10 найдорожчих книг в історії людства

  1. «Лестерський кодекс», Леонардо да Вінчі (The Codex Leicester, Leonardo da Vinci) $ 30,8 млн, 1994...
  2. «Птахи Америки», Джон Джеймс Одюбон (The Birds of America, John James Audubon)
  3. «Кентерберійські оповідання», Джеффрі Чосер (The Canterbury Tales, Geoffrey Chaucer)
  4. «Бестіарій герцога Нортумберлендского» (The Northumberland Bestiary)
  5. Біблія Гутенберга (The Gutenberg Bible)
  6. «Перше фоліо: комедії, хроніки і трагедії», Вільям Шекспір ​​(William Shakespeare's First Folio: Comedies, Histories and Tragedies)
  7. «Про плодових деревах», Анрі Луї Дюамель дю Монсо (Traité des Arbres Fruitiers, Henri Louis Duhamel du Monceau)
  8. «Географія» ( «Космографія»), Птолемей (Ptolemy's «Geographia» (aka «Cosmographia»)
  9. Єврейська Біблія (Hebrew Bible)

«Лестерський кодекс», Леонардо да Вінчі (The Codex Leicester, Leonardo da Vinci)

«Лестерський кодекс», Леонардо да Вінчі (The Codex Leicester, Leonardo da Vinci)

$ 30,8 млн, 1994 рік, аукціон Christie's ($ 44,6 млн в нинішніх цінах)

Зошит записів Леонардо да Вінчі, зроблених ним під час життя в Мілані в 1506-1510 роках. Манускрипт складається з 18 аркушів паперу, списаних з обох сторін і складених таким чином, що разом вони утворили 72-сторінкову зошит. Нотатки Леонардо написані особливим чином, його власним «дзеркальним» шрифтом - прочитати їх можна тільки за допомогою дзеркала. Записи присвячені різним явищам, про природу яких розмірковував Леонардо: чому світиться Місяць, як і чому тече вода в річках, звідки беруться скам'янілості, з чого складаються мінерали і так далі. Зошит також містить велику кількість математичних розрахунків, діаграм і малюнків. «Лестерским» кодекс був названий на честь графа Лестера, який купив манускрипт в 1717 році. У 1980 році зошит у спадкоємців Лестера викупив відомий промисловець, колекціонер і друг радянської влади Арманд Хаммер, на честь якого він протягом короткого періоду називався «Кодексом Хаммера» (Codex Hammer). Після його смерті в 1994 році кодекс був виставлений на торги, в ході яких було придбано засновником Microsoft Білом Гейтсом. За його ініціативи «Лестерський кодекс» постійно виставляється в різних музеях світу.

Євангеліє Генріха Лева (Das Evangeliar Heinrichs des Löwen)

Євангеліє Генріха Лева (Das Evangeliar Heinrichs des Löwen)

$ 12,4 млн, 1983 рік, аукціон Sotheby's ($ 26,7 млн ​​в нинішніх цінах)

Рукописне видання Євангелія, виготовлене приблизно в 1188 році на замовлення Генріха Льва (1129-1195), герцога Саксонії і Баварії, представника династії Романових, протягом декількох століть мала великий вплив в Європі. Манускрипт включає в себе чотири Євангелія, налічує 226 сторінок, оформлених в унікальному стилі ченцями і послушниками бенедиктинського абатства Хельмарсхаузен. Після смерті Генріха Льва манускрипт довгий час вважався втраченим. У XIX столітті він був виявлений в Празі, в 1861 році його придбав Георг V, король Ганновера, засновником якого вважається Генріх Лев. П'ятьма роками пізніше Георг V був повалений і втік до Австрії і серед іншого повіз із собою манускрипт. Далі слід реліквії знову був загублений, але в 1983 році невідомий продавець виставив «Євангеліє Генріха Лева» на торги будинку Sotheby's. В ході аукціону його власником стала Німеччина - у фінансуванні покупки брало участь федеральний уряд, уряди Баварії і Нижньої Саксонії, а також фонд «Прусська культурна спадщина». В даний час манускрипт зберігається в бібліотеці імені герцога Августа в місті Вольфенбюттель (Німеччина).

«Птахи Америки», Джон Джеймс Одюбон (The Birds of America, John James Audubon)

«Птахи Америки», Джон Джеймс Одюбон (The Birds of America, John James Audubon)

$ 8,8 млн, 2000 рік, аукціон Christie's ($ 11 млн в нинішніх цінах)

«Птахи Америки» - книга унікальна в багатьох відносинах. Її перше видання друкувалося в США в 1827-1838 роках, за цей час було випущено всього близько 200 примірників, надрукованих в гігантському форматі, який сам Одюбон назвав «double elephant folio» - кожна сторінка має 50 дюймів (127 см) у висоту. Повний примірник «Птахів Америки» містить 435 розфарбованих вручну відбитків гравюр розміром 90 на 60 см, на яких птахи зображені в натуральну величину.

В даний час відомо про існування 119 повних екземплярів «Птахів Америки», 108 з них зберігаються в різних музеях світу і лише 11 - в приватних колекціях. На ринок такі книги потрапляють вкрай рідко, і кожен такий випадок збирачі книг розцінюють як сенсацію.

«Кентерберійські оповідання», Джеффрі Чосер (The Canterbury Tales, Geoffrey Chaucer)

«Кентерберійські оповідання», Джеффрі Чосер (The Canterbury Tales, Geoffrey Chaucer)

$ 7,5 млн, 1998 рік, аукціон Christie's ($ 9,9 млн в нинішніх цінах)

Унікальний екземпляр першого видання «Кентерберійських оповідань» Джеффрі Чосера, «батька англійської поезії» і одного з родоначальників англійської літератури. Книга надрукована в 1477 році в друкарні англійського першодрукаря Вільяма Кекстона в Вестмінстерському абатстві. До теперішнього часу збереглося всього 12 відомих екземплярів першого видання, з яких лише виставлена ​​на Christie's книга знаходиться у приватній колекції. У книги багата власна історія: перше її поява на аукціонних торгах відноситься до 1776 році, коли вона була продана на Christie's за £ 6. У 1998 році книга стала власністю групи лондонських книгопродавців.

«Бестіарій герцога Нортумберлендского» (The Northumberland Bestiary)

«Бестіарій герцога Нортумберлендского» (The Northumberland Bestiary)

$ 5,85 млн, 1990 рік, аукціон Sotheby's ($ 9,6 млн в нинішніх цінах)

Рукописний бестіарій - свого роду середньовічна енциклопедія тваринного світу, що містить 112 кольорових зображень реальних і вигаданих істот і їх описи на 148 сторінках. Автор рукописної книги не відомий, примірник датований приблизно 1250-1260 роками. Подібних англійських бестіаріїв у всьому світі збереглося не більше 40, і вони вкрай рідко потрапляють на ринок. Як пояснювали експерти будинку Sotheby's в 1990 році, до цього бестіарій в останній раз виставлявся на аукціон в 1889 році. Крім того, примірник герцога Нортумберлендского - останній залишався в приватних руках, а не в музейній колекції. На торгах в 1990 році його новим власником став приватний колекціонер із США, ім'я якого не розголошувалося.

Біблія Гутенберга (The Gutenberg Bible)

Біблія Гутенберга (The Gutenberg Bible)

$ 5,4 млн, 1987 рік, аукціон Christie's ($ 10,2 в нинішніх цінах)

Унікальний екземпляр Біблії першодрукаря Йоганна Гутенберга, найстарішої з дійшли до нас книг, надрукованих за допомогою набору з рухомих літер. А саме її 42-рядковий варіант у форматі in folio (є ще більш пізній 36-рядковий варіант, відомий як бамбергськом Біблія). 42-рядкова Біблія відома серед бібліофілів як «Біблія Мазаріні», на ім'я кардинала і першого міністра Франції Джуліо Мазаріні, в паперах якого в 1760 році був вперше виявлений перший примірник такої Біблії. За даними Музею Гутенберга, всього на початку 1450-х років було віддруковано близько 180 примірників 42-рядкової Біблії, з яких до нашого часу збереглися 48, в тому числі 21 - повний. Продана на Christie's в 1987 році Біблія - ​​неповна, в ній лише перший том. Покупцем стала японська Maruzen Corporation. В даний час цей примірник зберігається в бібліотеці університету Кейо.

«Перше фоліо: комедії, хроніки і трагедії», Вільям Шекспір ​​(William Shakespeare's First Folio: Comedies, Histories and Tragedies)

«Перше фоліо: комедії, хроніки і трагедії», Вільям Шекспір ​​(William Shakespeare's First Folio: Comedies, Histories and Tragedies)

$ 5,2 млн, 2006 рік, аукціон Sotheby's ($ 5,5 млн в нинішніх цінах)

Примірник першого видання п'єс Вільяма Шекспіра, виданого в 1623 році Джоном Хемінг і Генрі Конделом, учасниками шекспірівської трупи. «Перше фоліо» - прийнятий серед бібліофілів термін для позначення книги, її повна назва - «Містера Вільяма Шекспіра комедії, хроніки і трагедії. Надруковано з точних і справжніх текстів ». В «Перше фоліо» увійшли 36 п'єс Шекспіра, тобто майже все його п'єси, за винятком «Перікла» і «Двох знатних родичів». До теперішнього часу збереглося всього 40 повних екземплярів першого видання, з яких в приватних руках знаходяться лише два, в тому числі проданий на Sotheby's.

«Про плодових деревах», Анрі Луї Дюамель дю Монсо (Traité des Arbres Fruitiers, Henri Louis Duhamel du Monceau)

«Про плодових деревах», Анрі Луї Дюамель дю Монсо (Traité des Arbres Fruitiers, Henri Louis Duhamel du Monceau)

$ 4,5 млн, 2006 рік, аукціон Pierre Bergé & Associés (Брюссель) ($ 4,8 млн в нинішніх цінах)

Трактат про плодові дерева французького фізика, хіміка, агронома, члена Академії наук Анрі Луї Дюамель дю Монсо (1700-1782). У книзі зібрані і підсумовано його майже тридцятирічні спостереження і експерименти з фруктовими деревами. Чудово оформлений двотомник з ілюстраціями цілого ряду відомих художників того часу, які зображують 16 видів фруктових дерев, їх плоди, листя, насіння, фрукти. Даний екземпляр книги був свого часу закуплений в особисту бібліотеку короля Людовика XV, для чого був видрукуваний в особливо розкішному вигляді, з позолоченою обкладинкою.

«Географія» ( «Космографія»), Птолемей (Ptolemy's «Geographia» (aka «Cosmographia»)

«Географія» ( «Космографія»), Птолемей (Ptolemy's «Geographia» (aka «Cosmographia»)

$ 3,99 млн, 2006 рік, Sotheby's ($ 4,3 млн в нинішніх цінах)

Рідкісний екземпляр першого в світі друкованого атласу, надрукованого в 1477 році в італійській Болоньї за зразками карт давньогрецького астронома, математика і географа Клавдія Птолемея 150 року до н. е. Атлас належав відомому британському збирачеві лорду Вардінгтону, колекція якого налічувала приблизно 700 старовинних книг і близько 60 000 карт. Перше видання «Космографії» було перлиною цієї колекції, яка ледь не була знищена пожежею в його заміському будинку в 2004 році, але була врятована зусиллями родичів і сусідів колекціонера. Однак через рік після смерті лорда Вардінгтона його спадкоємці виставили «Космографію» на аукціон.

Єврейська Біблія (Hebrew Bible)

Єврейська Біблія (Hebrew Bible)

$ 3,18 млн, 1989 рік, Sotheby's ($ 5,5 млн в нинішніх цінах)

Єврейське Священне писання, зване єврейськими богословами Танах і складається з 24 книг в трьох розділах: Тора, Невіім і Ктувим. За змістом майже повністю відповідає християнським Старого Заповіту. Даний екземпляр створений у Вавилоні в IX-X століттях н. е. і є однією з найдавніших і найдорожчою рукописом на івриті.

За матеріалами: fresher.ru

ru