Якщо ви читаєте цю статтю, значить, хочете досягти в музиці чогось більшого, ніж грати ля-мінорну послідовність по колу, а тому, ви повинні бути готові попрацювати. Імпровізація - серйозний крок в освоєнні гітари, який відкриє нові горизонти в музиці, але слід пам'ятати про те, що швидкого шляху в цій справі немає. Будьте готові приділити занять багато часу і запасіться терпінням, тільки тоді ви зможете домогтися успіху.
З чого почати?
Отже, що вам знадобиться для того, щоб навчитися імпровізувати на гітарі? В першу чергу, звичайно ж, сама гітара. Акустична або електрогітара - великого значення не має, відрізнятися буде тільки матеріал, який вам доведеться вивчати (але не повністю), і те, що ви будете грати в підсумку. В силу відмінностей акустичної гітари від електронної, відрізняються і прийоми гри, крім того, там, де ідеально вписалася б акустика, електрогітара буде просто недоречна.
Але це не означає, що, якщо ви хочете, наприклад, грати хеві, необхідно викинути свою акустику і бігти за електрогітарою.
Навчившись імпровізувати в одному стилі, ви без праці освоїте інший. Головне - опанувати базовими принципами. В першу чергу необхідно освоїти основні гами. Для початку можна обмежитися пентатонику. У пентатонике, на відміну від звичайних ладів, не буває півтонів, в зв'язку з цим в такій гамі всього 5 звуків. Для того щоб отримати пентатонику, досить прибрати зі звичайної гами ступені, які утворюють півтон. Наприклад, в до мажорі це ноти фа і сі (4-я і 7-я щаблі). В ля мінорі прибираються ноти сі та фа (2-я і 6-я щаблі). Пентатонику легше освоїти, в ній простіше імпровізувати, і вона підійде для більшості стилів. Звичайно ж, її мелодика не така багата, як в інших тональностях, але для початку вона підійде ідеально.
Потрібно постійно поповнювати свій запас, крім гам, музичними фразами - розучуйте стандартні фрази, вчіть соло з улюблених пісень, вивчіть всілякі кліше, просто слухайте і аналізуйте музику. Все це стане основою, яка в подальшому допоможе вам відчувати себе вільно і впевнено під час імпровізації. Крім цього, важливо розвивати почуття ритму і гармонійний слух.
Для розвитку гармонійного слуху можна додатково зайнятися сольфеджіо , Співати двухголосние диктанти . Наприклад, можете грати гаму до мажор (або будь-яку іншу, яка підходить під ваш голос) на гітарі, а співати при цьому на терцію вище. Також попросіть когось із друзів грати або ставити заздалегідь записані акорди вам в довільному порядку. Вашою метою в цьому випадку буде визначення акорду на слух. Для розвитку почуття ритму підійде повторення всіляких ритмічних малюнків. При цьому не обов'язково грати - можете просто плескати або простукувати.
Крок 2. Від слів до справи
Навчаючись імпровізації, важливо не тільки мати багатий арсенал гам і музичних фраз, а й постійно грати. Грубо кажучи - для того щоб навчитися імпровізувати на гітарі, необхідно імпровізувати. Можна, наприклад, включити улюблену пісню і, підлаштовуючись під музику, намагатися зімпровізувати власне соло, при цьому необхідно слухати себе, аналізувати, чи вписується ваша гра в загальну картину, в тому ритмі ви граєте, в тій чи тональності.
Не бійтеся помилятися, це невід'ємна частина навчання, більш того, навіть досвідчені гітаристи часто помиляються під час імпровізації. Можна не тільки грати під пісні, а й записувати власну послідовність в одній з тональностей і імпровізувати під неї. Не ставте перед собою нездійсненні цілі, працюйте в тих тональностях, з якими ви вже знайомі.
Послідовність не повинна бути сумбурним набором акордів , Вона повинна звучати, і бажано добре звучати. Але і занадто складне придумувати також не варто. Якщо ви захоплюєтеся рок-н-ролом або блюзом, можете спробувати нижче вказану послідовність: тоніка-тоніка-субдомінанта-субдомінанта-тоніка-тоніка-домінанта-субдомінанта-тоніка-домінанта. Виглядати це буде приблизно так (для прикладу використана тональність до мажор):
Можна дещо змінити ритмічний малюнок, для того щоб послідовність звучала краще. Наприклад:
І так далі. Можете спробувати свої варіанти ритмічного малюнка. Головне - зберігати послідовність акордів і вчасно робити переходи між ними. Ця послідовність хороша тим, що вона проста, легко сприймається на слух і під неї легко імпровізувати. Крім того, в неї добре впишуться такі прийоми, як «підтяжки», «хаммер-ап» або «пулл-офф», «ковзання», «вібрато», і багато інших прийоми, характерні для рок-музики.
Також не завадило б записувати все те, що ви граєте. Це допоможе більш глибоко проаналізувати свою гру, звернути увагу на помилки, яких ви раніше не помічали.
Ось, власне, і все. Вивчайте основи, грайте, будьте терплячі, і у вас обов'язково все вийде.
З чого почати?З чого почати?