- Спосіб №2. Запитайте у сусідів, де північ і південь
- Спосіб №3. Поспостерігайте за сходом і заходом сонця
- Спосіб №4. Скористайтеся звичайної голкою для визначення частини світу в квартирі
- Спосіб №5. Використовуємо мобільні додатки
- Спосіб №6. Використовуйте звичайний годинник
- висновок
- Орієнтування по компасу
- Орієнтування по карті
- Орієнтування за Сонцем та годинником
- Орієнтування за Сонцем
- Орієнтування за Полярною зіркою
- Орієнтування по Місяцю
- Орієнтування по будівлям
- Орієнтування по просіках в лісі
- Орієнтування по іншим ознаками
- Визначення розташування сторін світла по магнітному компасу
- Визначення розташування сторін світла по карті
- Як зорієнтуватися на місцевості без карти і компаса
- Як визначити розташування сторін світла за зірками
- Як дізнатися, де розташовані сторони світу, орієнтуючись по сонцю
- Визначення сторін світу по місяцю
- Природні орієнтири, що нагадують сторони світу
- Як ручний годинник можуть допомогти визначити розташування півночі і півдня
Одним з базисних принципів даоської практики освоєння простору, відомої як «фен-шуй», є грамотне розташування вашого житла, а також наявного всередині нього інтер'єру, щодо частин світу. Де знаходиться ваша ліжко та інші предмети меблів, як розташований чоловік під час сну, де стоять квіти, в який бік відчиняються двері і так далі - все це, по фен-шуй, має важливе значення для нашого життя, сприяючи або заважаючи нашому щастю і процвітанню. Але як же визначити, де у вашій квартири північ, а де південь, якщо під рукою немає стандартного компаса? У даній статті я розповім, як визначити сторони світу в квартирі і використовувати компас онлайн, і які інструменти нам в цьому допоможуть.
Щоб визначити розташування вашої квартири відносно сторін світу, а також зрозуміти, куди виходять вікна вашої кімнати, можна скористатися онлайн ресурсом m-ua.info. Ресурс коректно працює з браузером «Гугл Хром» та іншими браузерами на ядрі «Chromium», а ось при роботі з «Firerox» у ресурсу спостерігаються проблеми.
Принцип роботи даного сервісу полягає в наступному. На екрані розташований великий компас, вам буде лише необхідно знайти на карті ваше місто, а потім ваш будинок, і відповідно із зображенням компаса (N- північ, S - південь, W - захід, E - схід) переглянути, на яку сторону світла спрямовані вікна вашого будинку. Потім, щодо цього, ви зможете зрозуміти, наскільки правильно ви спите.
Фен-шуй вважає, що якщо ваша голова під час сну розташована на:
Спосіб №2. Запитайте у сусідів, де північ і південь
Якщо ви переселилися в свій будинок зовсім недавно, то давно живуть поруч сусіди можуть добре знати, де знаходяться кожна з частин світу щодо вашого житла.
Спосіб №3. Поспостерігайте за сходом і заходом сонця
Як відомо, наше світило встає на сході, і заходить на заході. Тому якщо встанете таким чином, що права рука показує на місце сходу сонця (на схід), ліва - на місце, де сонце заходить (на захід), то попереду від вас буде північ, а позаду - південь. І ніякої онлайн компас не потрібен для визначення сторони світу в квартирі.
Спосіб №4. Скористайтеся звичайної голкою для визначення частини світу в квартирі
даний спосіб передбачає використання замість онлайн компаса звичайної намагніченою голкою. Для цього вам знадобиться НЕ металева посудина з водою (або маслом), будь-якої плавучий матеріал (наприклад, листок дерева, пінопласт, шматочок кори і ін.). А також попередньо намагнічена звичайна невелика голка (замість стандартного магніту можна використовувати звичайні ножиці, якими можна намагнітити голку). Покладіть на рідину в посудині плавучий матеріал (наприклад, лист), а потім на даний плавучий матеріал покладіть намагнічену голку.
Голка повернеться сторонами на північ-південь. Як це виглядає, можна переглянути на даному відео.
Спосіб №5. Використовуємо мобільні додатки
Для мобільних гаджетів існує достатня кількість додатків, які демонструють на призначених для користувача смартфонах цифрове подобу компаса і здатне встановити частина світла у вашому будинку. Це може бути «Компас 360 Pro Free» (Android), «Компас» (Android), «Compass» (iTunes), «Free HD Compass» (iTunes) і інші аналоги. Даний механізм працює за рахунок вбудованих в телефон магнитометра, акселерометра, гіроскопа і GPS-навігатора, дозволяючи досить коректно відображати розташування частин світу.
Мобільний додаток «Компас 360 Pro Free» вкаже вам на розташування частин світу
Спосіб №6. Використовуйте звичайний годинник
Якщо день сонячний, і сонце світить вам у вікно, то направте годинну стрілку годинника на сонці. Тепер якщо розділити кут між 12 годинами і годинниковою стрілкою навпіл, то отримана середина і буде вказувати на південь.
висновок
В даному матеріалі мною були описані кілька способів, як визначити сторони світу в квартирі, а також особливості роботи з компас онлайн. Якщо вам необхідно швидко визначити частині світу, рекомендую скористатися можливостями сайту m-ua.info, або встановити одне з перерахованих мною мобільних додатків - вони дозволять досить швидко відстежити розташування сторін світла у вашій квартирі.
Сторона світла в географії - одне з чотирьох основних напрямків (північ, південь, захід, схід). Напрями північ і південь визначаються полюсами Землі, а захід і схід - обертанням планети навколо своєї осі. На сучасних географічних картах північна сторона завжди знаходиться зверху, в цьому випадку південь знаходиться знизу, захід - ліворуч, а схід - справа.
З давнини людина визначав зразкову південний напрямок по положенню сонця в зеніті, східне - за місцем сходу, а західне - за місцем заходу сонця. принцип чотирьох сторін був важливою віхою в пізнанні людиною навколишнього світу. Старовинні карти, на відміну від сучасних, орієнтувалися на південь. При орієнтації людини в просторі також використовується принцип чотирьох сторін: «попереду», «позаду», «зліва», «справа». У цьому разі направлення не фіксовані і вибираються вже щодо самої людини.
Орієнтування по компасу
При користуванні компасом необхідно тільки тримати його подалі від металевих предметів і електронних приладів, магнітні поля яких можуть порушити показання компаса. Встановіть компас горизонтально і зніміть стрілку зі стопора. Коли стрілка заспокоїться, вона покаже напрямок «північ-південь», причому червоний кінець стрілки буде вказувати на північ. Якщо стати обличчям на північ, то зліва буде захід, праворуч - схід. Щоб не збитися з дороги, треба час від часу перевіряти за компасом правильність свого руху.
Орієнтування по карті
Карта повинна бути зорієнтована так, щоб лінії на ній були паралельні відповідним об'єктам на місцевості. Для цього карту кладуть горизонтально, ставлять на одну з бічних сторін її рамки (або на меридіан сітку) компас так, щоб його лінія «північ-південь» проходила по рамці. Коли стрілка заспокоїться, обережно обертають карту разом з лежачим на ній компасом, поки північний напрямок на карті не співпаде з напрямком північного (червоного) кінця стрілки. Можна орієнтувати карту і без компаса по місцевих предметах, але при дрібному масштабі карти це важко.
Орієнтування за Сонцем та годинником
Обертаючи годинник в горизонтальній площині, направляють годинникову стрілку в сторону Сонця. Кут між годинниковою стрілкою і напрямом на 14 годин (для Росії після безповоротного переходу на літній час в 2011 році) ділиться навпіл. Ця лінія і буде напрямом на південь. Якщо стати обличчям на південь, то зліва буде схід, справа - захід. Даний спосіб дає порівняно правильні результати в північних і частково в помірних широтах, особливо взимку, менш точні - навесні і восени; влітку ж помилка зростає до 25 °. У південних широтах, де Сонце стоїть влітку високо, застосовувати цей метод орієнтування не рекомендується.
Орієнтування за Сонцем
Місця сходу і заходу Сонця за порами року різні: взимку Сонце сходить на південному сході, а заходить на південному заході; влітку Сонце сходить на північному сході, а заходить на північному заході; навесні і восени Сонце сходить на сході, а заходить на заході. (Схід і візит відбуваються точно на сході і на заході, в дні рівнодення - 21 березня і 23 вересня.) У середній смузі влітку Сонце буває приблизно о 8 годині ранку - на сході, в 11 - на південному сході, в 14 - на півдні, в 17 - на південному заході, в 20 - на заході, в 23 - на північному заході.
Опівдні (на території Росії це 13 годин за зимовим часом і 14 годин - за літнім) Сонце знаходиться в напрямку півдня. В цей же час предмети відкидають саму коротку тінь, причому вона лягає в напрямку на північ. У таблиці наведено розташування Сонця в різні пори року.
Орієнтування за Полярною зіркою
Полярна зірка завжди знаходиться на півночі. Щоб знайти Полярну зірку, треба спочатку знайти сузір'я Великої Ведмедиці, що нагадує ківш, складений з семи досить яскравих зірок. Потім через дві крайні зірки «ковша» подумки провести «вгору» лінію, на якій відкласти п'ять разів відстань між цими крайніми зірками, і тоді в кінці цієї лінії знайдемо Полярну зірку (див. Малюнок), яка, в свою чергу, знаходиться на кінці «ручки ковша» іншого сузір'я, званого Малої Ведмедицею. Ставши обличчям до Полярної зірки, ми отримаємо напрям на північ.
Орієнтування по Місяцю
Якщо через хмарність не видно зірок, але видно Місяць, то сторони світу можна визначити по ній, хоча Місяць для цієї мети менш зручна. Тут, як і при орієнтуванні за Сонцем, застосовуються годинник. На місяць Місяць протистоїть Сонцю. Тому на півдні, де Сонце знаходиться в полудень (13 або 14 годин), Місяць опиняється опівночі (1 або 2 години ночі). Близько 7-8 годин повний Місяць буває на заході, а в 19-20 годин - на сході. Наявна, в порівнянні з Сонцем, різниця в 12 годин на циферблаті годинника, хоч я знаю - годинникова стрілка в 24 і в 12 годин буде в одному і тому ж місці. Отже, наближене визначення сторін горизонту по повному Місяці і годинах практично виробляється так само, як за Сонцем та годинником.
При інших фазах Місяця орієнтуватися по ній не настільки зручно. Проте, варто враховувати, що в першій чверті (опуклість праворуч) Місяць знаходиться на 90 градусів вліво від Сонця, а в останній чверті (опуклість зліва) - на 90 градусів вправо від нього.
Орієнтування по будівлям
До будівель, які досить строго орієнтовані по сторонах горизонту, відносяться церкви, мечеті і синагоги.
Вівтарі і каплиці православних і лютеранських церков звернені на схід, дзвіниці - на захід. Опущений кінець нижньої (похилій) поперечини хреста на куполі православної церкви звернений на південь, піднятий - на північ. Вівтарі католицьких костелів розташовуються на західній стороні.
Двері єврейських синагог і мусульманських мечетей звернені приблизно на північ, їх протилежні сторони спрямовані: у мечетей - на Мекку в Аравії, що лежить на меридіані Воронежа, у синагог - на Єрусалим в Палестині, що лежить на меридіані Дніпропетровська. У Європейській частині Росії це приблизно відповідає напрямку на південь.
Кумирні, пагоди, буддійські монастирі фасадами звернені на південь.
Вихід з юрт зазвичай роблять на південь. У будинках сільської місцевості більше вікон в житлових приміщеннях прорубується з південного боку, а фарба на стінах будівель з південного боку вицвітає більше і має тьмяний колір.
У великих масивах культурного лісу визначити сторони горизонту можна по просіках, які, як правило, прорубують строго по лініях північ-південь і схід-захід, а також з написів номерів кварталів на стовпах, встановлених на перетинах просік. На кожному такому стовпі у верхній його частині і на кожній з чотирьох граней проставляються цифри - нумерація протилежних кварталів лісу;
Орієнтування по просіках в лісі
У великих масивах культурного лісу визначити сторони горизонту можна по просіках. У лісах державного фонду просіки прокладають зазвичай в напрямку з півночі на південь і зі сходу на захід (розмір кварталу 1х1, 1х2 і 2х2 км). На перетині просік стоять стовпи з зазначенням номерів прилеглих кварталів. Ребро стовпа між двома гранями з найменшими цифрами показує напрямок на північ (нумерація кварталів лісових масивів в СНД йде з заходу на схід і з півночі на південь).
Орієнтування по іншим ознаками
На окремо стоять деревах гілки, як правило, густіше і довше на південній стороні. Цим способом можна користуватися там, де часто дмуть сильні вітри одного напрямку. На південній стороні стовбура дерева смоли набагато більше, ніж на північній. По стовбуру з північного боку дерева від землі мало не до самої вершини тягнеться темна смуга. Вона добре помітна на тлі більш світлої кори, наприклад, на сосні. Утворюється ця смуга від застою вологи. Кора дерев намокає вся, але з інших сторін вона просихає, а на північній тримається довго. На північній стороні кора дерева часто покрита мохом і лишайниками, вона темніше і грубіше, ніж з південної (особливо помітно у берези).
Великі камені з північної сторони біля основи обростають мохом. Мурашники зазвичай розташовані з південної сторони дерева, пенька або куща; південний схил мурашника більш пологий, ніж північний.
Трава навесні на північних околицях полян густіша, ніж на південних. Якщо ж взяти окремі дерева, пеньки, стовпи, великі камені, то тут, навпаки, трава росте гущі з півдня від них, а з півночі довше зберігається свіжою в жарку пору року. На пнях, де можна розрізнити річні кільця, можна визначати напрямок на північ. З північного боку річні кільця ближче розташовані один до одного, а на південній стороні відстань між ними значно більше. Зрозуміло, по одному дереву або мурашник судити ризиковано, і треба переглянути їх кілька.
На лісовій галявині ягоди (суниця, брусниця, чорниця, лохина) починають визрівати з боку сонячного світла. Головки всім відомих рослин - соняшника і низки завжди повернені до сонця. Ці рослини дуже світлолюбні, тому, якщо навіть сонце приховано за хмарами, вони все одно «дивляться» в його бік: на схід (7-8 годин), на південь (в 13-14 годин), на захід (19-20 годин ).
Сніг біля скель, великих каменів, пнів і т.д. відтає швидше з південного боку, сильніше освітлюється променями сонця. В ярах, потоках, ямах він швидше відтає з північного боку, тому що на південні краї заглиблень не потрапляють прямі промені сонця, що падають з півдня. Таке ж подтаіваніе можна спостерігати навіть в слідах людини або тварин, залишених на снігу. У північній узлісся грунт звільняється з-під снігу іноді на 10-15 днів пізніше, ніж у південній. У березні-квітні навколо стовбурів окремо стоячих дерев, пнів і стовпів в снігу утворюються лунки, витягнуті на південному напрямку. Навесні на звернених до сонця схилах під час танення снігу утворюються витягнуті на південь виступи - «шипи», розділені виїмками, відкрита частина яких звернена на південь.
Збилися ви з дороги в лісі або просто вирішили спорудити сонячний годинник у своєму дворі, факт залишається фактом - іноді наступають ситуації, в яких не завадило б наявність компаса.
Пошук сторін світу без компаса -завдання непроста, але цікава. Якщо турист заблукав днем, то знайти потрібний шлях буде ще легше. Необхідно повернутися до сонця спиною і направити руки в сторони. Позаду - південь, попереду - північна сторона, ліва рука спрямована на захід, а права рука дивиться на схід. Північ і південь можна визначити полюсами Землі, а схід і захід - сходом і заходом. На географічних картах північ розташований нагорі, прийнято називати сторони світу в наступному порядку: північ, південь, захід, схід.
I. Тіньовий метод
1. Вставте палицю вертикально в землю так, щоб ви бачили її тінь. В якості альтернативи можна використовувати тінь від будь-якого закріпленого об'єкта. В принципі, цим об'єктом може бути будь-який предмет. Але чим він вищий, тим легше буде помітити пересування тіні на землі; що вже його кінець, тим точніше будуть отримані дані. Переконайтеся в тому, що тінь від об'єкту падає на порожню ділянку земної поверхні.
2. Зробіть позначку тіні, що відкидається від кінчика палиці, на землі за допомогою рисочки або камінчика.
3. Зачекайте 10-15 хвилин. Ви помітите рух тіні по кривій з Заходу на Схід.
4. Позначте нове положення тіні, яка пересунулася на невелику відстань.
5. З'єднайте дві точки прямої. Це приблизна лінія Схід-Захід (один її кінець дивиться на Схід, інший на Захід).
6. Встаньте так, щоб перша точка (Захід) була зліва від вас, а друга (Схід) праворуч. Зараз ви стоїте лицем на Північ не залежно від того, в якому куточку світу ви знаходитесь.
II. Альтернативний тіньової метод для високої точності
1. Встановіть палицю в землю перпендикулярно їй і відзначте першу точку від тіні верхівки палиці. Ця точку слід визначити рано вранці, по крайней мере, за годину до полудня.
2. Знайдіть предмет або шматок мотузки, який по довжині відповідає довжині тіні.
3. Продовжуйте робити виміри тіні кожні 10-20 хвилин. До настання полудня тінь стиснеться в розмірах, а після полудня виросте знову.
4. Виміряйте довжину тіні, коли вона почне рости. За допомогою предмета або шматка мотузки, яку ви використовували для вимірювання вихідної тіні, перевірте розмір нинішньої тіні. Коли ви зрозумієте, що знову виросла тінь повністю відповідає довжині вихідної, відзначте цю точку.
5. З'єднайте дві отримані точки (першу і останню) прямий, яка буде лінією Схід-Захід. Якщо ви встанете так, що перша точка буде знаходитися зліва, а друга праворуч, то особою ви будете дивитися на Північ.
III. Метод годин (розташування в північній півкулі)
1. Дотримуючись з самої назви методу, вам знадобляться звичайні аналоговий годинник (ті, що мають циферблат зі стрілками), що показують точний час . Покладіть їх на плоску поверхню (наприклад, землю) або тримайте свої руки вільними в горизонтальному положенні.
2. Направте стрілку, що вказує годинник, на сонце.
3. Розділіть кут між цією стрілкою і відміткою о 12:00 годині навпіл. Биссектрисой цього кута буде лінія Північ-Південь. Якщо ви не знаєте, де Північ, а де Південь, просто запам'ятайте, що сонце встає на Сході і сідає на Заході.
У північній півкулі в полудень сонце знаходиться точно на Півдні. Якщо ви переводили час на літній, тоді слід розділити навпіл кут між стрілкою, що вказує на годинник, і відміткою 1:00.
IV. Метод годин (розташування в південній півкулі)
1. Як і в попередньому методі, вам знадобляться аналоговий годинник. Відміткою 12:00 на годиннику направте на сонці. Якщо стрілки годинника переведені на літній час, направте годинник відміткою 1:00 на сонці.
2. Розділіть кут між відміткою 12:00 (або 1:00 для літнього часу) і стрілкою, що вказує годинник, навпіл. Отримуємо лінію Північ-Південь. Якщо у вас виникли труднощі з визначенням напряму Півночі і Півдня, знайте, що в південній півкулі в полудень сонце строго дивиться на Північ.
V. Визначення за зірками (розташування в північній півкулі)
1. Знайдіть Полярну зірку на нічному небі. Вона розташована в кінці «рукоятки» сузір'я малої Ведмедиці . Якщо ви не можете знайти її, спробуйте спочатку розрізнити велику Ведмедицю . Якщо через дві бічні зірки Великої Ведмедиці (які утворюють праву стінку «ковша» сузір'я) подумки провести пряму і продовжити її, вона «вкаже» на Полярну зірку.
2. Від Полярної зірки вниз перпендикулярно землі візуально проведіть пряму. Якраз вона вкаже вам на Північ. Визначення інших частин світу не складе особливих труднощів.
VI. Визначення за зірками (розташування в південній півкулі)
1. Знайдіть сузір'я Південний Хрест. У південній півкулі не вдасться побачити Полярну зірку або будь-яку іншу зірку, яка могла б послужити дороговказом Півночі або Півдня. Тому в якості гіда скористаємося сузір'ям Південний Хрест, яке складається з п'яти зірок. Чотири найяскравіших з них утворюють хрест, зміщений в сторону.
2. Знайдіть дві зірки, що утворюють довгу вісь хреста. Якщо ви подумки продовжите її, то вона «вкаже» вам на уявну точку в небі вище Полярного полюса.
Всі перераховані методи зажадають від вас хоч який-небудь практики. Тому краще б потренуватися, коли буде час і бажання, щоб в екстремальних умовах виживання зі 100% -й упевненістю можна було покластися на свої знання.
Коли ви будете намагатися знайти Полярну зірку на нічному небокраї, важливо знати, що вона далеко НЕ найяскравіша зірка в небі. Тому тут доведеться відштовхуватися від сузір'я Малої Ведмедиці.
Компас - це найцінніше винахід, але під рукою його тримають лише одиниці з нас. А якщо навіть і пощастило опинитися в невідомій місцевості з диво-приладом, він може показати напрямок магнітної півночі, а не точного. І тоді стане в нагоді додаткова інформація з фізики і природознавства.
Поспостерігайте за сонцем протягом дня. Постає воно завжди на сході, заходить на заході. Відповідно, повернувшись обличчям на схід, за спиною ви отримаєте захід, по праву руку - південь, а по ліву - північ. При сонячній погоді застроміть в землю рівну палицю, бажано високу. За кілька годин до полудня і ще деякий час після нього вимірюйте довжину тіні, яку відкидає палиця. У момент, коли тінь буде найкоротша, сонце виявиться в зеніті і тінь вкаже точний напрям півдня. Значить, зі зворотного боку північ, праворуч - захід, зліва - схід.
Якщо у вас є годинник, поверніть циферблат таким чином, щоб коротка стрілка вказувала на сонце. Проведіть уявний відрізок від центру годин до цифри 12, потім вийшов кут подумки розділіть навпіл. Ця лінія і вкаже на південь. На території, де влітку час переводиться на годину вперед, відрізок слід з'єднувати з цифрою 1, але лише в місяці реального випередження часу.
Вночі зорієнтуватися в просторі допоможе зоряне небо. Пошукайте ківш Великої Ведмедиці. Дві зірки, які утворюють дальній від ручки бік ковша, з'єднайте прямою. Відкладіть ще п'ять таких відстаней в сторону хвоста Малої Ведмедиці - і доберетеся до Полярної зірки. Вона-то і показує північ.
Функцію компаса може виконати голка. Потріть її про магніт, щоб передати їй магнітне поле. Якщо такого предмета поруч немає, але є ножиці, швидко ріжте ними повітря, а потім потріть голку про металеві кінчики. Далі змастіть голку рослинним маслом або надіньте на неї шматочок пінопласту, опустіть конструкцію в воду. Вона розташується точно по лінії «північ-південь», але от визначити, яка з двох сторін є північчю, доведеться за допомогою додаткових методів.
Знайти потрібний напрямок допоможуть сучасні технології. Існують спеціальні програми для мобільних телефонів , Наприклад, Smart Compass, де після нескладних налаштувань відображається інформація про сторони світу. При доступі до інтернету ви можете скористатися програмами на зразок Google Maps. Знайдіть тут своє місце розташування або зорієнтуйтеся щодо найближчих населених пунктів , А карта покаже місцевість в звичному форматі: вгорі - північ, внизу - південь, праворуч - схід, зліва - захід.
Вказують на сторони світу також деякі особливості навколишньої природи:
- мох добре розростається на північній частині схилів, пнів, каменів;
- мурашник варто на південь від найближчого дерева чи куща;
- при спекотній погоді на хвойних деревах більше смоли з південної сторони;
- сніг тане швидше на південному схилі пагорба;
- влітку біля височини грунт більш вологе на півночі;
- перелітні птахи навесні летять на північ, а восени - у зворотний бік;
- гриби охочіше ростуть на північній частині дерева;
- на горі в південному районі північний схил покритий буком, смерекою, ялиною, а південний - сосною і дубом.
Якщо сторони світу визначити потрібно особливо точно, скористайтеся відразу декількома методами з вищеописаних. Обов'язково потребують додаткової перевірки дані, отримані зі спостережень за природою.
Незважаючи на передові методи, які подарували людині легкість і швидкість в навігації, кожен з нас запросто може виявитися в положенні, коли життєво важливо знайти правильний шлях на незнайомій місцевості. Навчитися визначати в потрібні моменти напрямок, де північ, а де захід, південь і схід, нескладно, якщо знати принципи орієнтування.
Якщо людина загубився, переплутав шлях, то мобільний навігатор - перший надійний і зручний помічник, що покаже не тільки північ і південь, схід і захід, а й прочертить заданий шлях.
А якщо немає мережі або телефону з таким додатком? Тоді приходять на виручку старі перевірені супутники будь-якого мандрівника - компас і карта, які допоможуть зорієнтуватися і не збитися з початкового шляху.
Але трапляється, що при собі немає навіть карти і компаса, а куди йти - людина не знає. Тоді розташування сторін світу - північ, південь, схід і захід - визначається за непрямими орієнтирів.
Визначення розташування сторін світла по магнітному компасу
Всі магнітні компаси, незважаючи на різницю в дизайні, працюють за єдиним принципом - звертаються магнітною стрілкою вздовж лінії магнітних полюсів, наявних на Землі, вказуючи її напрямок.
- Довгий кінчик стрілки буде звернений на північ, короткий - на південь.
- Зазвичай ту стрілку, що показує північний напрям, фарбують в синій колір, або просто позначають, як головну. Стрілку, що показує на південь, фарбують в червоний колір.
На лімбі є 4 буквених позначення, що відповідають сторонах світу:
- Північ позначаться зазвичай буквою N, що відповідає міжнародному назвою North, тобто норд, але може стояти і російська С.
- Південь аналогічно позначаться буквою S, що відповідає назві South, тобто південний, але зустрічається і російська Ю.
- Схід позначений буквою E, що позначає East, тобто ост, але іноді ставиться російська В.
- Захід буде відповідати букві W, вказує на назву West, тобто вест, але може стояти і російська З.
Користуватися компасом, щоб визначити північ, південь, захід, схід і їх розташування, зовсім нескладно, якщо усвідомити прості правила.
- Компас нужно розташуваті Рівно горизонтально, інакше похібка может віявітіся критично.
- Повертайся Обережно прилад, поки що колівається Стрілка своим Довгим кінця НЕ Замріть на позначці N, а коротким - на S.
- Лінія вздовж стрілок вкаже на північну и південну напрямок.
- Якщо звернути погляд туди, куди вказує північна стрілка, то ви будете дивитися на північ, позаду вас виявиться південь, по праву руку буде схід, по ліву руку - захід.
- Визначившись з орієнтацією, де по відношенню до вас північ, південь, схід і захід, тепер можна перейти до питання - куди саме потрібно рухатися.
- У деяких компасів є додаткова фіксована стрілка, якій можна задати необхідний вам шлях. Її потрібно підкрутити відповідно до напряму вашого маршруту.
- Є компаси з вбудованою буссолью, за допомогою якої легко обчислюється азимут.
- Якщо компас простий - не страшно, потрібно лише, вибравши потрібний напрямок маршруту, співвіднести його з компасом і знайти відповідний великий об'єкт в якості орієнтира, розташований далеко.
- Це може бути найвища будівля, велике дерево, вершина гори, купол храму, вишка, труба та інше.
- Сміливо йдіть до орієнтиру, а дійшовши, знову повторіть звірку руху з показниками компаса.
Запам'ятайте! На положення стрілок сильно впливають інші намагнічені предмети і пристрої, лінії електропередач під високою напругою, велика кількість металу навколо, тому можливі сильні спотворення!
Визначення розташування сторін світла по карті
З картами все аналогічно просто. Якщо потрібно визначити місце розташування півночі, півдня, заходу і сходу, їх розташування на карті завжди однаково.
Незалежно від масштабу і призначення, на картах північ завжди буде вгорі, південь - строго внизу, праворуч буде розташовуватися схід, по ліву сторону карти - захід.
Якщо є компас, то завдання спрощується - необхідно лише поєднати зі стрілкою компаса прокладений за допомогою карти маршрут і слідувати йому.
- Якщо компаса в наявності немає, то одна карта теж здатна виручити.
- Потрібно підійти до дороги, ж / д полотна, річці або озеру.
- Знайти цей об'єкт відображений на карті.
- Повертати карту, поки малюнок на ній не співпаде з тим, що ви бачите.
- Далі відзначаєте маршрут, орієнтуючись на сторони світу карти і сміливо прямуєте йому.
Запам'ятайте! Вийшовши на великий об'єкт, звірте з картою свій напрямок ще раз - чи немає відхилень від шляху і правильно ви рухаєтеся.
Як зорієнтуватися на місцевості без карти і компаса
Збилася зі шляху людина не завжди мандрівник, і цілком може виявитися, що ні компаса, ні карти при ньому немає. Тоді допоможуть традиційні способи навігації по незнайомій раніше місцевості далеко від населених пунктів.
Зорієнтуватися, де може бути північ, південь, захід і схід, заблукав допоможуть природні ознаки та явища:
- зірки;
- сонце;
- місяць;
- природа.
Також визначитися з напрямком можуть допомогти звичайні наручний годинник, де є циферблат зі стрілками.
Як визначити розташування сторін світла за зірками
Головний орієнтир на нічному небі для північної півкулі - Полярна зірка, яка вказує на північний полюс, якщо встати до неї обличчям.
- Знайти на ясному нічному небосхилі Полярну зірку легко - вона світить помітно яскравіше інших зірок.
- Розташовується вона на кінчику малого ковша недалеко від Великої Ведмедиці.
- Повернувшись обличчям до неї, перед вами буде північний напрямок, за спиною - південне, а захід і схід розташуються по боках - західний напрямок по лівий бік, східне - по правий.
Тепер намітьте далеко орієнтир і зіставте його місце розташування зі сторонами світла, на які вказала зірка. Визначтеся, куди вам варто рухатися по відношенню до орієнтиру.
Як дізнатися, де розташовані сторони світу, орієнтуючись по сонцю
Сонце своїм рухом по небосхилу відмінно може підказати, в яких напрямках розташовані по відношенню до вашого становища південь, північ, схід і захід.
Встає воно на сході, завершує день на заході, але потрібно враховувати сезонні зміщення - взимку при сході світило буде на північному сході, на заході - на північному заході, влітку зміститься навпаки на південь.
Найпростіший метод визначення полюсів - відвернутися в літній полудень від сонця, вставши до нього спиною. Попереду буде північна сторона, ззаду - південна, по правий бік - східна, по лівий - західна. Аналогічно працює встромлений в землю жердину - його полуденна тінь вкаже на північний полюс.
Якщо на дворі не літо, а час далеко від полудня, то допоможе перевірений спосіб орієнтування за допомогою двох кілочків.
- Встромляються в землю два кілочка з інтервалом 15 - 20 хвилин.
- Відразу ж край відкидаємо кілочком тіні відзначається сірникових коробок, камінчиком, іншим кілочком.
- Потім між двома позначками кладеться довга палиця, що з'єднує їх однією лінією.
- Перпендикуляр до цієї лінії, спрямований від кілочків, буде вказувати на північну сторону.
Запам'ятайте! Вирушаючи в дорогу, зафіксуйте положення сонця в певний час. Якщо ви продовжуєте йти, і при цьому щоразу в ці години сонце знаходиться в тому ж положенні - ви віддаляєтеся від початкової точки маршруту, якщо сонце в протилежному положенні - ви повертаєтеся туди, звідки почали шлях.
Визначення сторін світу по місяцю
Фази місячного диска в нічну пору підкажуть напрямок півночі, півдня, сходу і заходу, якщо запам'ятати кілька аспектів.
- Молодий зростаючий місяць зміщується до західної частини нічного неба.
- Зростаюча місячна чверть у вечірні години обтяжує на південь.
- При повному місяці з півночі протягом години яскравий диск аналогічно знаходиться ближче до півдня.
- В середині ранку спадна чверть місяця блякне так само на південній стороні.
- При спадної фазі серп місяця зміщується на схід.
Запам'ятайте! Обчислити фазу легко по освітленості місячної поверхні - при додаванні освітлена права частина диска, при убуванні - ліва.
Природні орієнтири, що нагадують сторони світу
Озирнувшись уважно навколо, можна у природи знайти безліч підказок, які вказують, де яка сторона.
- Самотнє дерево вкаже густий пишною кроною на напрямок півдня.
- Якщо навколо вас хвойний ліс, зверніть увагу на стовбур - з південного краю він рясно вкритий смолою.
- Якщо уважніше придивитися до кору навколишніх дерев, то можна помітити, що з одного боку стовбур суші і світліше, а з іншого - темніше. Світлий бік звернений на південний край, темний - на північний.
- Якщо попадеться поруч пеньок, а ще краще - кілька, зверніть увагу на зріз. Його річні кільця коротше у півночі, довший у півдня, центр малюнка зміщений на північ.
- По стовбурах беріз можна легко зорієнтуватися - з південного краю ствол чистий, білий, сухий, з північного - потрісканий, темний, з наростами.
- Мурашник в лісі споруджується біля південного підніжжя дерева, південний схил плавний, пологий, а північний - крутий, короткий.
- Мох наростає на північній частині стовбура.
Запам'ятайте! Переліт пташиної зграї навесні вкаже в сторону півдня, восени - півночі.
Як ручний годинник можуть допомогти визначити розташування півночі і півдня
Звичайні наручний годинник зі стрілками - ще один чудовий інструмент, що дозволяє в денний час приблизно знайти північне і південний напрямок, якщо ви збилися з маршруту.
- Розмістіть циферблат годинника горизонтально, зафіксувавши на землі або в долоні.
- Зверніть годинну коротку стрілку до сонця.
- Між нею і одиницею на циферблаті виділіть сектор кола.
- Розділіть сектор навпіл подумки прокресленою лінією.
- Ця лінія буде бісектрисою і вкаже на південний напрямок.
Цей принцип заснований на тому, що сонце робить свій рух в 2 рази повільніше, ніж рухається годинникова стрілка, тому кут між стрілкою і одиницею буде вдвічі більше, ніж кут, на який відхиляється сонце. За Гринвічем для орієнтування береться цифра 12, для Росії - цифра 1.
Запам'ятайте! Годинник повинен відображати місцевий час.
Але як же визначити, де у вашій квартири північ, а де південь, якщо під рукою немає стандартного компаса?А якщо немає мережі або телефону з таким додатком?