33 найдорожчі картини російських художників

  1. № 1. Казимир Малевич - 60 млн дол.
  2. № 2. Василь Кандинський - 22,9 млн дол.
  3. № 3. Олексій Явленський - 9, 43 млн фунтів
  4. № 4. Марк Шагал - 16,3 млн дол.
  5. № 5. Наталя Гончарова - 6,43 млн фунтів
  6. № 6. Микола Фешин - 6,95 мільйонів фунтів
  7. № 7. Ілля Рєпін - 4, 52 млн фунтів
  8. № 8. Василь Полєнов - 4,07 млн ​​фунтів
  9. № 9. Костянтин Сомов - 3,7 млн ​​фунтів
  10. № 10. Ілля Кабаков - 2,9 млн фунтів
  11. № 13. Борис Кустодієв - 2,84 млн фунтів
  12. № 12. Олександр Яковлєв - 2,82 млн фунтів
  13. № 13. Володимир Баранов-Россіне - 2,73 млн фунтів
  14. № 14. Іван Айвазовський - 2,7 млн ​​фунтів
  15. № 15. Василь Верещагін, - 2,28 млн фунтів
  16. № 16. Михайло Ларіонов - 2,26 млн фунтів
  17. № 17. Михайло Нестеров - 4,3 млн дол.
  18. № 18. Борис Григор'єв - 3,72 млн дол.
  19. № 19. Костянтин Маковський - 2,03 млн фунтів
  20. №20. Святослав Реріх - 2,99 млн дол.
  21. № 21. Іван Шишкін - 1,87 млн ​​фунтів
  22. № 22. Кузьма Петров-Водкін - 1,83 млн фунтів
  23. № 23. Микола Реріх - 1,76 млн фунтів
  24. № 24. Любов Попова - 1,7 млн ​​фунтів
  25. № 25. Аристарх Лентулов - 1,7 млн ​​фунтів
  26. № 26. Олексій Боголюбов - 1,58 млн фунтів
  27. № 27. Ісаак Левітан - 1,56 млн фунтів
  28. № 28. Архип Куїнджі - 3 млн дол.
  29. № 29. Костянтин Коровін - 1,497 млн ​​фунтів
  30. № 30. Юрій Анненков - 2,26 млн дол.
  31. № 31. Лев Лагоріо - 1,47 млн ​​фунтів
  32. № 32. Віктор Васнецов - 1,1 млн фунтів
  33. № 33. Ерік Булатов - 1,084 млн фунтів
  34. Бонус: Зінаїда Серебрякова - 1,07 млн ​​фунтів

На початку грудня 2011 року на російських торгах в Лондоні були встановлені нові цінові рекорди. Підводячи підсумки року, ми склали список найдорожчих робіт художників Росії за результатами аукціонних продажів. На початку грудня 2011 року на російських торгах в Лондоні були встановлені нові цінові рекорди

33 найдорожчі к. Джерело: 33 найдорожчі к. Автор: 33 найдорожчі до

Якщо вірити рейтингам, найдорожчий російський художник - Марк Ротко. Його «Білий центр» (1950), проданий за 72,8 млн. Дол., До того ж, займає 12-е місце в списку найдорожчих картин у світі взагалі. Однак Ротко був євреєм, народився в Латвії і поїхав з Росії у віці 10 років. Чи чесно з подібною натяжкою гнатися за рекордами? Тому Ротко, як і інших емігрантів, які покинули Росію, ще не ставши художниками (наприклад, Тамару де Лемпіцкий і Хаїма Сутіна) ми зі списку викреслили.

Ще одне застереження: від кожного учасника ми взяли по одному твору - інакше одні й ті ж прізвища заповнили б весь топ списку.

№ 1. Казимир Малевич - 60 млн дол.

К. Малевич. «Супрематііческая композііція». 1916

Автор «Чорного квадрата» - занадто важлива персона, щоб його твори часто зустрічалися у вільному продажу. Ось і ця картина потрапила на аукціон вельми складним шляхом. У 1927 році Малевич , Збираючись влаштувати виставку, привіз зі своєї ленінградської майстерні в Берлін майже сотню робіт. Однак його терміново відкликали на батьківщину, і він залишив їх на зберігання архітектору Хуго Херінгу. Той зберіг картини в складні роки фашистської диктатури , Коли їх цілком могли знищити як «дегенеративне мистецтво», і в 1958 році, вже після смерті Малевича, продав їх державному музею Стеделек (Голландія).

На початку XXI століття група спадкоємців Малевича, майже сорок чоловік, почала судовий розгляд - тому що Херинг не був юридичним власником картин. В результаті музей віддав їм цю картину, і віддасть ще чотири, які напевно викличуть фурор на якомусь аукціоні. Адже Малевич - один з найбільш підроблюваних художників у світі, а походження картин з музею Стеделек бездоганно. А в січні 2012 року спадкоємці отримали ще одну картину з тієї берлінської виставки, відібравши її у швейцарського музею.

№ 2. Василь Кандинський - 22,9 млн дол.

В. Кандинський. «Фуга». 1914

На аукціонну ціну твори впливає його репутація. Це не тільки гучне ім'я художника, а й «провенанс» (походження). Річ зі знаменитої приватної колекції або хорошого музею завжди коштує дорожче, ніж робота з анонімного зборів. «Фуга» походить з прославленого Музею Гугенхайма: одного разу директор Томас Кренц вивів зі складу музейних фондів цього Кандинського, картину Шагала і Модільяні , І виставив їх на продаж. На отримані гроші музей чогось придбав колекцію з 200 робіт американських концептуалістів. Кренца за це рішення дуже довго засуджували.

Це полотно батька абстракціонізму цікаво тим, що встановило рекорд в далекому 1990-му році, коли аукціонні зали Лондона і Нью-Йорка ще не заповнили безрозсудні російські покупці. Завдяки цьому, до речі, воно і не згинуло в який-небудь дуже приватній колекції в розкішному особняку, а знаходиться в постійній експозиції в приватному музеї Бейелера в Швейцарії, де його може побачити будь-хто. Рідкісний випадок для такої покупки!

№ 3. Олексій Явленський - 9, 43 млн фунтів

А. Явленський. «Шокко в крислатому капелюсі», близько 1910

Приблизно 18,5 млн. Дол. Заплатив невідомий покупець за портрет, на якому зображена дівчина з села під Мюнхеном. Шокко - це не ім'я, а прізвисько. Модель, приходячи в студію художника, кожен раз просила чашку гарячого шоколаду. Так за нею і прижилося «Шокко».

Олексій Явленський , Нехай і найближчий соратник Кандинського - художник на батьківщині не надто відомий. А ось на Заході він користується заслуженою популярністю і, як бачите, лише трохи відстає від приятеля за аукціонними результатами. В історію мистецтва він увійшов під зміненим на німецький лад ім'ям Alexej von Jawlensky. До речі, його кохана, художниця-експресіоністських Маріанна Веревкина, теж маловідома у нас, взагалі підписувалася як Marianne von Werefkin.

№ 4. Марк Шагал - 16,3 млн дол.

М. Шагал. «Ювілей». тисяча дев'ятсот двадцять три

Ще одна покупка 1990-х років, яка в наші дні виявилася б набагато дорожче - і, як «Фуга» Кандинського - з музею Гугенхайма. Картина золотого періоду Шагала на його улюблений сюжет, який він буде повторювати незліченну кількість разів - політ разом з коханою дружиною Білій.

Картина називається «Ювілей» і датується 1 923 роком, але цікаво, що в знаменитому нью-йорском музеї сучасного мистецтва МОМА з 1949 року зберігається абсолютно така ж картина 1915 року під назвою «День народження». Який саме сімейне свято тут зображений - в принципі, неважливо: головне, що сімейна пара зливається в поцілунку.

  • Зверніть увагу, з 12 червня по 30 вересня 2012 року Третьяковська галерея обіцяє влаштувати виставку Шагала . Детальніше про Шагалом і його дружин читайте в нашому огляді вернісажів ГТГ в 2012 році.

№ 5. Наталя Гончарова - 6,43 млн фунтів

Н. Гончарова. «Іспанка». Ок. 1916

Амазонка авангарду - один з найбільш затребуваних російських художників на арт-ринку. Її роботи зазвичай йдуть дуже дорого, і якщо б ми не вирішили брати від кожного учасника по одній картині, то вони заполонили б весь список. Наприклад, «Квіти» за 5,52 млн. Фунтів, або «Негритянки» за 2,6 млн. Фунтів, яку олігарх Доронін купив в подарунок Наомі Кемпбелл.

Популярність тягне за собою афери і скандали: недавно на Заході опублікували дві книги про, де фахівці Третьяковської галереї з подивом знайшли майже 300 робіт, їм абсолютно не відомих. Половина з них виникла буквально з нізвідки, з якоїсь приватної колекції. Згодом ці сумнівні картини напевно теж виявляться на аукціоні. Експерти сумно зітхають: це шкідливо вплине на продаж справжніх речей художниці.

№ 6. Микола Фешин - 6,95 мільйонів фунтів

Н. Фешин. «Маленький ковбой». 1940

Художник з Казані, учень Рєпіна, який емігрував в 1923 році в США, на батьківщині добре відомий хіба що співробітникам казанського музею, де зберігається багато його творів. Стрімкий зліт картини Фешина до такій високій ціні - одна з найдивніших загадок 2010 року. Тим більше, що тієї ж навесні цю роботу купили за 600 тис. Дол. Цікаво, що угода трапилася не на такому поважному аукціоні, як Christie's або Sotheby's, а на торгах молодого будинку МакДугалл, який спеціалізується на російській мистецтві і належить подружжю англійця і російської. Пліткували, що по-справжньому угоди і не було, і вся ця історія - лише піар-хід, щоб роздути ціни на художника.

  • Зверніть увагу, з 22 травня по 29 липня 2012 року Третьяковська галерея обіцяє влаштувати виставку Фешина . Детальніше про біографії загадкового рекордсмена читайте в нашому огляді вернісажів ГТГ в 2012 році.

№ 7. Ілля Рєпін - 4, 52 млн фунтів

І. Рєпін. «Паризьке кафе». 1875

Картини класика такого калібру, як Рєпін, у продажу виявляються вкрай рідко - вони давно розійшлися по музеях. Це полотно в 1916 році купив один шведський колекціонер, і з тих пір воно залишалося прихованим від очей публіки. За 95 років його показували тільки тричі - останній раз на передаукціонній виставці в Москві.

Сценка з паризького життя написана молодим художником, який вже заробив собі репутацію викривальними «Бурлаки», під час його навчання в Парижі. Зараз нам цього не зрозуміти, але насправді, зображена сцена - вкрай скандальна: жінка посміла з'явитися в кафе без супроводу! Значить, це дама півсвіту, занепала жінка ... Джентльмени осудливо дивляться на неї, залишаючи опоганене місце. Російські критики Рєпіна облаяли за такий фривольний сюжет і закликали повернутися до правильних «російським» народницьким темам, що він і зробив. Зверніть увагу - дама спокійна і байдужа до засудження натовпу. Але через 20 років Рєпін переписав її фігуру, надавши їй сором'язлива вираз - так картина ставала повчальною. Шведський власник, зробивши рентген, відновив первинний варіант.

№ 8. Василь Полєнов - 4,07 млн ​​фунтів

В. Полєнов. «Хто з вас без гріха?». 1908

Авторське повторення знаменитої картини з Російського музею про Христа і грішницю мало не загинуло через айсберга. Його збиралися відвести в Штати на « Титаніку ». Але обійшлося. У США картина все одно в підсумку виявилася, причому на виставці-продажу. Американський філантроп подарував її і другу роботу Христового циклу, «Повинен смерті», одному університету, який в повній безвісності зберігав їх майже 80 років. А в XXI столітті, з подивом дивлячись на зростання цін на російські речі, витягнув зі сховищ і віддав на продаж.

Перед аукціоном обидва полотна ненадовго виставили в Лаврушинському . За офіційною версією - щоб привернути увагу добрих спонсорів, раптом вони викуплять їх для державної галереї. Насправді - щоб перед торгами ці лоти «заразилися» величчю і блиском імені ГТГ і висять в ній оригіналів. Це не забобон, а властивість масової свідомості - і воно дійсно працює. Обидві картини пішли з молотка з величезним успіхом. Купив їх невідомий покупець, жаль - не добрий спонсор.

№ 9. Костянтин Сомов - 3,7 млн ​​фунтів

К. Сомов. «Веселка». +1927

У солодкому передкризовому 2007 роцi продаж картини за таку колосальну суму стала сенсацією. Полотно виявилося найдорожчим твором мистецтва, проданим на «російських торгах» - так називають кілька днів, коли в світових аукціонних столицях головні будинку влаштовують продажу тільки російського мистецтва. Кандинського та Малевича, наприклад, продають на торгах імпресіоністів і модерністів, разом з художниками світового значення. А авторів, відомих тільки на батьківщині, приберігають саме для таких продажів. Зазвичай вони проходять в Лондоні, тому рекордні ціни у більшості лотів в нашому списку - в британських фунтах стерлінгів, а не в доларах.

№ 10. Ілля Кабаков - 2,9 млн фунтів

І. Кабаков. «Жук». тисяча дев'ятсот вісімдесят п'ять

Перший представник вітчизняного «сучасного мистецтва» в списку - легендарний, душа московського концептуалізму. Світову славу він завоював вже в еміграції. Внизу картини - дитячий віршик про те, як маленький хлопчик хоче отримати цього жука в свою колекцію. На думку арт-критиків цей текст «римується» з ситуацією серед колекціонерів мистецтва: тепер сам Ілля Кабаков та його роботи стали такими жуками, які збирачі мріють отримати в свою власність.

№ 13. Борис Кустодієв - 2,84 млн фунтів

Б. Кустодієв. «Сільська ярмарок», 1920

Симпатичний сюжет, повторення більшої картини з Російського музею - робота пішла майже за 4,5 млн. Дол. Рекорд виявився дуже доречним, щоб поправити репутацію хорошого художника. Справа в тому, що попередній тріумф цього автора - картина «Одаліска» (3 млн. Дол., Christie's, 2005), яку купив колекціонер Фаберже Віктор Вексельберг, - виявилася підробкою. Аукціон, в принципі, дає 5-річну гарантію, проте тоді він уперся і відмовився визнати свою помилку. Вексельберг втратив мільйони - а аукціонні будинки ще більше, тому що, кажуть, олігарх образився і припинив робити нові покупки.

№ 12. Олександр Яковлєв - 2,82 млн фунтів

А. Яковлєв. «Портрет художника Василя Шухаева в його майстерні», 1928

Cамая відома картина майстра Срібного століття Яковлєва - «Подвійний автопортрет у вигляді Арлекіна і П'єро». Яковлєв намалював себе у вигляді одного клоуна, а другим клоуном його зобразив один, художник Шуха. Але на цьому ж портреті Шуха зображений в більш «цивільному» вигляді.

Картина, якщо чесно, нудна, не те що попередній аукціонний рекорд Яковлєва - дві негритянки «Тити і Наранг, дочки вождя Екі Бондо» (2,5 млн. Дол), написана художником після вояжу по Сахарі і Екваторіальній Африці. За кількістю цікавих «етнографічних» речей Яковлєв взагалі можна порівняти з Верещагіним. А виразне вплив стилістики стилю ар деко робить їх неповторними.

№ 13. Володимир Баранов-Россіне - 2,73 млн фунтів

В. Баранов-Россіне. «Ритм (Адам і Єва)». 1910

Ще один емігрант, маловідомий на батьківщині - проте талант безперечний. Баранов-Россіне став художником в Парижі, після Жовтневої революції повернувся в Росію, в 20-х біг назад до Франції і, нарешті, загинув в Освенцімі . Ця авангардна картина належить до числа кращих його робіт. До речі, ось ще один фактор, який впливає на ціноутворення лота: в каталозі аукціону під репродукцією надруковано, що картина, хто б її не купив, незабаром буде виставлятися в Гамбурзі, на експозиції, присвяченій Ніжинському. Читаємо між рядків: «у того, хто її купить, є шанс побачити своє прізвище на етикетці на популярній виставці!». Виявляється, майбутні виставки роблять картину ще більш привабливою, ніж минулі.

№ 14. Іван Айвазовський - 2,7 млн ​​фунтів

І. Айвазовський. «Американські суду у скелі Гібралтару». +1873

Головний російський мариніст користується стабільною популярністю (якщо точніше, вірменський - його повне ім'я Ованнес Айвазян). Середня ціна картини Айвазовського - приблизно 1 млн. Дол., Ця ж обійшлася невідомому покупцеві в 5,3 млн. Дол. Цікаво, що сам художник зараховував за собою приблизно 6 тис. Творів, тепер же по всьому світу налічується більше 60 тис.

Розповімо про поширеному способі підробки: для того, щоб сфальсифікувати роботу дорогого російського пейзажиста, беруть роботу його дешевого європейського сучасника і прибирають звідти всі деталі, що видають походження. Така, наприклад, картина глави школи Дюсельдорфа Андреаса Ахенбаха, продана на кельнськом аукціоні в 2001 році і виявлена ​​в Москві в 2003 році як робота Айвазовського.

№ 15. Василь Верещагін, - 2,28 млн фунтів

В. Верещагін. "Тадж Махал. Вечір », 1874-1876

Найзнаменитіший твір Верещагіна - гора черепів «Апофеоз війни». Однак зі своїх азіатських подорожей художник привозив безліч більш мирних творів - яскравих пейзажів і замальовок національних типів. У 1890-х Верещагіна організували виставку в США. Ця картина тоді була продана за 1 тис. Дол. І в підсумку виявилася прекрасним вкладенням грошей. Серед інших полотен Верещагіна, недавно пішли з молотка, - «Розп'яття на хресті у римлян» з серії, присвяченій різним видам страти. Нещодавно її продали за 1,7 млн. Фунтів.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

№ 16. Михайло Ларіонов - 2,26 млн фунтів

М. Ларіонов. «Натюрморт з глечиком і іконою». 1910-1912

Роботи Ларіонова цінуються дешевше, ніж твори його дружини Наталії Гончарової. Вона взагалі була талантливей його, але шлюб був напрочуд щасливим. І офіційно вони оформили свої стосунки приблизно на 50-й рік спільного життя. Може бути, це один з рецептів?

Цей натюрморт в стилі примітивізм не можна вважати примітивним. Крім гармонійного поєднання кольорів, в ньому ще прихована глибока символіка. Глечик (можливо, середземноморська амфора) позначає західну культуру, праворуч - середньоазіатський соусник. Між ними велика карта Росії. Ікона - ймовірно «Собор Архангела Михайла», небесного покровителя художника. Використовуючи ці предмети, Ларіонов розповідає про те, що становить його суть як особистості.

№ 17. Михайло Нестеров - 4,3 млн дол.

М. Нестеров. «Бачення отрока Варфоломія». одна тисяча дев'ятсот двадцять два

Авторське повторення однієї з найзнаменитіших російських картин епохи символізму. Вона в два рази менше исходника, і в небесах художник додав місяць. Оригінал, написаний в 1890 році, знаходиться в Третьяковській галереї - копія ж була зроблена художником майже тридцять років по тому. Дуже хотілося їсти. А в радянській Росії якраз збирали роботи для відправки на американську виставку-продаж. Американці російське мистецтво 1920-х не надто зрозуміли, багато що залишилося непроданими, але Нестеров виявився в числі щасливчиків. Пізніше на батьківщині він все-таки знайде свою нішу і стане писати еталонні портрети радянської інтелігенції.

№ 18. Борис Григор'єв - 3,72 млн дол.

Б. Григор'єв. Пастух в горах ( «Клюєв-пастир»). 1920

Григор'єв - ще один емігрант, ранній період творчості якого припав на Срібний вік. Найвідоміший його твір - гігантський портрет Мейєрхольда у фраку, танцюючого з власною тінню у вигляді блазня. Незабаром після створення цієї картини Григор'єв втече з Петрограда по водах Фінської затоки, а помре в достатку на власній віллі в Ніцці (детально про біографію художника читайте в статті « Лихе око авангарду »).

Продана картина входить в його знаменитий цикл «Расея», яка зображує вітчизняне селянство першої чверті ХХ століття. І, право, що зображає з такими пиками, що дивитися страшно. Тут в образі пастуха явив селянський поет Микола Клюєв, предтеча Єсеніна. Серед його віршів є такі: «На припеке цветик червоний Обезліствел і збляк - Світло-здоровань молодецький Від зазнобушка далекий».

№ 19. Костянтин Маковський - 2,03 млн фунтів

К. Маковський. «Із повсякденного життя російського боярина в кінці XVII століття». 1868

Маковський - салонний живописець, відомий величезною кількістю головок бояришень в кокошниках і сарафанах, а також картиною «Діти, що втікають від грози», яку у свій час постійно друкували на подарункових коробках шоколадних цукерок. Його солодкі історичні картини користуються стабільним попитом серед російських покупців.

Тема цієї картини - Давньоруська «поцілункового обряд». Знатні жінкам на Стародавньої Русі не дозволяється залішаті жіночу половину, и только заради Почесних гостей смороду могли війта, піднесті чарку і (найпріємніша частина) дозволіті поцілуваті собі. Зверніть увагу на картину, що висить на стіні: це зображення царя Олексія Михайловича, один з перших кінних портретів, що з'явилися на Русі. Композиція його, хоч і була нахабно скопійована з європейського зразка, вважалася надзвичайно новаторською і навіть шокуючою для того часу.

№20. Святослав Реріх - 2,99 млн дол.

С. Реріх. «Портрет Миколи Реріха в тибетському одязі». 1933

Син Миколи Реріха покинув Росію зовсім підлітком. Жив в Англії, США, Індії. Як і батько, цікавився східною філософією. Як і батько - писав безліч картин на індійські теми. Батько взагалі займав велике місце в його житті - він написав понад тридцять його портретів. Ця картина створена в Індії, де клан влаштувався в середині століття. Картини Святослава Реріха з'являються на аукціонах рідко, а в Москві твори знаменитої династії можна побачити в залах музею Сходу , Якому автори їх подарували, а також в музеї музеї « Міжнародний центр Реріхів », Який розташовується в розкішній дворянській садибі прямо позаду пушкінського музею . Обидва музею не дуже люблять один одного: музей Сходу претендує і на будівлю, і на колекції Центру Реріха.

№ 21. Іван Шишкін - 1,87 млн ​​фунтів

І. Шишкін. «Вид на острів Валаам. Кукко ». 1860

Головний російський пейзажист провів на Валаамі три літа поспіль і залишив безліч зображень цієї місцевості. Цей твір трохи похмуро і не схоже на класичного Шишкіна. Але це пояснюють тим, що картина належить до його раннього періоду, коли він не намацав свою манеру і перебував під сильним впливом школи Дюсельдорфа пейзажу, в якій навчався.

Про цю Дюсельдорфа школі ми вже згадають вище, в рецепті підробленого «айвазовского». «Шишкін» робляться за тією ж схемою, наприклад, в 2004 році на Sotheby's було виставлено «Пейзаж зі струмком» Дюссельдорфського періоду живописця. Він оцінювався в 1 млн. Дол. І підтверджувався експертизою Третьяковської галереї. За годину до продажу лот був знятий - це виявилася картина іншого учня цієї школи, голландця Марінуса Адріана Куккука, куплена в Швеції за 65 тис. Дол.

№ 22. Кузьма Петров-Водкін - 1,83 млн фунтів

К. Петров-Водкін. «Вася». одна тисяча дев'ятсот двадцять два

Портрет хлопчика з іконою Богородиці був знайдений в приватній колекції в Чикаго. Після того, як його передали аукціонному дому, експерти почали дослідження, намагаючись встановити його походження. Виявилося, що картина була на виставках в 1922 і +1932 роках. У 1930-х роботи художника їздили по Штатам в складі виставки російського мистецтва. Можливо, саме тоді власники і придбали цю картину.

Зверніть увагу на порожнє місце на стіні позаду хлопчика. Спочатку автор думав написати там вікно з зеленим пейзажем. Це б уравновесило картину і по композиції і за кольорами - трава б перегукувалася із зеленою тунікою Богоматері (до речі, за каноном вона повинна бути синьою). Чому Петров-Водкін зафарбував вікно - невідомо.

№ 23. Микола Реріх - 1,76 млн фунтів

Н. Реріх. «Пришестя». одна тисяча дев'ятсот двадцять два

Перш ніж відвідати Шамбалу і почати листуватися з далай-ламою, Микола Костянтинович Реріх досить успішно спеціалізувався на давньоруської темі і навіть робив балетні ескізи для «Російських сезонів». Проданий лот відноситься до цього періоду. Зображена сцена - чудове явище над водою, яке спостерігає російський монах, скоріше за все - Сергій Радонезький. Цікаво, що картина написана в тому ж році, що інше бачення Сергію (тоді юнакові Варфоломія), яке фігурує в нашому списку вище. Стилістична різниця - колосальна.

Реріх написав безліч полотен і левову частку з них - в Індії. Кілька штук він подарував індійському інституту сільськогосподарських досліджень. Нещодавно два з них, «Гімалаї, Канченджанґа» і «Захід, Кашмір», з'явилися на аукціоні в Лондоні. Тільки тоді молодші наукові співробітники інституту помітили, що їх пограбували. У січні 2011 року індуси звернулися до лондонського суду за дозволом розслідувати цей злочин в Англії. Інтерес злодіїв до спадщини Реріха зрозумілий, адже є попит.

№ 24. Любов Попова - 1,7 млн ​​фунтів

Л. Попова. «Натюрморт з підносом».

Любов Попова померла молодою, тому прославитися, як інша амазонка авангарду Наталя Гончарова, не зуміла. Та й спадщина у неї трохи менше - тому в продажу її роботи знайти важко. Після її смерті була складений докладний опис картин. Цей натюрморт довгі роки був відомий тільки по чорно-білій репродукції, поки не сплив в приватній колекції, опинившись найзначнішим твором художниці в приватних руках. Зверніть увагу на жостовский піднос - може бути, це натяк на смак Попової до народних промислів. Вона походила з родини івановського купця, який займався тканинами, та й сама створила багато ескізів агітаційного текстилю на базі російських традицій.

№ 25. Аристарх Лентулов - 1,7 млн ​​фунтів

А. Лентулов. «Місто в південній Росії», 1914-16

Лентулов увійшов в історію російського авангарду запам'ятовується зображенням собору Василя Блаженного - не те кубізм, не те клаптева ковдра. У цьому пейзажі він намагається дробити простір за схожим принципом, але виходить не так захоплююче. Власне, тому «Василь Блаженний» в Третьяковській галереї , А ця картина - на арт-ринку. Все-таки колись музейники мали можливість знімати вершки.

№ 26. Олексій Боголюбов - 1,58 млн фунтів

А. Боголюбов. «Вид на храм Христа Спасителя з Кремля». 1878

Продаж цього маловідомого художника, нехай і улюбленого пейзажиста царя Олександра III, за такі шалені гроші - симптом сказу ринку напередодні кризи 2008 року. Тоді російські колекціонери були готові купувати навіть другорядних майстрів. Тим більше, що першокласних художників продають рідко.

Можливо, ця картина відправилася в подарунок якомусь чиновнику: у неї відповідний сюжет, адже Храм Христа Спасителя давно перестав бути просто церквою, і став символом. І лестить походження - картина зберігалася в царському палаці. Зверніть увагу на деталі: цегляна кремлівська вежа покрита білою штукатуркою, а пагорб всередині Кремля абсолютно необлаштований. Ну, а навіщо було старатися? У 1870-х столицею був Петербург, а не Москва, і Кремль не був резиденцією.

№ 27. Ісаак Левітан - 1,56 млн фунтів

І. Левітан. «Ілюмінація Кремля», 1896

Вчинено нетипова для Левітана робота була продана на тому ж аукціоні, що і картина Боголюбова, проте виявилася дешевшою. Пов'язано це, зрозуміло, c тим, що картина не схожа на «левитана». Авторство її, проте, безперечно, аналогічний сюжет є в Дніпропетровському музеї. 40 тисяч лампочок, за допомогою яких був прикрашений Кремль, запалили в честь коронації Миколи II. Через кілька днів трапиться Ходинському катастрофа.

№ 28. Архип Куїнджі - 3 млн дол.

А. Куїнджі. «Березовий гай», 1881

Знаменитий пейзажист написав три подібні картини. Перша знаходиться в Третьяковці, третя - в Державному музеї Білорусі. Друга, представлена ​​на аукціоні, призначалася для князя Павла Павловича Демидова-Сан-Донато. Цей представник знаменитої уральської династії жив на віллі під Флоренцією. Взагалі, Демидови, ставши італійськими князями, розважалися як могли. Наприклад, дядько Павла, від якого той успадкував князівський титул, був такий багатий і знатний, що одружився з племінницею Наполеона Бонапарта , І одного разу в поганому настрої її висік. Бідна жінка насилу змогла домогтися розлучення. Картина, однак, до Демидову не потрапила, її придбав український цукрозаводчик Терещенко.

№ 29. Костянтин Коровін - 1,497 млн ​​фунтів

К. Коровін. «Вид з тераси. Гурзуф ». 1912

Імпресіоністів притаманний дуже «легкий», розмашистий стиль письма. Коровін - головний російський імпресіоніст. Він дуже популярний серед шахраїв; за чутками, кількість його підробок на аукціонах сягає 80%. Якщо картина з приватного зібрання була виставлена ​​на персональній виставці художника в знаменитому державному музеї, то її репутація зміцнюється, і на наступному аукціоні вона коштує набагато дорожче. У 2012 році Третьяковська галерея планує масштабну виставку Коровіна. Може бути, там будуть роботи з приватних зібрань. Даний абзац - приклад маніпуляції свідомістю читача на прикладі перерахування фактів, які не мають між собою прямий логічного зв'язку.

  • Зверніть увагу, з 26 березня по 12 серпня 2012 року Третьяковська галерея обіцяє влаштувати виставку Коровіна . Детальніше про біографію самого чарівного з художників Срібного століття читайте в нашому огляді вернісажів ГТГ в 2012 році.

№ 30. Юрій Анненков - 2,26 млн дол.

Ю. Анненков. «Портрет А.Н. Тихонова », 1922

Анненков зумів емігрувати в 1924 році і зробив на заході непогану кар'єру. Наприклад, в 1954 році його номінували на Оскар як художника по костюмах за фільм «Мадам де ...». Найбільш відомі його ранні радянські портрети - особи кубістичні, горіння, але абсолютно впізнавані. Наприклад, він неодноразово малював таким чином Льва Троцького - і навіть повторив малюнок багато років по тому по пам'яті, коли журналу Times захотілося прикрасити їм обкладинку.

Зображений на рекордному портреті персонаж - письменник Тихонов-Сєрєбров. В історію російської літератури він увійшов, головним чином, своєю близькою дружбою с. Настільки близькою, що, по брудних чуток, дружина художника Варвара Шайкевич навіть народила від великого пролетарського письменника дочка. На репродукції не надто помітно, але портрет виконаний в техніці колажу: поверх шару олійної фарби тут йдуть скло і штукатурка, і навіть прироблений справжній дверний дзвінок.

№ 31. Лев Лагоріо - 1,47 млн ​​фунтів

Л. Лагоріо. «Ніч над Невою. Санкт-Петебург », 1881

Ще один другорядний пейзажист, чомусь проданий за рекордну ціну. Одним з показників успіху аукціону є перевищення за естімейт ( «оцінки») - мінімальної ціни, яку експерти аукціонного будинку встановили для лота. Естімейт цього пейзажу був 300-400 тис. Фунтів., А продали його в 4 рази дорожче. Як сказав один лондонський аукционер: «щастя - це коли два російських олігарха змагаються за один і той же предмет».

№ 32. Віктор Васнецов - 1,1 млн фунтів

В. Васнецов. «Богатир», 1920

Богатирі стали візитною карткою ще в 1870-х. Він повертається до своєї зоряної темі, подібно до інших ветеранам російського живопису, в роки молодий радянської республіки - і з фінансових міркувань, і щоб знову відчути себе затребуваним. Ця картина - авторське повторення «Іллі Муромця» (1915), який зберігається в Будинку-музею художника (На Проспекті Миру).

№ 33. Ерік Булатов - 1,084 млн фунтів

Е. Булатов. «Слава КПРС», 1975

Другий нинежівущій художник в нашому списку (ще сказав, що для художника кращий спосіб підняти ціни на свої роботи - це померти). , До речі, це радянський Уорхол, підпільний і антикомуністичний. Він працював в жанрі соц-арт, який був створений радянським андеграундом, як наш варіант поп-арту. «Слава КПРС» - одне з найзнаменитіших творів художника. За його власним поясненням, літери тут символізують грати, загороджує від нас небо, тобто свободу.

Бонус: Зінаїда Серебрякова - 1,07 млн ​​фунтів

З. Серебрякова. «Оголена, що лежить». 1929

Серебрякова любила малювати оголених жінок, автопортрети і своїх чотирьох дітей. Цей ідеальний феміністський світ гармонійний і спокійний, чого не скажеш про життя самої художниці, яка з трудом вирвалася з Росії після революції і витратила багато сил, щоб витягнути звідти своїх дітей.

«Оголена» - не картина маслом, а малюнок пастеллю. Це найдорожчий російський малюнок. Настільки висока сума, віддана за графіком, порівнянна з цінами на малюнки імпресіоністів і викликала велике здивування у Sotheby's, які почали торги з 150 тис. Фунтів стерлінгів, а отримали мільйон.

Список складений на основі цін, зазначених на офіційних сайтах аукціонних будинків. Ця ціна складається з чистої вартості (озвученої, коли опускається молоток), і «премії покупця» (додаткового відсотка аукціонного будинку). В інших джерелах може бути вказана «чиста» ціна. Курс долара до фунта часто коливається, тому британські та американські лоти розташовані щодо один одного з приблизною точністю (ми ж не Forbes).

Доповнення та виправлення нашого списку вітаються.

Чи чесно з подібною натяжкою гнатися за рекордами?
«Хто з вас без гріха?
Може бути, це один з рецептів?
Ну, а навіщо було старатися?