- Вивчення модульної книги і професійних перспектив.
- Відвідати інформаційні заходи або дні відкритих дверей від університету.
- Пройти тематичну практику на виробництві.
- рекомендації студіюють
На відміну від країн СНД, німецькі школярі не поспішають здобувати вищу освіту відразу після отримання атестата зрілості. Середній вік студента першого курсу німецького уні - 22 роки. Швидше за все, цей студент вже працював, літав до Австралії, подорожував з рюкзаком по Європі, і перепробував як мінімум два різних напрямки навчання. Але найголовніше - в цьому віці німецький студент зазвичай знає напевно, навіщо йому потрібна освіта, і що саме він хоче отримати від університету. Він із задоволенням пише курсові та дипломні роботи, заздалегідь готується до іспитів і не прогулює лекції без гострої на те необхідності. Працювати такий студент йде за отриманою спеціальністю, де нарешті може застосувати отримані знання на практиці.
Чому так відбувається, в чому секрет німецьких школярів? Простота відповіді розчаровує: підготовка до університету починається задовго до випускного класу. Вся німецька система шкільної освіти спрямована на те, щоб уже з молодших класів дитина, його батьки і викладачі разом планували подальше академічний шлях. Багато школярів ніколи не здобувають вищу освіту, а відразу йдуть в технікум - абсолютно прийнятний і приймається суспільством варіант. Той, хто вирішує здобувати вищу освіту, навчається тринадцять років, а потім зазвичай бере паузу і, крім відпочинку, продовжує підготовку до університету. Абітурієнт з країн СНД, до числа яких, швидше за все, відноситься і наш читач, звичайно не володіє розкішшю у вигляді можливості «нічого не робити» після отримання атестата. Крім тиску суспільства, є ще й об'єктивні причини.
Однак і у вітчизняного абітурієнта є шанси підійти до вибору спеціальності відповідально і провести найближчі три-п'ять університетських року з користю для себе і для суспільства. Про те, як це зробити - нижче.
Вивчення модульної книги і професійних перспектив.
Рівень складності: просто.
Найпростіше, що можна зробити при виборі спеціальності - не обмежуватися одним тільки назвою на сайті університету. Ознайомтеся з детальним описом, яке часто буває дубльовано англійською мовою. На сайті вузу часто буває опис перспектив працевлаштування з переліком професій, які можна буде вибирати після отримання диплома. Подивіться на німецьких сайтах з вакансіями: великий ринок праці? Чи влаштовує вас формат компаній? Чи відповідає заробітна плата вашим очікуванням?
Наступний крок - книга модулів, або Modulhandbuch. Це - спеціальний документ від університету, де перераховані модулі (дисципліни), які ви будете вивчати, якщо вступите на обрану спеціальність. Чи цікаві вам ці предмети? Чи отримаєте ви в кінці навчання ті компетенції, на які розраховуєте?
Гарна ідея - подивитися на те, які магістерські програми можна вивчати після отримання диплома бакалавра. Чи є серед магістерських програм щось, що зможе вас зацікавити через три роки? Звичайно, свої інтереси дуже важко спрогнозувати заздалегідь, але якщо у вас вже більш-менш сформований профіль інтересів, ця інформація може допомогти вам з вибором.
У цю ж категорію можна віднести проходження тестів на проф. орієнтацію, наявні на кожному другому сайті університету. У тестах вам будуть задані не тільки загальні питання щодо ваших інтересів, а й профільні питання за фахом. Проходячи тест, ви зможете доповнити ваше враження про спеціальності, а система тестування надасть вам ні до чого не зобов'язують і, можливо, корисні рекомендації.
Відвідати інформаційні заходи або дні відкритих дверей від університету.
Рівень складності: середній.
Німецькі університети зацікавлені в низькій «плинності» студентів. З цієї причини багато навчальних закладів пропонують абітурієнтам відвідувати дні відкритих дверей та інформаційні заходи. Умовно їх можна поділити на дві категорії: дні спілкування і дні науки.
У дні спілкування абітурієнти мають можливість поспілкуватися з професорським складом факультету та студентами старших курсів. Сенс заходу - отримати перше враження про людей, яких потрібно буде в разі надходження бачити кожен день, а також поговорити з людьми, які вже пройшли частину майбутнього вам шляху.
У дні науки абітурієнти можуть відвідувати деякі лекції університету, не будучи зарахованими до лав студентів. Це означає, ви зможете просто заходити в аудиторії, де читають цікаву для вас лекцію, і слухати - стільки, скільки захочете. Ви дізнаєтеся, хто і як його читає, і як цю людину слухають. Звичайно, в перервах між лекціями ви зможете поспілкуватися зі студентами і, якщо пощастить, навіть з лектором. За це не ставлять оцінки, єдиний сенс затії - подивитися, чи дійсно вам цікавий матеріал спеціальності, яку ви підібрали.
Крім очевидних переваг відвідування таких заходів, є додатковий бонус: відвідування дня відкритих дверей дуже позитивно сприйметься приймальною комісією, якщо ви згадаєте його в мотиваційному листі.
При всіх плюсах цього способу, є і один великий мінус - всі подібні заходи проводяться в оффлайн-режимі. Це означає, що вам потрібно буде звільняти час в графіку, оформляти туристичну візу, забронювати квитки, витрачати гроші на проживання і прилітати до Німеччини на один або кілька днів. Це може бути досить накладно і фінансово, і за часом, особливо якщо ви вчитеся у випускному класі. Тому краще вдаватися до такого способу не в останній рік навчання в школі, і тільки якщо дозволяють можливості.
Пройти тематичну практику на виробництві.
Рівень складності: експерт.
Одночасно кращий і самий складний спосіб дізнатися, чи підходить вам обрана спеціальність - пройти тематичну практику на виробництві довжиною в кілька тижнів. Для деяких спеціальностей попередня практика - обов'язкова умова для зарахування, але зараз не про це. Багато університетів рекомендують проходити практику незалежно від формальних вимог, і в цьому є сенс. Практика - важлива частина кожної спеціальності. При отриманні диплома бакалавра університети часто закладають цілий семестр під проходження практики. Протягом цього семестру студент не займається нічим, крім практики - кожен день їздить на фірму на правах співробітника і працює по вісім годин на день. За практику нараховуються кредитні окуляри, і в останні тижні студент складає звіт про результати своєї роботи останніх шести місяців. Після закінчення навчання студент зазвичай йде працювати за фахом, тому практика дає необхідний для працевлаштування досвід роботи.
Якщо ви хочете застосовувати отримані знання на практиці, чому б не спробувати себе в ролі професіонала ще до початку навчання? Якщо ви живете в Європі (у вас громадянство або постійна віза), то ви - щасливчик, і можете вибирати собі роботодавця на величезному ринку праці Німеччини. Подавати заявку на проходження практики краще заздалегідь. Великим фірмам потрібно до півроку просто на те, щоб розглянути вашу кандидатуру.
Але навіть якщо ви живете і вчіться в СНД, не нехтуйте цим шансом. Важливо, щоб практика була не "паперова», а справжня. Якщо у вашому звіті буде написано, що ви працювали помічником бухгалтера, а на ділі навіть не носили кави - звичайно, цей документ буде прийнятий німецькими приймальними комісіями, але особисто вам це нічого не дасть. Пошукайте таку компанію, де зможете познайомитися з повсякденною роботою фахівців цікавить вас профілю - цей досвід принесе вам набагато більше користі, ніж ви можете собі уявити.
рекомендації студіюють
Підводячи підсумки статті, від свого імені хочеться дати рекомендації майбутнім студентам і їх батькам:
- Не поспішайте вступати до університету. Якщо ви або ваша дитина ще не впевнені, «ким хочеться стати коли виростеш», то краще подумати ще, ніж брати перше-ліпше напрямок. Якщо ви закінчуєте школу в країнах СНД, придивіться до можливості навчання в Штудіенколлег. ми багато писали про це раніше .
- Навчаючись в школі або Штудіенколлег, постарайтеся заздалегідь почати збирати інформацію про цікаві для вас університети або спеціальності. Питання, які ви можете собі задавати: Які предмети потрібно буде вивчати на цій спеціальності? Чи є практика? Чи пропонують зарубіжний семестр? Що я зможу вивчати на магістратурі після закінчення бакалаврату? Чи підходить ця спеціальність особисто мені? Чи зможу я знайти роботу і займатися цікавлять мене справою після отримання кваліфікації? Які відгуки можна знайти на цей вуз? Чи є він на рейтингу CHE ?
- Якщо у вас є можливість приїжджати до Німеччини більш-менш часто, зробіть список університетів і спеціальностей, які вас цікавлять. Подивіться, коли вони проводять дні відкритих дверей, і спробуйте відвідати кілька таких заходів. Живе спілкування, справжні лекції і бонуси при вступі - ось лише деякі плюси цього підходу.
- При наявності часу і можливостей постарайтеся у вільний від школи час знайти і влаштуватися на профільну практику в одну з компаній вашої країни або міста. Постарайтеся знайти таку фірму, де вам дадуть займатися цікавлять вас справою не тільки на папері - це важливо і для вибору спеціальності, і для вашої майбутньої професійної життя.
- Останнє: якщо навіть вибір спеціальності виявився помилковим, це - не кінець світу. Іноземний студент в Німеччині має право змінювати спеціальність протягом двох років після вступу на перший курс. Це означає, що ви зможете змінити до чотирьох спеціальностей за час навчання, і вам не доведеться в обов'язковому порядку закінчувати навчальну програму, якщо вона не виправдає ваші очікування.
Спасибі, якщо дочитали цю статтю до кінця. Якщо ви вже зіткнулися з необхідністю приймати рішення щодо вузу або спеціальності, поділіться вашою історією в коментарях. Якщо у вас є питання - ви можете також залишити коментар просто під цією статтею. Удачі вам і правильного вибору!
Чому так відбувається, в чому секрет німецьких школярів?Подивіться на німецьких сайтах з вакансіями: великий ринок праці?
Чи влаштовує вас формат компаній?
Чи відповідає заробітна плата вашим очікуванням?
Чи цікаві вам ці предмети?
Чи отримаєте ви в кінці навчання ті компетенції, на які розраховуєте?
Чи є серед магістерських програм щось, що зможе вас зацікавити через три роки?
Якщо ви хочете застосовувати отримані знання на практиці, чому б не спробувати себе в ролі професіонала ще до початку навчання?
Питання, які ви можете собі задавати: Які предмети потрібно буде вивчати на цій спеціальності?
Чи є практика?