Абітурієнт-2017: нові правила

Абітурієнти, які будуть здавати наступного літа ЦТ і яким не пощастить стати студентами, при бажанні зможуть спробувати вчинити зі своїми сертифікатами і в наступному році. Приймальні комісії прийматимуть у абітурієнтів в 2018 році сертифікати як зразка 2018 року, так і результати здачі ЦТ в 2017 році. Також у претендента на студентський квиток буде можливість вибрати з результатів здачі ЦТ за два роки сертифікати з найкращими для себе балами і заявити до приймальної комісії, скажімо, сертифікат з математики за 2017 рік, а з фізики за 2018 рік. Збільшення терміну дії сертифікатів ЦТ на два роки - одне з головних нововведень, записаних в нових Правилах прийому до вищих навчальних закладів і ссузів, які були затверджені Указом Президента Республіки Білорусь 9 січня.

одне з головних нововведень, записаних в нових Правилах прийому до вищих навчальних закладів і ссузів, які були затверджені Указом Президента Республіки Білорусь 9 січня

- Цей захід допоможе абітурієнтам спокійніше ставитися до приймальної кампанії і зменшити нервозність, - упевнений перший заступник міністра освіти Вадим БОГУШ.

Щоб не залишитися за бортом

Ще одне важливе нововведення - можливість здачі централізованого тестування по чотирьох навчальних предметів. Відповідальний секретар приймальної комісії БГУ, декан факультету доуніверситетської освіти В'ячеслав МАЛОФЄЄВ пояснив, що наявність четвертого сертифіката особливо важливо для спеціальностей, які знаходяться на стику галузей або предметних областей. Скажімо, під час вступу на хімічний факультет БГУ на спеціальність "хімія лікарських сполук" треба здавати хімію і біологію, а на "хімію високих енергій" - хімію і математику. І якщо абітурієнт не проходить по своїм балам на затребувану у молоді першу спеціальність, то він не може подати свої документи на іншу спеціальність хімічного факультету. На географічному факультеті є спеціальності, де профільними дисциплінами є географія і математика, а є спеціальність, де потрібно пред'явити сертифікати з географії та фізики (надзвичайно рідкісний набір сертифікатів, який більше ніде не потрібно). Тепер абітурієнти, маючи на руках чотири сертифікати, зможуть спокійно вибирати з переліку спеціальностей в межах одного факультету.

А ось боятися змін в структурі ЦТ в цьому році не варто. Частини А (з варіантами відповідей) і В (без надання вибору) залишаються у всіх тестах. Поява частини С, де абітурієнт повинен дати розгорнуту відповідь або написати міні-есе, яка є в тестах російського Єдиного державного іспиту, поки нашим абітурієнтам не загрожує. Чи не зміниться в цьому році і методика підрахунку тестових балів.

додатковий шанс

Істотним плюсом можна вважати появу трьох резервних днів для здачі ЦТ. Раніше був передбачений лише один такий день, і якщо абітурієнт захворів і пропустив, наприклад, два ЦТ, він змушений був втрачати цілий рік. До того ж спортсмени могли пропустити здачу ЦТ через важливих змагань, музиканти - внаслідок участі в фестивалях і т.д. Тепер у них буде можливість скористатися резервними днями. Також три резервних дня для проведення ЦТ дадуть шанс взяти участь в конкурсі на бюджетні місця абітурієнтам з Росії, Казахстану, Киргизстану та Таджикистану, які не встигали приїхати в Білорусь в червні, щоб здати ЦТ разом з білорусами, оскільки в цей же час вони здавали свої національні іспити. У них була єдина можливість стати студентом білоруського вузу - проходить співбесіду восени і надходити на платну форму навчання як іноземним громадянам з відповідними "розцінками" за навчання.

Начальник управління вищої освіти Міністерства освіти Сергій Касперович розповів, що під час вступу на скорочену форму навчання в вузах випускникам коледжів тепер не потрібно буде здавати ЦТ.

- Мова йде про випускників коледжів, що надходять на споріднені спеціальності у вузах, - пояснив він. - Для цієї категорії абітурієнтів передбачені два вступні іспити з дисциплін навчального плану середньої спеціальної освіти, що визначаються приймальною комісією вищого навчального закладу. Раніше абітурієнти повинні були здавати ЦТ з російської або білоруської мови, а також безпосередньо в вузах усне або письмове випробування з профільного предмету, який вони вивчали в коледжі. Зараз ситуація для них змінюється ...

Значно спрощуються умови для вступу абітурієнтів на спеціальності сільськогосподарського профілю.

- Вони зможуть здавати на вибір або централізоване тестування і подавати до приймальної комісії свої сертифікати, або здавати внутрішні іспити, - поінформував Сергій Касперович. - Для вступників до вузів сільськогосподарського профілю, а також до вищих навчальних закладів іншого профілю, але на сільськогосподарські спеціальності, визначений єдиний підхід. Абітурієнти складатимуть лише два вступних випробування з профільних предметів. Здавати іспит з державної мови їм не доведеться.

Пільга ... за рекомендацією

Дуже важлива зміна в новій редакції правил стосується випускників педагогічних класів. Сьогодні в 11-х класах профільної педагогічної спрямованості навчаються близько 1,5 тисяч чоловік по всій країні. Вони зможуть вступати на педагогічні спеціальності без здачі ЦТ за результатами співбесіди. Але для того, щоб скористатися таким привілеєм, випускники повинні будуть виконати ряд досить жорстких вимог.

Оцінки з профільних предметів у них повинні бути не нижче 8 балів, а по всіх інших предметах шкільної програми - не нижче 7 балів. Крім того, старшокласники повинні обов'язково засвоїти програму факультативу "Введення в педагогічну професію" обсягом 140 навчальних годин за два роки. І, нарешті, кожен претендент на пільгу повинен буде отримати розгорнуту характеристику-рекомендацію, затверджену педрадою. А вона видається за результатами створеного одинадцятикласників власного портфоліо. Це означає, що школа несе повну відповідальність за об'єктивність виданої рекомендації. Включення цієї норми до Правил прийому дозволить вирішити завдання, поставлене Президентом, - відібрати на педагогічні спеціальності добре мотивованих і підготовлених абітурієнтів.

Однак є тут і "ложка дьогтю". Випускникам педагогічних класів, які вступатимуть за результатами співбесіди, належить відпрацювати за розподілом п'ять років, а не два, як абітурієнтам, які надходять на загальних підставах.

Відповідальний секретар приймальної комісії, декан факультету довузівської підготовки БДПУ імені М. Танка Сергій ЯКОВЕНКО вважає, що п'ятирічна відпрацювання за розподілом не відкине абітурієнтів з числа випускників педагогічних класів. - Ми проводили моніторинг і встановили, що 65-80% випускників, відпрацювавши два роки після закінчення університету, залишаються в тій же школі. Наприклад, в галушки районі залишилися 100%, в Березинском районі - 91%, в Мядельском - 83% випускників вузів, - навів він свої аргументи.

Не варто забувати, що в невеликих населених пунктах школа є надійним робочим місцем ... У цьому питанні також багато залежить від підтримки молодих фахівців місцевою владою. Разом з тим, коли випускники педкласу не захочуть вступати до університету на таких умовах, вони зможуть брати участь у загальному конкурсі і здавати під час вступу централізоване тестування.

Збереглася пільга на вступ без іспитів на педагогічні спеціальності також і для власників шкільних медалей, дипломів про закінчення ссузов з відзнакою і переможців олімпіад.

З інших змін, які були внесені в новий порядок прийому, слід зазначити можливість вступати на заочну форму навчання жінкам, які перебувають у відпустці по догляду за дитиною, без наявності у них стажу роботи за профілем майбутньої спеціальності. А під час вступу на спеціальності соціального профілю власники волонтерських книжок матимуть переважне право на зарахування за інших рівних умов.

Надія МИКОЛАЄВА

nіkalaeva@zvіazda.by

Фото Анатолія КЛЕЩУКА