Як виграти стипендію на річне навчання за кордоном

Граніт науки. Графік в літніх школах досить щільний, а в кінці навчання потрібно здавати іспит

Літні канікули - не за горами. Звичайно ж, їх можна провести лежачи на пляжі. Але є більш цікавий варіант - поїхати на навчання в одну з міжнародних тематичних літніх шкіл. Їх щорічно організовують іноземні вузи, фонди та організації. Триває навчання в них 2-4 тижні, ведуть заняття викладачі та запрошені фахівці, а взяти участь в них можуть студенти, аспіранти, громадські активісти, фахівці в тій чи іншій галузі і т. Д.

Присвячені літні школи як одній темі, так і декільком. Наприклад, в літній школі в Гельсінкі можна вибрати курси про біоетику, маркетингу, управлінні в екології, міжкультурної комунікації та освіті (всього - 17 курсів), а в школі від Університету Осло студентам пропонують вивчати медіа, норвезьку історію, мистецтво, права людини і міжнародне політику (всього - 24 курсу). На відміну від цих двох, в літній школі Віденського університету все без винятку будуть вивчати європейські студії та німецьку мову.

Інформація про тій чи іншій школі з'являється взимку, а останній термін подачі документів від потенційних студентів закінчується в лютому - квітні (рідше - в травні). Так що якщо вже зараз поквапитися, то можна встигнути отримати місце в одній з них.

БЕЗКОШТОВНА НАВЧАННЯ

Як правило, навчання в літніх школах - платна, коштує недешево. Однак є й такі школи, які дають іноземцям стипендії. Правда, з кожним роком їх кількість зменшується (причина - скорочення бюджетів через кризу). До того ж, якщо раніше багато давали повні стипендії, які покривали плату за навчання, житло, витрати на проїзд, навчальні матеріали та навіть кишенькові витрати, то зараз стало більше часткових. Тобто таких, які покривають лише частину витрат. Наприклад, часткова стипендія передбачена в літній школі Віденського університету. Там дають гранти на суму € 300-2450, при цьому повна вартість участі - € 2950. Тобто в будь-якому випадку доведеться доплачувати зі своєї кишені.

ШУКАТИ ГРАНТ. Найкраще відстежувати інформацію про стипендії на профільних українських сайтах, наприклад, unistudy.org.ua і openstudy.org.ua , Або на зарубіжних - www.eastchance.com , freestudiesabroad.blogspot.com , www.mladiinfo.com , www.studyabroad.com . Крім свіжих оголошень про літніх школах, там є і торішні. Вони теж корисні, адже багато шкіл проходять щороку, і, як правило, вимоги і крайні терміни подачі документів не змінюються.

СТАТИ "ЛІТНІМ" СТУДЕНТОМ

Відбирають стипендіатів за документами. Їх перелік, як правило, такий: аплікаційна форма, CV, академвипіска з оцінками або диплом з додатком, їх переклад на англійську, 1-2 рекомендаційні листи та мотиваційний лист. Ще потрібно підтвердити знання іноземної мови. У більшості випадків достатньо довідки з університету або мовних курсів. Однак є такі школи, де потрібно пред'явити сертифікати TOEFL (реєстрація на www.ets.org , Вартість - $ 180) або IETLS (реєстрація на www.britishcouncil.org/uk/ukraine.htm , Вартість - 1550 грн).

АКТУАЛЬНІ ПРОПОЗИЦІЇ

1 Літня школа Віденського ун-ту (Австрія)

shs.univie.ac.at

Для кого: студенти (мінімум 2-й курс)

Тематика: європейські студії та вивчення німецької мови

Останній термін подачі документів *: 28 лютого

2 Літня школа в Гарвардському університеті ( США )

huri.harvard.edu

Для кого: бакалаври на останніх курсах, магістри

Тематика: українські студії

Останній термін подачі документів 4 березня

3 Літня школа в Гельсінкі (Фінляндія)

helsinkisummerschool.fi

Для кого: студенти (мінімум 2-й курс), магістри і PhD-студенти (кандидати наук)

Тематика: маркетинг, управління в екології, біоетика, міжкультурна комунікація та освіту

Останній термін подачі документів: 22 марта

4 Міжнародна літня школа Шотландських унттов (Шотландія)

www.summer-school.hss.ed.ac.uk/suiss

Для кого: студенти, аспіранти, викладачі, письменники.

Тематика: модернізм, шотландська та сучасна література, "креативне письмо".

Останній термін подачі документів: 22 марта

5 Літня школа бізнес-школи BI (Норвегія)

bi.edu

Для кого: студенти (після 1-го курсу)

Тематика: міжкультурний менеджмент

Останній термін подачі документів: 15 апреля

6 Літні школи від Женевського університету ( Швейцарія )

www.genevasummerschools.ch

Для кого: бакалаври на останніх курсах, магістри і PhD-студенти (кандидати наук)

Тематика: глобальне управління і міжнародна політика, здоров'я і права людини, міжнародне право, література

Останній термін подачі документів: 30 квітня, 1 і 15 травня

* У всі школи подача документів вже почалася

УКРАЇНЦІ - ПРО НАВЧАННЯ В ШКОЛАХ

Олена Бондар , Учасниця 3-х літніх шкіл:

"Мені пощастило взяти участь в трьох літніх школах. Так, в літній школі Віденського ун-ту я вивчала європейські студії (все, що стосується Євросоюзу). У школі, організованої Ун-том Джорджтауна і Карловим ун-том в Празі, - політику і економіку на прикладі США. А в літній школі ун-ту Осло - скандинавську систему держуправління і міжнародну політику. Як правило, після приїзду студентів селять в гуртожитку або заміську резиденцію. Наприклад, в школі від Віденського ун-ту вона перебувала біля озера, і студенти могли вчитися віндсерфінгу. Також инос ранців видають студентські, за якими можна отримати знижки в кафе або магазині. Що стосується навчання, то нічого не робити - не вийде. Наприклад, в Ун-ті Осло до кожної пари ми повинні були прочитати наукові статті. При цьому прийти туди і мовчки посидіти не можна: активність студента впливає на підсумкову оцінку. Також в кінці кожної літньої школи потрібно здавати іспит. до речі, тих, хто багато пропускав і не здав його, чекають неприємності (іноді навіть просять відшкодувати вартість навчання - Авт.). Однак, незважаючи на навантаження, вчитися цікаво. Наприклад, в Осло нам треба було піти в своєрідне гетто, де живуть в основному мусульмани і вихідці з Латинської Америки і розпитати у місцевих про їхнє життя там. А в Празі ми створювали уявне держава: використовуючи отримані знання, розробляли для нього закони, що стосуються таких гострих тем, як зброя, аборти і т.д. Цікаво ще й тому, що завжди є культпрограмма. Наприклад, в норвезькій школі нас возили по музеям, на екскурсію в гори, показували фільми про країну і вчили традиційних танців. Завдяки такій організації літні школи значно розширюють кругозір. До того ж, це відмінна можливість зав'язати корисні контакти: так, коли я їздила в Нью-Йорк, то екскурсії по ньому мені проводив колишній одногрупник з Осло. Також це гарне доповнення до резюме. Особисто мені досвід участі в літніх школах допоміг виїхати на стажування в канадський парламент ".

Анастасія Власенко, учасниця 5-ти літніх шкіл:

"Я брала участь в п'яти літніх школах в Норвегії, Німеччини, Польщі, США та вигравала стипендію в них. У кожної з них були свої особливості. Наприклад, в Німеччині, в Лейпцігському університеті, нас вчили німецької не тільки на звичайних семінарах, але і на екскурсіях по Берліну і Дрездену, які укладали угоди й проводили для нас наші викладачі. А вільного часу було достатньо. А ось в Норвегії і США графік був досить щільним. Наприклад, в першій країні пари починалися о 8 ранку і займали півдня. Якщо говорити про другий, то в Гарварді, де проходила л етняя школа, стежили не тільки за успішністю (до речі, найкращим учням давали по $ 300 в кінці навчання), а й за поведінкою. У гуртожитку, де ми жили, був староста, який міг у будь-який момент зайти в кімнату, щоб переглянути, тверезі студенти чи ні. Але, незважаючи на труднощі, я анітрохи не шкодую про проведений час. Адже, крім знань, літні школи хороші тими можливостями, які відкриваються перед іноземними студентами. Так, у всіх вузах вони отримують доступ до електронних бібліотек і безкоштовним можливостям. Наприклад, в Гарварді можна було тренуватися на тенісних кортах, плавати в басейні, ходити в кінотеатр на території кампусу, відвідувати публічні лекції. Плюс - за пройдені курси в літній школі студенту нараховуються кредити ECTS (європейська система обліку навчальної роботи студентів - Авт.). Вони стануть в нагоді тим, хто поїде отримувати диплом за кордоном: завдяки річним кредитами можна зменшити навчальне навантаження ".

Читайте найважливіші та найцікавіші новини в нашому Telegram