Високі ноти можуть представляти складність для початківців вокалістів, причому більшою мірою для тих, хто не співав в дитячі роки в хорі. Навчитися їх правильно співати можна в будь-якому віці. Навчання піде швидше, якщо в шкільні роки вокаліст вже мав досвід співу.
Багато виконавців починають з різних причин боятися брати високі ноти, але насправді за допомогою спеціальних вправ можна навчитися їх правильно і красиво брати. Кілька простих вправ допоможуть вам навчитися співати високо на верхній ділянці свого діапазону без додаткових підсилювачів звуку і Ревера. Але спочатку потрібно розібратися, що ж заважає вам легко і красиво співати і залишатися на висоті в складній головний тесситуре.
Чому високі ноти важко співати навіть сопрано
Причин труднощів співу на високих ділянках діапазону може бути безліч. Вокаліст починає лякатися їх як через фізичні, так і внаслідок психологічних факторів. При цьому його голос може дійсно звучати некрасиво на верхніх нотах. Ось кілька найпоширеніших причин, чому важко їх співати:
- Спів на зв'язках при неправильно поставленому диханні. Компенсуючи нестачу повітря і намагаючись управляти інтонацією, вокаліст починає співати високі ноти нема на обпертих звуці, а зв'язками. В результаті не тільки звужується діапазон верхньої ділянки голосу, але і швидко втомлюється, з'являється біль в горлі, першіння. Неприємне відчуття призводить до того, що вокаліст починає відчувати стріх перед високими нотами. Врятувати становище допоможе формування глибокого звуку на міцному диханні. Перевіркою може стати відчуття після співу. Якщо болить горло (особливо на високих нотах), значить, вокаліст перетискав зв'язки. Потрібно міцне дихання і спів резонаторами, а не зв'язками, тоді голос буде звучати красиво і ви зможете легко брати навіть дуже велику висоту.
- Наслідування іншим співачкам, особливо виконуючим твори в народній манері. Вокаліст починає підсвідомо наслідувати співакам з схожим голосом, найчастіше тим, яких він чує на естраді або в маршрутці. У більшості випадків такі виконавці співають високі ноти неправильно, крикливо або з сильною напругою зв'язок, що може привести до труднощів в співі верхівок. Тому, якщо ви чуєте, що виконавець з голосом, схожим на ваш, співає неправильно, тут же включайте плеєр з інструментальною музикою. Наслідування може нашкодити правильному формуванню вокального звуку, особливо співакам з сильним і гучним від природи голосом.
- Форсований звук. Деякі викладачі, намагаючись домогтися сильного звуку, починають форсувати його, особливо на високих нотах. Він звучить голосно, але з часом занадто гучний спів може призвести до осиплості голосу і професійних захворювань співаків. Перевіркою правильності гучного звуку на високих нотах може бути тихе і м'яке спів у високій тесситуре. На зв'язках при жорсткій атаці звуку тихо заспівати неможливо - голос пропадає. Тому атака звуку на високих нотах повинна бути не форсованої, а м'якою, щоб ви змогли заспівати тихо і м'яко в верхній тесситуре. Для цього потрібно навчитися м'яко брати високі ноти фальцетом.
- Неправильна вокальна позиція. Потрібно брати їх не знизу вгору, а зверху вниз. Спів в низькій позиції незручно для формування головного звучання нот, тому навіть звуки середньої для голосу висоти здаються недосяжними. Високі ноти потрібно брати з відчуттям, що це не межа і що ви можете співати вище. Якщо ви навчитеся співати у високій позиції, верхні ноти стануть звучати легко і вільно.
- Чому важко співати високі ноти в 12 або 15 років? Швидше за все, причина в віковій мутації голосу. У цьому віці голос може стати більш тьмяним і високі ноти починають звучати сиплуватий. Після закінчення мутації це явище проходить, тому в перехідний період не варто інтенсивно займатися вокалом, щоб перебудова голосу пройшла без травм, тому що травма зв'язок в мутаційний період підвищує ймовірність повної втрати голосу.
- Невдалий досвід співу або страх перед високими нотами. Він може з'явитися після того, як вокаліст захрип або зірвав голос на високих нотах, або через неправильну психологічної установки. Наприклад, дівчина може навіяти собі, що вона контральто , А раз так, то нема чого співати високі ноти. Подолати «комплекс високих нот» можна регулярними вокальними вправами на м'якій атаці. Поступово страх і скутість на високих нотах підуть.
- Вам не подобається, як звучить голос у високій тесситуре. У багатьох виконавців високі ноти дійсно можуть звучати верескливо, різко, гугняво, але всі ці недоліки звучання переборні за допомогою правильного м'якого співу, тому що в їх основі лежить зажим в голосі, горловий спів або неправильне формування звуку. Регулярне виконання вокальних вправ вирішує цю проблему, і голос починає красиво звучати на всіх ділянках діапазону.
- Важко брати високі ноти в творі, особливо на скачках від низу до верху. Проспівайте їх в зручній тональності і постарайтеся взяти незручний звук, уявивши, що він середній і що ви зможете співати ще вище. А краще регулярно робити вправи зі стрибками на великі інтервали , Починаючи з квінти і вище.
Поради та вправи для співу високих нот
- Розспів в межах квінти зі стрибком вгору від прими. Вам потрібно заспівати заповнену квінту вгору і вниз, а потім зробити стрибок на цей же інтервал і знову повернутися до примі.
- Співайте спадні розспівування від квінти до примі. Так ви зможете згладити проблемну ділянку діапазону і подолаєте страх перед верхніми нотами.
- Розспівування в межах октави з багаторазовим повтором верхнього звуку. На ньому можна навіть зупинитися і проспівати його якомога довше. Головне - уникати горлового звуку. На ньому можна зробити крещендо і дімінуендо, щоб навчитися керувати голосом у високій тесситуре.
- Коли співаєте високі ноти, зверніть увагу, яка частина тіла починає трохи вібрувати. Якщо ви співаєте високі ноти, то вібрувати буде область носа і очей. При різкому неправильному звуці відчуття вібрації немає.
- Домагайтеся м'якого і красивого звуку, який плавно звучить на всіх ділянках діапазону. Тоді вам стане простіше його співати і радіти красивому звучанням голосу.