Єремєєва Олена
У травні 2012 року в Великому залі Московської консерваторії вперше звучала музика народного артиста СРСР, лауреата Державної премії СРСР, володаря ордена «За заслуги перед Вітчизною» 4 ступеня і володаря безлічі інших міжнародних нагород, академіка п'яти академій, композитора Євгена Доги.
«Я завжди мріяв виступити в цьому намоленому залі з багатющою історією, пов'язаної з видатними іменами російської та світової музики і дуже радий, що моя давня мрія нарешті здійснилася», - каже Євген Дога.
«75-я весна романтика» - саме так назвав популярний композитор і невтомний романтик свій новий авторський концерт. На сьогоднішній день в творчій скарбничці маестро зібрано понад 70 вальсів, маса естрадної та симфонічної музики, величезний пласт музики для кіно, а також кантати, ораторії і три балету.
На ювілейному концерті Євгена Доги в Москві буквально все було новиною - композитор, диригент, солісти, хор, артисти вперше виступали в цьому оновленому залі головної колиски музичного мистецтва Росії, а публіка вперше відкривала для себе іншого Е. Догові - поряд з добре знайомим і улюбленим кінокомпозитором в першому відділенні концерту він відкрився публіці як серйозний майстер складної сучасної симфонічної музики, в якій прекрасно поєднуються сучасні композиторські технології і яскравий мелодизм, властивий тільки йому одному і кото рий, як завжди, відразу впізнати.
Перше відкриття нового Е.Доги для публіки відбулося в той момент, коли у виконанні академічного великого хору «Майстри хорового співу» і симфонічного оркестру Москви "Російська філармонія» під керуванням диригента з Румунії Йосипа Іона Прунер зазвучали перші акорди сюїти з балету «Венансіо» і московський зал наповнився незвичайним латиноамериканським колоритом.
Публіка завмерла в очікуванні, усвідомлюючи, що такого Е.Доги вона перш ще не чула. Безперечно, прем'єра сюїти з балету «Венансіо» Євгена Доги в Москві стала справжньою сенсацією для багатьох шанувальників творчості маестро. Роботу над цим балетом композитор здійснював на замовлення Міністерства культури СРСР для подальшої постановки в Пермському театрі опери і балету (лібрето до балету написав талановитий журналіст і письменник Лев Новиков) і закінчив роботу в 1989 році. Однак настала в країні перебудова порушила колишні благі наміри - в результаті балет «Венансіо» так і не був поставлений.
Прем'єра першої частини балету «Венансіо» в концертному виконанні відбулася в 2008 році в Бухаресті в Королівському залі румунської філармонії ATENEU ROMÂN за участю оркестру Бухарестська філармонії імені Джорж Енеску під керуванням Йосипа Іона Прунер. Овації публіки після виконання не вщухали понад 15 хвилин. Це був великий успіх і композитора, і диригента. Справа в тому, що Йосип Іон Прунер вивчив першу частину партитури балету «Венансіо» за одну ніч і з цього моменту буквально закохався в усі творчість Євгена Доги. До речі, талановитий маестро І. Прунер більше 25 років тому виступав в Москві як піаніст, а тепер, через чверть століття приїхав в столицю Росії в якості диригента.
На думку Йосипа Іона Прунер, Євген Дога як кінокомпозитор впевнено стоїть в одному ряду з найвідомішими майстрами світового співтовариства, з такими, зокрема, як Володимир Косма, але по симфонизму і по оркестровки Е. Дога, звичайно ж, набагато вище.
Наступною сенсацією для московської публіки стала прем'єра «Реквієму» Е. Доги. Після помаху диригентської палички в єдиному пориві злилися звуки симфонічного оркестру, багатоголосся хору і солістки - народної артистки республіки Комі Альфа Коротаєвої. «Я написав цей« Реквієм »понад чверть століття тому до одного з художніх фільмів, зараз навіть не пам'ятаю до якого, - коментує Євген Дога. - Вперше його виконувала прекрасна солістка Ольга Басистюк, потім «Реквієм» звучав у виконанні Марії Бієшу, Маргарети ІВАНУШ і Світлани Стрезевой. На концерті в Москві його чудово заспівала Альфия Коротаєва ».
З маестро абсолютно згоден кінорежисер Андрій Разенков, присутній на концерті, він буквально з перших нот закохався в особливу і неповторну магію «Реквієму» Євгена Доги, а ось 16-річному синові режисера припала до серця сюїта з балету «Венансіо». «Я, зізнатися, був здивований, що мій молодший син зрозумів і прийняв цю серйозну симфонічну музику, - розповідає Андрій Разенков. - Сьогодні не всі дорослі здатні зрозуміти таке складне твір, адже це робота душі - до такої музики треба бути готовим, треба вміти в неї увійти, бути присутнім в ній і розчинитися в ній ».
Нинішня весна в Москві затрималася, немов спеціально чекаючи концерту Євгена Доги, де пролунав його красивий вокаліз «Весняні переливи» у виконанні Альфа Коротаєвої, симфонічного оркестру та хору. І відразу подумалося: «Так, саме цим вокалізом можна« клікати весну ». «Вокаліз« Весняні переливи »Євгена Доги - це одне з моїх найулюбленіших творів, - зізналася Альфия Коротаєва. - Спочатку я думала, що ні подужаю цю молдавську пентатонику, але освоїла. Допомагає те, що під час виконання я ясно бачу ці неповторні поля, луки, гори Молдови. Вірніше, музична палітра твору мене туди переносить ».
Вважається, що композитор Євген Дога увійшов в історію світової музики, перш за все, як прекрасний мелодист. Але на авторському концерті в Москві публіка зрозуміла, наскільки різноманітна творча палітра маестро і наскільки неповторний і багатогранний його талант. З одного боку, музика Євгена Доги проста для сприйняття і в той же час вона неймовірно складна за своїм філософського наповнення. Маестро завжди прискіпливо і ретельно підбирає вірші для своїх пісень, примічаючи особливу поетичність. Один з його улюблених поетів періоду Срібного століття - Костянтин Бальмонт. Саме тому в програму свого концерту Євген Дога включив пісню «Драбина любові», що прозвучала у виконанні артистів Державного академічного театру «Московська оперета» Максима Катирева і Юлії Гончарової, і пісню «Дивись, як зірки в високості», незвично свіжо прозвучала у виконанні заслуженої артистки Росії Катерини Гусєвої.
Давня співпраця композитора Євгена Доги з поетом Володимиром Лазарєвим допомогло народженню багатьох прекрасних творів. Одне з них - пісня «Діти війни» у виконанні симфонічного оркестру і хору луною пам'яті прозвучала на ювілейному концерті маестро. Іншу пісню - «Прийшла любов», написану Євгеном Догою на вірші Володимира Лазарева на концерті у супроводі симфонічного оркестру тепло виконала Юлія Гончарова.
А коли на сцену вийшов сам маестро, то зал зустрічав його стоячи. Євген Дога в супроводі симфонічного оркестру виконав композицію «Ламент». Ліричність цієї гарної музики миттєво розлетілася по залу, в який раз зачаровуючи і глядачів, і оркестрантів.
Уже багато років композитор Євген Дога пише оперу «Діалоги кохання», в темі якій звучать вірші поетів Вероніки Мікле і Міхая Емінеску. Арія з опери «Діалоги кохання» - «Не плач» на вірші Вероніки Мікле виконала заслужений діяч мистецтв Республіки Молдова, лауреат Всеукраїнських та Міжнародних конкурсів Світлана Мареева.
«У мене все твори Е. Доги перебували в улюблених, - зізналася Світлана. - Зараз мені до серця пісня, написана маестро на вірші Андрія Дементьєва - «Не залишайте матерів одних». Вперше я виконала її на ювілейному вечорі Андрія Дементьєва в Кремлі, потім на сцені палацу NAŢIONAL в Кишиневі і тепер в залі Московської консерваторії. Це дуже пронизлива, дуже щира пісня. Вона чіпляє своєю відвертістю. У своїй простоті, в своєму пориві це емоційний і схвильований розмова, це діалог душі ».
Пісня «Не залишайте матерів одних» - це заклик, це потужне, приголомшливе, фантастичний твір, яке нікого не залишає байдужим. Відвертість, закладена в віршах Андрія Дементьєва, в гармонійному поєднанні з музикою Євгена Доги зробили неймовірне - під час виконання мурашки біжать по тілу від неймовірної сили впливу цього твору. Найдивовижніше, що ця пісня однаково сильно діє і на глядачів, і на оркестрантів, і на солістів. Пісня підкорила і румунського диригента Йосипа Іона Прунер - він привіз з Бухареста в Москву свою 87-річну маму донну Олену, яка мужньо була присутня і на всіх репетиціях оркестру, і на концерті.
Особливими гостями і черговою сенсацією стали на концерті Євгена Доги солісти Віденської опери - володарка гран-прі BBC Award Валентина Нафорніца і Міхай Доготар. Криками «Браво!», «Біс» зустріла публіка романс «Я знала тебе тільки по імені», написаний на вірші Вероніки Мікле, яку заспівала Валентина Нафорніца. Такий же захват викликала у публіки арія «Якщо б ти знав, коханий» на вірші Вероніки Мікле, яку заспівали Валентина і Міхай.
Нинішній 2012 рік для композитора Євгена Доги знаменний трьома датами - крім 75-річного ювілею від дня народження, в цьому році виповнюється 45 років його роботи в кіно і 35 років з моменту написання знаменитого вальсу до кінофільму «Мій ласкавий і ніжний звір».
Віддаючи данину кіномузики, маестро включив в програму концерту пісню «Марія, Мірабелла», що прозвучала у виконанні симфонічного оркестру, хору та Катерини Гусєвої. «Для мене велика честь, що маестро довірив мені виконання цієї пісні, - зізналася Катерина Гусєва. - Музика Євгена Доги перевернула мою свідомість ще в ранньому дитинстві, коли я вперше почула його знаменитий «Вальс». Але за кілька репетицій до цього концерту я відкрила для себе багато нового в творчості маестро ».
Так повелося, що без знаменитого «Вальсу» Євгена Доги сьогодні не обходиться жоден концерт маестро.
«Вальс» Євгена Доги - це музика, яку кожен проживає в собі », - упевнений Йосип Іон Прунер. «Вальс» Євгена Доги - це не російська «Вальс», а щось інше, це твір, здатне об'єднати і Захід, і Схід. «Вальс» Євгена Доги інтернаціональний за своєю суттю, це міжнародний «Вальс» та в цьому полягає і його особливість, і його магнетизм ».
Чарівними звуками «Вальсу» завершився авторський концерт Євгена Доги. Симфонічний оркестр, хор і солісти ансамблю танцю Центру культури, естетики та краси «Катюша» змусили публіку тремтіти від захвату, бо вдале поєднання музики, танцю і хорового співу надали легендарному «Вальс» ще більше чарівності і справді магічне диво. А на завершення вечора вийшов на уклін винуватець торжества потопав у квітах від шанувальників, яким він висловив свою вдячність за теплий прийом, а також всім артистам і творчій групі за прекрасно проведений концерт. Особливу вдячність композитор висловив Уряду Москви за постійну підтримку в пропаганді його творчості.