Звукозапис - ЦЕ ПРОСТО. КЛАВІШНІ, ВОКАЛ, ЗВЕДЕННЯ.

Версія для друку

Поради по студійній роботі над партіями ритм-секції і гітар - це ще не все. При записи партій клавішних інструментів і вокалу підводних каменів не менше, а вже зведення та мастеринг запису - це взагалі фактично окремий розділ аудіотехнології і мистецтва, тому й віддають часто фахівцям з досвідом. Проте, рекомендації по всім тільки що названих напрямків молодому практикуючому музиканти життєво необхідні.

Потрібно визнати, що запис клавішних інструментів, незважаючи на всю позірну складність цього процесу і відповідну міфологію навколо нього в сучасних комп'ютеризованих студіях і навіть поза ними, в домашніх умовах, викликає найменше число питань. При цьому, якщо ваш колектив не орієнтований на переважне клавишное звучання, а ви або ваші колеги точно не метіте в чарівники клавішного мистецтва, то вам варто працювати під час запису фонограми з віртуальними клавішними інструментами (VST-інструментами). Зв'язка «MIDI-контролер - віртуальний інструмент» в наші дні є найпростішим і найкращим рішенням для запису простих партій клавішних в силу наступних обставин: економія коштів на покупку або оренду власне серйозного інструменту, програмна обробка до хорошого рівня навіть невиданий записи, плюс можливість міняти лад інструменту в будь-якому місці окремої партії навіть на стадії відомості.

Інша справа, якщо ви хочете зіграти партії на цьому клавішний інструмент, що має стереофонічні аналогові виходи - в цьому випадку рекомендується запис через стереофонічний   DI-бокс   , В даному випадку відтинає типовий для подібних інструментів високий рівень вихідного сигналу Інша справа, якщо ви хочете зіграти партії на цьому клавішний інструмент, що має стереофонічні аналогові виходи - в цьому випадку рекомендується запис через стереофонічний DI-бокс , В даному випадку відтинає типовий для подібних інструментів високий рівень вихідного сигналу. Якщо у вашому DI-інтерфейсі є подібний стереовход, то окремий DI-бокс, природно, не потрібен. Головне, про що потрібно пам'ятати при сучасному записі клавішних - як би ви їх не записували, обов'язково зберігайте записаної і MIDI-доріжку, якщо тільки ви не користуєтеся зовсім вже антикварними інструментами, які проводилися ще до впровадження стандарту MIDI. На стадії редагування і відомості це допоможе уникнути всіх можливих труднощів, а також допоможе з фінальної доаражіровкой матеріалу в разі виникнення якихось нових ідей по клавішного звучанням. Ця MIDI-доріжка для клавішних - те ж саме, що чистий запис гітари для подальшої обробки її реампінгом і може бути програна і відредаговано в будь-який студії. Зручність і гнучкість такого підходу зрозумілі. І ще одне зауваження: не захоплюйтеся широкими можливостями клавішній техніки і завжди пам'ятайте про те, що партії клавішних не варто перевантажувати всілякими ефектами і обробками, мало що забиває суть самої музики, а й що можуть в результаті відомості не узгоджуватися з фінальними партіями вокалу та інших інструментів . Якщо ви не великий звукорежисер, то ці партії краще дообрабативать саме в процесі зведення.

Запис вокалу - самий психологічно складний момент запису музичного твору, проте ми не будемо зупинятися на психологічних аспектах цього процесу Запис вокалу - самий психологічно складний момент запису музичного твору, проте ми не будемо зупинятися на психологічних аспектах цього процесу. Для нас важлива технічна сторона процесу, а її якість зводиться до двох постулатів: гарне приміщення для запису і хороший конденсаторний мікрофон, що має на увазі відповідний тракт записи. Сучасні технології Virtual Microphone System (VMS) дозволяють записуватися і з динамічними мікрофонами, але це поки деяка екзотика, до того ж фінансово невиправдана. Є і набагато більш дешеве рішення - мікрофон Shure SM58-X2U . Це всім відомий мікрофон, доповнений USB-аудіоінтерфейсом X2U з частотою семплювання 16 біт / 48 КГц, емулює сигнал з конденсаторного мікрофона і призначений, природно, для прямої цифрового запису. Ще краще працюють при записі готові рішення брендів Focusrite і Steinberg з USB-харчуванням - Focusrite Scarlett Solo Studio 2nd Gen , Focusrite Scarlett Studio 2nd Gen і Steinberg UR22 MkII Recording Pack . У комплекти Focusrite входять відповідно зовнішні аудіоінтерфейси Scarlett Solo 2nd Gen і Scarlett 2i2 2nd Gen з одним і двома мікрофонними каналами, а також конденсаторний мікрофон, навушники мікрофонний кабель і пристойний комплект програмного забезпечення для запису. Аналогічний набір пропонує і Steinberg - двоканальний аудіоінтерфейс UR22 MkII, конденсаторний мікрофон ST-M01, навушники ST-H01, і комплект ПО (Cubase AI, WaveLab LE і Cubasis LE). Однак необхідно пам'ятати, що в разі створення серйозної, «альбомної» записи питання вибору студійного мікрофона для вокаліста є однією з найважливіших складових студійної роботи - і недарма провідні професійні студії пропонують своїм клієнтам серйозний мікрофонний парк. Абсолютно те ж саме відноситься до вибору індивідуальних моніторних навушників для вокаліста, так що готове рішення «з коробки» швидше придатне для робочих записів, демо і того, що зараз називають «звуковими проектами».

Підготовка приміщення в разі його сумнівності для запису вокалу повинна здійснюватися акустичними панелями, встановленими на мікрофонну стійку - це набагато простіше, ніж шукати студію з хорошою акустикою або вокальної кабіною. Не можна забувати про поп-фільтрі перед вокальним мікрофоном і, що важливо, підвісі мікрофона в амортизаторі. І чисто психологічний момент - при записі вокалу не слід пускати в моніторну лінію співака сигнал, значно збагачений ефектами, оскільки у ряду вокалістів при цьому створюється враження, що вони співають краще, ніж є насправді. Будьте суворими реалістами, хоча компресор в лінії вокальної обробки ще нікому не завадив в силу зрозумілого і не найдосконалішого пристрою людського голосового апарату.

Такого ж реалізму необхідно дотримуватися і при зведенні записи Такого ж реалізму необхідно дотримуватися і при зведенні записи. Звичайно, краще доручити її досвідченому фахівцеві, але якщо такого немає - можна взятися за справу і самому, тільки необхідно допитливе розуміння бажаного результату. Перш за все, потрібно уявляти собі частотний коридор всіх наведених інструментів та вокалу і вести справу до того, щоб вони не перетиналися і не забивали один одного, але при цьому не зловживати еквалізацією і компрессирования сигналу - крім іншого, це може створити проблеми при мастерингу запису. Чи не експериментуйте з панорамированием приводяться партій і не впадайте в крайнощі - не звалюється все в купу по центру звукової панорами і не впадайте в гріх жорсткого панорамування (скажімо, гітара - строго зліва, клавішні - строго праворуч): зараз не 1970 рік, щоб таке рішення вважалося художнім шиком, навіть якщо ви граєте ретро-рок. Просторово розділяйте партії ритм-і соло-гітари, особливо в інструментальних програшів. Не забувайте про те, що при зведенні в ідеалі повинно додаватися не так вже й багато ефектів, але міняти звук категорично не можна - в іншому випадку ви підете зі зведенням на другий і який там ще коло. Звичайно, ідеально зведення за заповітами великого саунд-продюсера Боба Езріном (Bob Ezrin), коли всі партії заздалегідь записуються з усіма фінальними ефектами, але до такого рівня нам всім ще йти і йти. Говорячи кратно, не займайтеся непотрібним експериментуванням - в такому випадку процес зведення може затягнутися надовго.

Завжди намагайтеся зводити запис на максимально якісних студійних моніторах і уникайте відомості в навушниках - його результат потім порадує хіба що вас особисто, причому також в навушниках. При цьому після відомості фонограми перевірте її на абсолютно «народних» моніторах ближнього поля - потрібно, щоб ваша запис звучала добре не тільки на дорогий апаратурі, але і на будь-який інший.

Мастеринг ж вносить фінальний комерційний штрих в звучання вашого матеріалу і це, безумовно, та частина роботи, яку необхідно віддавати стороннім фахівцям. Потрібно тільки розуміти, для чого призначена ваша запис - для оформлення у вигляді демо або альбому на фізичному носії, програванні в Інтернеті і стрибку звідти або відтворення по радіо і ТБ-каналах: для цього потрібні принципово різні підходи до мастерингу. Залишається тільки сподіватися, що ви записали дійсно гідний матеріал, і у всіх випадках він буде звучати так, як це замислювалося вами спочатку.