У зв'язку з політичною ситуацією в світі останнім часом збільшилася кількість громадян України, які бажають жити і працювати в Республіці Білорусь. Про те, як отримати дозвіл на працевлаштування в Республіці Білорусь розповідає адвокат Мінської міської колегії адвокатів Тукина Андрій Миколайович.
Для того, щоб працювати в Республіці Білорусь громадянину України необхідно отримати дозвіл на працевлаштування. З цього правила є винятки, так з 15 липня 2016 року набувають чинності зміни до Закону Республіки Білорусь від 30.12.2010 № 225-З "Про зовнішню трудову міграцію", відповідно до яких необхідність отримувати дозвіл відпадає у іноземців:
- які здобувають вищу освіту в закладах освіти Республіки Білорусь і працевлаштовує по одержуваної спеціальності;
- які отримали вищу освіту в закладах освіти Республіки Білорусь і працевлаштовує за отриманою спеціальністю і присвоєної кваліфікації протягом одного року після отримання спеціальності і присвоєння кваліфікації.
Прийом на роботу іноземця без дозволу на працевлаштування тягне за собою попередження або накладення штрафу в розмірі до 20 базових величин (частина 4 ст.23.55 Кодексу Республіки Білорусь про адміністративні правопорушення).
Дозвіл видається Управлінням по громадянству і міграції УВС виконкому за місцем знаходження (юридичною адресою) організації, в яку працівник збирається влаштовуватися на роботу. Документи для отримання дозволу в Управління по громадянству і міграції подаються наймачем.
Порядок дій по отриманню дозволу на працевлаштування в Республіці Білорусь:
- Подача відомостей про наявність вільних робочих місць (вакансій) в Комітет з праці, зайнятості та соціального захисту виконавчого комітету відділ працевлаштування за місцем знаходження (юридичною адресою) організації, в яку працівник збирається влаштовуватися на роботу.
Це обов'язкова умова отримання дозволу на працевлаштування. Згідно з чинним законодавством наймач може прийняти на роботу іноземця тільки при відсутності кадрів необхідної кваліфікації серед громадян Республіки Білорусь або постійно проживають в Республіці Білорусь. Подача відомостей до відділу працевлаштування здійснюється наймачем цього заявою встановленого зразка (Додаток 6 до постанови Міністерства праці та соціального захисту Республіки Білорусь від 30.11.2006 № 149).
Відділ працевлаштування розмістить вакансію в банку вакансій. На практиці необхідно почекати до двох тижнів, протягом яких наймачеві можуть надходити дзвінки від охочих працевлаштуватися на представлену в банку вакансій роботу. У разі якщо кандидати вимогам наймача не задовольняють, можна переходити до наступного етапу дій.
- Подача документів на отримання спеціального дозволу на право заняття трудовою діяльністю в Республіці Білорусь.
В Управління по громадянству і міграції УВС виконавчого комітету за місцем знаходження (юридичною адресою) організації наймачем особисто надаються такі документи:
- заяву встановленого зразка (Додаток 4 до Інструкції про порядок видачі дозволу на залучення до Республіки Білорусь іноземної робочої сили і спеціального дозволу на право заняття трудовою діяльністю в Республіці Білорусь);
- копія паспорта або іншого документа, що його замінює, призначеного для виїзду за кордон і виданого відповідним органом держави громадянської належності або звичайного місця проживання іноземного громадянина або особи без громадянства або міжнародною організацією;
- документ, що підтверджує внесення плати (платіжне доручення з оригінальним штампом банку або оригінал квитанції з каси банку). На сьогоднішній момент сума держмита становить 5 базових величин. Держмито не сплачується при отриманні спеціального дозволу щодо громадянина України з Донецької та Луганської областей (Указ Президента Республіки Білорусь від 30.08.2014 р №420);
- довіреність, паспорт працівника організації, що здійснює подачу документів.
- Отримання в Управлінні по громадянству і міграції спеціального дозволу на право заняття трудовою діяльністю в Республіці Білорусь.
Після закінчення терміну для розгляду заяви (до 15 днів) Управління по громадянству і міграції видає спеціальний дозвіл терміном 1 рік. Для отримання спеціального дозволу працівник наймача повинен взяти з собою паспорт і довіреність.
Для економії часу доцільно в день отримання спеціального дозволу принести в Управлінні по громадянству і міграції 2 оригінали підписаного трудового договору з працівником. Оскільки на наймача лежить обов'язок зареєструвати трудовий договір з іноземцем протягом 1 місяця з дня його укладення. Трудовий договір, укладений при прийомі на роботу, в даній ситуації не підходить, оскільки до трудового договору з іноземцем законодавство передбачає свої вимоги, наприклад, він повинен містити:
- порядок, умови припинення, зміни та продовження трудового договору;
- умови переїзду в Республіку Білорусь, харчування, проживання, медичного обслуговування.
- Отримання трудового договору, зареєстрованого в Управлінні по громадянству і міграції.
Для отримання трудового договору працівник наймача повинен взяти з собою паспорт і довіреність.
Спеціальний дозвіл і зареєстрований трудовий договір є підставами для отримання громадянином України дозволу на тимчасове проживання в Республіці Білорусь.
За більш детальною консультацією, а також оформленням документів звертайтеся до нас. Будемо раді Вам допомогти.
01.06.2016