Як розповісти дітям про правила безпеки на дорозі? / Статті / ДЕТСКІЙВОПРОС.РФ

Автор: Наталя Устинова, фото: https://pixabay.com

Небезпеки зовнішнього світу підстерігають вашого малюка на кожному кроці. Будинки турботливі батьки ще можуть забезпечити комфорт і спокій для самих маленьких членів сім'ї, але вже за порогом квартири починається невідоме. Воно вабить і захоплює дитини, але таїть в собі чимало небезпек. І головна з них - дорога. Редакція ДЕТСКІЙВОПРОС.РФ приготувало кілька правил безпеки на дорозі для Вас і вашого малюка.

Діти з трьох років вже здатні усвідомлювати небезпеку, які можуть зустрітися. Одна з головних - це дорога. Дитині треба пояснювати, що це таке, чому по ним їздять машини, куди, кого везуть. Давайте розглянемо, як батьки можуть допомогти своїм дітям навчитися дотримуватися правила безпеки на дорогах .

Особистий приклад - найкращий спосіб навчити поводитися на вулиці

Один відомий філософ колись сказав: «Не виховуйте дітей - вони все одно будуть схожими на вас. Виховуйте себе ». У питаннях, які стосуються навчання дітей правилам дорожнього руху, цей принцип важливий як ніколи. Пам'ятайте: навіть найменші діти в першу чергу будуть все робити так, як тато чи мама. Тому, гуляючи з дитиною на вулиці, намагайтеся постійно контролювати себе. Намагайтеся йти по тротуару подалі від краю проїжджої частини, переходите дорогу строго в встановлених місцях, при цьому чітко повертайте голову спочатку вліво, а потім вправо, ведіть себе відповідно при посадці і висадці з громадського транспорту.

ПДР для дітей: розповідаємо про транспорт

ПДР для дітей: розповідаємо про транспорт

Навчання дітей потрібно починати якомога раніше. Уже в 3-4 роки малюк повинен розуміти основи організації дорожнього руху, розрізняти його деталі і знати всіх учасників. Допомогти дитині вивчити ці основи можна за допомогою веселих картинок і рольових ігор. Приготуйте прості ілюстрації, розкажіть, який транспорт їздить у вас в місті. Потім закріпіть і пограйте в ігри, в яких головними персонажами будуть учасники дорожнього руху. Серед них можуть бути автомобілі, автобуси, тролейбуси - швидкі і грізні, вони мчать по дорогах міста. Пішоходи - діти, які йдуть в садок або в школу. Світлофори з добрим зеленим оком, сердитим червоним і боягузливим жовтим. Регулювальники, які знають таємні символи та знаки, що допомагають їм керувати містом. Дорожні знаки - їх можна встановлювати, змінювати в різних ситуаціях або шукати. Діти легко і швидко запам'ятовують, хто є хто на дорозі в ігрових ситуаціях, а також розуміють, як їм слід чинити, а як - ні. Ви повинні навчити дитину розрізняти дорогу і доріжку: по першим їздить транспорт, по другим ходять люди. Не називайте транспорт «Бібік». Так формується інфантильне уявлення про механізми, які можуть заподіяти шкоду. Нехай у всього буде його власне найменування: автобус, тролейбус, вантажівка, автомобіль.

Дорожні знаки для дітей

Ще один важливий і цікавий розділ ПДР для дітей - спеціальні знаки. Це класичні дорожні знаки, а також розмітка на вулицях. Звичайно, знати їх все дитині поки не обов'язково, але деякі важливі знаки діти повинні розрізняти вже в дошкільному віці. Основні дорожні знаки, які потрібно знати дітям: «Пішохідний перехід»; «Обережно! Діти »; "Підземний перехід"; "Рух заборонено". На дорозі дитина повинна розуміти, що означає розділова смуга посередині вулиці, що таке «зебра», «острівець безпеки», знак «СТОП». Діти, батьки яких мають власний автомобіль і часто подорожують, простіше і швидше запам'ятовують дорожні знаки. Вони люблять їх вивчати, вивчати і розуміти, часом підказувати татові, куди можна їхати, а де буде небезпечна ділянка

Прогулянки-уроки: поєднуємо корисне з приємним

Прогулянки-уроки: поєднуємо корисне з приємним

Один з кращих методів навчання дітей правилам дорожнього руху - спостереження за реальними подіями. Під час приємною вечірньої прогулянки, по дорозі додому з дитячого садка або школи можна побачити всі дорожні знаки, закріпити правила. Можна влаштувати спеціальні навчальні прогулянки, намагаючись показати дитині якомога більше реальних життєвих ситуацій, пов'язаних з дорожніми правилами. Починайте свою розповідь відразу, як тільки вийдете з під'їзду. Ви точно знайдете цікаві і важливі типові ситуації. У них можна включити такі елементи:

- Дорога біля будинку - наскільки вона безпечна? Розкажіть дитині, що навіть тут автомобілів потрібно побоюватися. Машина, яка мирно «спить» біля будинку, може раптово почати рух. Грати і бігати по проїжджій частині не можна навіть тут.

- Вулиця з насиченим рухом. Де її потрібно переходити? Як вести себе, якщо побачив знайомого хлопчика на іншій стороні? Або собачка сміливо біжить по дорозі? Чому потрібно переходити дорогу строго в певних місцях? Що робити, якщо близько немає ні знака переходу, ні «зебри» на асфальті? Чому іноді автомобілі заїжджають навіть сюди? Що робити в цьому випадку?

- Шлях до школи і додому. Хороший і важливий урок - запам'ятовування і орієнтування. Де знаходиться магазин? Що розташоване за тим поворотом? Скільки разів потрібно перейти вулицю по дорозі в школу? Який шлях туди краще і безпечніше? Як швидко їде автомобіль? Орієнтування на місцевості - дуже важливий аспект правильного виховання і навчання правилам дорожнього руху.

При поясненні пристрої дороги і правил руху по ній намагайтеся звертати увагу на дорожні знаки і їх значення. Перше, що діти повинні засвоїти - це роль світлофора. Поясніть, якими бувають світлофори, чому вони різнокольорові, які кольори небезпечні і що вони означають. Закріпіть назва і правила переходу по пішохідному переходу в грі «Світлофор».

Поясніть колір дорожніх знаків і їх значення. Червоні знаки завжди позначають заборона, вони називаються «забороняють». Запитайте думку дитини з цього приводу: чому треба бути обережним, коли бачиш дорожні знаки такого кольору.

Поясніть значення «який дозволить» синього кольору, чому потрібно придивлятися під час шляху саме до таких знаків. Що вони можуть дозволяти?

Другий знак, який повинен бути засвоєний - це «зебра». Не завжди у такого знака коштує покажчик або світлофор. Поясніть, чому «зебра» так називається, на кого із звірів вона схожа. Треба звернути увагу дітей, що в великих містах вид «зебри» змінений на жовто-білий колір. Дітям старшого дошкільного віку можна розповісти про світловідбиваючої фарбі, з якої роблять такий дорожній знак.

З наземних покажчиків розкажіть про знак «Обережно, велосипед». Поясніть, навіщо він потрібен, на якому транспорті можна там їздити і чи можна так ходити або бігати. Нехай дитина ставить вам питання, а ви будете відповідати на них. Пограйте з ним в ігри на правила дорожнього руху, це так цікаво. Робити це треба на доступному для дітей мовою, в трохи жартівливій і ігровій формі, що викличе позитивні асоціації у малюка.

Робити це треба на доступному для дітей мовою, в трохи жартівливій і ігровій формі, що викличе позитивні асоціації у малюка

Покажіть дітям, що є і що окремо стоять знаки дорожнього руху. На них треба звертати особливу увагу. Так, близько світлофора є знаки підтверджують, що пішоходу можна йти. Перед переходом встановлений знак, на якому зображений чоловік, що спускається вниз по сходах. Поясніть дитині, що, бачачи цей дорожній знак, він повинен обов'язково скористатися підземним переходом. Такий же знак встановлений і при вході в метро.

На дорозі часто можна зустріти покажчики руху, поворотів, розворотів, як забороняють, так і дозволяють, що пояснюють, як саме треба робити. Так, знак «головна дорога» може бути засвоєний просто: поясніть, чому в знаку є жовта фігура, попросіть розповісти, як виглядає знак. Нехай малюк порівняє його з чимось. Це розвиває не тільки пам'ять, а й логічне мислення. У простій, доступній формі можна пояснити дорожні знаки та їх значення, пов'язані з рухом великовантажних автомобілів, щоб заборонити або дозволити швидкісного режиму, дорожніх робіт, можливості появи на дорозі тварин.

Хороший спосіб розповісти дітям про серйозні і важливі правила дорожнього руху - використовувати для цього прості і зрозумілі дитині картинки, слайди, книги з розповідями, казки та мультфільми. Е. Житков «Світлофор»; Н. Кисельова «Кошеня і щеня», С. Волкова «Торопижка на вулиці», Смішарики «Азбука безпеки». Після перегляду чи прослуховування історії поговоріть про правила, які там були, поговоріть про правильних і неправильних варіантах поведінки персонажів.

Правила дорожнього руху для дітей - це не просто закони, за якими організовується рух на вулицях, трасах і автострадах. В першу чергу, це вміння розуміти ситуації, які виникають на кожному кроці, і адекватно на них реагувати. Чим швидше ви навчите малюка це робити, тим легше і спокійніше будете відпускати в самостійні прогулянки, походи в магазин або школу.


Де її потрібно переходити?
Як вести себе, якщо побачив знайомого хлопчика на іншій стороні?
Або собачка сміливо біжить по дорозі?
Чому потрібно переходити дорогу строго в певних місцях?
Що робити, якщо близько немає ні знака переходу, ні «зебри» на асфальті?
Чому іноді автомобілі заїжджають навіть сюди?
Що робити в цьому випадку?
Де знаходиться магазин?
Що розташоване за тим поворотом?
Скільки разів потрібно перейти вулицю по дорозі в школу?