90 вокалістів. І всіх вислухає Образцова

Нинішній рік для Олени Образцової став воістину ювілейним: після недавніх урочистостей в Михайлівському театрі напередодні, 18 серпня, в Великому залі філармонії відкрився ювілейний конкурс молодих оперних співаків Олени Образцової. 90 вокалістів продовжують прибувати в Петербург, щоб брати участь в конкурсних прослуховуваннях, журі якого складають світові оперні зірки. Нинішній рік для Олени Образцової став воістину ювілейним: після недавніх урочистостей в Михайлівському театрі напередодні, 18 серпня, в Великому залі філармонії відкрився ювілейний конкурс молодих оперних співаків Олени Образцової

horncapella.ru

Нинішній рік для Олени Образцової став воістину ювілейним: після недавніх урочистостей в Михайлівському театрі вчора в Великому залі філармонії відкрився ювілейний Конкурс молодих оперних співаків Олени Образцової. Ювілей досить дивний, якщо врахувати, що нинішній конкурс офіційно називається сьомим. Перш ніж "набрати обертів" вокальне змагання проходило не щороку, тому назва - "Десять років потому" - виявилося настільки ж передбачуваним, як і неминучим.

Ідея концерту-відкриття полягала в тому, щоб показати, що ж сьогодні є учасники (лауреати і призери) найпершого конкурсу, чого вони домоглися в професійному і творчому плані. Правда, на концерті не виявилося володаря Гран-прі першого конкурсу баса Ільдара Абдразакова і завоював другу премію і спеціальний диплом тенора Данила Штода - проте, ідея сама по собі була просто чудовою, якби не деякі обставини.

Почалося все просто по Булгакову: коли за пульт вийшов диригент, то "оркестр не заграв, і навіть не гримнув, і навіть не вхопив, а саме, по огидному висловом кота, урізав якийсь неймовірний, ні на що не схожий по розбещеності своєї марш "(зазначений в програмці, як увертюра до опери Верді" Луїза Міллер "). Чесно кажучи, спочатку я навіть погрішив на наш "Другий" філармонічний оркестр: мовляв, повисмикує людей з дачі, ось вони і грають у властивій багатьом російським оркестрів манері: "не разом, але зате фальшиво".

Однак варто було лише поглянути на Крістіана Деліз (нікому не відомого італійського диригента), щоб зрозуміти, в чому полягала проблема: юний музикант не тільки перебував в перманентній нерішучості з приводу одвічного питання "на два, на чотири або на три", а й відверто " плавав "в матеріалі. В антракті Олена Образцова сама зізналася, що на репетиції "виникли величезні проблеми", а інсайдери з оркестру сказали, що колектив був уже на грані того, щоб взагалі відмовитися від такого диригента.

Тому вступ до арії Іоанни з опери Чайковського "Орлеанська діва" більше нагадувало перекличку розгублених в лісі грибників, дотепно виконану контрабас і віолончелями. А росли і корпулентний меццо-сопрано Ірину Макарову, незважаючи на вселяє повагу послужний список, по-перше, було неважливо чутно, а по-друге - залишилося враження, що вона все-таки сопрано. Так чи інакше, але співала пані Макарова на рівні конкурсантки, але ніяк не солістки великих і малих театрів. Виконана нею арія Даліли ( "Mon coeur s'ouvre a ta voix") лише зміцнило перше враження.

Зате українка Катерина Стращенко, володарка красивого, добре "вибудуваного" і об'ємного сопрано, продемонструвала публіці в рівній мірі як вокальну майстерність, так і професіоналізм. Арію Лауретти "O mio babbino caro" вона всю проспівала практично в обличчя диригенту, злегка диригувала лівою рукою і хіба що тільки рукою диригента-італійці не водила.

З "загону" меццо-сопрано в концерті вибивався лише бас Айк Мартиросян і дві сопрано: Любов Петрова і Майра Мухамед - дівчина вельми екзотичної зовнішності, провідна солістка Казахського оперного театру в Алма-Аті, яка народилася і виросла в Китаї. Обидві співачки показали чудовий професійний рівень. Якщо багато виступає в Метрополітен Опера Любов Петрова володіє міцною "американської" вокальної виучкою і співає не тільки професійно міцно, але і з деяким навіть музичним аристократизмом (вона виконала в концерті дві арії Клеопатри з опери Генделя "Юлій Цезар в Єгипті"), то Майра Мухамед заспівала віртуозно каватину Семіраміди Россіні і в кінці так "хватанула" ноту "ми" третьої октави, що зал просто онімів від несподіванки. В цьому було щось від мистецтва китайської опери.

Айк Мартиросян в кінці дев'яностих працював солістом московської "Нової опери", потім в Великому, а в 1998 році виїхав до Австрії, де в основному і працює. Для свого виступу він вибрав "коронку" багатьох басів - арію короля Філіпа з вердівського "Дон Карлоса". Зрозуміло, він не знав, що під керуванням Крістіана Деліз з оркестрової партії (в буквальному сенсі!) Музика буде просто кудись "вивалюватися", зникати шматками по два такту? Треба віддати належне Мартиросяну: диригента він "зловив", хоч це було вкрай непросто.

А вже сьогодні почалися конкурсні прослуховування першого туру. У першому і другому турах конкурсу претенденти виконують арії та вокальні твори італійських, російських, французьких і німецьких композиторів XVI-XX століть. Третій тур в цьому році незвичайний: учасники конкурсу будуть виконати не арії, як це було раніше, а оперні дуети. Для цього дирекція конкурсу підготувала для кожного заявленого конкурсантами твори "співучасника" з числа солістів петербурзьких музичних театрів. За диригентським пультом 3-го туру і концерту лауреатів буде стояти відомий італійський диригент Джуліано Карелла.

В цьому році вперше проводилося попереднє прослуховування по аудіозаписів: Олена Образцова отслушал 165 надісланих записів, причому всі записи були під номерами - тобто, Образцова не знала імен заявників. В результаті вона відібрала 103 співака, а підтвердили свою участь 90 вокалістів з тринадцяти країн. У складі журі конкурсу цього року: Олена Образцова (Росія), Тереса Берганса (Іспанія), Тадайоші Гунда (Японія), Маквала Касрашвілі (Росія), Ілеана Котрубас (Румунія), Колоджеро Вітторіо Терранова (Італія), Пауло Еспер (Бразилія).

Перші два тури конкурсу, як завжди, є відкритими: тобто вхід на них вільний і безкоштовний. Це дозволяє любителям вокального мистецтва протягом тижня слухати величезний і різноманітний репертуар, виконаний молодими співаками різних країн. В рамках кожного Конкурсу Олени Образцової проходять концерти, а в цьому році концертів значно більше. Можна сказати, що в рамках конкурсу проводиться маленький музичний фестиваль.

22 серпня відбудеться концерт "Оперні раритети". У його програмі ніколи раніше не виконувалися або рідко звучать в Росії арії з опер Порпори, Гайдна, Вівальді, Баха, Страделли, Паизиелло, Белліні, Верді, Россіні, Массне, Берліоза, Понк'єллі, Пуччіні, Стравінського і Бріттена. Для здійснення цього концерту Дирекції конкурсу довелося шукати і виписувати з Італії, Німеччини та США партитури більше половини заявлених в концерті творів. Виконання в концерті симфонії з опери Хассе "Притулок любові" буде першим з моменту її написання в кінці 18 століття. 25 серпня відбудеться унікальний концерт "Сім переможців", програму якого представить публіці Санкт-Петербурга головний редактор авторитетного міланського журналу "L'Opera" Сабіно Леночі. У цьому концерті візьмуть участь переможці семи найпрестижніших вокальних конкурсів, що пройшли в Італії в 2007-2009 роках.

А 28 серпня, після урочистого закриття конкурсу відбудеться концерт лауреатів, на якому в супроводі оркестру під керуванням Джуліано Карелл вони виконають дуети з опер. "Концерт-привітання" 30 серпня стане завершенням програми конкурсу: привітати Олену Образцову з ювілеєм приїдуть такі оперні знаменитості, як Петер Дворський, Ева Мартон, Бруно Пратико, Катя Річчареллі, Фьоренца Чедолінс, молоді співаки - Динара Алієва, Магда Мкртчян, Ендрю Гудвін. За диригентським пультом - знаменитий тенор Джузеппе Саббатіні. Програма концерту вийшла настільки великий, що він пройде в трьох відділеннях. В кінці, як завжди, заявлений музичний "сюрприз" для петербурзької публіки. А конкурсантів чекають Гран-прі - 12 000 євро, а також по дві перших, других і третіх премії, кожна з яких складає сім, п'ять і три тисячі євро відповідно.

Кирило Веселаго, "Фонтанка.ру"

Зрозуміло, він не знав, що під керуванням Крістіана Деліз з оркестрової партії (в буквальному сенсі!) Музика буде просто кудись "вивалюватися", зникати шматками по два такту?