термін дії прав обмежений, змінити прізвище можна в нових правах - після закінчення терміну їх дії. Разом з правами можна пред'являти свідоцтво про зміну прізвища або свідоцтво про розлучення (якщо там вказана змінене прізвище).

Але тим, хто часто користується автомобілем і часто спілкується зі співробітниками автоінспекції, рекомендується замінити права. Це допоможе уникнути довгих і регулярних пояснень.

Щоб отримати нові водійські права, в орган ГИБДД потрібно подати такі документи:

  • старі водійські права;
  • картка водія, свідоцтво про зміну прізвища;
  • новий паспорт зі зміненою прізвищем;
  • медична довідка (причому не обов'язково з зміненим прізвищем, головне, щоб термін дії довідки ще не закінчився);
  • довідка про місце реєстрації.

Заміна медичного страхового поліса

Обмеження в терміні заміни медичного страхового поліса не встановлені. Тому почати процедуру заміни даного документа можна в будь-який час, на свій розсуд. Звичайно, затягувати з цим не варто - життя непередбачуване.

Для заміни поліса слід звернутися в медичний заклад або в страхову компанію, що видала його. Потрібно надати наступні документи:

  • старий поліс;
  • свідоцтво про зміну прізвища;
  • новий паспорт з зміненим прізвищем.

Заміна пенсійного посвідчення

Якщо пенсійне свідоцтво оформлялося за місцем роботи, замінити його теж можна через відділ кадрів. В іншому випадку слід самостійно звернутися до відділення пенсійного фонду за місцем проживання. Вам необхідно пред'явити документи, що підтверджують зміну прізвища, і новий паспорт з зміненим прізвищем.

Заміна свідоцтва ІПН

Цей документ - один з тих небагатьох, заміну якого бажано зробити якомога швидше. Для цього слід відвідати податкову службу за місцем проживання. До заяви про заміну свідоцтва ІПН потрібно докласти той же пакет документів:

  • старе свідоцтво ІПН;
  • свідоцтво про зміну прізвища;
  • новий паспорт з зміненим прізвищем.

Заміна банківських карт і рахунків

Заміна банківських карт і рахунків у зв'язку зі зміною прізвища - обов'язкова. Необхідно звернутися або до відділення банку, або до відділу кадрів за місцем роботи (якщо питання стосується зарплатної картки).

Заміна диплома і документів про освіту

Міняти вже наявний диплом не потрібно. Але якщо навчання у вузі ще не завершено, замінити студентські документи (залікова книжка, студентський пропуск, посвідчення аспіранта) - доведеться. Для цього слід звернутися до ректорату навчального відділення ВНЗ з відповідною заявою та документами, що підтверджують зміну прізвища.

Заміна трудової книжки

Міняти трудової книжки не потрібно, але вказати в ній нове прізвище необхідно. Для цього потрібно звернутися до відділу кадрів і внести зміни в трудову книжку на основі представлених документів про зміну прізвища.

ЗАПИТАТИ ЮРИСТУ БЕЗКОШТОВНО

Чи потрібно міняти прізвище після розлучення?
Чи варто міняти прізвище?
Чи можна залишити прізвище чоловіка?
Але наскільки це законно?
Чи обов'язково міняти прізвище?
І яка процедура зміни та переоформлення документів?
Чи потрібно міняти прізвище після розлучення?
Чи варто міняти прізвище?
Питання в тому, чи варто?
Чому?