26 культурних проектів, якими місто може пишатися

  1. Трохи про погане
  2. Про хороше по пунктам
  3. Музика і театр
  4. парки культури
  5. урбаністика
  6. Музеї та виставки
  7. ЗМІ
  8. Кіно
  9. Підбиваючи підсумки

Що зроблено в культурній сфері Одеси за рік, хто стоїть на передовій позитивних змін, що заважає розвитку культури і чим одесити можуть пишатися вже зараз - розклали по пунктам результати Стратегічною сесії з розвитку креативної економіки в одеському регіоні через рік після її проведення

Що зроблено в культурній сфері Одеси за рік, хто стоїть на передовій позитивних змін, що заважає розвитку культури і чим одесити можуть пишатися вже зараз - розклали по пунктам результати Стратегічною сесії з розвитку креативної економіки в одеському регіоні через рік після її проведення.

Трохи про погане

Головна проблема нікуди не поділася - відсутність державного фінансування і підтримки в культурному розвитку міста та молоді. Навіть найпростіше на кшталт квотування соціальної реклами під культурні проекти (30% реклами віддавалася культурним заходам) не виконано.

Також в сфері проблем залишилися і малозабезпечені верстви населення, які не можуть дозволити оплатити навчання підростаючого покоління і походи на культурні заходи. Штамп так і залишається реальністю: «Якщо ти бідний - значить, неосвічений».

На сесію запрошували естонського фахівця з креативної економіки Рагнара Сііла зі своєю командою з маркетингу, економіці, і бізнесу. Він поділився з нашими фахівцями секретами перетворення культури в прибутковий бізнес. Розробив стратегію одеської креативної економіки. Але план так і залишився планом. В реальне життя нічого не було впроваджено.

Як і раніше культуру, не вважають сектором економіки. Поки невикорінний штамп «Культура - для душі, для заробітку потрібен бізнес». Чи не створено жодного фонду розвитку культурних проектів. Присутній низький культурний рівень розвитку співробітників закладів. Чи не проводяться курси підвищення кваліфікації. Але позитивні тенденції існують завдяки ентузіастам міста, які хочуть і розвивають наше місто, не дивлячись ні на що.

Про хороше по пунктам

Музика і театр

Несподіваним чином без державної підтримки почали розвиватися самостійні майданчики за підтримки небайдужих одеситів і приватних вкладень. З усіх категорій і завдань, які були обумовлені на сесії 2015 року, найбільше розвинулася категорія: «Реконструкція та модернізація існуючих концертних майданчиків і театральних сцен, будівництво нових».

Один з перших і яскравих прикладів - «Театр на Чайної». Нещодавно вони відкрили нову театральний майданчик. Керівництво і трупа театру кинули «клич» з проханням допомогти їм будматеріалами, які нікому не потрібні. На прохання відгукнувся все місто. Ремонт був закінчений, спектаклі проходять на новому майданчику.

Зелений театр - одна з нових майданчиків нашого міста. 2 роки цю територію упорядковували небайдужі городяни за участю Impact Hub Odessa. Тепер там проходять різні безкоштовні лекції для дітей, покази фільмів, творчі вечори та концерти світових зірок (31 липня в Зеленому театрі виступав, наприклад, Бенджамін Клементін ).

«Двір Культури» - арт-простір у дворику Одеського заводу шампанських вин. Майданчик створили для проведення різних заходів: днів культури народів світу, концертів етнічній, джазовій і рок-музики, вистав і гастрономічних вечірок. «Двір Культури» - спільний проект команди «Перон № 7» і Одеського заводу шампанських вин.

«Термінал 42» - коворкінговое простір, в якому вечорами проходять камерні музичні або літературні вечори. Неодноразово там проходили мистецькі та фотовиставки, виставки сучасних технологій.

«Underpub» - новий центр культурних подій в Одесі. Все літо практично кожен день на території пабу проходили різні культурні заходи: спектаклі, виступи музичних і танцювальних колективів, фестиваль сучасного мистецтва Котофест, показ мод, лекції мистецтвознавців, майстер-класи, виставки живопису.

За останній рік в Одесі виникло два джазових клубу - «Перон № 7» і «P1 prosecco bar».
«Перон № 7» - концертний зал і клуб для виступу джазових артистів з України і не тільки, проведення вистав і літературних вечорів. «P1 prosecco bar» - сцена, на якій також постійно відбуваються різні виступи. Рівень артистів, які виступають в цих клубах, не відрізняється. Тут різниця саме в підході: «P1 prosecco bar» спочатку створювався як бар, в якому проходять концерти на 60-100 чоловік, «Перон № 7» створений саме як концертний майданчик.

Арт-центр імені Віри Холодної - мультимедійний павільйон Одеської кіностудії: багатофункціональне приміщення, в якому створені умови для проведення широкого спектру заходів площею 400 кв. м (конференції, тренінги, семінари, презентації, в тому числі фільмів і кліпів, концерти, модні покази, виставки, фестивалі, зйомки фільмів і телепередач).

У липні 2016 нарешті відкрилися двері Літнього театру, який знаходиться біля Міського саду. Відразу після відкриття там показували матчі «Євро-2016», на перший же прийшли понад 200 осіб. Декілька разів на тиждень там показують фільми, а книжковий ярмарок «Зелена хвиля» провела ряд заходів у дворику Літнього театру. Правда, сама майданчик поки не надто приваблива, але активісти ГК «Азов» та волонтерського руху «Спільна Мета» обіцяли провести його реконструкцію.

Деякі фестивалі, такі як Odessa Classics, проводили свої концерти в необладнаних для цього місцях - на площі біля Колонади.

парки культури

Проект парків культури не розвинувся, але його зачатки є за рахунок проведення фестивалів. Фестиваль MAMAFEST регулярно проходить в парку Горького. Зараз парк реконструюють: роблять доріжки, відкрили фонтан, облагороджують територію. За кінотеатром Москва вже давно існує сцена, яка досить рідко використовується для проведення дитячих концертів, хоча парк зазвичай переповнений дітьми.

Порохова вежа в парку Шевченка завжди була візитною карткою міста. У 2014 році до Дня міста її відреставрували, замінили пошкоджене металеву огорожу, привезли старовинну гармату замість двох (зникли в 90-і роки ХХ-го століття) і привели в порядок Мертвецький вежу, назвавши її Сторожовий. У вежі відкрили музей. Правда, в цьому році будівництво вирішили продовжити, що виявилося великою помилкою.

У травні і серпні 2016 Центральному парку культури і відпочинку імені Т. Г. Шевченка двічі проходив Одеський міжнародний фестиваль середньовічної культури «Порохова вежа». В рамках фестивалю проходили змагання по середньовічному бою між представниками лицарських дворів з різних міст України та зарубіжжя, ремісничі ярмарки, майстер-класи майстрів народного промислу, конкурсні програми, художні виставки, антуражние фотосесії і багато іншого. Всі зібрані кошти направили на роботи по збереженню, реставрації та охорони об'єктів культурної спадщини Одеси.

Однією з цікавих і центральних майданчиків міста став Міський Сад. Саме там кілька разів на місяць проходять різні фестивалі (сімейні, міські, музичні), концерти (різних оркестрів, одеських артистів і груп), музичні і танцювальні вечори, виставки фотографій. Життя кипить саме в центрі Міського саду під дахом ротонди і навколо неї.

урбаністика

«Підмостовий» - проект, придуманий урбанистом і дизайнером Олександром Горенюк по глобальному перетворенню Деволановской спуску в великий арт-хаб. Проект рухається повільно, але впевнено. У квітні 2016 р пройшов громадський суботник по прибиранню Деволановской спуску. У липні «Підмостовий» потрапило до п'ятірки головних інвестиційних проектів по туризму. В кінці липня учасники проекту залучили до себе увагу некомерційним музичним вечором прямо на узвозі.

Зараз «Підмостовий» хоче підписати з мерією меморандум про розробку проекту. «Ми готові розробити проект під весь кластер і хочемо це робити системно. Але поки не отримали політичну волю на це. Зараз є кілька інвесторів, готових робити всю вулицю і відразу. Причому вони європейського менталітету і приблизно розуміють, що там має бути », - розповів Горенюк редакції« Двору культури ».

Музеї та виставки

Найменше реформ відбувається в музеях. Чи не змінилося ставлення до музеїв, ставлення до відвідувачів, про інтерактивність в Одеських музеях поки і не йде мови. Проходив виставки розраховані і проходять для вузького кола населення. Але невеликі зміни все-таки є.

Навесні 2016 пройшла презентація соціального проекту «Museum for Change: Художній музей», мета якого - підвищення інтересу до унікального культурного об'єкта, а також залучення коштів для вирішення проблем, що накопичилися. Ініціаторами виступили волонтери БФ «Маніфест світу» Інна Білоус та Олександра Ковальчук. Матеріальну підтримку проекту надав Євген Деменок. На першому етапі (березень-вересень 2016) команда виконала чимало роботи: знаходила дрібних інвесторів для забезпечення інформаційної підтримки; до відкриття «Виставки відреставрованих робіт Художнього музею» випустили в друк музейний каталог; спільно з жителями міста і проектом «Моє Місто» зібрали потрібну суму, щоб закупити обладнання для реставраційної майстерні музею. «Museum for Change» не збирається зупинятися на досягнутому і прагне підняти Художній музей на сучасний світовий рівень.

Літо 2016 року порадувала одеситів і гостей міста виставка світового рівня - «Винаходи да Вінчі». У світі існує кілька експозицій виставки, які вже 5 років колесять по світу. В цьому році Одеса не стала винятком. Все створено в кращих традиціях: інтерактивність, постійні екскурсії, аудіогіди, інформація представлена ​​на трьох мовах, а найголовніше - відбувається вивчення життя і творчості Леонардо за рахунок втілення його творів в життя.

В кінці серпня 5 днів проходив великий фестиваль сучасного мистецтва Freierfest, в рамках якого представили художників з усього світу , Познайомили з історією одеського і львовоского авангарду , Провели ряд лекцій і навіть великий перформанс . Подія безсумнівно велике і унікальне, чесно кажучи, не отримало достатньої підтримки одеситів - на виставки, які повинні були залучити тисячі людей, прийшли лише сотні кожен раз одних і тих же осіб.

ЗМІ

За останній рік було створено кілька нових інтернет-видань. Багато з них намагаються охопити не тільки культурне життя міста, а й суспільно-політичну. Вузьконаправленим є лише, нескромно зауважимо, наш «Двір культури».

Кіно

Також як і раніше, держава ніяким чином не фінансує і не підтримує розвиток кіноіндустрії міста. Більшість одеських режисерів створюють фільми тільки за рахунок особистих коштів або завдяки інвесторам. Правда, знайти їм підтримку в прокаті картин зараз можна завдяки проекту «Нове одеське кіно», в рамках якого в липні показали 5 фільмів , Знятих одеситами за останні 5 років. Проект створений, щоб показати, що кіно в Одесі є!

Цього літа також відбулася одна важлива подія, яка є синтезом кіно і живопису. 30 серпня відбувся вечір, присвячений одеському художнику Вадиму Кучеру-Куцану . В рамках вечора був показаний документально-художній фільм «Симфонія живопису», знятий компанією «Ленні-Юр» за допомогою небайдужих одеситів і приватних інвесторів. Нарешті і Одеса дізналася про людину, який своєю творчістю підкорив Францію і всю Європу, але при житті так і не був визнаний в рідному місті.

З кожним роком в Одесі відкривається все більше кіношкіл, курсів теле- і радіожурналістики для дітей і дорослих. Про кілька основних ми розповімо.

Однією з найстаріших є кіношкола імені Віри Холодної, яка офіційно існує з 1997 року. Зараз вона працює в таких напрямках: акторська майстерність, ораторське мистецтво, зйомки кіно, школа відеоблогеров YouTube. Багато випускників кіношколи імені В. Холодної знімаються в кіно, грають в театрі, ставлять спектаклі, ведуть теле- і радіопрограми, відкривають івент-агенції, використовують навички ораторського мистецтва в журналістиці, політиці, юриспруденції, учні ораторського мистецтва вже викладають в кіношколі.

Молодші за віком кіношколи Одеси - «ArtMax Film» та «RemarkaFilm».

У «RemarkaFilm» викладаються основи акторської майстерності для підготовки до вступу до профільного вузу. Також є курси для режисерів і сценаристів; операторів, звукорежисерів і монтажерів; школа відеоблогера. «RemarkaFilm» також допомагає своїм випускникам: рекомендує своїх слухачів різних кіногрупи, запрошує студентів зніматися і в роботах самої студії.

Основні напрямки навчання «ArtMax Film»: акторська майстерність, кіномайстерня, школа відеоблогера, тележурналістика і ораторське мистецтво. Курси проходять для дітей і дорослих.

З кожним роком відкривається все більше театральних шкіл і гуртків для менш забезпечених верств населення. Курси не проходять безкоштовно і, можливо, не є настільки професійними як вищезгадані, але можуть бути більш доступними для деяких сімей.

Відкриттям цього року став Міжнародний дитячий кінофестиваль Next, який провели вже двічі. Основна місія NEXT - популяризація вітчизняного кіномистецтва, презентація новинок українського та зарубіжного кіно, розвиток дитячого кінематографу, пошук нових композиційних і сюжетних творчих рішень, інноваційних форм і технічних засобів. В рамках фестивалю проходили покази дитячих фільмів різних країн і освітня програма.

На жаль, в 2016 році до сих пір відсутня обмін досвідом між українським і світовим кіноматографа, беручи до уваги майстер-класів на ОМКФ.

Поки єдиним безкоштовним кінотеатром (працює по системі пожертвувань), як і в минулому році, є кінотеатр SUNDAY в парку Шевченка, який, правда, працює з великими перебоями.

Підбиваючи підсумки

Звичайно, 26 ініціатив і велика кількість фестивалів різного ступеня розумового навантаження - це крапля в морі на шляху до Одеси як культурної столиці України. Поки що треба визнати, що наше місто завжди стоїть на третьому місці при презентації великих всеукраїнських проектів - одесити дивляться нове кіно, виставки, вистави, шоу, концерти завжди третіми після Києва та Львова. Простий приклад: «Зелена хвиля», яку проводять 22 роки поспіль, проходить на два місяці раніше львівського Книжкового форуму, але жоден видавець не щастить свої новинки в Одесу, припасами їх для Львова і підлаштовуючи свої плани саме на цей форум. Ситуацію потрібно змінювати.

Поки зміни відбуваються точково. Практично всі діячі культури, з якими «Двору культури» вдалося поспілкуватися за перший місяць своєї роботи, відзначають відсутність діалогу - як з державними структурами, так і всередині «тусовки». Поодинці робити що-небудь складно, але на контакт все одно мало хто йде. Завдання на наступний рік? Зрозуміти нарешті, що креативна економіка можлива, що культура може бути бізнесом. Не соромитися вчити принципи цього бізнесу. Частіше збиратися в колі професіоналів та налагоджувати діалог. Ну, і працювати-працювати-працювати кожному у своїй сфері відповідальності. І одного разу ми прокинемося в місті мрії.

Поділитись з друзями:

Завдання на наступний рік?