Як вчинити в англійський університет

У своєму минулому пості про мій досвід навчання в Лондоні я обіцяла розповісти про процес надходження. З тих, звичайно, пройшло досить багато часу. Але ось нарешті у мене видався кілька вільних вечорів для написання цього поста, так що із задоволенням виконую свою обіцянку: нижче приведена покрокова інструкція для тих, хто хоче вступити на магістратуру в Англію, розроблена на основі особистого досвіду. Майте на увазі, що інформація стосується гуманітарних спеціальностей, але загальний набір документів залишається тим же і для технічних.

1) Вирішіть, для чого вам це потрібно. Навчання за кордоном - справа непроста і дуже енерговитратне. До того ж західний диплом не вирішить автоматично всіх проблем пов'язаних з працевлаштуванням і взагалі подальшим життям. Так що перш ніж починати готуватися до вступу, добре подумайте про свої життєві плани, розставте пріоритети, реалістично уявіть перспективи, які чекають вас після отримання магістерського ступеня.

2) Починати процес надходження слід заздалегідь. Найкраще пізньої осені, за рік до передбачуваного початку навчання. Намітьте список університетів, в які ви будете подавати заявки. Їх має бути кілька, щоб збільшити шанси вступу. Мені здається чотири або п'ять - це оптимальна кількість. Як їх вибрати? Розгляньте різні чинники: положення в міжнародних рейтингах: таких як TopUniversities і TimesHigherEducation , Зверніть увагу не тільки на рейтинг всього університету, а й рейтинг департаменту по вашій спеціальності в цьому університеті, розташування кампуса, клімат місцевості, де він знаходиться - все що для вас важливо. Як почати пошук, за що зачепитися? Можна, скажімо, прогугліть ім'я важливого вченого у вашій області і дізнатися, де він навчався або викладає, або подивитися які університети знаходяться в місті, в якому вам хотілося б пожити. Я, наприклад, дуже хотіла вчитися в Единбурзькому університеті, тому що колись давно на мене справила велике враження книга «Міст» Іена Бенкса, де він похмуро і красиво описує це місто. У підсумку виявилася в Лондоні, і дуже цьому рада. (Про Лондон, теж, на подив, писали книги ...)

3) Вивчіть сайти університетів, які ви вибрали і дізнайтеся, які вимоги для абітурієнтів вони пред'являють і які документи потрібні для подачі заявки. Такі розділи зазвичай називаються How to apply. Стандартний кістяк необхідних документів включає в себе: диплом про першу освіту, сертифікат IELTS, мотиваційний лист, рекомендаційні листи. Давайте коротко розберемо по порядку:

  1. Диплом про першу освіту.
    Вам потрібно буде відсканувати диплом і додаток до нього і включити в вашу електронну заявку. Успішність повинна бути високою. Це не головний критерій при надходженні, але, якщо вона нижче певного рівня, то заявку не розглядатимуть взагалі. Якщо ваш колишній університет користується радянською системою оцінок (3, 4, 5) то варто попередньо вислати відскановану копію у відділ з міжнародних зв'язків університету, куди ви поступаєте, і запитати, як перевести оцінки з однієї системи на іншу і чи підходить ваш рейтинг успішності під їх вимоги.
  2. Сертифікат IELTS.
    В Алматі іспит IELTS можна здати в Британській раді , Interpress і ще кількох місцях, які не складно прогугліть. Вартість іспиту висока - в межах тридцяти тисяч тенге, тому потрібно дуже добре підготуватися, щоб здати з першого разу і не витрачати гроші даремно. Порогова оцінка для більшості пристойних вузів в Англії коливається від 6.5 до 7.5. Треба сказати сама система IELTS просто чудова, вона дійсно перевіряє загальний рівень знання мови. Схалтурити, завчивши механізм питань або обдурити систему ще якимось чином неможливо. (Підозрюю, що я одна з небагатьох, хто всерйоз цим захоплюється ...)
    Проте є багато хороших курсів, де можна підготуватися до цього іспиту. Однак роздобувши підручники і застосувавши неабияку частку старанності можна успішно підготуватися і самостійно. Я б рекомендувала також завести звичку слухати радіо BBC в інтернеті і регулярно дивитися фільми англійською без субтитрів, а також читати англійські книги. І ще маленька порада - за дві години перед здачею усної частини іспиту попрактикуйтесь говорити вголос. Поговоріть з одним або родичем, які добре знають мову або просто поговоріть перед дзеркалом це допоможе розкріпачитися і налаштуватися на потрібний лад. (Моя оцінка за усний іспит була 7.5, ніж я дуже пишаюся.)
  3. Рекомендаційні листи.
    Вам знадобляться два (а то і більше) рекомендаційні листи від ваших викладачів чи працедавців. Бажано, щоб ці люди володіли англійською, були хорошої думки про вас, а також серйозно бажали вам в житті добра. Процес збору рекомендаційних листів виглядає наступним чином: ви вписуєте електронну адресу вашого рекомендує в спеціальну форму, а після він конфіденційно отримує лист з анкетою з питаннями про вас, яку повинен заповнити до певного дедлайну. Не забудьте проконтролювати, щоб відповідь був відправлений!
  4. Мотиваційний лист. (Personal Statement, Admission Letter, Motivtional Letter) Ну і найголовніше. Вам потрібно буде написати мотиваційний лист. Вимоги щодо цього у університетів різняться: кількість слів коливається в межах від 500 до 1000 і питання теж бувають різними. Але в цілому суть одна: вам потрібно розповісти чому ви хочете вступити на цю спеціальність, які у вас плани на життя, наскільки пристрасно ви ставитеся до предмету, який плануєте вивчати. Вам потрібно буде згадати ніж, пов'язаним з вашої спеціальністю ви займалися, які практики проходили, які предмети вам найбільше запам'яталися під час вашого навчання. Найголовніше будьте чесні, поставтеся до людей, які будуть його читати як до друзів, а не як до ворогів. Чітко відповідайте на поставлене запитання, ну і постарайтеся зробити лист цікавим, не нудним, спробуйте зачепити читача якимись цікавими фактами. До того ж написання такого тексту і правда допоможе вам трохи розібратися в собі, згадати свої досягнення, поміркувати про цілі на майбутнє. Мені здається, це дуже витончений і правильний спосіб оцінити чи підходить людина для цієї фінансової інституції чи ні. Причому він позитивно впливає на обидві зацікавлені сторони. Адже неможливо добре написати про те, що не є правдою. Я, наприклад, людина мрійливий і яскраво-виражений гуманітарій. У своєму мотиваційному листі я писала про те, що народилася в одній країні, а виросла в інший і це завжди сприяло моєму інтересу до історії і політиці, як написала п'єсу для студентського театру KELT, як ходила на обговорення Інституту Політичних Рішень, і вчилася в Літературній школі Алмати про те, що дуже люблю писати і маю досвід викладання. Коли ви будете писати такого листа ви помітите, що написати з душею можна лише про те, що дійсно вас захоплює. Якби мені довелося вступати на спеціальність в області маркетингу - я може і справила б який-небудь текст, але він навряд чи переконав би екзаменаторів.
  5. Додатковими документами, які у вас можуть попросити, є: CV, уривок з есе або дослідження, написаного за час навчання на бакалавраті, додаткові рекомендаційні листи. У деяких випадках навіть приймальна комісія навіть може призначити інтерв'ю з вами по Skype. Також, в кожній формі заявки обов'язково є кілька полів для додаткових документів. У них ви можете включити документи, які самі вважаєте потрібними - сертифікати, нагороди, публікації. Добре, наприклад, включити туди якісь документи, які підтверджують те, про що ви писали в своєму мотиваційному листі.

От і все. Відскануте всі необхідні папери і вкладіть їх у форму заявки. Відшліфуйте своє мотиваційний лист до блиску, переконайтеся, що ваші «рекомендатори» здали свої «звіти» вчасно і чекайте відповіді!

Тепер трохи про фінансування.

Мені відомі три способи отримати фінансування ззовні.

1) Болашак. Щоб подати заявку на отримання гранту на магістратуру потрібно мати два роки досвіду роботи, або ж вступати одразу після закінчення бакалаврату, без перерви в навчанні. Є квоти для гос.служащих та інших освітян. Дивіться детальніше на сайті http://www.bolashak.gov.kz/

2) Стипендія від Фонду Відкритого Суспільства (Сорос) Включають в себе кілька британських університетів. http://bilim.kz/

3) Гранти від університетів. Дивіться уважно підрозділи Funding або Financial aid в розділах для абітурієнтів на сайтах університетів, в які ви чините. Імовірність отримання цих грантів не висока, але завжди має сенс спробувати!

Наостанок хочу сказати: не дивлячись на те, що вчитися тут складно, (по-крайней мере, мені, з моїми замашками залишилися від раніше дозвільного способу життя, на цій спеціальності і в цьому університеті) проте це варто того. Зараз я в самій середині свого року магістратури, але вже бачу, що дуже багато в мені змінилося в хорошу сторону. Я досить багато зрозуміла, коли отримала можливість подивитися на свою країну, наш побут, повсякденність, з боку, з абсолютно іншого суспільства. Так що якщо у вас є бажання, здібності, можливості, то я б вам радила спробувати повчитися в Європі.

А потім, не знаю, може країні допоможемо?

А потім, не знаю, може країні допоможемо

я на Фейсбуці
Цікавитесь книгами, читанням і літературою? підписуйтесь на мій канал на youtube ЧітатьМодно.

Як їх вибрати?
Як почати пошук, за що зачепитися?
А потім, не знаю, може країні допоможемо?