На наймасштабніший фестиваль ленд-арту Burning Man, який проходить в пустелі Блек-Рок, штат Невада, щороку з'їжджаються 70 тисяч чоловік. В пісках, далеко від цивілізації, люди будують арт-об'єкти та інсталяції, влаштовують перформанси, роз'їжджають на чудернацьких арт-карах і велосипедах. У 2014 році на фестивалі організували офіційний російський табір. The Village поговорив з представниками Burning Man в Росії Дашею Зеленської та Катею Вінникової про те, як вони побудували в пісках Великий театр і провели навколо нього олімпійське хід.
Даша Зеленська
представник Burning Man
в Росії
Катя Віннікова
представник Burning Man
в Росії
Ідеологія
Burning Man - найбільший міжнародний фестиваль, який організовується за принципом leave no trace. 70 тисяч людей зводять місто в пустелі, який після закінчення фестивалю безслідно зникає. Ця умова від індіанців з Невади, які володіють цим місцем. Під час фестивалю є така поширена гра - «Знайди недопалок». Все дуже активно відпочивають, але при всьому бажанні ви не знайдете там жодного недопалка, навіть якщо будете його шукати. Кожен прибирає за собою. Кожен сам привозить їжу. Питна вода - теж одна з проблем, її треба везти з собою. Організатори закупили воду для душа, миття посуду і приготування їжі. Ти повинен покладатися на себе і відповідати за себе, розраховувати тільки на свої сили - і це одна з основних заповідей Burning Man. Просто уяви, що ти в поодинці їдеш на безлюдний острів, ніхто про тебе там не подбає. Звичайно, до Бернер це доходить не з першого разу. Але з другого чи з третього люди переймаються.
На Burning Man немає спонсорів, немає грошей, там нічого не можна купити. Все робиться силами ком'юніті. Кожен вносить свій внесок. Всі бари на Burning Man безкоштовні, тобі наллють коктейль, але запропонують щось зробити натомість. Наприклад, прибрати сміття.
Ти можеш комусь щось подарувати, але не чекай нічого натомість. Ми привезли на фестиваль матрьошки, шапки з зірками. Найпопулярніший сувенір - стакан з радянською символікою. На Burning Man треба всюди приходити зі своїм стаканом, вони весь час губляться. А цей пристібається до поясу, його складно втратити.
Спільнота
Вперше ми потрапили на Burning Man в 2007 році. Всі російські, які туди приїхали, були іммігрантами, з Москви доїжджали одиниці. Тому знайти однодумців було складно. Ми вирішили створити сторінку на тоді ще не дуже популярному Facebook. З розвитком цього ресурсу почали перебувати нові Бернер - і російські, і американські, і східноєвропейські. Два роки тому нас знайшов регіональний представник фестивалю і запитав, хто веде сторінку, а після запропонував стати російськими представниками. Ми організуємо зустрічі і офіційні заходи: наприклад, щомісячні збори Burners Bar в клубі Rodnya. Є ще один важливий захід - «Декомпрешн». Воно проходить восени, коли все Бернер збираються, розгерметизовуються після пустелі, діляться історіями і планами на майбутнє. У 2014 році Декомпрешн пройде в кінці листопада.
У 2013 році на Burning Man поїхала велика команда «Колиска миру» - 30 захоплених хлопців, частина яких з команди « Порожніх пагорбів » , А інша з « Мостобуду » . Вони побудували на фестивалі космічну станцію, ніж викликали фурор і заявили про себе на весь світ. Всі були порушені, адже ці російські хлопці ніколи не були на Burning Man. Більшість з них навіть не були до цього в Америці. Після фестивалю ми познайомилися і стали працювати рука об руку, а через рік організували офіційний виїзд двох російських проектів на Burning Man.
організація
Територія фестивалю розділена на сектори, існує ціла наука, як все проектується і будується. Всі місця розподіляються заздалегідь, в залежності від кількості осіб в таборі і його художньої цінності. Є тематичні табору, куди можна прийти, щось подивитися, з'їсти, пограти, а є табори, де просто живуть люди.
Квитки на фестиваль практично неможливо купити (їх блискавично розбирають), але можна виграти, беручи участь в лотереї. У певний час ти повинен зайти на сайт Burning Man, попередньо зареєструватися, і за допомогою спеціального коду увійти в систему. Можливо, тобі пощастить і ти виграєш свій квиток. Ніяких гарантій немає, тому учасники намагаються не вкладати в підготовку, поки не забезпечать собі прохід. У нас був великий питання - як гарантувати людям, які з нами поїдуть, що вони туди потраплять. Були квота на будівельників і на бібліотеку, але це не покривало всіх учасників табору.
Організатори Burning Man можуть дати грант на будівництво вашого табору, якщо вважатимуть його ідею цінною. Зазвичай гроші дають тільки на арт-об'єкти, а табори просто стверджують. Можуть і відмовити в заявці через якогось інциденту: якщо ви погано за собою прибрали в минулому році або у вас стався нещасний випадок. У Москву приїжджала регіональний директор фестивалю Меган Рутільяно брати участь в урбаністичному форумі на «Стрілці». Під час свого візиту вона прийшла до нас на щомісячну зустріч, побачила, як все організовано. Вона пообіцяла подбати про те, щоб всі хлопці з нашої команди потрапили на захід. На початку літа керівництво Burning Man прийняло рішення видати нам квитки. Це, до речі, не поширена практика.
Планування бюджету почалося взимку. Ми збирали досвід організації таборів російських, американських, вони ділилися з нами своїми бюджетами, закупівлями і навіть тим, що залишилося на складах. У підготовці бюджету нам дуже допомогла наша подруга і фінансовий директор Катя Мордікова. Також нам допомагав Олег Захаров - багаторічний Бернер. Бюджет російського табору в результаті склав по 400 доларів на кожного з 85 учасників, тобто 34 тисячі доларів в сумі. Все Бернер внесли гроші, і ще нам сильно допомогли меценати - Віктор Такна, Олександр Міхєєв, Салават Тімірясов. Також у нас був грант в 500 доларів на будівництво нашої бібліотеки.
Русский табір
Коли ти приїжджаєш на Burning Man - складно залишатися осторонь. Дивно бути не в костюмі, дивно не прикрасити свій велосипед, дивно не світитися вночі всіма кольорами веселки. Хочеться вкластися і зробити щось більше, крім свого зовнішнього вигляду. У всіх виникає таке бажання, це стандартна історія. Наш табір був більш-менш інтерактивний, це була відкрита сцена. Будь-який бажаючий міг прийти і виступити. Приходили якісь божевільні фокусники, джазовий ансамбль (приходила дівчинка-організатор, співала зі своєю групою), були Mind Games, інтерактивний бал Сатани. Приходило дуже багато зацікавлених людей, на яких не вистачило в цей раз часу, типу брейкдансери і бажаючі провести різні майстер-класи. У нас також була розроблена і власна різнопланова програма - ранкова йога, гала-вечеря, перформанси. Для роботи над перформансами ми запросили актора Донатаса Грудович. Він організовував олімпійське хід і бал Сатани з «Майстра і Маргарити».
Донатас Грудович
актор, перформер, творець театру-партизана комуни «Наркомфин-25118»
Burning Man - як комп'ютерна гра. У якийсь момент ти забуваєш про все і стаєш диким, первісним. Я організовував там два перформансу - Дзеркальний демонстрацію і демоверсію перформансу «Ніч шепоту», який відбувався в повній темряві. Глядачам зав'язували очі, вони заходили в якесь закрите приміщення з безліччю перешкод і шукали вихід. Атморсфера була на межі чогось містичного і еротичного: поки учасники шукали вихід з темряви, їх хтось мацав і чіпав. Цей перформанс всім сподобався.
Дзеркальна демонстрація була зроблена на тему минулих Олімпійських ігор в Сочі, було ціле олімпійське хід до цього факелом, який мені позичив олімпієць. До речі, факел одноразовий, запалити його заново було дуже складно. В аеропорту все дуже дивувалися: «Що це таке? Чи не зброя це? »І навіть не хотіли нас пропускати. Дзеркальна демонстрація - це перформанс для справжньої демонстрації. Концепція полягає в тому, що замість транспаранта використовуються дзеркала. Тобто відображаються не ваші гасла, а то, що навколо. Вперше ми проводили Дзеркальний демонстрацію на Чистих ставках в травні 2012 року. Тоді у нас в дзеркалах відбивався «ОккупайАбай», омонівці, якісь нетверезі роззяви. Загалом, Росія відбивалася, ну і звичайно, весна. А на Burning man відбивалися натовпу веселих людей на дивних арт-карах - один у формі носорога, інший - у формі космічного корабля.
Третій перформанс був присвячений прийдешньому 70-річчю Великої Перемоги. Я був в образі сліпого солдата з перебинтованою головою, замість очей - кров на бинтах. Солдат рухається на дотик, в руці у нього закривавлені білі кульки. Цей перформанс дуже дивно виглядав на тлі пустелі і на тлі всіх цих танцюючих людей.
Наші будівельники не втрималися і побудували прототип піраміди минулого року. Вийшов такий тент, де ми відпочивали. Тінь - важлива частина будь-якого табору на фестивалі. У найспекотніші години пересування стає неможливим, потрібно ховатися від сонця. Також у нас був приголомшливий величезний театр з колонами, який височів над усіма сусідніми таборами. Його було звідусіль видно, він дуже незвично виглядав.
Ми довго шукали будівельну команду, але хлопці зробили все практично удвох - Сема Паяін і Олег Толстой. Їм допомагав Рауф Асадов, наш прекрасний учитель з йоги. В останній момент приєднатися два досвідчених Бернера з Лос-Анджелеса - Петя і Максим. Це була основна строітелние бригада, крім тих хлопців, які допомагали вже на майданчику. А допомагали всі.
Крім театру у нас був ще один проект - бібліотека російської класичної літератури. Ларі Харві, ідеолог фестивалю, запропонував зробити крос-культурний павільйон. Там зібрали 20 проектів з усього світу, що представляють регіональні бёрнерскіе ком'юніті. Ми потрапили до двадцятки, і нам виділили невеличкий грант. Проект бібліотеки вела Анна Ская, Бернер з десятирічним стажем. Ми приготували для бібліотеки 1 500 російських книг: частина привезли в валізах російські учасники, частина подарували російські іммігранти, які живуть в Америці. Папа Анни Скаи, який живе в Лос-Анджелесі, віддав більшу частину своєї російської бібліотеки, щоб наш проект був реалізований. Ще громадська бібліотека Friends в Сан-Франциско по-дружньому пожертвувала нам близько 350 книг російських класиків.
В нашій бібліотеці проходили читання, гості грали в Russia playa name. Людина вибирав любиться йому книжку, гадав по ній, а всі інші вибирали йому російське ім'я. Ще були спіритичні сеанси - виклик великого духу. Нам пощастило, що з нами на фестиваль приїхали нащадки знаменитих письменників. Наприклад, Катя - прапраправнучка Чернишевського.
Треба розуміти, що, якщо у тебе немає взагалі нічого і ти опиняєшся на фестивалі поза табором і стоїш один голенький на Плаї, тобі завжди все дадуть - одягнуть, помиють голову, зроблять масаж, інтимну стрижку, нагодують чимось смачним, дадуть шампанського і відправлять гуляти. При цьому це будуть робити три з половиною тисячі чоловік, де кожен відповідає хто за стрижку, хто за шампанське. Всі будуть робити із задоволенням, з радістю, з повною віддачею.
фотографії: foxgrrl , thelastminute , carnivillain , gweyen , chrisweger , hciv
В аеропорту все дуже дивувалися: «Що це таке?Чи не зброя це?