«А що таке національна ідея, на ваш погляд, Марат Абий?»

5.08.2017

«Зур концерт» для делегатів ВКТ: Василь Шайхразіев з айфоном, «повний тәртіп» по Башарову і ніхто не знає про «Үзгәреш җіле»

Альберт Асадуллин, Діна Гаріпова, Марат Галі - це далеко не повний список артистів, які виступили напередодні в Казанської опері на традиційному великому концерті майстрів татарського мистецтва з нагоди з'їзду ВКТ. Кого глядачі вважають флагманами національного мистецтва, як провідні пропонували вирішувати демографічну проблему, в чому Марат Башаров закликав татар стати прикладом для всього світу і чому Ельміра Калимуллина порівняли з Шахерезадою - про це в репортажі «БІЗНЕС Online».

Місце в ложі поруч з головою виконкому ВКТ Ринатом Закірова (праворуч) зайняв його новий бос - новообраний голова національної ради «Міллі шура», віце-прем'єр Татарстану Василь Шайхразіев Місце в ложі поруч з головою виконкому ВКТ Ринатом Закірова (праворуч) зайняв його новий бос - новообраний голова національної ради «Міллі шура», віце-прем'єр Татарстану Василь Шайхразіев

Шайхразіев познайомитися зі своїми НОВИМИ СПІВРОБІТНИКАМИ

Дати б вчорашньому концерту для учасників з'їзду Всесвітнього конгресу татар більш звучну назву з приставкою «фест», і він зміг би дати фору багатьом іншим гучним музичним проектам республіки. Посудіть самі: тут вам і соліст Великого театру з Москви, і соліст Санкт-Петербурзької філармонії, учасниця «Євробачення», фіналістка «Голосу» ... Загалом, на один вечір відчуття кризи татарської естради кудись поділося, причому без будь-якої допомоги з боку московських джазменів.

Однак надбання майстрів татарського мистецтва на цей раз було доступно не всім - журналістам на концерт знову довелося пробиватися з боєм. І, на відміну від великого концерту на минулому з'їзді ВКТ, який пройшов в стінах палацу спорту (а квитки на нього міг купити будь-який простий смертний житель), нинішній пройшов за зачиненими дверима - лише для делегатів з'їзду. Благо, була організована пряма трансляція на телеканалі «ТНВ-Планета», який, як відомо, веде мовлення на весь татарський світ.

Загалом, кореспондент «БІЗНЕС Online» вирішила проблеми з проходом в зал лише перед самим початком шоу, так що поспілкуватися з гостями перед його початком не вдалося. Зате від нашого погляду не вислизнув той факт, що місце в ложі поруч з головою виконкому ВКТ Ринатом Закірова зайняв його новий бос - знову обраний голова національної ради «Міллі шура», віце-прем'єр Татарстану Василь Шайхразіев, який, до речі, додивився всю концертну програму до кінця. До слова, за нашою інформацією, глава «Міллі шура» напередодні відвідав сусідню будівлю конгресу, оглянув своє нове місце роботи і познайомився зі співробітниками виконкому. За словами співрозмовника «БІЗНЕС Online» з числа учасників тієї зустрічі, Шайхразіев залишив найпозитивніше враження. Крім того, в кулуарах подейкують, що віце-прем'єр з великим ентузіазмом прийняв нові звалилися на нього обов'язки. Більш того, нібито, з часом він і зовсім планує повністю переключитися на роботу в Нацраді, покинувши уряд РТ. Втім, якихось конкретних термінів поки не називають.


«ЯКЕ ЧАС БУЛО, А? ІСТОРІЯ кувати - РЕСПУБЛІКИ РФ ПОСТАВИЛИ СВОЇ ПІДПИСИ ПІД ДОГОВОРАМИ ... »

Одним з хедлайнерів вечора виступив відомий актор Марат Башаров. Втім, він з'явився на сцені лише двічі: в перший раз, щоб відкрити концерт, в другій, щоб заспівати пісню, - татарською мовою, до слова. Взагалі, знанням татарської мови Башаров в цей вечір відзначався трохи більше, ніж будь-коли. Так, привітавши присутніх лаконічним «салям», зірка російського кіно також на татарському попередив, що перейде на російську. «Урисча сөйлім, яхшими?» - звернувся він до залу. Далі Башаров зі словами: «Бачиш, скільки красивих дівчат за лаштунками і в залі? Ось це повний тәртіп! »Порекомендував своєму ведучому - артисту Альметьєвська театру Динару Хуснутдінова, знайомого глядачам за фільмом« Ак чәчәкләр », - звернути увагу на артисток, щоб знайти собі гідну дружину. «Може, ти і сам приєднаєшся?» - парирував Хуснутдинов. На що Башаров, розсмішивши зал, відповів: «У мене своїх вистачає, Аллагі шөкер!» А подивитися і справді було на кого - тут і Ельміра Калимуллина, і Діна Гаріпова, і Ілюс Хузину.

Відкрила ж концертну програму вокально-хореографічна композиція за участю ансамблю «Казан Нури» під керуванням Расима Ільясова. Виконував соло заслужений артист РФ Альберт Асадуллин з піснею «Татарстан», в якій містився заклик до татарам «зберігати Казань». Патріотичну ноту, задану живий музичною легендою Асадулліна, підтримали і інші артисти. Так, народний артист РТ, соліст башкирської опери Марат Шаріпов виконав пісню під назвою «Ватанен» ( «Батьківщина моя»), а Аліна Шаріпжанова - пісню «Сөембікә», в якій містилося звернення: «Вернись, Сююмбике, Казань чекає тебе». Відразу прийшло на пам'ять, що під завісу пленарного засідання з'їзду ВКТ Фаузія Байрамова, піднявшись на цю ж сцену, нагадала, що її звернення до президента республіки з проханням перейменувати головну вулицю Казані Баумана в Сююмбике, залишилося без відповіді. Чи не увійшло воно і в резолюцію курултаю.

Тим часом ведучі вечора Хуснутдинов, Марат Шаріпов і телеведуча Венера Іванова нагадали про історію створення всесвітнього конгресу татар, а також про його 25-річчя. За словами ведучої, на конгресі татар формується національна ідея. «А що таке національна ідея, на ваш погляд, Марат Абий?» - поцікавилася вона у Шаріпова. «Девіз" головне не кількість, а якість "дуже точно її формулює, на мій погляд», - відповів оперний бас з Уфи. А як доказ своїх слів навів приклад татар Китаю. Татари за чисельністю є найменшими представниками КНР, а ось за кількістю освічених представників нації - на першому місці.


Після цих слів на сцену піднялася заслужена артистка Китаю, якій напередодні президент Татарстану присудив звання і заслуженої артистки РТ, Шадія Шаміль ь. Шадія при цьому не підтримала тренд виступили перед нею артистів, виконавши пісню не про Казань, а про Урумчі - столиці Сіньзянского автономного округу, де здебільшого і живуть татари Китаю. До слова, татарську артистку в Китаї дуже люблять, вона являє Китай на багатьох представницьких концертах за кордоном. Однак, виїжджаючи на виступи в інші країни, Шадія, виступаючи від Китаю, співає виключно на татарською мовою! Секрет любові з боку народу до співачки простий: в Уйгурському окрузі живуть 13 національностей, і вона співає практично на кожному з цих мов. Пізніше на сцену піднявся ще один представник Китаю - випускник казанської консерваторії Базарбай Бікчантаев. Вибравши патріотичну тему, він пішов ще далі - виконав пісню про Золоту Орду. «Татарин - ти ж онук Чингізхана!» - звертався Базарбай через слова пісні до свого глядача, вразивши мистецтвом горлового співу.

Тим часом провідні нагадали своєму колезі Хуснутдінова про те, що скоро перепис і потрібно збільшувати число татар, закликавши його бути більш активним у пошуку своєї другої половини. Що цікаво, соведущая Хуснутдинова -Іванову - зіграла у фільмі «Ак чәчәкләр» дружину його героя. Чи не пропустили провідні і тему договору між РФ і РТ: «Який час було, а? Історія кувалася - республіки РФ поставили свої підписи під договорами ... Доля країни вирішувалася ... »

Соліст Великого театру з Москви Марат Галі виконав символічне «Сау бул, Казан Соліст Великого театру з Москви Марат Галі виконав символічне «Сау бул, Казан!» - арію Джаліля з однойменної опери Назіб Жиганова

«ДАВАЙТЕ МИ НА СВОЄМУ ПРИКЛАДІ, НА ПРИКЛАДІ ТАТАР, ПОКАЖЕМО ВСЬОМУ СВІТУ, ЩО ТРЕБА БУТИ РАЗОМ!»

А на сцену продовжували підніматися найталановитіші представники татарського народу. Соліст Великого театру з Москви Марат Галі виконав символічне «Сау бул, Казан!» - арію Джаліля з однойменної опери Назіб Жиганова. Кажуть, в кулуарах Галі познайомився з шефом театру ім. Джаліля Рауфалем Мухаметзянова. Виявилося, що той навіть не знав про те, що в одному з головних оперних театрів країни вже давно працює тенор з татарськими корінням і знанням мови. Це до питання про те, як в республіці цінують свої кадри.

Ельміра Калимуллина в розкішному білому платті, розшитому чорним мереживом, викликала захоплені погляди в залі. «Як Шахерезада», - прокоментував один з делегатів. Далі, змінюючи один одного, виступили соліст Санкт-Петербурзької філармонії Динар Байтемір, улюбленець публіки Ришат Тухватуллин, солістка Узбецького театру комедії Динара Меняева ... Зал вибухнув оваціями, коли на сцені з'явилася брава група баяністів - всього десять музикантів. Шайхразіеву цей номер також припав до душі - вийнявши з кишені свій iPhone, він зобразив виступ на відео. Зірвав овації залу і народний ансамбль «Мишар» під керівництвом Фаріта Гібатдінова з Чувашії.

Переможниця «Голосу» Діна Гаріпова заспівала один куплет під акомпанемент автора пісні, композитора Радика Салимова. Як справжня ділова татарка, скориставшись моментом, вона проанонсувала свій перший сольний концерт, який пройде в московському кремлівському палаці. «Поки у мене є така можливість, хотіла сказати всім вам велике спасибі. Саме завдяки вашій підтримці я змогла перемогти в проекті "Голос", саме завдяки вам я змогла поїхати на "Євробачення" і відчувала там вашу підтримку. І завдяки вам відбудеться мій перший сольний концерт в Москві. Я вас всіх запрошую », - звернулася російською мовою вона до публіки.


Під завісу концерту народний артист Башкортостану і Татарстану Айдар Галімов виконав пісню «Берләшік» ( «Об'єднаймося»). Здавалося, на цьому місці можна було вже розходитися, але на сцену раптово вискочив Башаров і оголосив, що зараз виконає пісню на татарською мовою, але попередньо вибухнув великим спічем: «З кожним приїздом в Казань я бачу, що не тільки місто, але і вся республіка стає все краще і краще. І у мене до вас велике прохання - давайте більше бути разом, триматися один за одного. Всі ми знаємо, що останнім часом в світі відбувається дуже багато дивних, незрозумілих, страшних речей, коли люди недостатньо розуміють один одного, не хочуть чути один одного, не можуть елементарно потиснути один одному руку і домовитися. Це дуже страшно. Давайте ми на своєму прикладі, на прикладі татар, покажемо всьому світу, що потрібно бути разом! Ще я хочу попросити вас - давайте поважати старших, любити, цінувати наших дітей ».

І тут же артист побажав своєму синові в прямому ефірі якнайшвидшого одужання: «Я хочу сказати своєму синові: Марсель, видужуй, я тебе дуже люблю! Тому що більше у мене можливості не буде в такому залі серед таких чудових, рідних мені людей, побажати тобі здоров'я, улим ». У дуеті із заслуженою артисткою РФ і РТ Наіль Фатеховой Башаров виконав пісню «Бер булийк» про те, що Москва давно стала рідним містом для татар. До слова, свого часу Фатехова змусила співати на татарською солістів групи «На-На».

«А Салават буде?» - звернувся вже під завісу концерту до кореспондента «БІЗНЕС Online» один з делегатів.

» - звернувся вже під завісу концерту до кореспондента «БІЗНЕС Online» один з делегатів

«Татарська культура - це внутрішній світ кожного татарина. Це той об'єднуючий фактор, який стоїть вище і політики, і матеріальних цінностей »

«ҮЗГӘРЕШ ҖІЛЕ? �ЗГӘРЕШЛӘР? ЩО ПЕРЕПРОШУЮ?"

Уже після концерту ми поспілкувалися з деякими з глядачів про те, з чим же для них зараз асоціюється татарська культура. «Для мене флагман татарської культури - це поет Роберт Міннуллін. Всі його вірші іноді зумовлюють мої вчинки, мої дії », - голова конгресу татар Тюменської області, меценат Рінат Насиров. «" Үзгәреш җіле "? Ні не бачив. Чув, що Салават говорив, що це гроші на вітер », - додав співрозмовник« БІЗНЕС Online ». Цікаво, що ті, з ким ми говорили в кулуарах, або взагалі не знали, або тільки краєм вуха чули про гучний фестивалі «Вітер змін», перший сезон якого восени пройшов тут же, в Казанської опері. «Үзгәреш җіле? Үзгәрешләр? Що, вибачте? »- здивувалася Залія Ахунова, диктор уфимського радіо« Шарк ». «Мені дуже подобаються татарські народні пісні в гарній аранжуванні, не ті, які співають під штучну" ямаху ". Татарські народні пісні ж - самі по собі досконалість. А якщо ще і в хорошій аранжуванні », - додала вона в розмові з нашим кореспондентом.

«Татарська культура - це внутрішній світ кожного татарина. Це той об'єднуючий фактор, який стоїть вище і політики, і матеріальних цінностей. Тому ми відчуваємо її як свою природну, природну національну рису. У нас є дуже талановита молодь - Ілюс Хузину, Філюс Кагіров », - вважає імам татарської громади Фінляндії Раміль Бєляєв. «Гузель Уразова? Ні. Продукти "Барс-медіа" не здатні на таку місію », - покритикував сучасних артистів баяніст-віртуоз, уродженець Китаю Рифкат Фахретдінов, кажучи про тих, хто зараз перш за все являє татарську культуру. Йому ближче все той же Кагіров або Айгуль Хайри. «Татарська культура - це дуже велике поняття, воно включає в себе багато аспектів. Це і мова, і традиції, і одяг. У пісенній культурі - це, звичайно ж, моң, а також народні інструменти », - повідомив« БІЗНЕС Online »Фахретдінов. «Для мене татарська культура почалася з моїх батьків, з молоком матері передалася. А флагманом для мене також є мої батьки. Вони навчили мене всьому. Як вони мене виховали, такий я і став », - це вже слова радника губернатора Новосибірської області з міжнаціональних відносин Аміра Гареева.

Дмитро Бердников: «Дуже сподобався концерт Дмитро Бердников: «Дуже сподобався концерт! Нічого не зрозуміло, але, головне, з душею ж! »

«Духовне насичення народу не може бути одногранним. Багатогранність обов'язково існувати повинна. Це повинен бути і театр, і фольклор, і пісенне, і художнє мистецтво. Обмежити себе виключно чимось - це просто звузити можливості сприйняття духовного світу татар », - ширше дивиться на явище співголова татарської громади Німеччини« Татарлар Дойчланд »Барі Діянов. «У нас сталися трагічні події - померла Ханія Фархи. Безумовно, це велика втрата, - продовжує Діянов. - Але у нас на сцені залишаються дуже талановиті. Наприклад, Роза Хабибуллина - дивовижна співачка, дивовижний талант, але вона, на жаль, не так популярна. Для цього завжди необхідно бути на виду, але вона зайнята великою просвітницькою роботою серед дітей. Камаловского театр, природно. Можна продовжувати скільки завгодно ... »

До слова, на виході з театру кореспондент «БІЗНЕС Online» не в перший раз за час з'їзду ВКТ зустріла громадського працівника Дмитра Бердникова, який, як виявилося, теж якимись шляхами потрапив в зал. «Дуже сподобався концерт! Нічого не зрозуміло, але, головне, з душею ж! », - поділився він своїми враженнями від концерту.

«ЯКЕ ЧАС БУЛО, А?
«Урисча сөйлім, яхшими?
Далі Башаров зі словами: «Бачиш, скільки красивих дівчат за лаштунками і в залі?
«Може, ти і сам приєднаєшся?
«А що таке національна ідея, на ваш погляд, Марат Абий?
Чи не пропустили провідні і тему договору між РФ і РТ: «Який час було, а?
«А Салават буде?
?ЗГӘРЕШЛӘР?
ЩО ПЕРЕПРОШУЮ?
«" Үзгәреш җіле "?