У нинішній час здобути освіту за кордоном не так складно, і страшно, як здається на перший погляд. Велика кількість європейських вузів пропонують недороге вищу освіту для іноземних студентів. Якщо постаратися, то можна вчитися безкоштовно, та ще й отримувати стипендію.
Щоб стати студентом іноземного університету, потрібно володіти іноземною мовою на високому рівні і бути готовим до життя в незнайомій країні.
Вартість навчання залежить від країни, в якій знаходиться ваш вуз, а також від того на якій мові ви будете вчитися. Багато університетів Польщі та Німеччини пропонують безкоштовне навчання іноземним студентам, які готові вчитися на мові приймаючої сторони. Учням необхідно сплатити реєстраційний внесок, а також надати довідку про стан фінансового рахунку для отримання візи.
Вступити до закордонного університету можна різними способами. Розглянемо найпопулярніші.
Якщо ви закінчили середню школу
Всім, хто планує вступати до ВНЗ за кордоном відразу після закінчення середньої школи в рідній країні, рекомендується почати підготовку до вступу заздалегідь - з 8-9 класу. Підготовка буде включати наступне:
- Збір інформації. Якщо з вибором майбутньої професії ви вже визначилися, саме час почати збирати інформацію про вузи, які готують фахівців вашого профілю. Вибираючи країну і напрямок навчання, орієнтуйтеся на вузи з визнаною репутацією в своїй сфері - одні навчальні заклади краще готують медиків, інші - фахівців IT, треті - гуманітаріїв. Диплом такого університету цінується вище і дає вам додаткову перевагу при працевлаштуванні.
- Іноземна мова. Студенти, які навчаються на мові тієї країни, де вони вчитимуться, мають всі шанси вчитися безкоштовно, та ще й отримувати стипендію. Але для цього необхідно підтвердити свої знання англійської мови та здати міжнародний іспит, набравши на академічному рівні необхідну кількість балів
- Сертифікати. Щоб стати студентом закордонного вузу потрібно надати сертифікат, що підтверджує ваше знання іноземної мови. Для цього потрібно здати тест TOEFL або IELTS, в залежності від країни, в якій ви хочете вчитися. IELTS (International English Language Testing System) потрібно для вступу до університетів англомовних країн - Великобританії, Ірландії, Новій Зеландії та Австралії. TOEFL (Test of English as a Foreign Language) обов'язковий для всіх неангломовних іноземців для вступу до вузів США і Канади. Якщо навчання буде вестися на інших мовах - необхідно здавати міжнародний мовний іспит тієї країни, де студент має намір вчитися, і надавати під час вступу сертифікат, що підтверджує високий рівень володіння цією мовою.
- Успішність в атестаті. Середній бал, з яким ви закінчили школу, також буде грати роль - чим він вищий, тим більше шансів. Якщо середній бал - 6 з 12, то закордонному університету ви навряд чи підійдете, так як в рідній країні не змогли показати високий академічний рівень. Значить, вам йти іншим шляхом і не відразу вступати до університету.
- Підготовчі програми. Мовні тести - це чудово, однак самі по собі вони не можуть гарантувати ваше надходження. Щоб відчувати себе впевнено, варто пройти підготовчу програму для вступників до закордонних вузів. "Такі підготовчі програми готують учнів до вступу в закордонний університет і адаптують їх знання з основних предметів до стандартів країни навчання певної країни", - розповідає Ельвіра Креденцера, директор з розвитку компанії Star Academy . "Тому, якщо вам потрібен гарантований результат, краще звернутися в освітнє агентство, де фахівці підберуть вам і вуз, і програму, за якою ви будете готуватися" - продовжує Ельвіра Креденцера.
Одна з популярних програм - Foundation, яка діє в вузах Великобританії, Ірландії, Новій Зеландії, Австралії, на Мальті і в США. Тут майбутні студенти вивчають основні дисципліни за майбутньою спеціальністю, іноземна мова, пишуть есе і вчаться дискутувати на задану тему.
Інший шлях - закінчити академічну програму в школі або коледжі A-Level, яка розрахована на два роки. За її закінченню ви здаєте три іспити, які зараховуються як вступні до обраного вами університет.
Диплом про закінчення європейської програми International Baccalaureate дає право вступити в будь-який з 2000 року вузів в 75 країнах світу.
Якщо ви закінчили перший курс
Перевестися з вітчизняного вузу в закордонний можна після закінчення першого курсу нашого вузу. Але тільки знову на перший курс. Пов'язано це з тим, що зарубіжні системи середньої освіти розраховані на 12 років, тоді як в Україні - на 11 років. Тому, відучившись на першому курсі, ви фактично отримуєте 12-річний цикл освітнього досвіду і зараховуються на перший курс закордонного вузу за умови отримання високих балів на іспитах.
Можна перевестися після третього курсу - втратите один рік, зате не буде потреби в підготовчих програмах. Якщо ж ви студент четвертого або п'ятого курсів, краще отримати диплом бакалавра і подавати документи в закордонний вуз на магістерські програми.
Якщо у вас вже є вища освіта
Якщо на руках є диплом бакалавра, можна спробувати свої сили в різних магістерських програмах. Як правило, таке навчання триває всього 1-2 роки, зате в повній мірі дозволяє закріпити отримані теоретичні знання і застосувати їх на практиці. Найпопулярніші напрямки - менеджмент, маркетинг, фінанси, управління бізнесом, інформаційні технології, прикладні науки.
Для тих, хто хоче підвищити рівень своєї кваліфікації, існують короткострокові профільні програми або спеціалізовані курси, де слухачі отримують нові знання і обмінюються досвідом.
Навчання за кордоном - не міф і не казка. Сьогодні це відмінний шанс випробувати себе, отримати європейську освіту і побудувати запаморочливу кар'єру. Пробуйте - і у вас все вийде!
Читайте найважливіші та найцікавіші новини в нашому Telegram