Як вибрати коляску інвалідну: види колясок, оснащення, габарити

  1. Медична та соціальна реабілітація інвалідів
  2. Різновиди інвалідних колясок
  3. Крісла-каталки
  4. Крісла-коляски
  5. Крісла з приводом
  6. специфічні різновиди
  7. Моделі для дітей
  8. полегшені моделі
  9. Спортивні варіанти
  10. Реабілітаційна техніка пасивного типу
  11. Як вибрати відповідну модель

Згідно з прийнятим визначенням, «інвалід» - людина з обмеженими можливостями в зв'язку з фізичними, розумовими, сенсорними або психічними вадами, цей термін має медично-юридичний статус. Очевидно, що для повноцінного життя таким людям потрібні спеціальні пристосування. Одним з таких прикладів спеціальних пристосувань для збільшення сили не дуже сильних людей (саме так з латині перекладається слово «інвалід») може вважатися інвалідне крісло.

Медична та соціальна реабілітація інвалідів

Існують кілька загальноприйнятих поглядів на проблеми інвалідів. До останнього часу була найбільш поширена так звана медична точка зору, згідно з якою проблеми людей з інвалідністю полягають в їх неповноцінності, що вимагає створення спеціальних установ для ізолювання інвалідів та обслуговування їх спеціально навченими людьми.

Зараз все більше активно розвивається інша концепція - соціальна. Відповідно до неї, проблеми інвалідів пов'язані з недостатнім розвитком соціального середовища, що дозволяє інвалідам повноцінно брати участь в житті суспільства. У 2006 році була прийнята Конвенція ООН, спрямована на захист прав інвалідів. Росія є однією з країн, які ратифікували положення цієї конвенції.

Згідно з прийнятим визначенням, «інвалід» - людина з обмеженими можливостями в зв'язку з фізичними, розумовими, сенсорними або психічними вадами, цей термін має медично-юридичний статус

реабілітація інвалідів

Але підписати і ратифікувати Конвенцію - це навіть не півсправи. Набагато складніше втілити в життя те, що написано на папері. Більшість наших будинків не обладнане пандусами для проїзду прогулянкової інвалідного візка, а розміри дверних прорізів і ліфтів не відповідають ширині інвалідного візка. Не має держава і достатніх фінансових можливостей забезпечення потребуючих сучасними інвалідними колясками за доступною ціною.

Звичайно, заходи, спрямовані на реалізацію пунктів цієї конвенції, вже почали проводитися державою. Об'єкти соціального призначення обладнуються для вільного пересування людей в інвалідних кріслах-колясках, а в норми на проектування і будівництво внесені зміни, що стосуються створення доступного середовища для людини, частиною повсякденного життя якого є коляска.

Раз інвалідне крісло є настільки невід'ємною частиною життя людини з обмеженими можливостями, то і вибору моделі слід приділити особливу увагу.

Різновиди інвалідних колясок

Різновиди інвалідних колясок

Медичних причин, за якими може знадобитися інвалідне крісло-коляска, багато. Тому і крісло-коляска для інвалідів може бути різної конструкції. Виробники, що займаються випуском медичного обладнання, розробляють моделі, пристосовані для потреб людей з різними захворюваннями. Пропоновані вироби розрізняються призначенням, мають різні основні і додаткові функції, способи управління, дизайн, і, звичайно ж, вартість.

Перш ніж розглядати різновиди технічних пристроїв для реабілітації, потрібно розібратися з термінологією. Вся продукція для пересування інвалідів ділиться на дві категорії: крісло-каталка і інвалідна коляска. Перший варіант призначається для людей, які не можуть самостійно управляти засобом пересування, каталку возить супроводжуючий - медичний працівник або опікун. Крісло-коляска призначається для більш мобільних інвалідів, здатних самостійно управляти своїм засобом пересування.

Крісла-каталки

Крісло каталка

Найпростіший варіант - це каталка, призначена для тимчасового перебування. Її використовують для реабілітації пацієнта при тимчасовій втраті рухливості. Наприклад, при переломах нижніх кінцівок. При виборі моделі необхідно врахувати, щоб крісло-коляска для інвалідів відповідала всім потребам хворого: особливостям його захворювання, віку, зростом і вагою, функціональними можливостями, а також способу життя і занять.

Каталки постійно використовуються в лікарнях, такі ж моделі можна використовувати і вдома. Їх відрізняють невеликі розміри, наприклад, при стандартній ширині сидіння в 44 см, зовнішні габарити - всього 58 см. Це дозволяє використовувати такі засоби пересування в невеликих квартирах, без спеціального перебудови. Особливо це актуально, якщо крісло необхідно тимчасово, тільки на період лікування і реабілітації. Ще один плюс - прості конструкції відносно недорого коштують.

Крісла-коляски

Крісло-коляска

  1. Базова коляска інвалідна. Базовий варіант різниться за типом конструкції рами, влаштуванню підлокітників і підніжок, виду коліс. Також вони мають різні розміри і вага. Ширина сидіння від 38 до 54 см. Крісло-коляска для інвалідів, що мають велику вагу і габарити, має посилену раму. Ширина сидіння такого крісла - від 56 см.
  2. Крісло-коляска з санітарним оснащенням. Моделі, оснащені туалетним пристроєм, мають стільчак і санітарний горщик, що закріплюється на рамі коляски. Конструкція така, що крісло-коляска може використовуватися і зі звичайним унітазом, якщо зняти горщик. Матеріали для виготовлення сидіння використовуються вологостійкі, тому за кріслом зручно доглядати. Крім того, таке крісло може використовуватися в душі.

Крісла з приводом

Крісло з приводом

Крім моделей з традиційним способом пересування - за зовнішній обід коліс, існують варіанти: коляска з важільним приводом і з електроприводом.

  1. Коляска для інвалідів з важільним ручним приводом призначена для хворих, які не втратили рухливість верхньої частини тіла. Є моделі з одноважільним приводом, розроблені спеціально для людей, що мають рухливість тільки з одного боку.
  2. Електрична інвалідна коляска не вимагає від свого власника м'язових зусиль для пересування - вона працює за допомогою електродвигуна, що живиться від акумуляторних батарей. Залежно від моделі, заряду батареї вистачає на подорож від 10 до 40 кілометрів.

Крісло-коляска з електроприводом зручна для всіх хворих. Але в деяких випадках - якщо пацієнт ослаблений або у нього обмежена рухливість верхньої частини тіла, інвалідні коляски з електроприводом можуть стати єдиною можливістю зберігати мобільність і менше залежати від своїх опікунів.

Управління електроприводом інвалідного крісла-коляски може здійснюватися за допомогою джойстика, вбудованого в підлокітник. Існують моделі, які управляються джойстиком, розрахованим на рух підборіддя. Такі варіанти призначені для повністю нерухомих людей, що мають певний діагноз, наприклад, Квадріплегія.

Існує вже крісло-коляска з електроприводом, управляти якою можна буквально силою думки. Електричне інвалідне крісло, розроблений японською компанією BSI-Toyota, управляється, сприймаючи активність людського мозку через сенсори, вбудовані в спеціальний шолом.

Інвалідне крісло з електроприводом може бути оснащено додатковими функціями. Одне з таких додаткових зручностей - можливість «підводитися» - піднімати крісло разом зі своїм пасажиром на висоту близько 30 сантиметрів. Це допомагає користувачеві діставати високо розташовані предмети.

Вбудований вертикалізатор і трансформування крісла в положення «лежачи» також є додатковими зручностей, якими може володіти коляска з електроприводом.

Можна вибрати і варіант, зовсім несхожий на традиційне реабілітаційне засіб пересування. Прикладом можуть служити коляски виробництва компанії Армед, наприклад, Армед FS141, схожа на гольф-кар.

Крісло-коляска Armed FS141

специфічні різновиди

Серед крісел для людей з обмеженими здібностями виділяється кілька специфічних категорій, представлених, в тому числі, моделями Армед.

Моделі для дітей

Інвалідний візок для дітей

Щоб вибрати модель для дитини, потрібно враховувати вік і тип захворювання. Модель Армед FS958LBHP має розміри сидіння 38 сантиметрів. Габарити її в розкладеному стані - 52х118 см.

Моделі колясок інвалідних для дітей молодшого віку від Армед на вигляд можуть практично не відрізнятися від звичайної прогулянкової дитячої коляски. Модель Армед FS258LBYGP зручна тим, що крісло легко знімається з рами і може використовуватися в якості автомобільного крісла для дитини. Сама рама має компактні розміри в складеному стані.

Дитяча інвалідна коляска для дітей з ДЦП від компанії Армед має спеціальні фіксатори положення тіла і голови, абдуктор, що дозволяє уникнути мимовільного гвинтового схрещування ніг, надійні прив'язні ремені. Відмінним варіантом є коляска моделі Армед Н 006, яка коштує близько 40000 рублів.

полегшені моделі

Полегшена модель інвалідного візка

Якщо вам потрібно вибрати інвалідну коляску Армед або іншої марки для подорожей, важливим фактором вибору стане невелика вага і розміри реабілітаційного пристрої, а також можливість легко її скласти інваліду самостійно при пересаджуванні в машину або супроводжуючому.

Відмінним вибором стане модель Армед FS872LH, що має вагу всього 12 кілограм і розміри в складеному стані всього 260 мм.

Спортивні варіанти

Спортивний варіант інвалідного візка

Такі моделі використовуються дуже активними людьми, що мають інвалідність, а також спортсменами інвалідами. Спортивні моделі Армед мають невелику вагу, компактні габарити, посилену раму. Найчастіше вони виготовляються без підлокітників або з дуже невеликого розміру підлокітниками.

Реабілітаційна техніка пасивного типу

Реабілітаційна техніка пасивного типу

Моделі пасивного типу, навпаки, призначені для людей, що мають дуже малу рухливість і проводять більшу частину свого життя сидячи. Вони мають зручне крісло анатомічної форми, підголовники, зручні підлокітники. Подушки сидіння, спинки, підлокітників мають спеціальний наповнювач, що запобігає появі пролежнів.

Крісло пасивного типу має кілька позицій трансформування, аж до положення «лежачи». Часто пасивна коляска обладнується електроприводом.

Як вибрати відповідну модель

Різноманітність асортименту реабілітаційної техніки призводить до складної проблеми вибору відповідної моделі, особливо якщо купувати технічний пристрій доводиться для близької людини, без власного розуміння потреб хворого.

Попередньо перед вибором потрібно проконсультуватися у лікаря, який саме крісло потрібно хворому.

Інвалідні коляски з електроприводом при відповідному впорядкування дому - організації достатнього місця для маневрів коляски, можна використовувати як для вулиці, так і в приміщенні. На жаль, прогулянкові інвалідні коляски з електроприводом досить дорого коштують, що часто недоступні багатьом. У вартість туру не найскладнішою моделі крісла-коляски для прогулянок з електроприводом - близько 100000 рублів.

Щоб вибрати крісло-коляску, спочатку потрібно визначити, для яких цілей вона потрібна: для переміщення по вулиці або в приміщенні і чи потрібна складається конструкція.

Якщо технічний засіб переміщення необхідно для вулиці, то краще вибрати модель з пневматичними шинами, амортизаційними нерівності дороги. Для приміщення підійде інвалідна коляска на литих шинах, більш довговічних і надійних.

Найважливішим фактором при виборі є розміри інвалідного візка. Від того, наскільки правильно підібрані розміри, залежить зручність інваліда, його безпеку і запобігання можливих побічних захворювань - пролежнів, подразнення шкіри, остеохондрозу.

Перед покупкою необхідно зняти мірки з пацієнта, а потім ретельно обмірити обрану модель коляски або уточнити ці розміри у менеджера, якщо немає можливості виміряти коляску в магазині. Вимірюються габаритні розміри інвалідного візка: ширина і глибина сидіння, висота спинки. Також велике значення мають не тільки габарити, але і діапазон регулювання положення підлокітників і підніжки.

Люди з обмеженими можливостями мають труднощі з пересуванням, тому купувати спеціальні крісла зручно в інтернет-магазинах, наприклад, за адресою http://au-med.ru/kreslo-kolyaski/ , Де вас чекає великий вибір колясок самих різних видів і розмірів.