- Помилки, пов'язані з низькою самооцінкою
- Недооцінка «закулісної», підготовчої роботи
- Використання тільки одного каналу сприйняття
- Неправильне час виступу
- Неадекватні тілесні сигнали
- Заборонені жести успішного оратора
- Місце на сцені
- імідж оратора
- дикція
- неприйнятні теми
- Теми-табу
Нещодавно мені довелося побувати на одній конференції, де виступали статусні, шановні фахівці. І якщо порівнювати їх виступи з подорожами, то одні були схожі на поневіряння по полях без маршруту, інші - на високогірний похід по скелях, а треті - на ходіння по муках.
Ми зібрали і проаналізували для вас основні правила і помилки публічного виступу, які призводять до ораторського провалу. Якщо ви хочете, щоб промова була яскравою і такою, що запам'ятовується, то постарайтеся виключити ці огріхи при підготовці виступу.
Помилки, пов'язані з низькою самооцінкою
Самооцінка багато в чому залежить від схвалення оточуючих, тому всі ми хвилюємося, коли знаходимося в ситуації публічного виступу. Це закладено в природу людини. У кров виділяються гормони стресу, це проявляється в поведінці і заважає успішному виступу. Ось основні ознаки хвилювання оратора:
- бігає, нестійкий погляд;
- метушливі руху;
- почервоніння обличчя;
- слабкий, «тремтячий» голос;
- занадто швидкий або повільний темп мови;
- скуті руху, напружена поза.
Рішення. Можна навчитися керувати своїми емоціями з допомогою спеціальних психологічних технік саморегуляції.
Недооцінка «закулісної», підготовчої роботи
Часом імпровізація буває дуже до місця під час виступу. Вона допомагає розрядити обстановку. Але найкраща імпровізація - запланована.
Рішення. Перш ніж почати роботу зі своєю аудиторією, необхідно:
- виявити і зафіксувати мету виступу;
- опрацювати мова і основні тези, аргументи;
- відшліфувати її кілька разів;
- використовувати «фокуси мови».
Використання тільки одного каналу сприйняття
Людина здатна концентруватися на аудіоінформації всього 10 хвилин, після чого увага розсіюється. Ваш слухач починає дивитися у вікно, якщо зусиллям волі не змусить себе слухати.
Рішення. Використовуйте «яскраві плями» у виступах:
- відеоролики;
- слайди презентацій;
- опис барвистого образу;
- спробуйте звернути увагу аудиторії до чуттєвих відчуттів.
Неправильне час виступу
Психологи підтвердили, що мозок краще сприймає складну інформацію, пов'язану з точними розрахунками, аналізом, в першій половині дня. Після обіду найкраще «перетравлюються» емоційні, креативні послання.
Рішення. Призначайте свої виступи з урахуванням фізіології:
- раціональні, аналітичні виступи до 12.00;
- емоційні, творчі - після 14.00.
Неадекватні тілесні сигнали
Чи знаєте ви, що інформація, яку ми промовляємо (зміст), впливає на свідомість, а то, як ми це підносимо, - вже зчитується підсвідомістю. У людини або аудиторії під час спілкування з іншою людиною увагу розподіляється наступним чином:
- 7% - на слова;
- 38% - на висоту голосу, швидкість мовлення, чіткість;
- 55% - на позу, міміку, жести, дихання.
Заборонені жести успішного оратора
Помилки, які допускають при публічному виступі, дуже часто - жести. Останні часом можуть звести на «ні» навіть свідомо гарний виступ.
- Чи не виправляйте свій одяг, волосся, мейкап на очах у аудиторії.
- Чи не махайте рукою знайомим, що не кокетує з публікою на ходу, коли ви тільки виходите на сцену. Це дешевий спосіб викликати довіру, він працює проти вас.
Рішення. Класична поза спікера. Головне - спрямованість до публіки і спокійне впевнене положення не сцені.
Є простий і дієвий прийом. Перед виступом підніміть плечі вгору, ніби сильно здивувалися, потім відведіть назад і з видихом опустіть. Відчуйте ваше тіло, дозвольте йому допомогти вам у вашому успішному виступі.
Місце на сцені
Помилки при підготовці до виступу можуть зіграти злий жарт в процесі самого заходу, якщо вам не вдасться помітити і виправити їх вчасно.
- Чи не прибіднюйтесь. Не потрібно стояти на краю сцени, як ніби ви в чомусь завинили. Впевнено займайте центральне місце у вашому сценічній дії.
- Не порушуйте протоколу заходи: якщо є кафедра, стаєте до неї.
- Не стійте так, щоб за спиною був екран. Ви будете сприйматися як перешкода.
Рішення. «Правило 90 градусів».
Встаньте в центр сцени і постарайтеся «обійняти» зал для глядачів. Витягніть руки під кутом 90 градусів. Всі помістилися в ваше обійми - вітаю, ви вибрали правильну позицію.
імідж оратора
Перші 7 секунд на сцені мають вирішальне значення. І будьте ви хоч тричі начитаним і чотири рази розумним, якщо на вас брудні черевики або пом'ята сорочка, публіка не пробачить вам вашу розхлябаність.
Шкідливо велика кількість відволікаючих деталей в костюмі, глибоке декольте, хитромудрі прикраси, годинники за 3000 доларів. Психологія спілкування підтверджує, що все це заволодіє увагою глядача, залишивши жалюгідні крихти вашому послання.
Рішення. Деяку недбалість можуть собі дозволити зірки екрану, музиканти, улюбленці публіки. Але початківцям ораторам краще дотримуватися дрес-код.
дикція
Якщо в роті каша, навіть найцікавіша мова буває важкодоступна для розуміння. Якщо помічаєте у себе проблеми з вимовою звуків, не вистачає дихання на фразу, то слід поважати аудиторію і подбати про легкотравності своїй промові - потренуватися заздалегідь, відрепетирувати її. Можна навіть походити на курси ораторського майстерності.
Рішення. Над дикцією необхідно працювати кожен день. Перед виступом зробіть кілька голосових розминок вправ:
- Подивіться на себе в дзеркало і спробуйте зробити саму дурну гримасу, максимально відключити контроль над нижньою щелепою. Можливо, це буде виглядати моторошно, але зате розслабить ваш голосовий інструмент, м'язи обличчя, мови і щелепи. Бажано, щоб за вами ніхто не підглядав.
- Зробіть собі невеликий масаж нижньої частини обличчя, він посилить кровообіг і поліпшить рухливість лицьових м'язів.
- Заспівайте енергійну пісеньку, в якій багато голосних звуків. Прочитайте вірш з виразом. Уявляйте кожне слово в образі.
- Уявіть, що ваш голос - це кулак. Зробіть потужний хук звуком «А, о, у, і, е, и». Помітили, як ваш тембр став глибше, а голос нижче?
неприйнятні теми
У ТОП 10 помилок публічного виступу входять теми, з приводу яких категорично потрібно уникати іронічних зауважень, жартів і анекдотів. Ці огріхи, допущені у виступі, на форумі або в повсякденному спілкуванні з людьми, можуть надовго викликати до вас неприязнь.
Теми-табу
Національність. Не варто розповідати анекдоти про старого єврея або про одного вірменина. Належність до нації - це те, що дається нам від народження і її неможливо змінити. Тому подшучивание може глибоко зачепити почуття деяких членів аудиторії, що негативно позначиться на вашому виступі і підірве авторитет.
Секс і сексуальна орієнтація. Ця тема енергетично заряджена для будь-якої людини, і невідомо, як її дотик може вистрілити. Тому, щоб не ходити по тонкому льоду, слід уникати жартів і дотепів нижче пояса.
Віра. За часів інквізиції люди гинули на багатті за право відстояти свою віру. Іронічне або поблажливе ставлення до цього з боку виступаючого, може викликати образу і навіть гнів. Не варто жартувати з вогнем!
У своєму виступі постарайтеся справити враження людини Миру, не торкайтеся гострих тем, обходитесь з почуттями слухачів делікатно і дбайливо.
І наостанок про концентрацію уваги.
Вийшовши на сцену, ви думаєте: «А вимкнув я вдома праску? А заправив я машину? Щось голова розболілася ... »Всі ці думки-паразити забирають у вас частину енергії, і виступ виходить млявим і нецікавим.
На сцені пам'ятаєте, що чим вище ваша концентрація уваги «тут і зараз», тим успішніше і продуктивніше виступ. Не потрібні більше ніякі секрети і прийоми.
Дерзайте, тренуйтеся і результати з'являться досить швидко. Після кількох виходів на сцену ви знайдете велику силу успішної людини, зможете проникати в серця і уми людей, які будуть вас слухати!
Коли ви будете вибирати навчальний заклад, який навчило б вас не червоніти за свою мову, вільно висловлювати свої думки, а також набути навичок публічного виступу, зверніть увагу на відгуки про курс ораторської майстерності , Яких вселяють вам довіру.
Помітили, як ваш тембр став глибше, а голос нижче?Вийшовши на сцену, ви думаєте: «А вимкнув я вдома праску?
А заправив я машину?