Гіпермаркет знань >> література >> Література 9 клас >> А. Блок Лірика
Російська література XX століття
А. Блок
лірика
В особистості поета блоку сучасники відзначали такі якості, як громадянськість, висока культура, безкомпромісність, принциповість. М. Горький писав: «Блоку - вірте, це справжній - волею Божою - поет і людина безстрашної щирості». Як ви розумієте цей вислів?
рання лірика поета була пов'язана з символізмом, містицизмом, вірою в ідеальний світ. Такою вона залишилася і в подальшому, але суть символізму в творчості Блоку поглибилася і наповнилася трагічним змістом. Згодом в автобіографії Блок скаже: «Щороку мого свідомого життя різко забарвлений для мене своєю особливою фарбою. З подій, явищ і віянь, особливо сильно вплинули на мене так чи інакше, я повинен згадати: зустріч з Вл. Соловйовим, якого я бачив тільки здалеку; знайомство з М. С. та О. М. Соловйова, З. Н. і Д. С. Мережковським і з А. Білим ... »Далі поет згадує свої поїздки, враження, що залишили великий слід в його серці.
Познайомимо дев'ятикласників зі «Віршами про Прекрасну Даму», «На полі Куликовому», «Росія», «Русь», «Скіфи».
Нехай вслухаються школярі в музику блоковских віршів:
Вона струнка і висока,
Завжди пихата і сувора.
Я кожен день здалеку
Стежив за нею, на все готовий.
«Вірші про Прекрасну Даму»
Знову над полем Куликовим
Зійшла і Розточчя імла,
І, немов хмара суворим,
Грядущий день затягла ...
«На полі Куликовому»
О, я хочу безумно жити:
Усе, що існує - увічнити,
Безособове - воплотився,
Нездійснене - втілити!
«О, я хочу безумно жити ...»
Дрімаю - і за дрімотою таємниця,
І в таємниці почиває Русь.
Вона і в снах надзвичайна.
Її одягу не торкнуся.
«Русь»
... Мільйон - вас. Нас - тьми, і тьми, і тьми.
Спробуйте, бийтеся з нами!
Так, скіфи - ми! Так, азіати - ми, -
З розкосими і жадібними очима!
«Скіфи»
Знову, як у роки золоті,
Три стертих теревенять шлеї,
І грузнуть спиці розписні
У розхитані колії ...
Росія, злиденна Росія,
Мені хати сірі твої,
Твої мені пісні вітрові -
Як сльози перші любові!
Тебе жаліти я не вмію,
І хрест свій дбайливо несу ...
Якому хочеш чарівникові
Віддай розбійний красу!
"Росія"
Розповідь про життя і творчість О. Блока також може бути розподілений між учнями і вчителем. При цьому можна прочитати або переказати автобіографію поета (див. енциклопедичні довідники, книгу «Російська література. XX століття» (М., 1995).
Нехай школярі поміркують над віршами і їх окремими фрагментами. Як розвивається тема батьківщини у віршах Блоку? Як розуміють школярі рядки:
О, весна без кінця і без краю -
Без кінця і без краю мрія!
Дізнаюся тебе, життя! Приймаю!
І вітаю дзвоном щита!
Що в особистості поета, його творчого життя і віршах вам здалося особливо значним? Чи сучасний поет? Які його вірші здаються найбільш близькими сьогодні? Чим?
Підготуйте розповідь про поета або читання одного з віршів напам'ять, міркування про значення А. А. Блоку в російській літературі.
Олександр Блок - один з найзначніших поетів XX століття, епохи російського символізму. Вірші Блоку в програму для учнів молодших і середніх класів були включені в мінімальній кількості, отже, знання Блоку і його поезії можливо тільки при досить повному оповіданні вчителя, який вперше познайомить школярів з видатним російським поетом, розповість про його життя і долю, зацікавить звучанням його поезії, надихне на самостійне читання.
Якщо 9 клас для них буде завершальним, то важливо прищепити тягу до самостійного читання віршованих шедеврів Блоку.
Викладач розповість про сім'ю та дитинство, в якому майбутнього поета опікали жінки - мати, бабуся, прабабуся, няня, тітка, що з семи років він почав писати вірші. Спочатку - не сподобався поетові гімназія , Потім - «театр, флірт, вірші ...», університет. З 18 років починається, за словами Блоку, «серйозне писання». Увага до нього проявляють Михайло і Ольга Соловйови, В. Брюсов.
Перша збірка віршів - «Вірші про Прекрасну Даму». Зустріч з Л. Д. Менделєєва. Одруження. Блок і Білий. Символісти. Вчителю належить просто і коротко охарактеризувати складну епоху початку століття, символізм і його риси в поезії Блоку.
У ранній творчості Блок мріє про ідеальний, цілісному людині, тісно з'єднаному з миром. Захоплення Менделєєва, майбутньою дружиною поета, викликало до життя «Вірші про Прекрасну Даму», для яких характерні щирість, моральна чистота, піднесеність почуттів.
Надалі Блок відображає в своїх віршах трагізм «страшних років Росії», глибину переживань. Літературознавці наголошують, що всі його творчість - про Росію. «Адже тут - життя або смерть, щастя або загибель» ( «Росія», «О, весна, без кінця і без краю ...», «На полі Куликовому», «Батьківщина»). Поговоримо про ці віршах на уроці докладніше - прочитаємо, подумаємо, обговоримо ...
Трагічне відчуття життя не йде з поезії Блока ( «Ніч, вулиця, ліхтар, аптека ...»). У січні 1918 року була написана поема «Дванадцять». Дев'ятикласникам поки рано знайомитися з нею докладно, але треба знати про її існування, про відображення в ній революційних подій і разом з тим про символічних образах хуртовини, хуртовини, заметілі, вітру, снігу, що допомагають уявити збентеженість, трагічність. Нехай в класі прозвучать такі шедеври, як «Солов'їний сад», «Ямби», «Вірші про Прекрасну Даму», «Незнайомка», «Про доблесті, про подвиги, про славу ...», « На поле Kуліковом " та ін.
Літературознавець Л. К. Долгополов в книзі «Олександр Блок» (Л., 1978) пише: «... Блок з можливою ліричної повнотою і експресією висловив криза людської особистості. В цьому і полягає неминуще значення його творчості і його самого як неповторної людської індивідуальності.
Тому, може бути, не так уже й була не права Анна Ахматова, коли вона написала на листку паперу: «Блоку я вважаю не тільки видатним поетом першої чверті XX століття, а й людиною-епохою, тобто найхарактернішим представником свого часу ... »
Бажано, щоб учні відповіли на питання, наприклад:
- Як взаємодіють реалізм і символіка в віршах і поемах Блоку? (Наведіть приклади.)
- Чим цікавий вам поет і людина А. Блок?
- Назвіть вірші поета про Росії, рідної природи і любові, які знайшли відгук у вашому серці.
- Згадайте висловлювання А. Блоку про поезію. Які з них особливо близькі вам?
радимо прочитати
Тимофєєв Л. Творчість Олександра Блока. - М., 1978.
Долгополов Л. Олександр Блок: Особистість і творчість. - Л., 1978.
Бекетова М. Спогади про Олександра Блоці. - М., 1991.
Лесневський Ст. Шлях, відкритий поглядам: Московська земля в житті Олександра Блока. - М., 1980.
Орлов Вл. Гамаюн. Життя Олександра Блоку. - Л., 1978.
В. Я. Коровіна, І. С. Збарський, В. І. Коровін, Література 9 клас. Методичні поради - М .: Просвещение, 2003. - 162 с .: іл.
зміст уроку конспект уроку
опорний каркас презентація уроку акселеративного методи інтерактивні технології Практика завдання і вправи самоперевірка практикуми, тренінги, кейси, квести домашні завдання дискусійні питання риторичні питання від учнів Ілюстрації аудіо-, відео- та мультимедіа фотографії, картинки графіки, таблиці, схеми гумор, анекдоти, приколи, комікси притчі, приказки, кросворди, цитати Доповнення реферати статті фішки для допитливих шпаргалки підручники основні і додаткові словник термінів інші Удосконалення підручників та уроків виправлення помилок в підручнику оновлення фрагмента в підручнику елементи новаторства на уроці заміна застарілих знань новими Тільки для вчителів ідеальні уроки календарний план на рік методичні рекомендації програми обговорення Інтегровані уроки
Якщо у вас є виправлення або пропозиції до даного уроку, Напишіть нам .
Якщо ви хочете побачити інші коригування та побажання до уроків, дивіться тут - освітній форум .
Як ви розумієте цей вислів?Як розвивається тема батьківщини у віршах Блоку?
Що в особистості поета, його творчого життя і віршах вам здалося особливо значним?
Чи сучасний поет?
Які його вірші здаються найбільш близькими сьогодні?
Чим?
Блок?
Які з них особливо близькі вам?