Афоризми в романі І. Тургенєва «Батьки і діти»



Є що додати?
Надсилай нам свої роботи, отримуй litr `и і обмінюй їх на майки, зошити і ручки від Litra.ru!

/ твори / Тургенєв І.С. / Батьки і діти / Афоризми в романі І. Тургенєва «Батьки і діти»

Половина віршів "Лиха з розуму" увійшла в прислів'я, як і передбачав А. С. Пушкін. Про байки Крилова годі й говорити. Але в російській літературі існує ще одне джерело афоризмів - роман І. С. Тургенєва "Батьки і діти". Може бути, це не такий багатий джерело, як вірші Грибоєдова і байки Крилова, може бути, афористичність висловлювань Базарова та інших героїв роману не так широко увійшла в наш мовний ужиток, але і жанр філософського роману Тургенєва - це не жанр комедії або байки. І всеж...
"Природа не храм, а майстерня". Весь лад роману заперечує цю базаровскую філософію. Сам Базаров до кінця твору приходить до усвідомлення своєї помилки. Але фраза залишилася, а друга половина її ( "людина в ній працівник") не раз видавалася за синонім горьківського: "Людина - це звучить гордо".
Добре, звичайно, що інше висловлювання Базарова, всім відомі 'слова про порядному хіміка ( "порядна хімік в двадцять разів корисніше всякого поета»), не стало керівництвом до дії для сучасних діячів прогресу. Втім ... Забута нині дискусія про фізиків і ліриків в пору науково-технічної революції років двадцять-тридцять тому проходила під цим знаком.
Дивно точно і ємко сформулював Тургенєв вустами свого героя credo фізіологів. "Ми з тобою ті ж жаби", - пояснює Базаров дворовим хлопчакам фізіологію людини. Зловісний сенс цієї фрази розкрився на початку XX століття, коли "Фатальні яйця" і "Собаче серце" Булгакова показали весь жах такого підходу до природи й людини.
Афоризми Базарова про виховання людини, про психологію і складної душевної життя, яку він на початку свого терену схильний був заперечувати, теж несуть в собі лякаюче-пророчий сенс, неясний, звичайно, для героя, але предчувствуемой автором. "Люди що дерева в лісі" ... Звідси один крок до знаменитого: "Ліс рубають - тріски летять".
Так ось, якщо первісна людина бачив в дереві дріада, в струмку - Наяда, тобто душу, то від фізіолога Базарова, який не бажає бачити душу в самій людині, один крок до якогось робота. І цілком в дусі цієї логіки ставлення Базарова до любові. У жаб хіба є любов? А ми з тобою ті ж жаби. Значить, немає таємничих відносин між чоловіком і жінкою. Свобода думки теж ні до чого. Вільно не мислять вже ні жінки, ні чоловіки. Втім, для себе Базаров залишає деяку недосяжну для інших висоту. Відомо його вислів: "Коли я зустріну людину, яка не спасував б переді мною, тоді я зміню свою думку про самого себе". Значить, "ми з тобою ті ж жаби", "тварі тремтячі", а Базаров-то, виявляється, "право має", кажучи словами іншого "надлюдини", який вже не жаб "розпластується", а людину вбив. І для Раскольникова людина теж був жабою, "вошью". Втім, деякі цікаві в анатомічному відношенні екземпляри подібним надлюдини навіть дуже подобаються.
"Таке багате тіло! Хоч зараз в анатомічний театр "- так оцінює Базаров прекрасний екземпляр" тієї ж жаби "- Одинцова. Колись ми писали твір на тему: "Чому Одинцова не відповіла на любов Базарова?" А ви б відповіли на "любов" індивідуума, хтиво прикидає, як краще пустити вас під скальпель? Як і слід було очікувати, природа зуміла помститися за себе, "жаба" виявилася не "тва Рью тремтячою", а "царівною-жабою", таємницю якої Базаров не прийшов, "спасувавши" перед природою і величчю Всесвіту. Зрозумів герой Тургенєва досить-таки пізно, що він "атом", "математична точка". Раніше він готовий був відмовитися навіть від неба ( "Я дивлюся в небо тільки тоді, коли хочу чхнути"), а тепер побачив, що "може бути, точно, кожна людина - загадка". Останній афоризм в житті Базарова - його слова, звернені до Одинцовій: "Дуньте на вмираючу лампаду, і нехай вона згасне". Поетично. І слова ці сказав уже не той Базаров, який гордо проголошував: "Рафаель гроша мідного не варто". І не той Базаров, який рекомендував "не говорити красиво". Страшне, згубне осліплення, за яке герой поплатився життям, - доля тих, хто зазіхає на загадку життя, доля, передбачений автором великого роману.
Але у мене є улюблений герой у цьому творі і улюблений афоризм. Це ключові слова роману, вимовлені ключовим героєм, Павлом Петровичем: "Матеріалізм, який ви проповідуєте, був уже не раз в ходу і завжди опинявся неспроможним". Про це і написаний роман Тургенєва. У романі показано, як зазнала краху передова теорія, виражена в афоризмах, тому що ніякі розумники і надлюди не зможуть зрозуміти "живе життя", а тим паче сформулювати її сутність у двох дошкульних словах.
Як бачимо, засоби вираження авторської позиції в романі різноманітні. Це і композиція твору, і авторські характеристики, і коментарі, і деталь (найчастіше символічна), і пейзаж. Мотиви і образи попередньої літератури створюють своєрідний інтертекст (літературний і міфологічний контекст) роману, що допомагає виявити авторську позицію. По-різному можна інтерпретувати таке, здавалося б, точне і ясне назву роману ( "Ні батьки, ні діти", - дотепно зауважила Тургенєву одна читачка). І все-таки цей роман назавжди залишиться одним з найзагадковіших творів світової літератури.


14243 людини переглянули цю сторінку. Зареєструйся або увійди і дізнайся скільки людина з твоєї школи вже списали цей твір.



Дивіться також за твором "Батьки і діти":


Є що додати?
У жаб хіба є любов?
Колись ми писали твір на тему: "Чому Одинцова не відповіла на любов Базарова?
Quot; А ви б відповіли на "любов" індивідуума, хтиво прикидає, як краще пустити вас під скальпель?