Як переїхати жити в Чехію на ПМЖ?

Міші 28 років, шість з них він живе в Чехії. За цей час хлопець встиг вивчитися, попрацювати і пожити не тільки в столиці. Миша розповів МТБлогу, скільки коштує життя в одному з найбільш туристичних центрів старої Європи - в Празі.

Валюта - чеські крони. 1 крона = 0,097 BYN (10 крон = 0,97 BYN)

- Коли і як ти поїхав до Чехії?

- Я поїхав в 2012 році після того, як закінчив університет в Білорусі. Чому поїхав? Тому що видалася така можливість. Закінчився четвертий курс, і я поїхав по одній програмі в Польщу. Там радили відправитися ще куди-небудь, щоб вчитися в магістратурі. Виявилося, що чеський уряд щороку дає стипендії для країн, що розвиваються, в їх число входить і Білорусь, але дають всього 5 стипендій на всю країну. Я думав, що мені нічого не світить, не хотів подавати документи, але в підсумку мене переконала знайома. Подав документи - це було в листопаді - і тільки в травні прийшла відповідь, що моя кандидатура схвалена. У вересні я поїхав вчитися: спочатку на курси, а потім вже в університет. Причому стипендія покриває тільки курси, в університет ти повинен надходити сам.

У Білорусі я вчив історію п'ять років на істфаку Педагогічного університету, після магістратури в Чехії збирався йти в докторантуру. Хотів писати про період з 1987 до 1996 року в Білорусі, але приймальна комісія порахувала, що ця тема з політології, тому вирішили мене відправити на кафедру політології Карлова університету в Празі. Але пішов я не на кафедру, а шукати роботу. Ще в Білорусі робота була пов'язана з комп'ютерами, тому намагався знайти щось подібне і тут.

Диплом про освіту в Чехії автоматично дає так званий «вільний доступ на ринок праці». Це означає, що ти можеш шукати роботу, змінювати її на тих же правах, що й чехи. Тобі не треба отримувати жодних дозволів, просто приходь, підписуй документи і починай працювати. Я взявся за пошуки, якісь компанії не подобалися - йшов. Зараз працюю DevOps-інженером в консалтинговій компанії Accenture. Вона мене відправила на проект в німецький банк, у них в Празі своє IT-відділення.

- Як потрапити до Чехії?

- Потрапити до Чехії швидше складно, ніж легко. Якщо хочеш просто приїхати - роби візу і приїжджай. Якщо плануєш залишитися тут жити, і до того ж молодий, сповнений сил, і є гроші - то набагато простіше влаштуватися через навчання. У Чехії навчання чеською мовою безкоштовна, і після отримання освіти ти отримуєш вільний доступ на ринок праці, так що це відмінний варіант. Якщо переїжджати по роботі, то тут дуже класно програмістам, але вони заробляють менше, ніж в Мінську. Багато в чому це пов'язано з податками, але жити тут, звичайно, веселіше, ніж в Білорусі. Так що щоб поїхати, є два варіанти - це або навчання, або робота. Якщо приїжджаєш по роботі, то ти прив'язаний до роботодавця: тобі дають візу і дозвіл на роботу в конкретній компанії. Змінити місце роботи досить складно, і не кожен роботодавець захоче з цим зв'язуватися.

Змінити місце роботи досить складно, і не кожен роботодавець захоче з цим зв'язуватися

- Чи легко знайти роботу?

- Я працюю в IT, тут народ нарозхват. У Чехії в цілому дуже перегрітий ринок праці. У Білорусі вакансій немає, а людей багато, тут же навпаки - вакансій купа, а людей не вистачає. Якщо тобі потрібен новий фахівець, то ти взагалі нікого не знайдеш, треба пропонувати якісь «плюшки», тому що вільних людей мало. І часто тут беруть кого завгодно.

Якщо в Білорусі є така штука, як середня зарплата, то тут дуже часто говорять про медіанної зарплати, вона більш реально відображає стан справ. Тут враховується коефіцієнт. У Празі середня зарплата десь 33 000-36 000 (1590 - 1730 $), але це грубо. Чистими буде набагато менше. Пенсії невеликі. Щоб отримувати стипендію, треба дуже постаратися. Але є базові стипендії, які отримують все - раз на семестр дають по 100 доларів. Хоча я ще отримував стипендію від чеського уряду, яка була дуже навіть непоганий.

Крім зарплати, все роботодавці пропонують бонуси. У базові бонуси в Чехії включені stravni - «стравні», тобто талони на їжу. Їх приймають практично у всіх магазинах, ресторанах, кафешках, барах, десь ними можна розраховуватися за пиво. Роботодавець оплачує 50-55% від рахунку, а ти приблизно 45%. Є телефон з фірмовим тарифом, за який ти взагалі не платиш. Деякі пропонують безкоштовно різні курси. Мені раз місяць приходить близько 50 $ від роботодавця, і я можу з ними поводитись, як хочу. Збирати, витратити на книги, на подорожі, на якісь покупки, на мовні школи, кіно або відкладати на пенсію.

- Житло. Скільки ти платиш за житло та комунальні послуги?

- Тут дуже багато хто живе в селах і їздять в місто на роботу, дуже добре розвинений залізничний транспорт. У кожну точку країни прокладені шляхи. До того ж в Празі високі ціни на нерухомість, піднялися вони істотно і на орендоване житло через відсутність квадратних метрів.

Я живу недалеко від центру і плачу 12 000 крон (550 доларів). З них 8 000 крон (370 доларів) коштує оренда житла і 4 000 (185 доларів) - плата за все інше: електрику, воду, опалення незалежно від пори року. Ти платиш цілий рік таку суму, а десь в квітні відбувається перерахунок, коли звіряються лічильники. Якщо ти витратив більше, то доплачувати, якщо менше, то тобі повертають гроші.

Якщо ти витратив більше, то доплачувати, якщо менше, то тобі повертають гроші

- Скільки коштує транспорт? На чому, куди, за скільки можна дістатися?

- Проїзний на місяць для студентів коштує 250 крон (13 $), для дорослих - 550 крон (26 $). Річний абонемент коштує 3 600 крон (173 $), користуюся таким. Я вже говорив, що моя фірма дає по 50 доларів в місяць, ось ці гроші назбирав і купив собі проїзний на рік. Разовий проїзд в громадському транспорті обійдеться 24 крони за 30 хвилин (трохи менше 1 євро), 34 крони за 90 хвилин. На день - 110 крон.

У Празі ходять автобуси, трамваї і метро. Якщо ти їдеш по Празі, то це pid 0. Якщо трохи за місто, то це pid 1, там поїздки будуть вже дорожче. Залежно від дальності поїздок проїзний стає дорожче (більше 550 крон). По місту можна ще й на залізничному транспорті їздити. Можна з одного боку Праги до іншої доїхати на одній електричці по міському проїзному. У Чехії все просто: ти платиш за відстань, і немає різниці, на чому їдеш. Ще мені дуже подобається, що відрегульовано розклад громадського транспорту. Тобі не треба приходити і дивитися якісь інтервали, ти просто знаєш, у скільки що приїде. Що не подобається в громадському транспорті, так це те, що чехи не люблять проходити в центр салону, тусуються біля дверей, це дуже сильно злить.

Парковки в центрі платні. Є такі modre zony (сині зони) - це парковки в центрі, на них можна ставити машину, якщо є спеціальний дозвіл. Якщо його немає - буде штраф. Далеко від центру парковки безкоштовні. Особистого транспорту у мене немає, в Чехії він в цілому не потрібен, тому що в Празі можна в пробках витратити багато часу.

Прага не сильно пристосована до велосипедів, зараз намагаються щось міняти, але не дуже виходить. Складно, тому що місто гористий. Є прокат велосипедів, класна штука - перші 15 хвилин взагалі безкоштовно, можна купити собі абонемент на рік, а береш велосипед через додаток в телефоні.

Є прокат велосипедів, класна штука - перші 15 хвилин взагалі безкоштовно, можна купити собі абонемент на рік, а береш велосипед через додаток в телефоні

- Скільки коштує мобільний зв'язок і інтернет?

- У Чехії одна з найдорожчих мобільних зв'язків в Європі. Дорожче, ніж в Німеччині, Словаччині. Поки що намагаюся не користуватися мобільним зв'язком, благо у всіх інтернет є. Мобільний зв'язок в основному купую в Vodafone, коли треба. У них є така штука як «balik» - це пакет послуг на місяць. Без тарифу приблизно за 250 крон (10 євро) ти отримаєш необмежені дзвінки всередині мережі, необмежену кількість смс всередині мережі та всього 1 Гб трафіку.

- Що робити, якщо, наприклад, захворів живіт? Як потрапити до лікаря і скільки це коштує?

- Медицина платна, всі оплачують страховки, більше ні за що платити не треба. Але якщо буде потрібно щось понад страхового випадку, то заплатити доведеться. Я до 27 років не знав своєї групи крові, віддав за це 250 крон (майже 10 євро). А так за візити до лікаря платить страхова компанія VZP, базова для всіх. Є інші, комерційні компанії, які додатково оплачують лікування зубів або покупку очок. Ось недавно ходив до окуліста, дізнався, що у мене -0,5 на обох очах, а думав, що у мене хороший зір. Виписали рецепт, і виявилося, що страховка оплачує його в повному обсязі, а лише 150 крон (8 доларів), але за 150 крон ти взагалі ніякі окуляри не купиш! Ще приклад: записувався на МТР в лютому, але дати були тільки на липень. Консультації лікарів - все безкоштовно, на будинок я лікаря жодного разу не викликав. В Білорусь їжджу до зубного - дешевше і якісніше.

- Поговоримо про їжу. Люди їдять вдома або в громадському харчуванні? Скільки обійдеться обід на людину в середньому?

- Харчуються 50 на 50, це ще й від віку залежить. Громадське харчування недорогий: друге в обідньому меню в центрі коштує від 89 до 130 крон (4-6 $). Суп - 25-30 крон (1-1,5 $). У Чехії цілком нормально в обід взяти маленький келих пива. Забавно, іноді вода тут коштує дорожче, ніж пиво. Тут воно коштує близько 30-45 крон (1,5-2.2 $), а ось крафтового вже буває і по 110 крон.

Пиво взагалі тут не вважають алкогольним напоєм. Разом з начальством приходиш на обід, і все замовляють пиво. Я люблю крафтового, з маленьких пивоварень, яке-небудь IPA. Максимум беру за 75 крон, дорожче не купую. Чеське класичне - це Pilsner Urquell, яке тут називають «Плзень». Плзень - маленьке містечко на 100 тисяч чоловік, де це пиво вариться.

Чехи можуть похвалитися самим високим рівнем споживання пива на душу населення - понад 147 літрів на рік. Це абсолютний світовий рекорд. Слідом за чехами в рейтингу споживання пива йдуть німці зі 130 літрами на рік на людину.

Продукти купую в супермаркетах або замовляю доставку - вона коштує близько 3 євро в мережі TESCO. Повна продуктовий кошик на тиждень обходиться мені близько 1000 крон або 40 $, і включено в неї буде все, що потрібно. А ще можна багато чого купити на акції - і пиво, і алкоголь, і м'ясо.

Є ще купа корисних сервісів, наприклад, доставки їжі. Можна замовити вже готову їжу або просто продукти на будинок. До речі, в Чехії дуже дорогі суші, тому, коли приїжджаю в Білорусь, від'їдається ними.

- Ти в Чехії вже давно не турист. Де відпочивають і як розважаються місцеві жителі?

- Люблю по вихідним їздити на ринок, прогулятися по набережній, випити пива, подивитися, як люди годують лебедів. Тут купа кінотеатрів: маленькі, великі, хіпстерскіе, з цікавою атмосферою. У деяких можна пити пиво, навіть є спеціальні кріплення для стаканчиків. Найдешевший квиток в кіно буде коштувати близько 120 крон, в IMAX - 220-250 крон (близько 10 євро). Студенти отримують знижки.

У місті багато барів, проходить безліч фестивалів. Сам намагаюся часто подорожувати. Нещодавно був у Барселоні. Мені подобається наявність самої можливості купити сьогодні квиток і полетіти на тиждень.

Мені подобається наявність самої можливості купити сьогодні квиток і полетіти на тиждень

- Твої «за» і «проти» Чехії.

- Я в Чехії вже шостий рік. Мова у них досить важкий, але в цілому нормально, на роботі спілкуюся. Насправді, коли живеш в іншій країні, до всього звикаєш. Але коли приїжджаєш в Білорусь до родичів, друзів, тоді тебе починає щось дивувати, тому що контрасти видно відразу. Пам'ятаю, на самому початку був казус: в Білорусі, коли замовляєш піцу, всюди її приносили з майонезом. Коли приїхав до Чехії, замовив піцу, мені принесли без майонезу, я його і попросив, але мені чомусь принесли пароль від wi-fi ...

Граматика чеської мови є однією з найскладніших у світі. Вимова теж дуже непроста, тому що існують слова взагалі без голосних. Перед поїздкою до Чехії почитайте незвичайні переклади з чеської на російську, щоб там не потрапити в незручну ситуацію. Наприклад, табличка зі словом «POZOR» зовсім не привід чогось соромитися, це аналог нашого «Обережно».

В цілому тут все класно. Рівень життя в Чехії вище, ніж в Білорусі, не відчуваєш себе як в чужій тарілці. Всі люблять пиво, все люблять гриль, люблять собак. На жаль, не завжди прибирають за ними. Не подобається, що в Чехії мало лоукостів. З Вільнюса, Варшави, Братислави можна долетіти куди завгодно, а з Праги - треба шукати варіанти. Але в цілому подобається все.

Ах, так - податки. Звичайно, вони не подобаються! Наприклад, отримуючи близько 40 000 крон (це майже 2 000 $), на руки буде виходити близько 29 000 крон (1400 $). Зате видно, на що йдуть податки - і це приємно.

Ще подобається, що чехи дуже ледачі, на їх фоні я дуже активний! О 9 ранку офіси ще напівпорожні, а в 5 вечора - вже нікого немає (обідній час вважається робочим).

Детальніше про життя Михайла в Чехії можна дізнатися в його блозі drennydread.name .Там же йому можна задати будь-які питання про життя в Чехії.

Чому поїхав?
Як потрапити до Чехії?
Чи легко знайти роботу?
Скільки ти платиш за житло та комунальні послуги?
Скільки коштує транспорт?
На чому, куди, за скільки можна дістатися?
Скільки коштує мобільний зв'язок і інтернет?
Що робити, якщо, наприклад, захворів живіт?
Як потрапити до лікаря і скільки це коштує?
Люди їдять вдома або в громадському харчуванні?