сумна дата
Сьогодні дата у нас, прямо скажемо, не найвеселіша - 20 вересень вважається днем смерті культового персонажа пострадянського кінематографа - Сергія Бодрова. Чому вважається? Та тому, що тіло його так і не було ні знайдено, ні ідентифіковано. Тому, найпалкіші шанувальники і оптимісти ось уже 12 років будують версії, згідно з якими Бодров міг вижити. Напевно, вижити після сходу льодовика члени знімальної групи і могли б, тим більше, що на шляху їх повернення були більш-менш безпечні автомобільні тунелі, проте, вижити, врятуватися і ховатися десь більше десяти років - нонсенс. Тим більше, що зниклими безвісти після тієї катастрофи так і залишаються понад сто осіб. Ну і останній аргумент - Бодров явно був не схильний до дауншифтингу. У нього все було добре, він був, що називається, на зльоті, в розквіті, на піку, якщо хочете. Проміняти більш, ніж успішну кінокар'єру на сумнівне відлюдництво - було мало на нього схоже. На жаль.
Московський мажор
Бодров-молодший цілком міг би вважатися московським мажором - сином відомого режисера з відкритими кар'єрними шляхами під міцним батьковим патронатом. Власне, він був і не проти, навіть хотів після школи поступати у ВДІК, однак мудрий Бодров-старший сказав йому, що кіно - це пристрасть, щоб йти працювати в кіно, треба або мати цю пристрасть, або дочекатися її. Пристрасті не було, тому Сергій Бодров-молодший чесно поступив на істфак в МГУ, який і закінчив у 1994 році. Однак, як ми бачимо, кіно від нього нікуди не пішло, ось вже точно, якщо це твоє, нікуди не дінеться, особливо, при наявності такого тата. Втім, це я звично знущаюся, якби не було в Бодрова таланту, смаку і харизми, ніякої тато не допоміг би. Папа лише дав поштовх, який, втім, як правило, дорого коштує. Сам факт того, що в свої тридцять років Бодров-молодший встиг зробити, говорить багато про що - успішні ролі, якісні сценарії, режисерська робота, кар'єра телеведучого в найбільш рейтингових проектах - не кіт чхнув.
Неждана головна роль
Почалося, природно, все з участі в батькових фільмах - "Я тебе ненавиджу" і "СЕР" - в обох стрічках епізодичні ролі, за якими судити про акторський талант було, звичайно, складно. Однак, фактурний молодий чоловік увагу до себе все ж привернув. Першою великою удачею стало для Сергія участь в знову ж татовому фільмі "Кавказький бранець". Знімати його в 1995-му році група Бодрова-старшого їхала в Дагестан, Син попросився в експедицію, готовий виконувати будь-які роботи (мабуть, пристрасть до кіно в ньому все-таки прокинулася). Виконавцем однієї з головних ролей - солдата Івана Жиліна - він став несподівано, та ще в парі із зіркою - Олегом Меньшиковим. З роллю, мабуть, впорався, так як отримав після приз за кращу роль на фестивалі в Сочі. Так народився новий культовий актор. Втім, культовим йому стати ще належало після фільму Олексія Балабанова - "Брат".
Моральні критерії брата
Балабанов завжди був схильний до дещо скандальної режисури, "Брат" теж замислювався їм з метою струсити і шокувати громадськість. І ось, в 1996-му, якраз на кінофестивалі в Сочі, він знайомиться з Бодровим-молодшим і запрошує його на головну роль Данила Багрова в свій фільм. Прем'єра відбулася в самому кінці 1997-го, до речі, фільм був презентований у Франції на півроку раніше. Фільм, як і очікувалося, наробив багато шуму - світова кінокритика накинулася на нього зі звинуваченнями в расизмі, русофобії та інших смертних гріхах. Так чи інакше, все це пішло Бодрову тільки на користь - на пострадянському просторі "брат" тут же став культовою картиною, а сам Сергій - зіркою першої величини. Звичайно, герой фільму має дуже мало спільного з виконавцем. Данила Багров простий, як шомпол, його переконання лежать в двох площинах, він все ділить чітко - на своїх і чужих, чорне і біле, гарне і погане. Сергій Бодров - інтелектуал і хлопчик з елітної московської школи з поглибленим вивченням французької мови, звичайно ж був зовсім іншим. Проте, він зміг влізти в шкуру молодого героя, з деформованою війною психікою, причому, настільки, що його тут же почали ототожнювати з героєм фільму. Не дуже допомогла навіть робота Бодрова в якості ведучого в програмі "Погляд", як ви пам'ятаєте, дуже популярною в кінці 80-х і 90-х. правда, погляд все ж дивилися більш-менш інтелектуальні верстви населення, а "Брат" став прапором для величезної кількості "простий" молоді, якій і були близькі і зрозумілі принципи життя Данила Багрова.
Розрив шаблону
Потім були зйомки Бодрова в більш-менш серйозних ролях -в фільмах "Стінгер" і "Схід-Захід". В останньому йому знову довелося зіткнутися на знімальному майданчику з Олегом Меншиковим і з зірками світового кіно, такими, як Катрін Деньов. З ролями цими Сергій Бодров впорався "на відмінно", однак, його молоді шанувальники все одно бачили в ньому тільки героя "Брата", аж надто він їм ліг на душу. Добре пам'ятаю міркування молодняку тих років, який бажає "бути як Данила", так що звинувачення в пропаганді расизму, напевно, дещо під собою мали.
У піку Америці
Природно, гучний успіх "Брата" штовхнув Балабанова на створення "Брата-2", який побачив світ у 2000-му. У ньому вже режисер залишив у спокої внутрішні російські проблеми і всмак познущався над "тупими американцями". Правда, пізніше йому довелося виправдовуватися, запевняючи, що виставляти американців ідіотами він не збирався, це був як би відповідь на відповідні американські фільми типу "Червоної спеки", де ідіотами виставлялися як раз російські. Загалом, світова критика знову верещала і виходила піною, а зоряний статус і Бодрова і Балабанова тільки зміцнювався. "Брат-2" знято з набагато більшим розмахом, зйомки проходили частково в Америці, там бере участь більшу кількість зірок, коротше, збільшення бюджету - у наявності.
Всі брати - сестри
І ось, нарешті, після успіху, закріпленого "Братом-2", Бодров вирішив сам взятися за режисуру. Дебютом став фільм "Сестри" (2001 рік), сценарій до якого він написав сам, сам же і знявся в одній з ролей, правда, не головною. Фільм хоч і отримав приз за кращий дебют, критика все одно клювала його за схожість з "Братами" (в принципі, не без підстави), мовляв, естетика та ж, і Бодров грає все того ж Багрова, правда, трохи обтесав. Однак, ось що означає ім'я - сценарій "Сестер", спочатку називався "Дочка бандита", був написаний всього за два тижні, а зйомки почалися вже через 4 дні після закінчення сценарію. Що й казати, відмінний старт для молодої людини без базового кіношного освіти.
Останній герой
Ще один яскравий епізод з життя Сергія Бодрова - робота ведучого в проекті "Останній герой", в першому сезоні. Пригоди, позбавлення, пристрасті і інтриги, та ще на тлі буйної тропічної природи - не проект, а мрія ідіота. Але це для рядового ведучого, у Бодрова на той час вже був досить щільний графік зйомок і великі плани з приводу власної режисури. Проте, в "Останньому герої" він був дуже доречний в якості ведучого, крім того, гучний успіх проекту додав молодому акторові і режисерові і рейтинг і авторитет.
фатальна лавина
У тому ж році Бодров знімається в ще одній картині Балабанова "Війна", правда, в невеликій, епізодичній ролі, але сама участь його у фільмі стає "маркою", а потім приступає до зйомок свого другого фільму - "Зв'язковий", де він поєднує сценариста, режисера і виконавця головної ролі. Фільму цього судилося стати останнім в кар'єрі Сергія Бодрова - під час зйомок на Кавказі, знімальна група, повертаючись зі зміни, потрапила під сход льодовика Колка, який обрушився на Кармадонській ущелині, де і перебували кіношники, укривши його трьохсотметровий шаром льоду і каміння. Під час катастрофи пропало безвісти 125 осіб, пізніше кілька тіл були знайдені і ідентифіковані, однак Сергія Бодрова серед них не було. Про долю його нічого не відомо до цього дня, в 2008-му в Кармадонській ущелині були знайдені уламки автомобіля "Москвич" з обривками одягу, але ідентифікувати останки так і не вдалося, очевидно, це не були останки Сергія Бодрова.
Надія на диво
Людям взагалі властиво вірить в чудеса, особливо, коли не можна довести зворотне. Так до сих пір ходять легенди про минулих від мирської слави Елвіса Преслі і Джима Моррісона, і все тому, що практично ніхто не бачив їх мертвими. Подібна доля чекала і Сергія Бодрова-молодшого - розповіді, що хтось десь бачив когось схожого, що йому вдалося врятуватися і він просто поїхав і зник, звичайно, гріють оптимістів, але, повторюся, малоймовірні. Шкода, що нам так і не судилося дізнатися, як могла б розвиватися кар'єра Бодрова, ось вже про кого точно можна сказати - збитий на зльоті. Очевидно, що він тільки почав розвиватися, як режисер, далеко не все сказав, як актор, та й сценаристом був, судячи з усього, непоганим. Балабанов, до речі, постфактум зняв ще один фільм за його сценарієм - "Морфій", в основі якого лежать "Записки лікаря" Михайла Булгакова. Фільм, як все фільми Балабанова, похмурий і неоднозначний, але точно талановитий. Балабанов йшов своїм шляхом, продовження якого ми теж не побачимо, Олексія вже більше року немає з нами.
Підпишись на наш Telegram . Надсилаємо лише "гарячі" новини!
Чому вважається?