- Як організувати свій виставковий бізнес
- Свій бізнес: як відкрити PR-агентство
- Свій бізнес: як зняти фільм
- Бізнес на цільових лідах: пошук та продаж "теплих" клієнтів
- Свій бізнес: студія SEO-оптимізації сайтів
- Як відкрити рекламне агентство
- Бізнес на творчість: відкриття свого лейблу
- Бізнес з надання світлодіодних екранів для реклами
- Свій бізнес з виготовлення і продажу штендерів
- Свій бізнес: студія web-дизайну
* У розрахунках використовуються середні дані по Росії
Заробляти на творчості непросто, і музичне мистецтво не виняток. Однак це стосується в першу чергу самих виконавців і їхніх продюсерів, але ніяк не тих людей, які пропонують їм допомогу у вирішенні будь-яких допоміжних питань. До таких питань можна віднести і запис готового матеріалу і його подальше зведення. Студія звукозапису не залежить від якоїсь певної музичної групи і пропонує свої послуги всім, хто потребує. У зв'язку з цим організація свого власного бізнесу на записи музичного матеріалу стає фактично безпрограшним варіантом, тому що творити і намагатися вийти на сцену люди будуть завжди. Але це тільки з одного боку.
З іншого - нова студія звукозапису неодмінно зіткнеться з конкурентами, які вже не один рік існують на ринку. Й інколи навіть якісне виконання своїх обов'язків може не привести до успіху. Ситуація в Росії така, що початківці музиканти змушені економити практично на всьому, і запис свого матеріалу - не виняток. Звичайно, чималенький відсоток і тих, хто хоче в результаті отримати якісний продукт, але для багатьох визначальним фактором є ціна. І в зв'язку з цим в будь-якому великому місті є не одна і навіть не дві студії звукозапису. Причому знайти можна підприємство будь-якого рівня - від розташованого в приватній квартирі в простій багатоповерхівці до великої студії в центрі міста з сучасним обладнанням. Останнє - все ж таки прерогатива мегаполісів, тому що тільки там записуються імениті «зірки».
Однак вийти на цей ринок можна, головне - грамотні маркетингові ходи. Реклама може врятувати навіть саме згубне починання, якщо вона правильно реалізується. Активно себе рекламувати студії звукозапису годі й говорити; ATL-прийоми не для неї. Адже будь-яка студія спочатку визначається з форматом і жанром, в якому вона переважно буде працювати, після чого починає «просувати» себе в «тематичних тусовках». Залишаються контакти у відповідних закладах (клуби, кафе, бари), часто власники студії самі обертаються серед потенційних клієнтів свого підприємства, більш того, ідея звукозапису і приходить їм в голову після декількох розмов зі знайомими музикантами, які скаржаться на високі ціни і неприйнятне звучання примітивних студій.
Новачок навряд чи зможе перетягти до себе (у всякому разі, на перших порах) музикантів, які пишуться у своїх знайомих або в уже відомих студіях. Але ось все нові, тільки що утворилися колективи вже стають цільовою аудиторією, зацікавленою в послузі. Саме на них потрібно робити акцент. Як показує практика, дійсно займатися студією, яка пише все і для всіх, нерентабельно, на виході якість запису потерпає у всіх жанрах. Це пов'язано і з працівниками, і з обладнанням. Універсальна студія - це та, що має безліч відділень і великий штат співробітників, тобто представляє собою кілька студій в одній. У підприємця навряд чи є відразу стільки коштів, щоб відкрити великий звукозаписний центр. Тому і йому варто визначитися з форматом, жанром і навіть стати завсідником тематичних тусовок. Про рекламу на сайтах, в відповідних порталах і просто в закладах (наприклад, в магазині музичних інструментів) забувати теж не варто, але «своя людина» набагато швидше набере клієнтуру.
Студія звукозапису - дещо незвичний бізнес. Незважаючи на те, що зміст студії вимагає наявність специфічних знань і співробітників з певними вміннями, нестачі в таких компаніях не відчуває ні один відносно велике місто. Все-таки люди навчаються цьому ремеслу, знаходять працівників і облаштовують приміщення. Здається, що студія звукозапису є простим видом бізнесу з пасивним доходом; і частково це так. Але так міркує і занадто велика кількість людей, і бізнесмен в такій справі повинен займатися в першу чергу підтримкою своєї конкурентоспроможності. Якщо він сам в студії не працює, йому потрібно впритул зайнятися рекламною кампанією для своєї справи, яка не припинятиметься ніколи.
Реєстрація суб'єкта підприємницької діяльності проходить в місцевому податковому органі, і від бізнесмена буде потрібно близько 20 тисяч рублів і до місяця часу. Сама мито набагато дешевше, але бажано мати резервні кошти на непередбачені витрати. Найпростіше зареєструватися як індивідуальний підприємець, тому що в цьому випадку не доведеться писати статут, виділяти статутний капітал, та й згодом буде набагато простіше проводити звітність. Якщо ж бізнесом планує займатися кілька людей, то краще оформити товариство з обмеженою відповідальністю (ТОВ); в обох випадках залишиться можливість користуватися спрощеною системою оподаткування (ССО) і платити або 6% (від доходу), або 15% (від операційного прибутку). Код діяльності - (ОКПД 2) 59.20 Послуги звукозапису і послуги з видання музичних творів. Якщо планується робота тільки звукозаписної студії, то додаткові кодування не будуть потрібні.
Важливий момент - вибір приміщення. Місцезнаходження може бути практично будь-яким, хоч і оптимально розташовуватися де-небудь в центральних районах міста. Головне, щоб не на околиці, тому що в цьому випадку не все зважаться їхати в далекі квартали. Приміщення можна викупити, але це буде дуже дорого або ж взяти в оренду. Деякі початківці студії починають свою роботу буквально в квартирі або будинку її засновника. І це теж може бути вигідно, тому що не доведеться витрачатися на знімання приміщення і вже тим більше на його викуп, а початківці музиканти не гребують відвідувати приватний сектор для запису своїх композицій. Але в своїй квартирі в такому випадку доведеться зробити ремонт, який позбавить її власника як мінімум однієї кімнати (тобто, в однокімнатній квартирі розмістити студію не вийде), яка буде сильно перероблена. Адже між операторської і кімнатою для запису має перебувати вікно, через яке звукорежисер повинен жестами спілкуватися з музикантами. Відсутність такого вікна сильно ускладнить процес комунікації. По всій квартирі доведеться протягнути дроти і налагодити проводку, можливо, поставити додаткові запобіжники. Апаратури буде багато, і вся вона повинна працювати одночасно, не кожна електрична мережа в простій квартирі витримає таку напругу.
Окремо замовляється ізоляція. Щоб не заважати мешканцям сусідніх квартир, звукоізоляція повинна покривати стіни, стелю та підлогу. Розмір кімнати для запису починається від 20 м2 і при висоті стель в 2,5 метра вартість звукоізоляційних робіт складе майже 130 тисяч рублів (10 тисяч - підлогу, 40 тисяч - стеля, 80 тисяч - стіни). Роботи проводяться професіоналами (краще самостійно за них не прийматися, якщо немає відповідного досвіду), і потрібно враховувати, що ціна може значно змінюватися в залежності від вихідних параметрів приміщення. Адже деякі квартири спочатку мають шумозаглушення і звукову ізоляцію краще, ніж в інших. Теоретично, перебуваючи в нежитловому і взагалі безлюдному приміщенні далеко від житлових будівель, можна і зовсім не займатися звукоізоляцією, але в цьому випадку у вартових правопорядку буде привід оштрафувати підприємця, навіть якщо він нікому по факту не заважає.
Ремонт приблизно однаково обійдеться і для комерційного приміщення, і для житлового, все залежить від фактичного розташування найближчих квартир або офісів, і потрібно враховувати, що перепланування приміщення повинні бути зареєстрована у відповідних інстанціях. У випадку з заміною проводки взагалі може виникнути чимало проблем, пов'язаних не тільки з технічною реалізацією, але і з бюрократичною тяганиною. Та й орендодавець не завжди погодиться на такі кардинальні зміни своєї власності. Тому не виключено, що доведеться витратити чимало часу на пошук відповідного приміщення. Також, в деяких студіях звукозапису крім комірчини звукооператора та кімнати для запису є кімната відпочинку і розміщення апаратури (окремо). Та й сама кімната записи може бути більше, ніж 20 м2, якщо планується працювати з колективами, що складаються з великої кількості людей.
Наступний важливий момент - закупівля обладнання. Професійна звукозаписна студія повинна мати у своєму розпорядженні усіма можливими пристроями не тільки для безпосереднього запису, але і для відомості, аранжування, мінусовки і навіть гри на інструментах. Не обов'язково купувати музичні інструменти, але ось в більшості випадків буде потрібна ударна установка, тому що сам ударник свою привезти навряд чи зможе. Деякі колективи вважають за краще все ж студії, в яких є свої інструменти. Ударна установка коштує від 30 тисяч рублів, краще купити професійну зі всіма доповненнями, це обійдеться близько 100 тисяч рублів. В іншому доведеться витратитися на такі речі:
На додаток потрібно безліч додаткового обладнання (навушники, комп'ютери, радіосистеми, обладнання для DJ, сигнальні процесори), найважливішим з якого є студійний монітор. Один такий екземпляр коштує близько 30 тисяч рублів, хоча можна знайти моделі і за 10 тисяч. Крім закупівлі потрібної апаратури доведеться оплатити її установку, хоча деякі постачальники обладнання пропонують безкоштовний або монтаж зі знижкою при купівлі товару на певну суму. Таким чином, домовлятися про всі умови співпраці доведеться в індивідуальному порядку.
Доведеться витратитися і на програмне забезпечення. Працювати на неліцензійному або піратському ПЗ строго не рекомендується, тому що в цьому випадку не вдасться транслювати або продавати свій продукт, і навіть у самих музикантів від цього можуть виникнути проблеми. Це особливо стосується тих випадків, коли в композиціях присутні не «живий» звук, а синтезований на тій чи іншій програмі. Звичайно, деякі колективи визнають тільки гру на своїх інструментах, але якщо буде потрібно створити ефект, який не в змозі відтворити їх апаратура, тоді цей ефект повинен бути створений через легально куплену програму. Втім, для найпростішої роботи може вистачити і безкоштовних програм.
Деякі просунуті студії пропонують своїм клієнтам навіть виїзд зі своїм власним обладнанням за місцем вимоги. Звичайно, на перших порах пропонувати настільки високий рівень сервісу явно не буде потрібно (хоча б тому, що у музикантів не буде грошей оплачувати подібний захід), але в подальшому це може стати хорошою конкурентною перевагою. Однак уже на самому початку можна придбати недорогий фургончик, щоб пропонувати своїм клієнтам можливість забирати їх разом з їх апаратурою. Адже люди з гітарами, синтезаторами, саксофонами та іншими музичними інструментами навіть в таксі не завжди помістяться. Свій фургончик ж стане хорошим рекламним ходом, і спочатку можна пропонувати таку послугу навіть безкоштовно.
Проста була у використанні «Газель» коштує 200 тисяч рублів, а від водія (яким може стати і сам підприємець) будуть потрібні права категорії D. При цьому машину можна розфарбувати рекламою, і по місту буде кататися безкоштовна інформація про своїй студії. Безумовно, без фургона можна обійтися, але це непогана ідея, якщо є додаткові кошти. Якщо бюджет обмежений, краще закупити більш досконале обладнання, яке не витрачаючись на автомобіль.
Сам підприємець, як було вже зазначено, теж повинен бути залучений в роботу студії. На будь-якій посаді, це дозволить економити на персоналі. Найважливіший людина в студії - звукорежисер, він керує процесом запису, допомагає артистам і фактично від нього залежить якість готового продукту. Якщо замовлень багато, то записувати зводити, створювати аранжування і мінусовки має вже кілька людей, хоча зазвичай в студії багато вільного часу для цих робіт. Крім штатних працівників непогано було б відшукати сесійних музикантів, які готові грати на інструментах для клієнта в студії. Адже звукозапис цікава не тільки професійним музикантам, а й людям, які просто хочуть записати свій власний трек. Іноді навіть пісню. І акомпанувати співає можуть люди, якщо у співаючого виникло таке бажання. Це дуже хороший спосіб і заробити додаткові гроші, і надати споживачеві більш широкий спектр послуг. При цьому сам бізнесмен практично нічого не втрачає, він дзвонить музикантам тільки в разі потреби, а вони отримують гонорар тільки за фактом виконаної роботи. В інший час вони повністю вільні.
Крім цього можна пропонувати послуги диктора і людини, що займається озвученням. Обмежуватися тільки музикою не варто, чим більше можливостей пропонує студія, тим швидше вона запрацює ім'я і міцне становище на ринку. Навіть якщо пріоритетний напрямок - це запис рок і метал-музики, гребувати записом молодий співачки, яка співає щось про рожевих хмарах, не варто. Надалі можна вийти на озвучування рекламних роликів або створення аудіокниг, а це досить непоганий додаткове джерело заробітку.
Просувати свої послуги краще особисто, обертаючись в певній жанровій сфері і знаходячи в першу чергу продюсерів. Якщо вдасться налагодити співпрацю з яким-небудь лейблом, то можна розраховувати на постійну роботу. Якщо тільки лейбл сам не був створений позавчора. Навіть роздача листівок перед, під час або після концерту простим відвідувачам може бути ефективною, особливо, якщо мова йде про спеціалізовані клубах. Багато відвідувачів таких концертів самі є учасниками або організаторами музичних груп. Реклама на радіо і телебаченні не завжди буває ефективною з огляду на те, що музичний бізнес - свій окремий світ зі своїми правилами.
Оплата роботи студії проводиться по годинах, але деякі види послуг оплачуються до факту виконання. Так, в середньостатистичній студії вартість години запису становить 1 тисячу рублів. Зведення та мастеринг коштують значно дорожче, але в разі запису повноцінного альбому клієнтам краще пропонувати знижку, тому що одна пісня може обходитися в 8-10 тисяч рублів (в залежності від кількості партій і тривалості). Не кожна починаюча група може дозволити собі навіть у складчину таку ціну, але зазвичай рішення записати альбом - це серйозний крок у житті колективу, до якого він готується заздалегідь. В абсолютно вільний час можна займатися створенням простих і універсальних мінусовок (репери оцінять) і аранжувань, щоб згодом продавати їх своїм не особливо вибагливі клієнтам. І, нарешті, безпосередньо запис звуку на носії: тут потрібно ще поки підтримувати запис на CD, хоч час цього формату і добігає кінця. Затребуваною може стати і послуга з оцифрування звуку з магнітних носіїв.
Найголовніша проблема студії звукозапису - це її конкуренти, і доводиться підтримувати високий рівень якості запису (ті, хто цього не робить, ніколи не стануть серйозним підприємством), що дозволяє просто залишатися на рівні, але не вигравати у своїх суперників. Битва за клієнта може бути дуже запеклою, тому що більш-менш популярні колективи завжди вже мають партнера. Найчастіше популярні музиканти самі навіть не вибирають студію звукозапису, це робить лейбл або продюсер. Однак, якщо почати з самого початку напрацьовувати свою клієнтську базу і пропонувати недорогі послуги на якісній апаратурі, то у вузькому колі музикантів інформація про нову гарній студії швидко розлетиться. І тоді вже можна мати постійний дохід і визнання серед творчих людей.
Матіас лауданумом (c) www.openbusiness.ru - портал бізнес-планів і посібників з відкриття малого бізнесу
13.03.2015
Як організувати свій виставковий бізнес
Участь в торговельній виставці може стати для компанії хорошим способом просування своєї продукції, тому такий вид бізнесу затребуваний, і організатор виставки може розраховувати на постійний приплив ...
Свій бізнес: як відкрити PR-агентство
PR-агентство повинні відкривати люди, які прекрасно розбираються в цій сфері, вони стають засновниками і повинні бути готові до того, що в перший час не буде великого прибутку, а іноді в пе ...
Свій бізнес: як зняти фільм
В цілому, якщо доведеться оплачувати роботу своєї команди, то розраховувати потрібно не менше, ніж на 100 тисяч рублів, в зв'язку з чим краще шукати однодумців.
Бізнес на цільових лідах: пошук та продаж "теплих" клієнтів
Витрати на відкриття бізнесу з пошуку і продажу "теплих" клієнтів не можна назвати великими. Оренда приміщення буде обходитися від 30 тисяч рублів, облаштування офісу - близько 100 тисяч, а також близько 2 ...
Свій бізнес: студія SEO-оптимізації сайтів
Стартовий капітал для відкриття студії SEO-оптимізації сайтів становить округлено 240 тисяч рублів. Кожен новий замовлення дозволяє швидше окупити проект, при нормальних умовах для чого буде потрібно б ...
Як відкрити рекламне агентство
Стартовий капітал для відкриття рекламного агентства становить 250 тисяч рублів з урахуванням окладу персоналу на перший місяць роботи. Термін окупності рідко перевищує рік, але тільки в разі активного пої ...
Бізнес на творчість: відкриття свого лейблу
Створити лейбл відносно легко, але займатися його просуванням на порядок складніше, заробляти на ньому гроші вдасться тільки в разі грамотного підходу до справи. І, що важливо, успіх може завис ...
Бізнес з надання світлодіодних екранів для реклами
Для організації бізнесу по наданню для реклами світлодіодних екранів потрібно 2 мільйона 643 тисячі рублів. Рентабельність цього бізнесу виявляється більше 50%, але ось термін окупності ...
Свій бізнес з виготовлення і продажу штендерів
Свій бізнес: макетна майстерня
В цілому, закупівля обладнання для макетної майстерні обійдеться в 1-2 мільйони рублів, велика компанія повинна виділити близько 5 мільйонів рублів, щоб мати можливість займатися відразу декількома ...
Свій бізнес: студія web-дизайну
Якщо на старті є дійсно грамотні і досвідчені люди, то можна розраховувати на виграш у конкурентній боротьбі навіть з провідними компаніями на місцевому ринку. В іншому випадку навіть при великих ...
Збережіть статтю, щоб уважно вивчити матеріал
зберегтиВи можете зберегти цю сторінку за допомогою: