Новий співробітник з перших днів влився в колектив, він прекрасно освічений, зібраний, пунктуальний, цілеспрямований і надзвичайно відповідальний. Але все ж, здається, чогось не вистачає. І нестача цього «чогось» обіцяє проблеми його роботодавцю. Правильно, у співробітника немає СНІЛС і оформляти його самостійно він не поспішає, посилаючись на брак часу та інші об'єктивні причини. Що ж, дійсно цінного працівника можна і допомогти.
СНІЛС - страховий номер індивідуального особового рахунку, який містить відомості про трудовий стаж громадянина і сплачених страхові внески.
Місія з оформлення СНІЛС за співробітника може лягти на плечі бухгалтера, якщо:
- при прийомі на роботу з'ясовується, що він у працівника відсутній (працівник не пам'ятає його номер і не може чітко сказати, чи видавався він йому взагалі);
- при втраті працівником СНІЛС;
- в разі зміни анкетних даних працівника (ПІБ, паспортні дані, адреси місця реєстрації і т.д.).
Оформлення, зміна і видача дубліката СНІЛС відбувається шляхом подання відповідної заяви до територіального органу ПФР.
Читайте також «ПФР не допустить банки до бази СНІЛС клієнтів»
Якими документами керуватися
При здійсненні даної процедури потрібно, крім іншого, керуватися наступними документами:
- постанова правління ПФР від 01. 06. 2016 № 473 п (дата реєстрації в Мін'юсті РФ: 23.09.2016);
- наказ Мінпраці РФ від 02.03.2017 № 230н.
Постановою правління ПФР № 473 (діє з 08.10.2016) затверджено нові форми документів індивідуального (персоніфікованого) обліку та інструкції щодо їх заповнення, в тому числі, форми заяв на видачу (заміну) СНІЛС.
Читайте також «Персоніфікований облік: форми документів затверджені»
Наказом Мінпраці РФ № 230н, офіційно опублікованими 5 травня, затверджений регламент отримання і обміну СНІЛС. У регламенті наводиться вичерпний перелік документів, необхідних для надання держпослуги: анкета застрахованої особи (АДВ-1) при первинній реєстрації в системі ОПС, заяву про обмін страхового свідоцтва (АДВ-2), заява про видачу дубліката (АДВ-3) і документ, що засвідчує особу громадянина.
Якщо заяви або анкета подаються представниками, то від них потрібні документи, що підтверджують повноваження або доручення, а також документ, що засвідчує особу представника. Вимагати інші документи органи Пенсійного фонду не мають права.
Громадянин може подати заяву (за винятком анкети АДВ-1) через Єдиний портал держпослуг або «Особистий кабінет застрахованої особи» на сайті ПФР. Термін надання послуги - 5 робочих днів.
Документи для оформлення СНІЛС і заповнення форми
Для початку потрібно взяти у співробітника заяву про видачу йому пенсійного страхового свідоцтва (пишеться в довільній формі на ім'я керівника компанії). У ньому співробітник повинен вказати дані, які компанія передає в фонд (п. 3 ст. 9 закону від 01.04.1996 № 27-ФЗ "Про індивідуальному (персоніфікованому) обліку в системі обов'язкового пенсійного страхування"):
- П. І. Б., а також прізвище, яка була застрахована особа при народженні;
- дату і місце народження;
- підлога;
- адреса постійного місця проживання;
- серію і номер паспорта або посвідчення особи, дату видачі зазначених документів, найменування органу, що їх видав;
- громадянство.
Читайте також «Згода на обробку персональних даних співробітника стало обов'язковим»
Потім потрібно скласти заяву в ПФР на видачу (обмін та заміну) СНІЛС. При «первинно» видачу СНІЛС співробітнику оформляється форма АДВ-1 і опис за формою АДВ-6-1. При зміні СНІЛС в разі зміни анкетних даних складається форма АДВ-2. При видачі дубліката втраченого СНІЛС, необхідно заповнити форму АДВ-3.
В анкеті в якості адреси реєстрації пишуть той, за яким працівник зареєстрований. У випадку з іноземцем пишуть адресу, який при реєстрації зафіксувала міграційна служба.
При заповненні заяви роботодавець повинен врахувати такі особливості:
- заява може бути складено від руки, за допомогою друкарської машинки або комп'ютера;
- має використовуватися виключно кулькову ручку будь-яких кольорів, крім червоного і зеленого;
- неприпустимі помарки, виправлення і помилки;
- при направленні заяви обов'язково складання опису;
- опис підписується або керівником організації, або виконавцем (на вимогу керівника) і скріплюється печаткою (за її наявності);
- ІП підписує опис особисто.
Графу «Місце народження» треба заповнювати чітко за алгоритмом: населений пункт - район ؘ- регіон - країна.
Заява має бути складено за затвердженою формою та направлено в ПФР в термін не пізніше 2-х тижнів з дати укладення трудового або цивільно-правового договору. У разі пропуску строку роботодавцю загрожує штраф в розмірі: 1 000 - 5 000 руб. для посадових осіб та ВП; 30 000 - 50 000 руб. для організацій.
СНІЛС треба видати співробітникові, залишивши собі копію. При цьому співробітник повинен поставити підпис в супровідній відомості, яку фонд передасть одночасно зі свідченнями.
Бухгалтерська професійна преса
Для тих бухгалтерів, які вважають за краще працювати з першоджерелами. Гарантія професіоналізму і особиста відповідальність експерта і автора.
Замовити журнал