3310 причин для ностальгії

Днями своє 15-річчя відзначив один з довгожителів ринку мобільних телефонів, жива легенда (все ще жива), про яку сучасне покоління підлітків вже не пам'ятає. А в роки моєї юності Nokia 3310 була міцним (у всіх сенсах цього слова) і найціннішим апаратом для спілкування та розваг.

Nokia 3310 при своєму невеликому розмірі важила цілих 133 г, у неї був чорно-білий екран і всього 84 на 48 пікселів. Ваш телефон не підключався до ПК взагалі ніяк, але його можна було перепрошити за допомогою програматора. А ще у 3310 були змінні панельки - діти «нульових» навіть уявити собі не можуть, наскільки круто було 10-15 років тому завести собі телефон зі змінними панелями, коли дизайн в основному у всіх телефонів був однаковим. Крім того, на уроках або парах в університеті можна було набрати власну мелодію дзвінка за допомогою редактора мелодій (а в 2005-му, щоб ви розуміли, поліфонія і редактор мелодій - це було все одно що Garage Band для сучасного гику; поширювалися цілі добірки кодів для створення дзвінків на основі популярних хітів, а найспритніші могли створювати власні «партитури»).

І головне: на борту було цілих 4 гри (чим в той час міг похвалитися далеко не кожен мобільник в такому форм-факторі).

3310 була найпоширенішим апаратом, знайомим більшості українців завдяки темно-синього кольору корпусу і впізнаваною формі. Але кажуть, що існували навіть жовта і червона версії (втім, за всі 15 років я так жодного разу і не бачив їх вживу).

Але кажуть, що існували навіть жовта і червона версії (втім, за всі 15 років я так жодного разу і не бачив їх вживу)

До українського ринку не доходили модифікації основної моделі, але Вікіпедія послужливо підказує про декілька варіантів, доступних в Азії і Північній Америці:

  • Nokia 3315 - азіатська версія апарату, має вбудований редактор картинок для обміну через SMS, автоматичне блокування клавіатури і деякі інші зміни.
  • Nokia 3330 - відрізняється від базової версії кольором корпусу, типом акумулятора в комплекті, наявністю WAP і однієї додаткової грою.
  • Nokia 3350 - азіатська версія апарату, аналогічна версії 3315, доданий WAP і дозвіл екрана збільшено до 96 на 64 пікселі.
  • Nokia 3390 - північноамериканська модель для діапазону GSM 1900.
  • Nokia 3395 - північноамериканська модель, аналогічна 3390 з додаванням функцій моделі 3315.

Nokia 3310 настільки міцно асоціювалася з брендом компанії, з втіленням надійності і функціональності, що навіть встигла знятися в цілому ряді фільмів і серіалів:

  • У фільмі «Повсталий з пекла 8: Світ пекла» на дивною вечірці всім присутнім надають дану модель телефону для спілкування між собою.
  • У фільмі «Три обличчя жаху» Карло використовує дану модель телефону.
  • У фільмі «Бригада» головний герой "Саша Білий" спілкується з цього телефону (щось мені підказує, що масової популярністю на пост-радянському просторі серед таксистів, новоспечених «бізнесменів» і гопників на довгі роки не вбиває «нокия» була зобов'язана саме цьому серіалу).
  • У фільмі «Великий Товстий брехун» Джейсон Шепард використовує цю модель.
  • У фільмі «Бетховен-5: Велика лапа» дядько Фредді викликає поліцію, використовуючи Nokia 3310.
  • У фільмі «Малюк» герой Брюса Вілліса користується цим телефоном.
  • У фільмі «Під прицілом» з Уеслі Снайпсом, героїня Ліберті Уоллас веде переговори користуючись цією моделлю.

У фільмі «Під прицілом» з Уеслі Снайпсом, героїня Ліберті Уоллас веде переговори користуючись цією моделлю

Не тільки любителі простоти і надійності свого часу високо цінували цей фінський телефон. Гіки знайшли свої способи застосування цього гаджета: існували інструкції для бажаючих додати Flash-пам'ять і читати з телефону електронні книги; а оскільки дисплей Nokia 3310 був забезпечений контроллером PCD8544 з нескладним інтерфейсом управління і порівняно низькою вартістю, то його широко використовували радіоаматори для відображення текстової, цифрової і нескладної графічної інформації в різних кустарних пристроях.

Ну і звичайно, як не згадати практично нескінченний потік мемів , Пов'язаний з цим телефоном (всі ці спецназівці, які вибивають двері величезної «Нокією») - і справедливості заради, абсолютно не дарма: «цегляна» 3310 витримувала падіння на підлогу з висоти людського зросту, удари об стіну і інші неприємності, які для сучасного смартфона означають неминучу «смерть» з подальшим походом власника в сервіс-центр.

Кажуть, до 2013 року ще можна було купити стару оригінальну модель made in Finland; тепер же залишилися лише численні китайські вироби і «відновлені» екземпляри. Але ми завжди будемо пам'ятати тебе, скромний першопроходець ринку масових телефонів, надійний як скеля. Шкода, що Nokia вже не та (тут доречно пустити скупу сльозу і зібрати посиденьки колекціонерів-старожилів).