80 років Едуарду Артем'єву

Едуард Артем'єв

30 листопада 2017 року минуло 80 років Едуарду Артем'єву.

За визнанням самого музиканта, до круглої дати він підійшов менш самокритичним.

Але на його працьовитість це ніяк не вплинуло. І зараз композитор готовий подарувати світу кілька діб пробирався до мурашок музики.

«Як же без педалі, щоб всякі невміння приховати, для цього педаль і існує»,

- ділиться композитор, народний артист Росії Едуард Артем'єв.

Виконувати свою музику Едуард Артем'єв не любить: каже, що грає погано. Виняток зробив напередодні ювілею.

У своїй квартирі-студії, де все заповнено апаратурою, де були написані десятки творів, в ці дні він нескінченно приймає журналістів, розповідаючи про себе, своїй музиці і внутрішньої критики.

«Я не був задоволений ніколи. Мені завжди хотілося щось переробити. Але зараз контроль ослаб по старості. І я думаю, що ось це непогано зроблено »,

- посміхається композитор, народний артист Росії Едуард Артем'єв.

«Музика - це хвилі, коливання хвиль. Це безпосередньо пов'язано з нашим організмом і з космосом. І коли буває, що проймає до мурашок або до сліз, ви проривається канал до Господа »,

- міркує Едуард Артем'єв.

Мелодії Артем'єва доводили глядача до мурашок в двох сотнях фільмів. Михалков, Тарковський, Шахназаров, Кончаловський - постійні партнери-режисери.

Список величезний і звучний, а обсяг складеної музики вимірюється не в хвилинах, а в добі безперервного звучання. Взагалі, в цій студії немає годин - це майстерня звуку, де час - зайве. На сон - 4 години, все інше займає музика.

«Я мало слухаю чужої музики. Зараз це просто не потрібно. Я наповнений собою! Мені потрібно, що називається, виписатися встигнути »,

- відверто композитор, народний артист Росії Едуард Артем'єв.

Цей портрет Достоєвського в дитинстві висів над ліжком композитора, тепер над робочим місцем. Письменник снився, не давав спокою років 30, поки йшла робота над оперою «Злочин і кара» - роботою всього життя, однією з наймасштабніших.

У минулому році була прем'єра, вистава йде, видаються партитури, диски і клавір, а композитор уже пише майбутнє - жанр, якого поки немає.

«Все йде до містерії. Не буде нічого окремого, залишиться музика і література. Наймогутніше потрясіння людство зазнає в містерії. Це злиття музики, літератури, танцю, все, що коли-небудь було придумано. І плюс ще нові технології, що не були створені - голографія, наприклад »,

- каже композитор, народний артист Росії Едуард Артем'єв.

Він складав космічну музику, став першим «електронщиком» і розширив уявлення про звук. Каже, що завжди був щасливим, бо робив те, що хотів, випереджав час і вгадував тенденції.

Ноти від руки не пише більше тридцяти років - все за допомогою комп'ютера, щоб не витрачати дорогоцінний час і подарувати світу десятки годин музики, що поки ще не написана.

Анна Галинська, Новини культури