Як ініціативи Нурсултана Назарбаєва сприяють захисту і охорони прав дітей в Казахстані

  1. Закон «Про права дитини в Республіці Казахстан»
  2. Ким здійснюється захист і охорона прав дітей
  3. Міжвідомча комісія у справах неповнолітніх і захисту їх прав
  4. Уповноважений з прав дитини
  5. Дитячий фонд ООН (ЮНІСЕФ)
  6. Діяльність ЮНІСЕФ в Казахстані

За роки незалежності Казахстаном ратифіковано 13 міжнародних документів, спрямованих на захист прав дітей. Важливою подією нинішнього року стало створення за дорученням Президента Нурсултана Назарбаєва інституту уповноваженого з прав дитини. Сьогодні в республіці проживає понад 5 млн дітей. З них: 1 млн. 508 тис. дітей дошкільного віку, близько 3-х млн. - діти шкільного віку. Кожен з цих дітей потребує різних заходи державного захисту.

- Діти - найбільш уразлива і найбільш незахищена частина нашого суспільства, і вони не повинні бути безправними. Будь-яка дитина, яка народилася на нашій землі, - казахстанец. І держава повинна піклуватися про нього, - зазначив Глава держави в стратегії «Казахстан -2050».

З дня приєднання до Конвенції ООН «Про права дитини» Казахстан посилив роботу з належної правової захисту дітей. Наша країна послідовно виконує рекомендації Комітету ООН з прав дитини.

З 2000 року в Казахстані народжуваність зросла в 1,4 рази, до 400 тис. Дітей з'являється на світ щорічно.

З 1990 року Казахстан знизив рівень материнської та малюкової смертності в 3 рази, усунув йододефіцитні захворювання і майже усунув загрозу передачі ВІЧ/СПІДа від матері дитині.

За роки незалежності Казахстаном ратифіковано 13 міжнародних документів, спрямованих на захист прав дітей

- Наша держава, суспільство і кожен громадянин роблять все, щоб Казахстан став дружнім до дитини. Ми будемо і далі поліпшувати сприятливе середовище, де у кожної дитини будуть рівні можливості для повноцінного розвитку і кращого майбутнього, - підкреслювала Державний секретар РК Гульшара Абдикалікова.

Державою робиться все можливе, щоб дітям жилося добре і комфортно. Сьогодні в республіці є необхідна база нормативних правових документів в галузі захисту прав дітей, є мережа різних організацій для навчання і виховання дітей, діють різноманітні служби по психологічної, педагогічної, юридичної, медичної підтримки дітей. З року в рік збільшуються бюджетні кошти, що виділяються на освіту, охорону здоров'я, соціальне і культурне забезпечення дітей.

- За міжнародними рейтингами саме казахстанські діти за рівнем своїх знань, освіченості, інтелекту займають 12-е місце в світі. Ми можемо і повинні пишатися нашими дітьми, робити все для того, щоб вони вийшли на перше місце, - констатувала депутат Сенату, голова Комітету з міжнародних відносин, оборони і безпеки Сенату Парламенту РК Даріга Назарбаєва.

Подібні результати були б неможливі без законів, які регулюють захист і охорону прав дітей.

Медіа-портал Сaravan.kz зібрав інформацію про найбільш значимі закони і організаціях, які допомагають охороняти і захищати права дітей в Казахстані.

Закон «Про права дитини в Республіці Казахстан»

закон « Про права дитини в Республіці Казахстан »Був прийнятий 8 серпня 2002 року і до цього дня постійно оновлюється, щоб відповідати сучасним тенденціям і постійно покращувати і захищати права казахстанських дітей.

Наприклад, в четвертій статті цього закону прописано, що всі діти мають рівні права незалежно від походження, расової та національної приналежності, соціального і майнового стану, статі, мови, освіти, ставлення до релігії, місця проживання та стану здоров'я.
А також в ній говориться, що дорівнює і всебічним захистом користуються діти, народжені у шлюбі і поза ним.

У п'ятій статті зафіксовано, що права дитини не можуть бути обмежені, крім випадків, встановлених законами Республіки Казахстан.

У восьмій статті зазначено, що кожна дитина має невід'ємне право на охорону здоров'я і детально пояснюється, як це робиться.

Право дитини на охорону здоров'я забезпечується:

  • прийняттям законодавства Республіки Казахстан в галузі охорони здоров'я дитини;
  • пропагандою і стимулюванням здорового способу життя дітей;
  • державною підтримкою наукових досліджень в галузі охорони здоров'я дітей;
  • контролем за станом здоров'я дитини, її батьків і профілактикою дитячих захворювань;
  • наданням кваліфікованої медичної допомоги;
  • створенням сприятливого навколишнього середовища, необхідної для здорового розвитку дитини;
  • контролем за виробництвом і продажем продуктів харчування для дітей належної якості.

У ній також йдеться про те, що держава гарантує дітям безкоштовний обсяг медичної допомоги.

При цьому забороняються будь-які наукові досліди чи інші експерименти з дитиною, що завдають шкоди її життю, здоров'ю та нормальному розвитку.

У статті дев'ять прописано, що кожна дитина з моменту народження має право на ім'я, по батькові та прізвище, національність і громадянство, а у випадках, передбачених законодавчими актами Республіки Казахстан, право на їх збереження.

У десятої статті йдеться про те, що кожна дитина має право на життя, особисту свободу, недоторканність гідності та приватного життя.

А також те, що держава забезпечує особисту недоторканність дитини, здійснює його захист від фізичного та (або) психічного насильства, жорстокого, брутального або такого, що принижує людську гідність поводження, дій сексуального характеру, втягнення у злочинну діяльність і здійснення антигромадських дій та інших видів діяльності, які б закріплені Конституцією Республіки Казахстан права і свободи людини і громадянина.

Стаття 11 передбачає, що кожна дитина має право на свободу слова і вираження своєї думки, свободу совісті, розвиток своєї громадської активності, отримання і поширення інформації, що відповідає її віку, добровільну участь у громадських об'єднаннях, а також в інших формах некомерційних організацій і мирні зібрання , дозволених законодавством Республіки Казахстан.

У 12 статті фіксується те, що кожна дитина має право на рівень життя і умови, необхідні для повноцінного фізичного, психічного, морального та духовного розвитку. А держава в свою чергу має забезпечувати створення цих умов через систему соціальних і економічних заходів.

У 21 статті описується, що кожна дитина має право жити і виховуватися в сім'ї, право знати своїх батьків, право на їх піклування і виховання, за винятком випадків, коли це суперечить його інтересам.

24 стаття зобов'язує батьків або інших законних представників створити в межах своїх здібностей і фінансових можливостей умови життя, необхідні для всебічного розвитку дитини.
А також батьки зобов'язані виховувати дитину, здійснювати догляд за ним, утримувати його матеріально, піклуватися про його добробут, забезпечувати житлом.

У статті 25 описується, що дитина має право на спільне проживання зі своїми батьками або іншими законними представниками.
А також забороняється розлучати дитину з батьками або іншими законними представниками проти волі дитини, батьків або законних представників. Рішення про розлуку приймається тільки судом у виняткових випадках і лише в тій мірі, в якій це необхідно з метою захисту дитини.

Стаття 27 пояснює, як відбувається процес опіки, піклування та патронату над дітьми, які залишилися без своїх законних батьків.

Над дитиною, які залишилися без піклування батьків, встановлюється опіка чи піклування для захисту його майнових і особистих немайнових прав відповідно до законодавства Республіки Казахстан.

Передбачено, що опіка встановлюється над дітьми, які не досягли віку чотирнадцяти років, а піклування встановлюється над неповнолітніми у віці від чотирнадцяти до вісімнадцяти років.
Якщо у дитини, над яким встановлюється опіка чи піклування, є брати і сестри, створюються умови для їх спільного проживання.

28 стаття забезпечує те, що дитина, яка залишилася без піклування батьків, може бути переданий на усиновлення з метою створення умов для розвитку і виховання в сім'ї.

У 36 статті фіксуються відносини між дитиною і релігією. Так держава гарантує невтручання у виховання дитини, засноване на релігійному світогляді батьків або осіб, які їх замінюють, дотримання традицій і вчинення за межами організацій освіти, виховних, лікувальних та інших аналогічних установ релігійних обрядів за участю дитини, за винятком випадків, коли зазначені дії загрожують життю і здоров'ю дитини, порушують його права і обмежують відповідальність.

Щодо дітей, які не досягли повнолітнього віку, релігійні обряди відбуваються за згодою батьків або осіб, які їх замінюють.

Також не допускаються примусові заходи по залученню дітей до релігії.

У статтях 37, 38 і 39 прописано те, що казахстанські діти повинні бути захищені від впливу тютюнових і алкогольних виробів, а також від інформації, що завдає шкоди її здоров'ю, моральному та духовному розвитку.

Стаття 40 фіксує, що Залучення дитини в заняття проституцією тягне за собою відповідальність, передбачену законами Республіки Казахстан.

У 41 статті прописано, що забороняються залучення дитини до участі у військових діях, збройних конфліктах, створення дитячих воєнізованих формувань.

Ким здійснюється захист і охорона прав дітей

Комітет з охорони прав дітей

Відповідно до постанови Уряду Республіки Казахстан № 36 від 13 січня 2006 року створений Комітет з охорони прав дітей Міністерства освіти і науки Республіки Казахстан 27 лютого 2006 року здійснено державну реєстрацію Комітету в органах юстиції Астани.

Мета діяльності комітету - забезпечення соціальних і правових гарантій якості життя дітей.

Ключові пріоритети:

  • Формування морально-духовного розвитку особистості, пропаганда цінності сім'ї та сімейного виховання, просвіта суспільства в питаннях охорони прав і захисту інтересів дітей.
  • Удосконалення законодавства у сфері державної соціальної політики з урахуванням інтересів дітей.
  • Профілактика і зниження соціального сирітства, реалізація стратегії деінстітуціоналізаціі дітей-сиріт і дітей, які залишилися без піклування батьків.
  • Профілактика жорстокого поводження, насильства, експлуатації дитячої праці, безпритульності, бездоглядності, суїцидальної поведінки серед неповнолітніх.
  • Удосконалення ефективної системи міжвідомчої взаємодії зацікавлених державних структур, місцевих виконавчих органів та неурядових громадських організацій.

Варто відзначити, що Комітет з охорони прав дітей здійснює тісну взаємодію з міжнародними організаціями: Дитячим фондом ООН ЮНІСЕФ, Міжнародним товариством SOS KinderdorfInternational, Міжнародною організацією праці (МОП), Управлінням верховного комісара з прав людини ООН, Корпоративним фондом «Фонд Євразія Центральної Азії». В рамках міжнародних зобов'язань структура координує реалізацію ратифікованих Казахстаном Конвенції ООН про права дитини, двох факультативних протоколів до неї та Конвенції щодо захисту дітей та співробітництва стосовно іноземного усиновлення, Конвенції про цивільно-правові аспекти міжнародного викрадення.

Разом з тим комітет здійснює контрольні функції за дотриманням законодавства РК щодо забезпечення прав і законних інтересів дітей. Ці функції закріплені в Кодексі країни «Про шлюб (шлюб) і сім'ї», законах «Про права дитини в РК», «Про державний контроль і нагляд в РК». Важливим зобов'язанням держави є звіти про реалізацію Конвенції про права дитини в Казахстані в Комітеті ООН з прав дітей, а також підготовка щорічної доповіді про становище дітей в країні на ім'я Глави держави.

Системна робота комітету з координації діяльності зацікавлених державних органів, міжнародних та неурядових організацій дозволила привернути загальну увагу до проблем дитячого неблагополуччя, порушення прав дітей.

Значну підтримку охорони прав дітей надають суспільно-політичні діячі, представники державних органів, педагоги, вчені. Унікальним визнаний внесок президента дитячого фонду «Бобек» Сари Назарбаєвої. Її авторська програма морально-духовної освіти «Самопізнання», заснована на вічних загальнолюдських цінностях, сприяє вихованню гідних громадян, що володіють високими моральними якостями.

Міжвідомча комісія у справах неповнолітніх і захисту їх прав

Міжвідомча комісія у справах неповнолітніх і захисту їх прав (МВК) є консультативно-дорадчим органом при Уряді Республіки Казахстан.

МВК утворена в 2007 році з метою вироблення пропозицій щодо забезпечення реалізації державної політики у сфері профілактики правопорушень, бездоглядності та безпритульності серед неповнолітніх, захисту їх прав та законних інтересів і охорони прав дітей.

З веденням в дію в 2015 р нового адміністративного та кримінального законодавства, розширивши застосування до неповнолітніх правопорушників заходів виховного характеру, профілактична роль комісій по захисту прав неповнолітніх по влаштуванню дітей і підлітків помітно посилилася. Значно збільшилася кількість розглянутих на їх засіданнях справ.

В даний час в Казахстані здійснюють роботу 214 комісій. У їх числі 14 комісій обласного рівня, 39 - міського, 161 - районного. Структура комісій представлена ​​наступними посадовими особами - голова, заступник голови, члени комісії та відповідальний секретар. Як показує практика, Комісії очолюють заступники акимів областей, районів, міст з соціальних питань, так як рішення даних проблем знаходиться в їх компетенції. У свою чергу, членами комісій запрошуються депутати місцевих представницьких органів, представники правоохоронних органів, співробітники відділів опіки та піклування, освіти, юстиції, охорони здоров'я, праці, культури, громадських та інших організацій. Саме вони можуть вжити дієвих, результативні і негайні рішення за наявними проблемних аспектів.

В державі є ряд державних органів, діяльність яких носить профілактичну спрямованість в роботі з неповнолітніми. В системі цих органів Комісія у справах неповнолітніх і захисту їх прав займає центральне місце. Дані комісії визнані важливим, значущим і функціонально необхідною ланкою діючої в Казахстані сукупності органів профілактики безпритульності, бездоглядності дітей і припинення правопорушень неповнолітніх. Саме комісії грають стратегічно важливу роль в ситуації, коли необхідна нейтралізація існуючих або назріваючих ключових соціально небезпечних явищ в середовищі неповнолітніх. Аналіз наявної юридичної наукової літератури показує виняткову роль комісій у справах неповнолітніх і захисту їх прав як центральний елемент в системі органів виконавчої влади, здатного: впливати на формування позитивної громадської думки; виявляти обставини негативного характеру, що відбиваються на розвитку дитини; надавати правильне протидія всім негативним обставинам, для того щоб допомогти дитині в становленні його як повноправного і повноцінного члена сучасного суспільства; надати допомогу в реалізації права на захист .

Уповноважений з прав дитини

В початку 2016 року президент Казахстану створив інститут Уповноваженого з прав дитини.

Указом Глави держави в Казахстані створено інститут Уповноваженого з прав дитини, який буде здійснювати свою діяльність на громадських засадах.

Основні цілі Уповноваженого - забезпечення гарантій прав і законних інтересів дітей, а також відновлення їх порушених прав і свобод у взаємодії з державними та громадськими інституціями.

Робота над створенням інституту велася ще з 2014 року.

- Необхідно планомірний розвиток інституту материнства і дитинства, сім'ї, гідного забезпечення старості людини. В першу чергу доручаю опрацювати питання створення на громадських засадах інституту Уповноваженого з прав дитини. Треба сформувати єдину загальнонаціональну базу даних дітей-сиріт; дітей, які залишилися без піклувальників, - говорив Нурсултан Назарбаєв.

уже навесні того ж 2016 року розпорядженням Глави держави депутат Мажилісу Парламенту Республіки Казахстан Балієва Загіпа Яхяновна призначена Уповноваженим з прав дитини в Республіці Казахстан.

Відомий громадський діяч і телеведуча Аружан Саїна з великим оптимізмом прийняла дане призначення.

- Загіпа Балієва у нас людина досвідчена. Ми сподіваємося, що вона знайде найефективніші шляхи щодо вирішення всіх цих питань і проблем щодо захисту прав дітей буде набагато менше, - підкреслила Аружан Саїн.

Сьогодні Уповноважені з прав дитини є більш ніж в 100 державах світу. Наприклад, в Росії вони працюють як на федеральному рівні, так і в більш 80 регіонах країни.

Особливий статус Уповноваженого полягає в тому, що він не є структурою будь-якого міністерства, організації або відомства та непідзвітним державним органам і посадовим особам. Тому Уповноважений може неупереджено оцінювати становище дітей в країні або регіоні і об'єктивно аналізувати закони і рішення, які приймають національний уряд і місцеві органи влади щодо прав дитини.

Він повинен бути доступний для всіх дітей у віці до 18 років, мати повноваження для отримання і розслідування скарг про порушення прав дитини, забезпечувати конфіденційність і захист жертв і проводити в їх інтересах заходи з моніторингу, подальшої діяльності та контролю.

Незалежні установи щодо захисту прав дітей не знімають відповідальності з державних та інших суб'єктів діяльності, а працюють разом з ними, допомагаючи домагатися більш високих результатів в просуванні систем, що враховують права дітей і сприяють їх дотримання і захисту.

Дитячий фонд ООН (ЮНІСЕФ)

ЮНІСЕФ наділений мандатом Генеральної Асамблеї Організації Об'єднаних Націй, яка передбачає діяльність на захист прав дітей, сприяння задоволенню їх основних потреб та розширення можливостей для всебічного розвитку їх потенціалу.

Організація керується Конвенцією про права дитини і прагне до того, щоб ці права стали непорушними етичними принципами і міжнародними стандартами поведінки по відношенню до дітей. А також підкреслює, що виживання, захист і розвиток дітей є універсальними імперативами розвитку і невід'ємною частиною прогресу людського суспільства.

ЮНІСЕФ мобілізує політичну волю і матеріальні ресурси для надання допомоги країнам, особливо країнам, що розвиваються, в здійсненні принципу 'основна увага - дітям' і в створенні їх власного потенціалу з розробки відповідної політики та забезпечення гідних умов для дітей та їхніх сімей.

В лютому 1992 року Дитячий фонд ООН і Всесвітня організація охорони здоров'я організували першу місію в незалежний Казахстан для проведення оцінки становища дітей. Ця місія поклала початок діяльності ЮНІСЕФ в Казахстані, першим проектом якого стала імунізація всіх дітей проти кору та поліомієліту. У 1994 році, після організації Представництва ЮНІСЕФ в Казахстані, почалася робота по регулярним програмами Уряду РК і ЮНІСЕФ.

Завдяки спільним зусиллям Уряду Казахстану і ЮНІСЕФ був досягнутий прогрес в області досягнення перших трьох Цілей розвитку тисячоліття (ЦРТ). У 2007 році Уряд РК прийняв на себе зобов'язання по порядку «ЦРТ плюс», в якій містяться додаткові цілі, розроблені на основі аналізу національних пріоритетів і статистики.

Основне угоду про співпрацю між Урядом Республіки Казахстан та Дитячим Фондом ООН, підписану 25 листопада 1994 року, було ратифіковано 10 квітня 2001 року Законом № 176-II ЗРК.

На Саміті тисячоліття у вересні 2000 року Президент Республіки Казахстан Н. Назарбаєв підписав факультативні протоколи до Конвенції «Про права дитини щодо торгівлі дітьми, дитячої проституції і дитячої порнографії» і «Про права дитини щодо участі дітей у збройних конфліктах». Протоколи ратифіковані Парламентом РК Законами №219 - II від 4 червня 2001 р. і №220 - II від 4 червня 2001 р. відповідно.

За більш ніж 20 років своєї діяльності в Казахстані мандат ЮНІСЕФ значно змінився: від поставки вакцин, ліків та іншої матеріальної допомоги, ми перейшли до зміцнення потенціалу суспільства і впровадження передових соціальних технологій в найкращих інтересах дітей і сімей.

ЮНІСЕФ першим серед агентств системи ООН переїхав з Алмати в нову столицю, відкривши своє представництво в Астані. Зараз в представництві ЮНІСЕФ працюють близько 30 співробітників. Всі вони - висококласні фахівці, віддані справі ЮНІСЕФ і його головної мети - реалізації положень Конвенції про права дитини.

Юрій Вікторович Оксамитний є Представником Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Республіці Казахстан.

Фіакр Макасі Заступник Представника Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Республіці Казахстан.

Діяльність ЮНІСЕФ в Казахстані

Діяльність Представництва ЮНІСЕФ в Казахстані включає в себе три основних напрямки :

Рівність можливостей для всіх дітей, підлітків та їх сімей

Розширення спектру соціальної підтримки даних цільових груп через надання їм рівного, інклюзивної, доступу до якісних соціальних послуг та виплат.

Дружня до дітей соціальне середовище

Створення соціального середовища, дружній до дітей в будь-яких життєвих обставин, важливим фактором якої є їх захист від жорстокого поводження, включаючи всі форми фізичного і психологічного насильства і будь-якого роду експлуатації.

Партнерство в захист дітей

Консолідація державних установ, громадських організацій, ЗМІ, приватного сектора і наукових кіл з метою мобілізації спільних зусиль по просуванню прав знедолених дітей і підлітків в Казахстані і за його межами.

Представництво активно взаємодіє з державними органами, в особі Міністерства охорони здоров'я і соціального розвитку, Міністерства освіти і науки, Міністерства юстиції та Міністерства внутрішніх справ Республіки Казахстан, а також обласних і міських акімату. Крім державних органів ЮНІСЕФ співпрацює з діючими в інтересах дітей міжнародними і казахстанськими неурядовими організаціями. Основою для співпраці Представництва ЮНІСЕФ в Казахстані з державними органами і неурядовими організаціями є Основний план операцій на 2016-2020 роки.

18 лютого 2014 року в Астані Представник Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) Джун Кукіта і Уповноважений з прав людини Аскар Шакіров підписали Меморандум про взаєморозуміння в сфері захисту та заохочення прав дітей в Казахстані.

В області захисту прав дітей в Казахстані залишаються невирішеними питання раннього виявлення сімей групи ризику з метою надання їм своєчасного сприяння щодо збереження сім'ї, соціалізації та реабілітації.

У найближчій перспективі ЮНІСЕФ продовжить роботу щодо поліпшення життя дітей Казахстану, особливо дітей, які живуть у віддалених районах і вразливих спільнотах, а також працювати над удосконаленням законодавчої системи РК в галузі охорони прав дитини.