Як отримати грант на свій проект

Щоб отримати грант, не обов'язково мати досвід, стаж або навіть освіту.

За коштами, які виділяються фондами на реалізацію соцпроектів, благодійних програм, дослідження, розвиток, навчання, громадську діяльність йде справжнє полювання. Претендувати на участь у грантовій програмі можуть представники безлічі професій, студенти-аспіранти, науковці, громадські діячі. Це можуть бути навчальні (з або без подальшого отримання диплома, сертифіката) літні і зимові школи, навчальні візити, воркшопи, семінари, програми обміну. У фокусі залишаються фізики-хіміки, потроху центр уваги зміщується в бік політнаук і психології, журналістики. Особливо їх заохочують європейські фундації, які розробили безліч програм інтенсивного впровадження європейських цінностей і досвіду. Якщо ви від наук далекі, зверніть увагу на фестивалі геймерів і філософів, стажування для перекладачів, курси основ годинникової справи.

БАЗИ В СВІТОВІЙ ПАВУТИННІ

Хороші новини про наборах учасників зустрічаються при зарубіжних посольствах в Україні, на сайтах вузів, культурних центрів. "Рибка" може попастися і в таких несподіваних місцях, як, наприклад, сайт Українського Католицького Університету. Вивчіть всі відповідні ресурси в інтернеті: з часом відберете пару-трійку сайтів, які спеціалізуються на анонсах потрібних вам програм. Можна стежити за сторінками в соцмережах і сайтами громадських організацій, повідомленнями їх лідерів (наприклад, grantist.com , civicua.org , ijnet.org , gurt.org.ua , iefa.org , internationalscholarships.com ). Щоб не прогавити потрібний, досить переглядати їх раз на тиждень, частіше сенсу немає.

НА НАВЧАННЯ. Визначтеся з вузом, і подавайте заявки на стипендію в Еразмус і т. П. Міжнародні організації, щоб покрити вартість свого візиту, радить бувалий грантожер, кандидат економічних наук Ганна Харламова. "Якщо претендуєте на постдок (тимчасова ставка в зарубіжних вузах і науково-дослідних установах для молодих кандидатів наук), виберіть собі професора-наставника, спиш з ним і разом вирішите, куди вам подавати заявку", - рекомендує Ганна.

ВІЧ-НА-ВІЧ

Якщо паперу сподобалися, вас запросять на співбесіду. Кастинг розрахований на тих, хто їде вперше, а якщо повторно, то відбирають здебільшого за результатами попередніх поїздок і CV. Рівень професіоналізму, стаж, освіту часто ролі не грають: їздять як новачки, так і мастодонти, каже Світлана Рябошапка. Головне - блиск в очах. Комісія тестує знання мов, експертність, кмітливість, соціальні навички, комунікабельність і імідж. "Зовнішність зіграє роль: організатори зацікавлені, щоб з фотографій заходів дивилися симпатичні позитивні особи, це викликає бажання інших взяти участь", - говорить Ганна Харламова. Одягатися ошатно не слід, за останнім писком моди теж. Виберіть вигляд студента-європейця, одягненого практично, функціонально, непомітно: не діловий костюм, а адекватні джинси і пристойну блузку / сорочку (для людей старшого віку - просто стиль casual). Протокольна одяг знадобиться, тільки якщо це полпрограмма і співбесіду - в посольстві.

З ЧОГО ПОЧИНАТИ

Все починається з подачі заявки на участь, заповнення анкет і написання мотивацій. Часто організатори ставлять кандидатам питання, чому вони вирішили брати участь у грантовій програмі і цікавляться її темою. Від вас очікують пояснень, що ви корисного, цінного можете принести галузі. Відповідати на нього шаблонами - марна справа, дати вірну відповідь у вас вийде, якщо ви дійсно зацікавлені в тематиці заходу, а не тільки в поїздці за кордон, каже тележурналіст Світлана Рябошапка. Головна думка, ідея хорошого мотиваційного листа повинні бути вже в першому абзаці - у комісії може не вистачити терпіння довго добиратися до неї. Якщо не можете сформулювати її однією фразою - швидше за все, вона неочевидна або відсутній.

ЩО ПИСАТИ. На 1000-1300 знаків опишіть свої знання і досягнення, які штовхають вас до розвитку (відвідані семінари і конференції, вивчена література, доповіді та розробки). Для вчених і викладачів важлива наявність публікацій в міжнародних цитованих виданнях, для студентів - успішність, а ерудиція, відкритість мислення, лідерські якості повинні бути за замовчуванням. Наведіть приклади своїх успіхів, наголошуючи на тому, як важко і волею до перемоги добилися результатів. Розповідь, як ви прийшли до порятунку екосистем річок Європи або ювелірній майстерності, обов'язково вразить членів конкурсної комісії. Опис життєвого досвіду робить будь-якого претендента унікальним і незабутнім (згадайте 1-3 значущих факту, для іншого є анкета і резюме). Підкресліть своє вміння і бажання працювати і вчитися в інтернаціональному середовищі, поважати чужу культуру і традиції, демонструйте цілеспрямованість, ентузіазм і буквально пристрасть до теми програми. Поясніть, як широко ви зможете поділитися отриманим досвідом.

ЗАБОРОНЕНО. Не варто робити наголос на те, що ви заслужили отримати місце через пережиті труднощі, а також бити на жалість. Адже не проблеми роблять вас гідним часу і ресурсів користувачем грантом, а ваше бачення їх подолання. У листі не повинні читатися песимізм, агресія або закиди. "Ніякого плагіату і" води ", а CV - тільки європейського формату", - радить Ганна Харламова. І не шліть текст відразу після написання (і навіть багаторазового редагування): відкладіть на кілька днів і перечитайте знову. Свіжий погляд допоможе почистити його ще раз від кліше і загальних фраз, додати логіки і драйву.

ПОРАДИ їде

Подавайте хоч на 10 програм відразу - що-небудь та вистрілить. Але майте на увазі, що заповнення паперів для кожної займе від 2 годин до 2 днів, говорить Харламова (якщо не потрібні додаткові папери). "Реально оцінюю свої шанси, чи підходжу за параметрами ідеально, адже для кожного випадку - стос англомовних анкет, - каже Світлана Рябошапка. - Якось на подачу заявки в США у мене пішло 5 днів: скани документів, віз, розписаний досвід попередніх поїздок ".

НА ПОРУКИ. Обов'язково тримайте в кишені на підхваті 2-4 людей, які в разі потреби дадуть рекомендації про вас, радить Харламова. І бажано, щоб інтернет-пошуковики про них знали. Рекомендувати може і той, хто сам постійно їздить на грантові заходи.

ЗВ'ЯЗКУ. Якщо мета досягнута і ви поїхали по грантової програми, то ваша перша задача - будь-що-будь увійти в систему і прижитися. Буквально лізьте з розмовами до лекторам, щоб потім взяти у них рекомендації для подальших поїздок, запасіться візитками. Практично кожен вечір колеги по програмі традиційно ходять на спільні гуляння в кафе-ресторани, нічні клуби - не ігноруйте їх.

ГРОШІ . Беріть з собою запас: згадані обов'язкові відвідування культурних закладів відбуваються за свій рахунок і можуть вилитися в копієчку, а пропустити їх - втрата важливих зв'язків.

ЯК НА РОБОТУ. Чи не налаштовуйтесь просто подивитися країну: люди, які відвідують лекції 2-3 дня, а залишок присвячують особистих справах, навряд чи потрапляють потім в інші програми, говорить Світлана Рябошапка.

МОВИ. Якщо не володієте іноземною вільно, краще обійдіть програму стороною: навіть якщо впораєтеся з заповненням паперів, буде туго в компанії колег і на семінарах. Взагалі знання мов розширює можливості - сила-силенна пропозицій надходить з Німеччини і США, але без німецької та англійської досконало сунутися туди нічого.

ЛИПА. Якщо в умовах є щось про передоплату або внески, це зовсім не грантова програма. Навіть якщо організатори не сплачують дорогу, вони попросять купити квиток, але висилати гроші або віддавати готівкою - це з іншої опери.

Читайте найважливіші та найцікавіші новини в нашому Telegram

джерело: сьогодні