Як не пропустити аутизм у дитини?

  1. Що таке аутизм?
  2. симптоми аутизму
  3. поширеність аутизму
  4. причини аутизму
  5. встановлення діагнозу
  6. Симптоми аутизму в поведінці
  7. Порушення в сфері соціальної взаємодії
  8. Порушення в сфері комунікації
  9. Порушення в поведінці
  10. порушення моторики
  11. Особливості сприйняття - загострена чутливість
  12. Заподіяння шкоди самому собі
  13. Порушення почуття небезпеки
  14. Розлади шлунково-кишкового тракту
  15. порушення сну
  16. Оцінка ризику
  17. Cкрінінговий тест на аутизм для дітей раннього віку
  18. Алгоритм для підрахунку результатів
  19. «Червоні прапорці» аутизму

Дітям з аутизмом та їх родинам можна допомогти, особливо якщо рано і правильно поставити діагноз і надавати необхідну допомогу. Сподіваємося, ця інформація допоможе комусь зробити перші кроки у вивченні та подоланні цієї проблеми.

Що таке аутизм?

Аутизм, або розлади аутистичного спектру (РАС), - термін, використовуваний для опису групи розладів розвитку центральної нервової системи.

Ці розлади проявляються головним чином порушеннями в трьох сферах:

1. У тому, як людина спілкується з дітьми і дорослими (порушення соціальної взаємодії)

2. У тому, як людина розмовляє, користується жестами або виразом обличчя (порушення в області комунікації)

3. У тому, як людина поводиться (своєрідність, обмеженість і стереотипність інтересів і діяльності)

До розладів аутистичного спектру (РАС) відносяться: дитячий аутизм, атиповий аутизм, синдром Аспергера, органічний аутизм і аутистическое розлад. Всі ці терміни описують різні прояви одного і того ж порушення. Аутизм часто поєднується з іншими порушеннями.

Значна частина людей з РАС (від 25 до 50%) мають супутню розумову відсталість, часто у них є розлади моторики і координації, проблеми з шлунково-кишковим трактом, порушення сну. Для людей з РАС також характерні особливості сприйняття інформації, труднощі з концентрацією уваги і дратівливість. До підліткового віку приблизно у 10-30% дітей з аутизмом розвивається епілепсія.

У значної частини людей з аутизмом інтелект відповідає нормі, нерідко у людей з аутизмом є дивовижні здібності в області зорового сприйняття, пам'яті, музичного

слуху, математики та інших наук. Деякі люди з аутизмом знаходять себе в мистецтві завдяки своєму незвичайному погляду на світ. Всупереч поширеному міфу, люди з аутизмом не прагнуть жити у власному світі, навпаки, багато дуже зацікавлені в спілкуванні з іншими, здатні встановлювати глибокі емоційні зв'язки з важливими для них людьми, проте не мають достатніх навичок для того щоб спілкуватися так, як це роблять їх однолітки.

Кожна людина з аутизмом унікальний в своїх проявах, і часом на перший погляд складно зрозуміти, що об'єднує людей з розладами аутистичного спектру. Деякі (близько 20-25%) так і не починають говорити і спілкуються, використовуючи альтернативні способи комунікації (жести, обмін картками або письмовий текст). У дорослому віці їм може вимагатися багато підтримки і турботи, вони не можуть жити самостійно. У інших людей з аутизмом розвивається мова і інші навички соціальної взаємодії, вони можуть відвідувати школу, вступати до вищих навчальних закладів і працювати.

симптоми аутизму

Прояви аутизму можуть бути помітні у грудних дітей (втім, фахівці поки не прийшли до єдиної думки про те, що ці прояви можна достовірно характеризувати як РАС) і яскравіше проявляються після року. Очевидними симптоми аутизму стають ближче до двох-трьох років. У цьому віці, як правило, можна діагностувати наявність аутизму досить впевнено. Коли дитина стає старше, найчастіше симптоми аутизму починають зникати, або вираженість їх стає слабкішим, проте в більшості випадків вони залишаються в тій чи іншій мірі помітними.

поширеність аутизму

Раніше аутизм вважався рідкісним розладом, зараз очевидно, що це не так. Коли фахівці навчилися визначати і виявляти різні прояви порушень при аутистических розладах, стало зрозуміло, що аутистические розлади є приблизно у кожного сотого

дитини, причому у хлопчиків в чотири рази частіше, ніж у дівчаток. В даний час фахівці навчилися набагато краще виявляти аутизм, що призвело до того, що цей діагноз стали ставити частіше, ніж раніше. Але, можливо, справа не тільки в діагностиці, і аутизмом дійсно стало хворіти більше людей.

Вчені намагаються встановити, чи дійсно існує реальне збільшення захворюваності на аутизм, і якщо воно є, що є причинами зростання цього захворювання у всьому світі.

причини аутизму

Дитина з аутизмом може з'явитися в будь-якій сім'ї, незалежно від достатку, освіти, соціального статусу батьків. У тому, що у дитини аутизм, немає чиєїсь провини. Аутизм - це розлад, у виникненні якого грає роль комплекс чинників. Дуже велику роль відіграють генетичні чинники: порушення на рівні генів, молекул, що зберігають в собі інформацію про те, як повинен формуватися і розвиватися людський організм.

Деякі з генетичних факторів, що викликають аутизм, відомі і можуть бути виявлені за допомогою аналізів, в першу чергу, це спонтанні зміни генетичного матеріалу, мутації. Ці зміни можуть бути достатніми для того щоб самі по собі викликати аутизм. Але частіше аутизм виникає в результаті взаємодії генетичних факторів і факторів середовища, в якій розвивається дитина.

Встановлено, що у виникненні аутизму грають роль екологія, стан організму матері під час підготовки до вагітності, перебіг вагітності і пологів, а також деякі інфекції і деякі лікарські засоби, що приймаються матір'ю під час вагітності (наприклад, вальпроєва кислота, яка використовується для лікування епілепсії).

Поєднання генетичних факторів і факторів середовища впливає на формування головного мозку і змінює розвиток і поведінку дитини. Аутизм не виникає через недбале, грубого або відстороненого ставлення до дитини.

встановлення діагнозу

Діагноз «розлади аутистичного спектру» встановлюється при виявленні в поведінці та розвитку дитини симптомів аутизму. Спеціаліст, який проводить діагностику, спостерігає за дитиною, може грати або розмовляти з ним. Він також розпитує близьких дитини про те, як дитина поводиться вдома і про особливості розвитку цієї дитини з народження. Іноді фахівці можуть просити батьків заповнити анкети і опитувальники, а також проводити спеціальні діагностичні інтерв'ю з батьками. Все це допомагає у виявленні і уточненні симптомів аутизму. Але до сих пір не існує будь-яких інструментальних методів або аналізів, що дозволяють з вірогідністю 100% встановити або спростувати діагноз «аутизм». У Росії діагноз РАС, як правило, ставить лікар-психіатр, проте багато інших фахівців, що займаються дітьми, можуть або самі звернути увагу батьків на симптоми аутизму, або рекомендувати проведення обстеження у психіатра. Наявність точного діагнозу дозволяє батькам претендувати на пільги, що забезпечуються державою.

Аутизм - не провина батьків, бабусь, дідусів і тим більше самої дитини, а біологічне розлад.

Додатково при діагностиці розглядаються також часто зустрічаються при аутизмі порушення і проблеми поведінки:

1. Порушення моторики.

2. Загострена чутливість.

3. Особливості сприйняття.

4. Заподіяння шкоди самому собі.

5. Порушення почуття небезпеки.

Перераховані нижче симптоми вказані для ознайомлення. Звичайно ж, не всі вони можуть спостерігатися у дитини з аутизмом одночасно, крім того, частина симптомів зустрічається і у дітей без аутизму.

Ще раз перерахуємо основні порушення, характерні для аутизму, які дають підстави для постановки діагнозу.

Симптоми аутизму в поведінці

1. Порушення в сфері соціальної взаємодії. (В тому, як дитина спілкується з дітьми і дорослими).

2. Порушення в сфері комунікації. (В тому, як дитина розмовляє, користується жестами або виразом обличчя).

3. Порушення в поведінці (своєрідність, обмеженість і стереотипність інтересів і діяльності).

Порушення в сфері соціальної взаємодії

Порушення соціального взаємодії- найважливіші симптоми аутизму.

Часто маленька дитина з аутизмом поводиться так, ніби він налаштований «на свою хвилю», він може не проявляти інтересу до ігор інших дітей і навіть наполегливо відмовлятися від участі в загальних іграх, його буває складно зацікавити чимось, що йому пропонує дорослий, він не повторює дії, руху і звуки за дорослими.

Порушення в сфері комунікації

Порушення комунікації - також ведучий симптом аутизму. Багато дітей з аутизмом набагато пізніше інших починають говорити і можуть не використовувати жести. Замість цього вони користуються руками інших людей, підводять дорослих до тих предметів, з якими хочуть щоб дорослі щось робили.

Інші діти можуть рано починати говорити і запам'ятовувати багато слів, але не використовують їх для того, щоб спілкуватися. Наприклад, знову і знову повторюють улюблені цитати з мультфільмів та книжок або слова і фрази, почуті від інших. Часто діти з аутизмом гірше розуміють звернену до них мова. Часто також вони пізніше інших дітей починають виконувати інструкції, може здаватися, що вони не чують звернені до них слова.

Порушення в поведінці

Третя група обов'язкових для постановки діагнозу РАС симптомів - своєрідність, обмеженість і стереотипність поведінки, ігр та інтересів. Багато дітей з аутизмом грають в іграшки незвичайним чином (наприклад, вибудовують їх в ряд або розкидають), можуть часто здійснювати повторювані дії, цікавитися незвичайними предметами, дивним чином рухатися, наприклад, змахуючи руками, розгойдуючись на місці або бігаючи по колу. Прояв симптомів цієї групи дуже різноманітно.

порушення моторики

Особливості моторики не є провідними діагностичними критеріями при постановці діагнозу «аутизм». Але багато батьків і фахівці відзначають різні варіанти нерівномірності моторних навичок у дітей з РАС. Деякі діти можуть одночасно демонструвати прекрасне володіння тілом в одній області і бути дуже незручними в інший.

Особливості сприйняття - загострена чутливість

Діти з аутизмом можуть бути дуже чутливими і насилу переносити деякі відчуття: шум, музику, блимання лампочок, дотик одягу, запахи і т.п., які іншим здаються цілком комфортними по інтенсивності. Гіперчутливість може проявлятися у всіх видах відчуттів, але іноді стосується тільки якихось певних стимулів.

З цієї причини дітям з аутизмом може бути дуже важко в новій ситуації або обстановці.

Чим більше різноманітних стимулів навколо, тим більша ймовірність, що дитина не впорається з таким навантаженням і втратить контроль над собою.

Заподіяння шкоди самому собі

У деяких випадках прагнення до незвичайних відчуттів або знижена больова чутливість можуть призводити до того, що дитина сама собі завдає травми і заподіює шкоду. Це поведінка зустрічається не дуже часто, але шкода буває серйозним.

Порушення почуття небезпеки

Іноді при аутизмі буває порушено почуття небезпеки. У цьому випадку дитина може вести себе так, ніби у нього немає інстинкту самозбереження, він не розпізнає ситуації, що вимагають обережності, може прагнути до небезпеки і порушувати правила безпеки в одній і тій же ситуації знову і знову, незважаючи на отриманий раніше негативний досвід. Це поведінка теж зустрічається не дуже часто, багато дітей з аутизмом, навпаки, полохливі і тривожні. Якщо ж у дитини почуття небезпеки знижено, то за ним потрібно дуже уважно спостерігати: така поведінка може призводити до серйозних травм.

Розлади шлунково-кишкового тракту

У багатьох дітей з аутизмом зустрічаються часті розлади шлунково-кишкового тракту. Дитина згоден є надзвичайно обмежений набір продуктів, і / або у нього є підвищена чутливість до смаку їжі.

порушення сну

Багато дітей з аутизмом схильні до порушень сну. Діти можуть не розрізняти день і ніч, залишаючись однаково активними в будь-який час доби, їх може бути важко вкласти спати, вони можуть часто прокидатися вночі. Періоди сну можуть бути дуже короткими: одну-дві години. Больова чутливість у дітей з аутизмом може бути знижена і навіть сходити нанівець, а може бути, навпаки, надмірно високою. У дітей з аутизмом також зустрічаються судоми. Імовірність виникнення епілепсії як супутнього захворювання збільшується з віком.

Оцінка ризику

Як зрозуміти, чи є показання для того, щоб проводити діагностику, або розвиток дитини відповідає нормі? На наступних сторінках пропонуються два способи оцінки ризику наявності аутизму у дітей. Звірившись з ними, ви можете самостійно прийняти рішення про необхідність консультації з фахівцем.

Якщо при заповненні опитувальника виникає підозра на наявність аутизму, ми рекомендуємо проведення більш поглибленої діагностики у фахівця. Цілком ймовірно, що навіть при відсутності аутизму у дитини можуть бути інші проблеми розвитку, і він може потребувати допомоги.

Якщо результат одного з опитувальників вказує на можливість аутизму і проблеми з розвитком, а результат іншого - немає, ми все одно рекомендуємо вам порадитися з фахівцем.

Cкрінінговий тест на аутизм для дітей раннього віку

Будь ласка, оцініть, наскільки наведені нижче висловлювання характеризують Вашої дитини. Постарайтеся відповісти на кожне питання. Якщо дана поведінка проявлялося рідко (ви бачили це всього один або два рази), відзначте, що дитині це не властиво. Заповнення цього опитувальника і оцінка його результатів займуть у Вас не більше десяти хвилин. Будь ласка, уважно прочитайте інструкції щодо заповнення та оцінці результатів.

Цей тест являє собою опитувальник, на кожне з питань потрібно відповісти «так» або «ні», обводячи підходящий варіант. Заповніть цей опитувальник, орієнтуючись на те, як зазвичай поводиться Ваша дитина. Будь ласка, постарайтеся відповісти на кожне питання. Якщо та чи інша поведінка проявлялося рідко (ви бачили це всього один або два рази), відзначте, що дитині це не властиво.

В кінці знаходяться інструкції по оцінці результатів тесту, після заповнення тесту дотримуйтесь цих вказівок.

Алгоритм для підрахунку результатів

Якщо ви відповіли «Ні» на будь-яке питання, крім 2, 5 і 12 - це пряма вказівка ​​на те, що у дитини є ризик наявності розладів аутистичного спектру.

Для питань 2, 5 і 12 на те, що у дитини є ризик наявності розладів аутистичного спектру, вказує відповідь «Так».

Низький ризик: Загальний результат - 0-2 бали.

Якщо дитина віком до 24 місяців, рекомендується провести повторне тестування після того, як йому виповниться два роки. Ніяких інших дій від вас поки що не потрібно.

Середній ризик: Загальний результат 3-7 балів.

Обговоріть результати тесту з педіатром, попросіть його прокоментувати вашу анкету. За результатами вашої бесіди прийміть рішення - йти чи на подальше, більш детальне, обстеження.

Високий ризик: загальний результат 7-20 балів.

Вашій дитині обов'язково потрібно обстеження, і чим раніше ви його почнете, тим вища ймовірність, що допомога виявиться ефективною.

«Червоні прапорці» аутизму

Часто ще до появи кидають в очі симптомів у дитини можуть бути особливості в поведінці, що вказують на високу ймовірність наявності аутизму. Інтенсивні дослідження в області вивчення розвитку дітей з аутизмом дозволили виявити симптоми, які вказують на високий ризик розвитку аутизму у маленьких дітей. Ці симптоми іноді називають «червоними прапорцями» аутизму.

Якщо ви отмeчаете зазначені симптоми у вашої дитини, зверніться до фахівця для діагностики аутизму.

Аутизм. Посібник для батьків, родин і друзів. Як проявляються симптоми розладів аутистичного спектру (РАС) у дітей раннього віку.

Фонд сприяння вирішенню проблем аутизму в Росії «Вихід»

Що таке аутизм?
Що таке аутизм?