Як грамотно готуватися до ДПА

Третина помилок на іспитах школярі допускають через те, що не можуть раціонально спланувати процес підготовки і написання роботи.

Навколо ДПА шуму набагато менше, ніж з приводу ЄДІ. Але для дев'ятикласників обов'язковий іспит не менш важливий, ніж для випускників. Якщо хороші оцінки на ЄДІ дозволяють вступити до престижного вузу, то високі бали на ДПА відкривають доступ в ліцейські класи, гімназії та спецшколи, куди багато цілеспрямовані старшокласники хочуть перевестися на два заключних року навчання.

Що таке ДПА? По суті, ті ж тести, що і на ЄДІ, тільки завдання складені відповідно до віку дітей і шкільною програмою. Треба здати чотири (при бажанні п'ять) іспитів. Обов'язкові предмети - російська мова та математика, інші кожен вибирає для себе сам.

УЧНІ сиплються НА ПРОСТИХ ПИТАННЯХ

- Ми опитали дев'ятикласників і з'ясували, що найбільший страх у них викликає саме математика, - розповів експерт в області ефективності застосування освітніх практик мережі освітніх центрів «Юніум» Олександр Переверзєв. - Особливо слабкі знання з геометрії.

- Особливо слабкі знання з геометрії

Поки ЄДІ проходив апробацію, завдання з математики містили завдання тільки з алгебри і початків аналізу. Через це багато вчителів стали жертвувати уроками геометрії, щоб дати більш затребуваний, як їм здавалося, матеріал. Але Єдиний увійшов в штатний режим, геометрію відновили в правах, а ось у школярів утворився пробіл у знаннях.

При цьому правила іспиту з математики на ДПА в цьому році такі, що для успішної здачі обов'язково треба набрати хоча б кілька балів за кожен з трьох блоків: за алгебру, за геометрію і за реальну математику. Якщо в якомусь із блоків немає жодного правильно вирішеного завдання, то, як би ти не блиснув в інших, отримаєш двійку.

- Ми провели онлайн-тестування 150 тисяч російських дев'ятикласників і з'ясували, що у них величезні проблеми з вирішенням практичних завдань, - розповів глава методичної комісії з розробки завдань з математики для ЄДІ і ДПА Іван Ященко. - По суті, третину дев'ятикласників зараз просто не готові для навчання в старшій школі: у них немає базових математичних навичок. Всього 20 відсотків учасників змогли вирішити просту задачу на рух човна по річці.

ТУТ ЗНАЮ, ТАМ НЕ ЗНАЮ

Так чи інакше, до іспитів лише два місяці. Зрозуміло, що все пробіли не надолужиш. Як вибудувати правильну стратегію підготовки?

- Старшокласникам ще складно самим розпланувати свою діяльність, тому батьки можуть допомогти їм скласти програму підготовки, - радить доцент Московського державного психолого-педагогічного університету Марина Чибісова. - Добре було б зробити це разом з учителями. І ще дітям дуже важливий настрій. Їм треба створити ситуації успіху, пояснити, що вони розумні, з усім обов'язково впораються. Ні в якому разі не нагнітати ситуацію.

Вибір стратегії підготовки залежить від посидючості дитини, його готовності довгий час працювати, вміння переключатися ... Однак є один спосіб, який підходить практично всім.

Кожне завдання по ДПА перевіряє знання однієї теми. Педагоги запевняють: якщо дитина якогось розділу взагалі не знає, шанс, що він його освоїть в авральному порядку, украй невеликий. А ось якщо загальні або залишкові знання є, але до повного володіння ними ще далеко, то за два місяці можна витягнути школяра на достатній для іспиту рівень.

- Ми перевіряємо всіх своїх учнів, в перший день з'ясовуємо, хто що знає добре, чого не знає взагалі, а про що має хоч якесь уявлення, - розповідає організатор виїзного табору інтенсивного навчання «ДПА-Інкубатор» Дмитро Гриць. - І складаємо індивідуальний навчальний план, щоб кожен займався темами, про які в учня є хоч якесь уявлення. Прорешать кілька десятків різних завдань з потрібного саме йому розділу, людина напевно зможе набрати на іспиті потрібні бали.

СЕКРЕТНИЙ АЛГОРИТМ: СПОЧАТКУ навирішувати на трієчку

Кількість набраних балів залежить не тільки від рівня готовності і знань учня, а й від правильної тактики виконання самої роботи.

- Я провів такий тест: дав хлопцям написати варіант ДПА, а на наступний день дав їм нове завдання. Але запропонував почати з прикладів, які їм здаються простими, а потім переходити до важких, - поділився Переверзєв. - Результати виросли на 25 - 30 відсотків.

Секрет виявився простий. Вирішуючи всі завдання поспіль, школяр в якийсь момент натикається на важку для нього завдання, витрачає багато сил і часу на пошук вірного рішення, нервує, сумнівається в своїх силах і потім вже допускає елементарні помилки в інших прикладах.

Якщо ж спочатку виконати найпростіші завдання (на це йде 30 - 40 хвилин, а весь іспит триває 3 години 55 хвилин), то в учня з'являється впевненість, що хоча б на трієчку він вже навирішувати. І потім спокійно, вдумливо, без паніки і поспіху він береться за важку для нього частину роботи. Немає цейтноту, зате є спокій і впевненість, що в цій лотереї він тепер може тільки виграти. В такому настрої і складна частина квитка дається простіше.

* ДПА - Державна підсумкова атестація для дев'ятикласників.

КАЛЕНДАР ДПА-2013

28 травня (вівторок) - математика;

31 травня (п'ятниця) - історія Росії, суспільствознавство, фізика, хімія, географія, біологія, іноземні мови (англійська, французька, німецька, іспанська), література, інформатика та інформаційно-комунікаційні технології;

4 червня (вівторок) - російська мова;

7 червня (п'ятниця) - історія Росії, суспільствознавство, фізика, хімія, географія, біологія, іноземні мови (англійська, французька, німецька, іспанська), література, інформатика та інформаційно-комунікаційні технології;

11 червня (вівторок) - резервний день: математика, історія Росії, географія, біологія, фізика, іноземні мови (англійська, французька, німецька, іспанська);

14 червня (п'ятниця) - резервний день: російську мову, суспільствознавство, хімія, інформатика та інформаційно-комунікаційні технології, література.

Компетентно

Радить Іван Ященко - укладач завдань для ДПА і ЄДІ:

Як здати математику без помилок

- Що можна встигнути зробити за час, що залишився? Навчитися правильно читати умови задач. Дуже багато помилок виникає через те, що хлопці знаходять не те, що від них просять. Наприклад, в завданні написана система рівнянь і вже побудовані графіки двох функцій. Треба за кресленням знайти коріння. Тобто, простіше кажучи, просто записати координати точок перетину кривої і прямої. Подивитися на картинку і побачити готову відповідь. Але хлопці чомусь починають щось вирішувати, щось обчислюють ... Навіщо?

У завданнях з блоку реальної математики дуже часто записують відповіді, які явно не можуть бути вірними. Класичний приклад - «два землекопа і дві третини». Ну не може бути швидкість у машини 1478 км / год або зріст людини 4,5 сантиметра. Тут навіть математика не потрібна, звичайний здоровий глузд. Я б радив все завдання вирішувати два рази, просто щоб себе зайвий раз перевірити.

У нас школярі більш-менш добре знають фундаментальну математику, але губляться перед найпростішими прикладними завданнями. Також труднощі виникають при алгебраїчних обчисленнях або коли в завданні зустрічається фізична формула.

джерело: www.kp.ru


Що таке ДПА?
Як вибудувати правильну стратегію підготовки?
Навіщо?