10 невідомих: грибна пора в живопису

  1. Віктор Пєлєвін "Generation П":
  2. Російська народна казка "Маша і Ведмідь":
  3. Володимир Сутеев "Пори року":
  4. Лев Толстой "Війна і мир":

Федот Сичков "Важкий перехід", 1911

Зазвичай ми присвячуємо рубрику "10 невідомих", яка виходить на сайті m24.ru щопонеділка, забутим і маловідомим творам мистецтва, що зберігаються в зібраннях московських музеїв, або неочевидним шедеврів, представлених в експозиціях тимчасових виставок. Але в окремих випадках ми збираємо для вас гіди по творчості одного художника або ж присвячуємо їх певній темі в мистецтві.

У минулий вікенд в "Аптекарському городі" пройшов грибний фестиваль , А ми вирішили подивитися, як художники зображували їх на своїх картинах.

Андрій Кусаченко "По гриби", 2004

Андрій Кусаченко "По гриби"

Здається, що в мистецтві грибам місця немає і бути не може. Ми вирішили зламати цей стереотип і підібрали десять живописних робіт із зображенням так званої "тихого полювання", а також уривки з творів світової літератури, де гриби грали б концептуальну роль.

Перша робота - картина "По гриби" молодого київського художника Андрія Кусаченко. Художник твердо дотримується академічних традицій, тому, якщо не знати, що робота була написана в 2004 році, її можна прийняти за твір початку XX століття. Це враження руйнується завдяки простим технологічним аспектам: на початку XX століття фарби не були такими кислотно-яскравими, а якщо художнику і вдалося домогтися такого світіння живопису, то за 100 років вона б, на жаль, потьмяніла.

Леонід Сойфертіс "Грибники"

Леонід Сойфертіс "Грибники"

Народний художник СРСР, член-кореспондент Академії мистецтв СРСР Леонід Сойфертіс відомий переважно як талановитий графік і карикатурист, який тривалий час працював ілюстратором в журналі "Крокодил". Сьогодні його малюнки зберігаються в Третьяковській галереї, Російському музеї, ГМИИ ім. А.С. Пушкіна, Київському музеї російського мистецтва. Він, безумовно, добре знав західно-європейське мистецтво, і це відчувається в композиції малюнка, поєднанні чорних ліній і кольорових плям, які врівноважують один одного. Сойфертіс завжди залишає певну недомовленість: він намічає малюнок лінією, але не розфарбовує його цілком, а лише тонує окремі деталі, намічаючи обсяг форм.

Віктор Пєлєвін "Generation П":

"Татарського раптом прийшла в голову можлива рекламна концепція для мухоморів. Вона ґрунтувалася на сміливою гіпотезою, що вищою формою самореалізації мухомора як гриба є атомний вибух - щось на зразок світиться нематеріального тіла, яке знаходять деякі просунуті містики".

Володимир Жданов "По гриби"

Володимир Жданов "По гриби"

Володимир Жданов - сучасний художник з Омська. Основна тема живопису - сільські пейзажі і сільські жанрові сценки. І тут важливо розуміти різницю між сучасним мистецтвом і актуальним: сучасність - це характеристика часу, а актуальність - характеристика проблематики. І в цьому відношенні мистецтво Жданова не відповідає на запит нового дня.

Російська народна казка "Маша і Ведмідь":

"Жили-були дідусь та бабуся. Була у них внучка Машенька. Зібралися раз подружки в ліс по гриби та по ягоди. Прийшли кликати з собою і Машеньку." Дідусь, бабуся, - каже Марійка, - відпустіть мене в ліс з подружками! " дідусь з бабусею відповідають: "Іди, тільки дивися від подружок не відставати, не те заблукаєш". Прийшли дівчата в ліс, стали збирати гриби та ягоди. Ось Машенька - деревце за деревце, кущик за кущик - і пішла далеко-далеко від подружок. стала вона аукаться, стала їх кликати, а подружки не чують, не відкликаються. ходила, ходила Машенька по ле у - зовсім заблукала ".

Володимир Маковський "Дівчинка-сирота", 1913

Володимир Маковський "Дівчинка-сирота", 1913

А ось Володимир Маковський будучи передвижником навчався у найбільших майстрів російського мистецтва - Тропініна і Венеціанова - і сам викладав в Імператорської академії мистецтв. Його пензлю належать зображення представників різних верств суспільства і різного статусу: "Портрет імператриці Марії Федорівни", жанрові сценки "Циганське ворожіння", "Селянка з дітьми" або, наведена вище "Дівчинка-сирота", а також історичні полотна на гострі соціально політичні теми, наприклад, "Крах банку" або "9 січня 1905 року в Василівському острові".

Андрій Шишкін "Їжачки" 2009

Андрій Шишкін "Їжачки" 2009

Андрій Шишкін - ще один наш сучасник, який звертається до теми російської старовини і слов'янської міфології. Він часто зображує селянок, російських красунь в кокошниках, Велеса або Сварога, лісових царів, вікінгів і біблійні образи. І? судячи з усього, ці портрети-реконструкції користуються великою популярністю.

Валентин Смирнов "У лісі", 1978

Валентин Смирнов "У лісі", 1978

Валентина Смирнова великим художником назвати не можна. У 1970-х, на тлі бунту нон-конформістів, академічний живопис взагалі існувала непомітно. Проте картини Смирнова цікавіше багатьох робіт його сучасників: і композиційно (зображена жінка стоїть спиною до глядача), і за кольором (сіра гамма з безліччю відтінків), і по розсіяному світлі, проникаючому між стовбурів дерев.

Володимир Сутеев "Июль. Ми в лісі", з серії "Пори року", 1959

Володимир Сутеев "Июль. Ми в лісі", з серії "Пори року", 1959

Володимир Сутеев був одним з батьків-засновників радянської анімації. Саме завдяки йому у нас є мультфільми "Хто сказав" няв "?", "Мишеня і олівець", "Три кошеня", "Півень і фарби", "Під грибом" і безліч інших історій, які виховали не одне покоління.

Володимир Сутеев "Пори року":

"З Чапко була ціла історія: вона знайшла два білих гриба, загавкав, а гриби раптом самі побігли в ліс! Чапко - за ними, а ми - за Чапко! Коли ми наздогнали гриби, то побачили їжачка: він наколов собі на спину два білих гриба і ніс їх додому своїм ежата. Ми не чіпали їжачка з грибами і пішли додому. По дорозі я загадала Вані загадку, яку сама придумала: варто в червоній шапці на одній нозі, нікуди не йде. Хто такий? А Ваня каже: "Це ти. Промочила одну ногу і боїшся йти додому ". Я йому сказала:" Який ти дурний! Це гриб! "Але він не погодився. А в цей час ми вже прийшли додому".

Лариса Годунова "Осінній натюрморт", 1985

Лариса Годунова "Осінній натюрморт", 1985

Натюрморт є, можливо, самим очевидним жанром живопису, де гриби могли б знайти своє місце серед кошиків з яблуками, ягідних лукошек і інших прийме ранньої осені.

Лев Толстой "Війна і мир":

"Як не розуміти: не тільки Ростов, а й Наташа зрозуміла дядечка і значення насуплених брів, і щасливою, самовдоволеної усмішки, яка трохи морщила його губи в той час, як входила Онися Федорівна. На таці були травник, наливки, грибки, коржики чорної борошна на юраге, стільникового мед, мед варений і шипучий, яблука, горіхи сирі і розжарені і горіхи в меду. Потім принесено було Онисією Федорівною і варення на меду і на цукрі, і шинка, і курка, тільки що зажарена ".

Костянтин Сомов "Дівчина з грибами під веселкою", 1922

Костянтин Сомов "Дівчина з грибами під веселкою", 1922

Костянтин Сомов належав поколінню художників об'єднання "Світ мистецтва". У перше десятиліття XX століття разом з Бенуа і Лансере займався оформленням однойменного журналу, головного видання Срібного століття, а після революції, коли розвіялися останні чари російського символізму, Сомов звернувся до реалістичного мистецтва.

Сергій Виноградов "Збір грибів в лісі", 1927

Сергій Виноградов "Збір грибів в лісі", 1927

Сергій Виноградов - костромський художник початку XX століття. Закінчив Московське училище живопису, скульптури та архітектури, де його педагогами Поленов і Маковський, вступив до лав Товариства пересувних художніх виставок, в Першу світову працював в жанрі військової листівки. Його біографія не відрізняється від більшості історій художників того часу. Але тим не менше саме завдяки таким художникам була накопичена критична маса академічного живопису, яка зберегла цю традицію, не дивлячись на всі громадські і культурні катаклізми XX століття.

Посилання по темі

І?
Саме завдяки йому у нас є мультфільми "Хто сказав" няв "?
Хто такий?