Справжнє шампанське з давніх часів було атрибутом розкоші і багатства.
Шампанське - це благородний напій, що надає свята урочистість. Новий рік, день народження, весілля - дуже складно уявити ці свята без високого келиха з пінливим напоєм. Напередодні Старого Нового року інженер-технолог АТ «Бахус» Андрій Ерещенко допоміг розібратися, яке воно «справжнє» шампанське, передає Zakon.kz .
За однією з легенд, шампанське було створено випадково. Солодке виноградне вино в щільно закупореній пляшці забули в погребі, і в результаті повторного бродіння і вийшов цей напій. Справжнє шампанське з давніх часів було атрибутом розкоші і багатства.
Сьогодні в виноробної промисловості при виробництві шампанського використовують два методи: класичний пляшковий і сучасний резервуарний. Якщо резервуарний спосіб значно прискорює процес виробництва і призначений для мас-маркету, то виробництво шампанського за класичним методом є справжнім мистецтвом.
Відповідно до класичного методу виробництва шампанського, в спеціально підібраний купаж виноматеріалів додають тиражне лікер і дріжджову розводку, суміш ретельно перемішують і розливають у пляшки. Судини з майбутнім шампанським укупориваются проміжної пробкою, закріплюються тимчасової скобою і укладаються в штабелі в горизонтальному положенні.
У процесі тривалої витримки протягом майже 9 місяців проводиться перекладка вина зі збовтуванням. При витримці пляшок з вином в результаті бродіння утворюється природний осад. Зведення цього осаду на пробку називається ремюаж. Це одна з найбільш відповідальних операцій при витримці шампанського! Пляшка поміщається в пюпітр шийкою вниз, і протягом місяця спеціально навчені люди щодня міняють кут нахилу пляшки і зводять осад.
Для повного видалення осаду пляшки охолоджують і відправляють на дегоржаж. Заморожується шийку, знімається тимчасова пробка, потім віддаляється осад і закупорюється корковою пробкою. Коркова пробка говорить про благородне походження напою, його високій якості, збагачує смак, зменшує втрату вуглекислого газу і продовжує термін зберігання.
Потім на пробку надягають металеву вуздечку (мюзле) і оформляють етикеткою. З моменту початку виробництва і потрапляння готового продукту на прилавки проходить цілий рік.
Шампанське, вироблене за класичною французькою технологією, є унікальним продуктом. На всій території Центральної Азії витримане шампанське виробляють тільки в Казахстані на заводі «Бахус».
З 1948 року «Бахус» - безумовний лідер виноробної галузі Казахстану. Завод випускає понад 60 найменувань алкогольної продукції, постійно удосконалює технології виробництва, впроваджує інноваційні розробки в сфері контролю якості та безпеки, займається розробкою нових продуктів, при цьому залишається вірний традиціям.
Цікаві факти про шампанське
Шампанське - вино свята, сприяє виробленню гормонів радості - ендорфінів. Виготовлене за класичною технологією витримане шампанське містить високий рівень антиоксидантів і корисних мікроелементів. Вживаючи напій в помірних кількостях, можна нормалізувати артеріальний тиск, зменшити можливість виникнення проблем серцево-судинної системи, а також поліпшити стан шкіри.
Родоначальником шампанського на території Царської Росії вважається Лев Голіцин. На початку 20 століття він представив свій продукт на Всесвітній виставці в Парижі. На «сліпої» дегустації шампанське князя Голіцина була визнана кращою.
До повсюдного поширення шампанського на території СРСР були залучені перші особи держави. Одним із затятих пропагандистів напою був Сталін. Саме завдяки Йосипу Віссаріоновичу, заводи з виробництва шампанського почали відкриватися в багатьох містах колишнього СРСР.
У 1948 році почалося будівництво Алматинского заводу шампанських і марочних вин, де в недобудованих підвалах був закладений на витримку перший тираж пляшкового шампанського з власного виноматеріалу. Перші 5 тисяч пляшок казахстанського шампанського були випущені в 1950 році до 30-річного ювілею Казахської АРСР.
Тиск всередині пляшок з шампанським може досягати шести атмосфер, тому їх роблять з товстого скла. Увігнуте дно в пляшці призначене для правильного розподілу тиску.
В одній пляшці напою знаходиться до 49 мільйонів бульбашок. Шампанське може грати в келиху більше 10 годин. Бульбашки з дна келиха направляються вгору до центру, потім розходяться, утворюючи намисто з перлів.
Пробки для шампанського робляться з кори коркового дуба, вік якого не менше 15 років. Матеріал для пробки з одного дерева отримують один раз в 10 років, поки дубу не виповниться 200 років. Пробка з пляшки ігристого напою вилітає зі швидкістю близько 40 км / год, при цьому висота її польоту може досягати 12 метрів.
Сподіваємося, що наші поради проллють світло на питання, які виникали у вас кожен раз, коли ви купували пляшку цього благородного напою. Тож бажаємо пити його, не ризикуючи потрапити в халепу, а то і блиснути своїми знаннями! З наступаючим вас Старим Новим роком!
Більше новин в Telegram-каналі «Zakon.kz» . Підписуйся!