4 кроки для відмінного гітарного звуку на концерті

  1. Тримай середину в узді
  2. Додання обсягу звуку
  3. баланс яскравості
  4. правильна гучність

Як домогтися якісного збалансованого гітарного звуку під час виступу.

Будучи гітаристами, кожен з нас має досить чітке уявлення про те, як він повинен звучати. Швидше за все, приходячи на саундчек перед майбутнім концертом, в голові ви вже тримаєте будь-які «звукові» заготовки, наруленние будинку або на репетиційній базі.

Замислитися над заздалегідь питанням власного гітарного саунду - це добре і правильно. Правда, біда полягає в тому, що багато початківці (як втім і вже не початківці) гітаристи з разу в раз стають жертвами поганого звучання на концерті. Проблема походить від того, що пошук і досягнення бажаного звуку в домашніх умовах і в умовах концертного майданчика - це абсолютно різні речі.

Давайте спробуємо розібратися, як і за рахунок чого можна домогтися гарного збалансованого звучання електрогітари на концерті, а паралельно з цим розберемо основні помилки гітаристів.

Тримай середину в узді

Тримай середину в узді

Однією з найпоширеніших помилок гітаристів є повне нехтування середніми частотами. Незалежно від виконуваного стилю музики, електрогітара просто окуповує всі частоти в районі середини, що призводить до істотного погіршення звучання не тільки гітариста, але і всього колективу в цілому.

Але що вважати за середні частоти? Насправді, діапазон середніх частот може бути дуже великим: все від 300-400 Hz і до близько 5 kHz в тій чи іншій мірі можна віднести до середніх частотах з точки зору гітари.

Середня секція вищевказаного діапазону частот зазвичай іменується як «середня середина» і, якщо постаратися строго позначити рамки цієї середньої середини, до неї відноситься все, що знаходиться в діапазоні від близько 600 Hz до 2-3 kHz. Регулятор 'Middle' на гітарному підсилювачі працює в досить широкому діапазоні частот, але не дивлячись на це, зазвичай ручка Middle регулює саме цю частину спектра.

Якщо на підсилювачі є слайдер для настройки параметрів еквалізациі, то зазвичай повзунок середніх частот буде змінювати частоти в районі 750 Hz (особливо це справедливо до пристроїв від Mesa / Boogie).

Звучання електрогітари має перебувати в тому ж діапазоні частот, що і звучання робочого барабана ударної установки.

Що ж стосується кількості середніх частот, то тут важливо домогтися такого звучання, щоб гітара звучала досить емоційно, але при цьому саунд не ставав занадто тонким або навіть верещали. Звичайно, далеко не всі підсилювачі мають повноцінну секцію еквалізациі, але мати хоча б приблизне уявлення про те, які частоти зачіпають конкретні регулятори буде корисно. З іншого боку, гарною підмогою може стати використання зовнішнього еквалайзера (бажано графічного) у вигляді педалі ефектів або чого-небудь подібного.

Для тих, у кого є деякі складності з візуалізацією всього вищесказаного, варто просто запам'ятати одне важливе правило: електрогітара повинна займатися схожий / дуже близький з робочим барабаном діапазон частот. Попросіть барабанщика вдарити пару-трійку разу по снейру. Налаштуйте середні частоти таким чином, щоб саунд гітари як би «огортав» звучання робочого барабана, що не задавлівая його. Таке звучання стане першим кроком на шляху до відмінного саунду на концерті.

При цьому не варто дуже сильно переживати за частоти вокалу: хороший звукорежисер повинен вміти працювати компресором, щоб «подружити» частоти гітари і вокалу між собою після проведених вами налаштувань.

Додання обсягу звуку

Додання обсягу звуку

У музичному контексті надання обсягу може означати додавання звуку ваги і нижнього низу. Незважаючи на це, необхідно розуміти, що «вага» і «нижній низ» - це абсолютно різні речі. Ви коли-небудь чули, щоб будь-хто сказав: «Вау, який відмінний гітарний саунд! Він такий басовитий! »?

Коли ми говоримо про нижньому споді гітарного звуку, люди зазвичай використовують такі визначення, як «жирний», «потужний», «товстий» і т.д. Під цими визначеннями розуміється глибокий і об'ємний саунд акордів, але ніяк не величезна кількість низу в звуці електрогітари.

Проектуючи власний гітарний саунд, необхідно сконцентруватися на тому, щоб він спочатку звучав досить широко і повноцінно. Саме це і стане відмінною основою для хорошого гітарного саунду на сцені. Для початку спробуйте максимально знизити кількість низьких частот в звуці, тим самим «нарулівая» бажаний звук без баса. Тільки після того, як звучання верхів і середини буде повністю вас влаштовувати за всіма своїми характеристиками, починайте додавати низ.

У гітарного низу є дві наріжні частоти, які відповідають за всю міць гітарного звуку:

  • 100 Hz - тут знаходиться все, що надає мощі і «жирку» гітарі при грі пауер-акордів і піццикато;
  • 300-400 Hz - частоти в районі нижньої середини або верхнього низу, які роблять звук «жирніше».

Можна також поекспериментувати з розташуванням гітарного кабінету, розташувавши його на дерев'яній підлозі або який-небудь дерев'яній підставці, що може надати додаткового резонансу.

Низькі частоти гітари повинні звучати глибоко і об'ємно, залишаючись ідеально помітними в загальному міксті.

Якщо в якийсь момент вам здасться, що «жиру» стало занадто багато, спробуйте знизити кількість низьких частот у гітари або зменшити резонанс від оточення за рахунок невеликого передислокації підсилювача. При цьому, як правило, порожні дерев'яні сцени мають великий потенціал в питанні поліпшення звучання нижнього низу, тому в питанні розташування підсилювача також варто дотримувати акуратність і знати всі особливості майданчика, де відбудеться виступ.

Не менш важливо уникати розташування підсилювача в кутку або прямо під стіною - в цих місцях низькі частоти можуть почати трохи інакше проходити через простір, що в свою чергу призведе до спотворення звучання гітари в цілому.

Хоча, варто визнати, що іноді розташування в кутах або біля стіни може дати свої плюси. У свій час у мене був підсилювач Peavey Classic 30, який при розташуванні в декількох метрах від кута кімнати починав звучати набагато (НАБАГАТО!) Голосніше. Загалом, з подібним впливом приміщення на звучання гітари варто бути дуже обачним. Головне правило залишається незмінним: нижній низ електрогітари повинен звучати глибоко і об'ємно, при цьому залишаючись прекрасно помітним в рамках загального міксу.

баланс яскравості

баланс яскравості

Існує певне нерозуміння «механізму роботи» високих частот у електрогітари. Багато гітаристів знаходять свій саунд досить каламутним під час живих виступів, намагаючись виправити цю проблему за рахунок посилення високих частот або постійних прохань звукорежисера зробити звучання яскравіше.

Відмінний гітарний звук на концерті - це ідеальний баланс всіх частот в середньому діапазоні.

В принципі, такий підхід цілком собі логічний, але є одне важливе зауваження: управління високими частотами на більшості гітарних підсилювачів працює на дуже широкому діапазоні частот. Бездумні повороти ручок швидше за все призведуть до утворення противного тонкого дзвінкого звуку, ніж дадуть бажане спочатку звучання гітари.

Відмінний гітарний звук - це ідеальний баланс всіх частот в середньому діапазоні. Тобто, звук може бути яскравим, скляним, соковитим і як завгодно, але ніяк не шіпяще-дзвінким.

На гітарних підсилювачах регулятор 'Treble' зазвичай підсилює / послаблює частоти в районі верхньої середини, а ось регулятор 'Presence' відповідає за яскравість і ясність того, що чув люди в залі. Залежно від того, як зроблена схема проходження сигналу, ручка Presence може зачіпати певний набір високосередінних частот. Іншими словами, потрібно додавати не високі частоти самі по собі, а грамотно налаштовувати параметр Presence, змінює конкретні частоти, що відповідають за яскравість звуку.

Першочерговим завданням стане знаходження ідеального балансу між положеннями цих двох регуляторів. Спробуйте послухати звук гітари з сильно викрученій ручкою 'Presence' і зниженим до нуля регулятором 'Treble', а потім послухайте гітари з протилежними положеннями регуляторів. Так ви зможете зрозуміти, як кожен з регуляторів впливає на звук і які частоти він зачіпає.

Якщо ваш звук володіє достатньою ясністю і яскравістю без «звалювання» в шипіння, то звукорежисеру буде значно легше транслювати такий гітарний саунд через систему моніторингу.

У той же самий час, не варто боятися зовсім невеликого «шипіння» гітари. Ізольована від інших інструментів гітара може звучати з таким «шипінням», в той час як в міксі вона зазвучить ясно і яскраво. Шипіння перевантаженої гітари (з дісторшенів) зазвичай живе в районі 10-12 kHz, тому не вірте тим, хто говорить про неможливість гітарних підсилювачів відтворювати частоти вище 8 kHz.

Гітарні підсилювачі відмінно справляються з настільки високими частотами, і навіть якщо їх кількість невелика, не варто нехтувати балансуванням регуляторів 'Presence' і 'Treble'.

Гітарні підсилювачі відмінно справляються з настільки високими частотами, і навіть якщо їх кількість невелика, не варто нехтувати балансуванням регуляторів 'Presence' і 'Treble'

Нарешті, вибір самого підсилювача і його місця розташування на сцені також має великий вплив на звучання високих частот. Підсилювачі та кабінети із закритою задньою стороною зазвичай звучать занадто яскраво на високих частотах, тому варто їх розташовувати подалі від стін, під кутом, на висоті і т.д. Коротше кажучи, постарайтеся знайти кілька нестандартне положення підсилювача в просторі, щоб відтворювані їм високі частоти не «били» по вухах тим, хто стоїть в залі.

Що ж стосується еквалізациі, то її варто робити тільки після знаходження відповідного місця для установки підсилювача на сцені. Пам'ятайте, що обрані налаштування еквалайзера можуть звучати добре в одному місці сцени, але бути абсолютно жахливими в іншому місці. Ідеальним варіантом стане знаходження якихось усереднених налаштувань еквалайзера, що вимагають лише незначних поправок в залежності від місця розташування підсилювача.

правильна гучність

правильна гучність

Розповідь про рівні гучності і концепції моніторингу на сцені заслуговує окремої статті. Незважаючи на це, ми спробуємо торкнутися хоча б основні моменти цього важливого питання.

Проблема з моніторингом і рівнем гучності полягає в тому, що необхідний і бажаний рівень гучності для гітариста і для людини за пультом буде абсолютно різним. Наприклад, використовуючи ламповий підсилювач, вам напевно захочеться використовувати хоча б третину його потенціалу на сцені. У випадках зі 100 Вт підсилювачем, його гучність повинна бути аналогічна гучності барабанщика.

Звучання гітари для гітариста зовсім добре від звучання гітари для звукорежисера на концертному майданчику.

Більшість з нас моніторять власний саунд за допомогою кабінету, до якого підключений інструмент і який стоїть на сцені за нами (або збоку від нас). Природно, що кожен з нас хоче звучати досить голосно, при цьому органічно вписуючись в звучання всього колективу.

Найцікавіше, що більшість звукорежисерів будуть хотіти абсолютно протилежного. Для них, гучний беклайн стає необхідністю пошуку компромісу між гучністю мікрофонів і використанням гейтов, компресорів або еквалайзерів, які вони захочуть додати.

Загалом, необхідно знайти компроміс між своїми бажаннями і бажаннями звукорежисера. Тому вкрай важливо, щоб у підсилювача був хороший запас по гучності - це допоможе як звучанням гітари, так і роботі звукорежисера.

Не буде зайвим використовувати якусь сатурацию. Скорочення гучності на -3dB може зробити звучання 100 Вт підсилювача подібним 50 Вт, та й різниця в звуці буде відчутна. Я хочу сказати, що цілком можливо краще кілька «підігріти» гітару і штучно обмежити потужність підсилювача, ніж посваритися зі звукорежисером і зіпсувати весь виступ.

Я хочу сказати, що цілком можливо краще кілька «підігріти» гітару і штучно обмежити потужність підсилювача, ніж посваритися зі звукорежисером і зіпсувати весь виступ

Хороший звукорежисер і комплект пристроїв моніторингу на майданчику повинні давати вам той набір частот, якого вам хочеться. При цьому в ідеалі гітара на сцені повинна звучати ідентично тому, як вона звучить на всій площі концертного залу. При цьому адекватний звукорежисер завжди вміє знайти баланс гучності всіх інструментів колективу в будь-якому стилі музики, а також бути готовим йти на компроміс виходячи з особливостей колективу і навколишнього простору.

Ну і на закінчення, маленька порада для тих, хто хоче домогтися ідеального гітарного звуку на концерті: познайомтеся зі звукорежисером і запам'ятайте його ім'я!

Але що вважати за середні частоти?
»?