10 позитивних емоцій і їх значення. Психологія емоцій.

  1. Хороша новина, друзі!

Негативні емоції завжди як би кричать на вас, а позитивні емоції більше схожі на шепіт. Це і створює ту саму асиметрію між позитивним і негативним, схиляючи нашу увагу більше до негативного (а в деяких випадках призводить до повної нездатності відчувати позитивні емоції). І це не індивідуальна особливість, так влаштований людський мозок: все негативне звучить для нас голосніше, попереджаючи про небезпеку. Цей секрет добре знайомий ЗМІ: найшвидший, надійний і, головне, дешевий спосіб привернути нашу увагу - це іскра страху (адже всі наші «безстрашні» предки вимерли, так і не еволюціонувала, чи не так?).

Хороша новина, друзі!

«Дружба» з 10 позитивними емоціями допоможе вам впоратися з негативними!

Негативні емоції завжди як би кричать на вас, а позитивні емоції більше схожі на шепіт

Барбара Лі Фредріксон

Людину, яку я вважаю своїм провідником в позитивну психологію, звуть Барбара Лі Фредріксон (Barbara Lee Fredrickson), вона керівник Лабораторії позитивних емоцій і психофізіології, президент Міжнародної асоціації позитивної психології. Ця видатна жінка стояла біля витоків дослідження позитивних емоцій і пам'ятає той час, коли ці дослідження вважали безглуздими, як і самі позитивні емоції та їх значення в житті людини. У своїх лекціях про різновиди позитивних емоцій доктор Фредріксон свідомо забороняла використовувати слово «щастя», так як воно через занадто частого вживання має досить узагальнене значення і не передає всіх можливих емоційні переливи.

  1. Радість. Це почуття, коли щось дійсно добре складається для вас, може бути навіть краще, ніж очікувалося. Ми оцінюємо ситуацію і світ як безпечний, знайомий і весь час вдосконалюваний. Почуття радості викликає потребу бути грайливим. А адже саме під час гри ми якраз і вчимося. Так що в разі почуття радості результатом найчастіше буває придбання навичок.
  2. Подяка. Це більш спокійна емоція, яка більше пов'язана з соціумом. Вона сприймається не просто як щось хороше, що сталося з вами, а як ніби хтось навмисно зійшов зі свого шляху, щоб зробити цю добру справу для вас. Ми відчуваємо її як альтруїстичний подарунок, який ми хочемо якось компенсувати. Тому подяку веде до віддання (при цьому до пошуку творчого методу віддачі), і результатом подяки виступають соціальні зв'язки і навик близькості і любові. Характерна особливість подяки, при її нормальному перебігу - це тривалість і циклічність цього почуття, коли обмін добрими вчинками між людьми триває.
  3. Спокій. Воно відчувається як то, що ваші поточні обставини в житті настільки правильні, що ви хочете продовжити це почуття. Багато хто вважає, що спокій призводить до пасивності і ліні. Так, стан безтурботності супроводжується відчуттям безпеки, впевненості і низькою активністю, але основна перевага цього почуття - це здатність насолоджуватися, смакувати момент і інтегрувати досвід в собі. Результатом почуття спокою є зміна свого Я, світогляду і розстановка життєвих пріоритетів.
  4. Інтерес. Так, мало хто зараховує інтерес до позитивних емоцій, та й до емоцій взагалі. Але це його законне місце. Ви відчуваєте, що оточуючі вас люди, предмети, обставини - безпечні, але в них є елемент новизни, щось, що ви ще не знаєте, щось таємниче. Так що інтерес провокує дослідницьку діяльність і результатом цієї емоції виступають нові знання і наповненість енергією.
  5. Надія. Унікальна позитивна емоція, яка народжується в обставинах, які ніяк не можна назвати позитивними. Ви відчуваєте, що наступного емоцією цілком може бути відчай; це страх гіршого і прагнення до кращого, що сприяє розвитку нашої винахідливості, підвищує стійкість під час і перед важкими часами.
  6. Гордість. Уже чую невдоволене бурчання ... Ні в якому разі не плутати з гординею і нескромністю! Гордість завжди пов'язана з суспільно значущими досягненнями. Це не просто те, що ви зробили добре, але це щось хороше, що цінується в вашій культурі, що об'єднує людей. Ви можете пишатися своїми вчинками, а також вчинками членів своєї сім'ї, друзів, колег, співгромадян. Це не хвастощі. Це почуття, яке надихає вас і змушує мріяти про велике. Так що результатом гордості виступають нові досягнення (і нові приводи для гордості).
  7. Веселощі. Чи не з веселощів лі починається задоволення? Воно пов'язане з несерйозністю, легкої соціальної недоречністю. Ваш промах призводить не до самобичування і осуду, а до спільного веселощів, сміху, зміцненню зв'язків. Результат веселощів не такий вже і незначний - це створення дружніх зв'язків, розвиток креативності. Погодьтеся, заради цього можна дозволити собі зробити маленьку дурість!
  8. Натхнення. Ця емоція прокидається в нас при зіткненні з людським досконалістю. При цьому емоція натхнення більше пов'язана з інтерпретацією: коли ви бачите, що люди вміють щось робити дуже добре, талановито, ви говорить собі «Це здорово! Я б хотів бути схожим на цю людину, робити так само! ». Тобто це своєрідна комбінація прагнення до власної досконалості і здатність бачити і позитивно оцінювати перевагу іншу людину. До чого призводить натхнення? Звичайно ж до придбання нових навичок, творчості і розвитку власної моральності.
  9. Благоговіння. Ця емоція схожа на натхнення, але вона більш особиста. Ви відчуваєте себе ошелешеним величчю, відчуваєте себе крихітним в порівнянні з тим неймовірним, що відбувається поруч з вами. Благоговіння відкриває ваше серце і розум для сприйняття нового і результатом цієї емоції є відчуття себе частиною великого цілого.
  10. Любов. Це одна з найбільш позитивних емоцій. Її особливість полягає в тому, що вона акумулює в собі всі інші позитивні емоції: це і радість, і безтурботність, і подяку, і натхнення, і гордість за кохану людину і т.д. Але це також не індивідуальний досвід - це спільний досвід двох людей. Позитивне почуття причетності, яке дозволяє і мріяти, і досліджувати, і насолоджуватися, і грати. Любов дарує відчуття міцного зв'язку, довіри, спільності і здоров'я в цілому.

Любов дарує відчуття міцного зв'язку, довіри, спільності і здоров'я в цілому

І на завершення ще пара слів про асиметрію між позитивним і негативним: погане сильніше хорошого, так як негативні емоції повинні кричати, щоб врятувати нам життя. Тому ми частіше помічаємо негатив, ніж позитив. Але: фактично позитивні події більш часті, ніж негативні! На підтвердження цього є відповідні наукові дані. У нашому житті багато хорошого. Але дозволяємо ми позитивним подіям перетворюватися в позитивні емоції - це вже питання вибору і виховання в сім'ї. Але, хочете того чи ні, ви весь час відчуваєте ці м'які позитивні емоції протягом усього дня, хоча найчастіше ми називаємо їх середніми або нейтральними. Нейтральні емоції - це позитивні емоції, які ми не визнаємо або не усвідомлюємо в дану хвилину. І якщо ви визнаєте їх, почнете їх помічати - ви посилити їх і надасте їм поле для їх чарівної внутрішньої роботи!

Автор Юлія Шендер

Допоможіть проекту - поділіться статтею в соц.сетях! Дякуємо! :-)

Адже всі наші «безстрашні» предки вимерли, так і не еволюціонувала, чи не так?
Чи не з веселощів лі починається задоволення?
До чого призводить натхнення?