20 травня Воронезькому державному університеті стартувала «Тиждень Russia Today» - серія відкритих лекцій від представників відомого телеканалу, відкрив яку спеціальний кореспондент RT, військовий журналіст Роман Косарев.
Гостя зустрів ректор ВДУ Дмитро Ендовицкий. Вони обговорили розвиток сучасної журналістики, життя військового кореспондента.
- Моє завдання як ректора надати студентам можливість почути різні точки зору на ситуацію, що в світі ситуацію, подискутувати. Для цього ми запрошуємо провідних політиків, відомих журналістів. В цьому році ми вперше в Навчально-військовому центрі при ВДУ запускаємо програму підготовки військових журналістів, тому ваш сьогоднішній візит і лекція вкрай актуальні для нас. Яким повинен бути військовий журналіст? Якими навичками він повинен володіти? Я впевнений, що ви зможете дати студентам відповіді на ці питання і надихнути їх своїм прикладом. Дуже хочу, щоб наші молоді журналісти були більш активними, зацікавленими в різних сферах, які не консервативними. Можу сказати, що особисто для мене військова журналістика - це певний виклик. Завдяки військовим журналістам правда не «змальовується».
Роман Косарев поділився з Дмитром Олександровичем своїм досвідом, зазначив, що складно залишатися об'єктивним, бачачи страждання мирних людей:
- Можна записати слова потерпілих, свідків, але не можна видавати їх за правду, поки немає точних і об'єктивних даних. Триматися без зривів мені дозволяє заняття гуманітарною допомогою, я роблю це кожен місяць. Дуже приємно бачити щасливі обличчя людей, які отримують цю допомогу.
Після спілкування з ректором вузу Роман Косарев виступив перед студентами ВДУ з відкритою лекцією «Журналіст на війні. Інформація ціною життя ». Лекцію військкора з великим інтересом послухали більше ста учнів різних факультетів вузу. Роман Володимирович детально описав свою роботу в якості військового кореспондента, супроводивши цікавий виступ сюжетами RT з місця подій. Він також привіз з собою шолом і бронежилет, в яких працюють представники преси в «гарячих точках». Він розповів про те, як потрібно поводитися на блокпостах, які помилки важливо не допустити військкор на війні.
- На нашому телеканалі ми намагаємося показати всі точки зору, у нас є можливість показати значно більше, ніж у інших каналів. Журналіст повинен бути багатогранним - не можна бути тільки військовим або спортивним кореспондентом, необхідно постійно розвиватися. Робота журналіста в «гарячій точці» - це його особистий вибір. Я радий, що у вас зараз є можливість вивчати військову журналістику в мирних умовах.
Перше, що повинен зробити військовий журналіст, коли він приїжджає на місце подій - отримати акредитацію. У «гарячих точках» акредитація буває двох видів - цивільна і військова, важливо отримати обидві. Також необхідні військова страховка, спеціальна підготовка. Військовий журналіст не повинен з головою іти в роботу, важливо не втрачати пильність - жоден репортаж або інтерв'ю не варті життя людини. Не можна знімати на блокпостах, якщо у вас немає на це спеціального дозволу.
Показуючи сюжети, зняті в «гарячих точках», Роман Косарев підкреслив, що не можна припиняти знімати - не дивлячись на те, що частина матеріалу не буде показана, зйомка стане важливим підтвердженням реальності подій. Він також підкреслив, що журналіст повинен завжди залишатися неупередженим, спиратися тільки на факти, завжди цитувати офіційне джерело.
Лекція військкора припала до душі воронезьким студентам - вони засипали лектора питаннями.
- Як відбувається взаємодія журналістів і військових в умовах бойових дій?
- Різними способами: в Сирію можна приїхати в пулі Міністерства оборони Російської Федерації і перебувати там за планом Міністерства, а можна приїхати самими по собі, отримати робочу візу в Посольстві, по своїх каналах знайти провідників і пересуватися по території цієї країни, як роблять деякі журналісти .
- Ви досконало володієте кількома мовами, чи допомагає вам це?
- Дійсно, я володію англійською та грецькою, кажу на трьох мовах з дитинства, спеціально їх не вчив. Буває, що це мені заважає - знаю слово російською та грецькою, а англійською не можу згадати або навпаки.
- Хотілося б задати етичне питання: ви говорили, що потрібно знімати все, не перестаючи, але чи всі потрібно показувати на екрані?
- Знімати потрібно все, завжди, навіть на мобільний телефон. В іншому випадку, якщо не буде картинки, журналіста можуть звинуватити в тому, що ми все придумали. Показувати «чорнуху», звичайно, не треба, але це не означає, що її немає.
- Скільки років ви працюєте військовим кореспондентом, і бували у вашій практиці випадки, коли журналісти не витримували і йшли?
- Я працюю кореспондентом Russia Today вже десятий рік, два з половиною роки з них військкор. Я і сам часто замислювався, чи варто цим займатися ... Насправді, дуже мало людей, хто готовий їздити в такі відрядження і розповідати. Але це потрібно робити. Дивлячись новини, потрібно дивитися і читати якомога більше з різних джерел, щоб сформувати свою точку зору на все, що відбувається навколо. Однак, і в моєму житті був момент, який можна назвати «посттравматичним» синдромом, розладом. Після всього, що я бачив, я міг піти, але мені допомагає віра в людство.
- ЗМІ зараз грають важливу роль, коли насувається інформаційній війні, як ви думаєте, чому в цьому протиборстві відрізняється від інших агентств RT?
- Особисто я вважаю, що ми показуємо те, що не показують інші ЗМІ. Наше мовлення здійснюється англійською, іспанською, арабською мовами, а в Інтернеті - російською, французькою, німецькою. Ми принципово відрізняємося також тим, що найчастіше знаходимося на місці подій, бачимо все своїми очима і не підтримуємо жодну зі сторін. Чесність і об'єктивність - це саме головне.
- Якщо ви потрапите в ситуацію, де буде потрібно ваша допомога, чи станете ви діяти, відклавши камеру?
- Якщо комусь потрібна допомога, то у нас завжди з собою є аптечка, джгути, ліки для зупинки кровотечі. Перша допомога - дуже важлива частина підготовки військового журналіста: ви повинні вміти зупинити кров, вміти відновити дихання, якщо людина перестала дихати.
- Що необхідно журналісту, щоб працювати на RT і, зокрема, військовим кореспондентом?
- Щоб працювати на Russia Today потрібно, як мінімум, говорити англійською, іспанською або арабською мовою, причому, без акценту. Ще, у нас є можливості працювати на сайті, російськомовному і англомовному. Щоб бути військовим журналістом, потрібно пройти спеціальні курси - «Бастіон» в Росії і «Центуріон» за кордоном. З досвіду скажу, що наші курси краще, більш наближені до бойових умов.
Після зустрічі зі студентами Роман Косарев дав ексклюзивне інтерв'ю прес-службі ВДУ. Скоро воно з'явиться на офіційному ютуб-каналі вузу.
Прес-служба ВДУ
Яким повинен бути військовий журналіст?Якими навичками він повинен володіти?
Як відбувається взаємодія журналістів і військових в умовах бойових дій?
Ви досконало володієте кількома мовами, чи допомагає вам це?
Хотілося б задати етичне питання: ви говорили, що потрібно знімати все, не перестаючи, але чи всі потрібно показувати на екрані?
Скільки років ви працюєте військовим кореспондентом, і бували у вашій практиці випадки, коли журналісти не витримували і йшли?
Якщо ви потрапите в ситуацію, де буде потрібно ваша допомога, чи станете ви діяти, відклавши камеру?