Айрат Валієв, ректор КГАУ: «Викладача робот ніколи не замінить»

20.12.2018

Казанський державний аграрний університет можна назвати кузнею президентських кадрів: його закінчили і перший, і нинішній президент РТ

Село стрімко змінюється. У Татарстані багато господарств, де щосили трудяться роботи: і корми роздають, і доїння ведуть, і гній прибирають ... Це здорово, це привабливо для молодих, але це вимагає іншого рівня кадрів, інший, більш високою, ніж раніше, кваліфікації фахівців сільського господарства, розповів в інтерв'ю «БІЗНЕС Online» ректор Казанського державного аграрного університету Айрат Валієв.

Айрат Валієв: «Наш колектив викладачів, на відміну від величезних вузів, більш компактний, все спілкуються Айрат Валієв: «Наш колектив викладачів, на відміну від величезних вузів, більш компактний, все спілкуються. Це єдина велика сім'я, згуртована команда »Фото: Сергій Єлагін

«В РЕСПУБЛІЦІ БАГАТО ГОСПОДАРСТВ, ДЕ ПРАЦЮЮТЬ РОБОТИ - І КОРМИ РОЗДАЮТЬ, І доять, І ГНІЙ ПРИБИРАЮТЬ»

- Айрат Расімовіч, часто нинішнє шкільну освіту порівнюють з радянським - не на користь сьогоднішнього. А вищу освіту? Чим воно відрізняється сьогодні від радянського?

- Згоден, що радянська система освіти була краще. Все-таки я і сам трошки застав її. Тоді центральними фігурами були дві людини: в школі - учень і вчитель, у вузі - студент і викладач. На жаль, ми багато чого втратили з того, що було. Хоча в останні роки робляться спроби це змінити, але не секрет, що сьогодні - я зсередини це бачу - все ще дуже багато уваги приділяється паперів.

- На «дев'ятий паперовий вал» скаржаться навіть в дитсадках!

- Є такий перекіс. Щоб система була ефективною, а саме такий ми хочемо її бачити, треба, щоб центральне місце в ній належало студенту та викладачу.

- Напевно, тут чимало залежить від вас, як від ректора, від ваших колег, які інші вузи очолюють ...

- В якійсь мірі, звичайно. Повинні бути створені комфортні умови для творчої творчої роботи в колективі. Необхідно відновити довіру і повагу до викладача, а викладач повинен відчувати відповідальність за свою роботу. Але, як би там не було, поки ми працюємо в рамках певних стандартів. Крок вліво, крок вправо ...

- Невже розстріл?

- Розстріл НЕ розстріл (сміється), але у ВНЗ можуть відкликати акредитацію, позбавити ліцензії. Що добре - в оновлених стандартах, на які ми перейдемо з 1 вересня 2019 року, вже дається більше свободи вузу: ми самі будемо визначати, на що треба звернути увагу - на теоретичну підготовку, на практичну, будемо самостійно формувати професійні компетенції спільно з роботодавцями ...

- Які ще проблеми у ВНЗ? Абітурієнтами ви задоволені?

- Всі вони різні. Не буває так, що всі погані або всі хороші. Звичайно ж, сильна конкуренція за абітурієнтів між вузами, тим більше у нас в Казані, де є федеральний університет з віковою історією, національно-дослідні інститути, інші галузеві вузи. Наш вуз орієнтується насамперед на випускників сільських шкіл, таких серед тих, кого ми приймаємо, більше 80 відсотків.

«У нас хороша матеріально-технічна база «У нас хороша матеріально-технічна база. Наш вуз один з перших в Росії створив взаємовигідну модель співпраці з заводами-виробниками »Фото надано КГАУ

- Так це здорово - хороші шанси, що потім ваші випускники повернуться на село.

- Звичайно. Це наше основне завдання - готувати кадри насамперед для сільського господарства. І ми цілеспрямовано в усіх 43 районах Татарстану ведемо профорієнтаційну роботу зі школярами - разом з міністерством сільського господарства, з адміністраціями районів, роно. Розповідаємо, які в нашому аграрному університеті можна отримати спеціальності, які перспективи у фахівців. Говоримо і про сучасне сільське господарство. А воно у нас в Татарстані завжди було і сьогодні теж залишається серед пріоритетних. І це зараз досить високотехнологічна галузь нашої економіки. У республіці багато господарств, де трудяться роботи - наприклад, є ферми, де і корму роздають роботи, і доїння ведуть роботи, і гній прибирають роботи. Все це вже є. Сьогодні майже будь-який комбайн - з комфортною герметичною кабіною, з кондиціонером. Комбайнери як пілоти літаків - кабіни лайнера і комбайна сьогодні не дуже відрізняються. По-перше, це цікаво молодим людям, по-друге, вимагає іншого рівня кадрів, інший, більш високою, ніж раніше, кваліфікації.

- Тобто сьогодні є чим привернути школярів в аграрний вуз ...

- Я сам, ще будучи студентом технікуму, на літніх канікулах працював два сезони помічником комбайнера - з червня і майже до кінця вересня. Але тоді кондиціонера в комбайні ще не було. Проте мені було цікаво, це був хороший практичний досвід. Для молодих фахівців сьогодні у нас в республіці діють різні програми підтримки - це одноразові підйомні, щомісячна доплата до заробітної плати, субсидії на житло та інші заходи стимулювання.

«ПРЕПОДАВАТЕЛЯ РОБОТ НІКОЛИ НЕ ЗАМІНИТЬ»

- Як на викладачів, на студентів впливає інтернет? Захоплення молоді віртуальною реальністю не утруднює роботу?

- Навпаки, це хороший інструмент для викладачів, вони можуть оперативно знайти з будь-яких джерел найновіші, найактуальніші матеріали, використовувати їх на своїх лекціях. Студенти теж, якщо їх якийсь питання зацікавило, можуть знайти в інтернеті подробиці, можуть, врешті-решт, навіть перевірити викладача - а чи правильно він нам все розповів (посміхається).

- Студенти сьогодні лекції записують в зошити або відразу на диктофон в телефоні?

- Не знаю, навряд чи на диктофон ... І не думаю, що формат лекцій, які читають зараз, кардинально змінився в порівнянні з тим же радянським часом. Суть все одно залишається. Інша справа, що зараз у викладача більше можливостей наочно уявити матеріал - мультимедійна техніка, презентації. Але все одно формат лекції передбачає конспектування того, що говорить викладач, основних думок. Це допомагає краще засвоїти, запам'ятати матеріал.

«Наше основне завдання - готувати кадри насамперед для сільського господарства. І ми цілеспрямовано в усіх 43 районах Татарстану ведемо профорієнтаційну роботу зі школярами »Фото надано КГАУ

- Яку оцінку ви поставили б ... нинішнім викладачам? А то часто чуєш про фальшиві дисертації ...

- Це точно не стосується викладачів нашого університету. У нас висококваліфікований викладацький склад: 40 докторів наук, професорів, близько 120 кандидатів наук, доцентів. Ступеня мають близько 90 відсотків наших викладачів, решта 10 відсотків - це молоді аспіранти, асистенти, вони теж захищаються, стають кандидатами. А якщо про оцінку - я ставлю нашим викладачам тільки хорошу оцінку, це професіонали, які відмінно знають свій предмет, знають сільське господарство і передають знання студентам. Наш колектив викладачів, на відміну від величезних вузів, більш компактний, всі один одного знають, тісно спілкуються. Це єдина велика сім'я, згуртована команда. І це дуже важливо для успішної роботи.

- Молодь охоче йде в науку?

- У нас в університеті близько 100 аспірантів, це майбутня зміна нашим викладачам. Йдуть до аспірантури з бажанням, в усіх напрямках є конкурс.

- Чи скоро живих викладачів замінять роботи?

- Я вважаю, викладача робот ніколи не замінить. Тому що обов'язково повинно бути живе спілкування між учителем і учнем. Звичайно, сьогодні є різні дистанційні технології, онлайн-курси ... Однак і там, нехай дистанційно, але передбачається спілкування з викладачем. Упевнений, що аналога живому спілкуванню просто немає.

«ДІЄ взаємовигідну модель Взаємодія із заводів-виготовлювачів СІЛЬГОСПТЕХНІКИ»

- Що собою являє сьогодні Казанський державний аграрний університет?

- Це серйозний галузевий вуз. Він відноситься до міністерства сільського господарства Російської Федерації. Ми охоплюємо всі напрямки підготовки фахівців для сільського господарства, крім зоотехнії і ветеринарії. Ми готуємо головних фахівців для села - це агрономи, технологи. У КГАУ є інженерні спеціальності, отримавши яку, випускник може працювати скрізь, де є техніка, трактори, автомобілі. Так що городяни до нас теж надходять. Також ми готуємо економістів і бухгалтерів для наших сільськогосподарських підприємств. Крім того, ми забезпечуємо фахівцями і лісову галузь нашої республіки. У нас сьогодні навчаються понад 5 тисяч студентів, є студенти-іноземці, і щороку їх все більше, сьогодні таких більше 4 відсотків. Приїжджають надходити з Єгипту, країн СНД, Середньої Азії, наприклад, багато з Казахстану ... Щороку на бюджетні місця приймаємо близько 700 абітурієнтів, є також комерційний прийом. Один з показників, який характеризує якість прийому, це середній бал ЄДІ. Мінімальний поріг - в середньому 60 балів на один іспит, ми приймаємо за трьома іспитів - значить, 180 балів. Цей пороговий показник ми останні три роки успішно витримуємо. У Росії 54 аграрних ВНЗ, цей показник виконують всього 7 вузів.

- У КГАУ адже не тільки вчать теорії, а й дають практичні знання?

- У нас хороша матеріально-технічна база. Наш вуз один з перших в Росії створив взаємовигідну модель співпраці з заводами-виробниками, з нашими компаніями, які займаються виготовленням, постачанням, продажем машин і устаткування для сільського господарства. На базі інституту механізації у нас є навчально-демонстраційний центр, де сьогодні представлені практично всі новітні зразки сільськогосподарської техніки - починаючи від техніки для підготовки ґрунту, посіву, догляду за рослинами, їх захисту, внесення добрив, збирання врожаю, післязбиральної обробки зерна і так далі . Також у нас є різні доїльні зали, різні технічні засоби для механізації тваринництва ... Вся ця техніка доступна для наших студентів, вони вивчають її. Проводимо ми і курси підвищення кваліфікації для фахівців села - техніка постійно оновлюється, їм теж треба її вивчати. Ця техніка нам не належить, це техніка наших партнерів, але вони поставляють її на базу нашого університету, а ми використовуємо її для навчання. Коли якусь техніку продають, то її відвезли - і тут же привозять новішу. Крім того, компанії - наші партнери створюють на базі наших аудиторій свої навчальні класи, оформляють їх в своїх фірмових кольорах, надають якісь макети, вузли, агрегати, інше обладнання, плакати, відеофільми ... Таких класів у нас сьогодні більше 20. Взагалі, навчальних площ у нас достатньо. У КГАУ чотири основних корпусу; головне історична будівля на вулиці Карла Маркса, де вчилися наші знамениті випускники - і перший, і нинішній президенти Татарстану.

Фото надано КГАУ Натисніть, щоб збільшити

- Та вже, ваш вуз - кузня президентських кадрів ...

- З одного боку, безумовно, це створює вузу хороший імідж, студенти цим пишаються. З іншого, накладає на нас серйозну відповідальність ... Що стосується площ, то основна наша навчально-виробнича база розташована на «Фермі-2», там найстаріший агрономічний факультет і інститут механізації. Ще одна будівля - в Дербишкі, де готуємо фахівців лісового господарства. Є у нас і гуртожиток, але, оскільки вчаться в КГАУ в основному приїжджі, тут є певні труднощі. Але плануємо побудувати новий гуртожиток, це для мене завдання на майбутнє.

- Які ще завдання ставите собі як ректор?

- Одна з головних - це створення необхідних умов для роботи наших вчених, забезпечення благополуччя, добробуту наших викладачів, хорошого рівня зарплати. Це теж показник роботи вузу та його керівника. За підсумками нинішнього року ми повинні забезпечити 200-відсоткову зарплату від середньої в економіці регіону. Сьогодні середня заробітна палата у викладачів - 63,2 тисячі рублів. Цей показник ми витримуємо, за підсумками року навіть буде істотно вище. Стипендія у бюджетних студентів приблизно 2 тисячі рублів. Відмінникам і активістам передбачені різні доплати. Але, звичайно, це дуже невелика сума ...

- Зате їм та їхнім батькам не треба платити за навчання.

- Ще одна серйозна задача - ми хочемо створити агротехноопарк нашого університету. Це як навчальна, наукова, експериментальна база, аналог колишніх раніше в аграрних вузах навчальних господарств, але в оновленому форматі, в форматі технопарку. Сьогодні ми як свого навчально-дослідного господарства спільно з Мінсільгоспом республіки визначили господарство «Нармонка», на його базі і плануємо створити Агротехнопарк. Там будемо вести науково-дослідні роботи, створювати і відпрацьовувати технології обробітку культур, створювати нові сорти, відчувати техніку ... У нас аграрний вуз, і наші викладачі, наші студенти повинні працювати на землі, в поле. Створення агротехнопарку - завдання серйозне, вимагає комплексних зусиль. Тут ми сподіваємося на допомогу республіки ...

«ПОВИННА БУТИ СИЛЬНА КОМАНДА ОДНОДУМЦІВ»

- Було для вас, Айрат Расімовіч, несподіваним пропозицію стати ректором?

- Напевно, так, з огляду на, що я досить молодий для високої посади ректора, тим більше великого федерального вузу. Хоча я тут 10 років пропрацював проректором з наукової роботи. Але бути ректором аграрного вузу - велика відповідальність, враховуючи ще, що Татарстан - в числі лідерів в Росії по виробництву сільськогосподарської продукції. І це незважаючи на те, що республіка знаходиться в зоні ризикованого землеробства. А щоб далі розвиватися, потрібні нові молоді кадри, ті, які сьогодні навчаються у нас. Багато що буде залежати від них, від їх кваліфікації, від того, наскільки вони знають і люблять свою справу.

- Розкажіть будь ласка про себе.

- Я людина суто сільський, народився і виріс у селі Куюк Сабинського району. Батько все життя пропрацював механізатором, мама була лікарем швидкої допомоги в районній лікарні. Ще маленьким, дошкільням, як багато сільських хлопчаки, часом весь день катався на тракторі з батьком, і він іноді на поле давав мені покерувати.

«У нас висококваліфікований викладацький склад: 40 докторів наук, професорів, близько 120 кандидатів наук, доцентів «У нас висококваліфікований викладацький склад: 40 докторів наук, професорів, близько 120 кандидатів наук, доцентів. Ступеня мають близько 90 відсотків наших викладачів »Фото: Сергій Єлагін

- Вам пощастило - ви в повсякденному житті рулювали справжнім трактором. А сьогодні діти мало не цілодобово у віртуальній реальності, в комп'ютерних іграх ...

- Я до таких ігор ставлюся негативно. Це трата дорогоцінного часу, який потрібно використовувати для себе, для свого розвитку, для отримання знань ... Хоча, звичайно, є і розвиваючі ігри.

- Вчилися в сільській школі?

- У нас в селі була своя початкова школа в старенькому будинку, три класи, зараз її вже немає. Потім в сусідньому селі ходив в середню школу - сьогодні у неї нове сучасне приміщення. Після школи вступив до механічний технікум в Зеленодольську, потім в аграрний університет, він тоді називався Казанська державна сільськогосподарська академія. Зрозуміло, що пішов на факультет механізації сільського господарства, це було природно для хлопчиська, який ріс серед техніки, тракторів, комбайнів ... Наш інженерний факультет вважається найскладнішим в вузі, але мені вчитися було неважко і цікаво - на цьому факультеті сильні викладачі та дуже сильна інженерна школа. Після вузу вступив до аспірантури, написав кандидатську дисертацію, захистився. Став працювати викладачем. А цього літа захистив докторську, зараз вона у ВАК на затвердження.

- Хто по життю надав на вас великий вплив?

- Перш за все мама. Вона людина вимоглива, але і дуже справедливий. Мене і сестер - старшу і молодшу - їй довелося піднімати в 90-е. Я пам'ятаю, що тоді колгосп зарплату роками не платив, тільки мама щось отримувала за свою роботу. Зараз, коли я сам став батьком, насилу уявляю, як батьки тоді впоралися, як їм вдавалося одягнути, взути, нагодувати нас трьох. Коли стали студентами, ще й грошей треба було знайти на квитки з міста і в місто - ми ж приїжджали додому на вихідні. На все, на всі гроші були потрібні ... Чим старше стаю, тим більше розумію величезну роль матері і батька в нашій родині, дуже вдячний їм.

- Батьки, звичайно, пишаються вами - ректор!

- Я і сестри завжди намагаємося, щоб вони не червоніли за нас ...

- У вас є вороги?

- Я б сказав - ні. Я вважаю, що це занадто шикарно - витрачати своє дорогоцінне життя на непотрібну боротьбу, яка веде не до позитивного розвитку, а до руйнування. Потрібно працювати на творення, а не з кимось воювати.

- Ви стали ректором - і скільки тепер триває ваш робочий день?

- Починається він в 7 ранку і триває в кращому випадку до 7 вечора, хоча буває і довше ... Це, звичайно, не зовсім правильно, адже, безумовно, потрібен час і для відпочинку, і для відновлення, для роботи у своїй професійній сфері, для того, щоб розвиватися в моральному, в духовному плані. Треба і книги читати, і спортом займатися, на лижах покататися ...

- Підприємцям ми задаємо традиційне запитання - три секрети успішного бізнесу? А чи є три секрети успішності вченого, викладача, ректора?

- Перш за все, потрібно працювати, вкладати душу в свою роботу, любити її. Друге - повинна бути сильна команда однодумців, яка впевнено працює на майбутнє. Третє - вчитися, вчитися і вчитися, завжди самовдосконалюватися.

На правах реклами

Казанський державний аграрний університет

Заснований 22 травня 1922 року.

Факультети та інститути: агрономічний факультет; факультет лісового господарства та екології; інститут механізації і технічного сервісу; інститут економіки.

У вузі працюють близько 40 докторів наук, професорів і понад 120 кандидатів наук, доцентів.

Навчаються понад 5000 студентів, в тому числі іноземних.

Айрат Расімовіч Валієв, ректор КГАУ

Народився 25 травня 1978 року в селі Куюк Сабинського району.

Закінчив Казанську державну сільськогосподарську академію (нині КГАУ) за двома спеціальностями: «механізація сільського господарства» (2001) і «економіка і управління аграрним виробництвом» (2005).

З 2001 по 2004 - інженер.

З 2004 по 2006 - старший викладач кафедри енергоресурсозбереження.

З 2006 по 2008 - доцент кафедри організації та технології обслуговування машин.

З 2007 по 2008 - керівник центру корпоративно-кластерного навчання КГАУ.

З 2008 - проректор з наукової та міжнародної діяльності КГАУ.

З 2011 по 2016 - завідувач кафедри експлуатації машин і устаткування КГАУ.

З липня по 14 листопада 2018 - т.в.о. ректора КГАУ.

З 14 листопада 2018 - ректор КГАУ.

А вищу освіту?
Чим воно відрізняється сьогодні від радянського?
Невже розстріл?
Які ще проблеми у ВНЗ?
Абітурієнтами ви задоволені?
Захоплення молоді віртуальною реальністю не утруднює роботу?
Студенти сьогодні лекції записують в зошити або відразу на диктофон в телефоні?
Нинішнім викладачам?
Молодь охоче йде в науку?
Чи скоро живих викладачів замінять роботи?