Як почати розбиратися в сучасному мистецтві - The Village

  1. Андрій Ковальов,
  2. що читати
  3. Сем Філліпс. «... Ізми. Як розуміти сучасне мистецтво »
  4. Катерина Андрєєва. «Постмодернізм. Мистецтво другої половини XX - початку XXI століття »
  5. Роузлі Голдберг. «Мистецтво перформансу. Від футуризму до наших днів »
  6. Борис Гройс. «Казимир Малевич»
  7. Дональд Томпсон. «Як продати акулу за 12 мільйонів доларів. Скандальна правда про сучасне мистецтво...
  8. Що дивитись
  9. Академія Хана: « Століття глобального конфлікту » і « 1970 - даний час »
  10. Единбурзький університет: « Уорхол »
  11. Люк Сайсон - про те, як полюбити «марне» мистецтво
  12. Університет Цінхуа: « Західне і китайське мистецтво: маcтера і класики »
  13. Паола Антонеллі - про те, як в колекції МоМА з'явилися відеоігри
  14. «Універсаріум»: Сучасне російське мистецтво
  15. де вчитися
  16. « Мистецтво XIX-XX століть »
  17. « Сучасне мистецтво і музика »

The Village запускає нову рубрику про самоосвіту. Щотижня ми будемо вибирати одну цікаву тему, в якій можна розібратися своїми силами - за допомогою книг, курсів і лекцій, у виборі яких редакції допомагають запрошені експерти. Новий випуск присвячений нестаріючий питання: розповідаємо, як поглибити або нарешті сформувати знання про те, що трапилося в світовому мистецтві в XX столітті і що відбувається зараз.

Новий випуск присвячений нестаріючий питання: розповідаємо, як поглибити або нарешті сформувати знання про те, що трапилося в світовому мистецтві в XX столітті і що відбувається зараз

Андрій Ковальов,

художній критик,
доцент факультету мистецтв МГУ

По-перше, треба розуміти, що російську мову виявився недостатнім для того, щоб позначити сучасне мистецтво як поняття. В англійській мові є слова modern і contemporary. Modern - це класичний модернізм в різних варіаціях, який починається з Поля Сезанна і закінчується Джексоном Поллоком. Потім починається contemporary. Російська мова виявився до цього глухий; все прийнято називати «сучасним мистецтвом». По-русски сучасним краще вважати мистецтво останній третині XX століття.

Основна проблема полягає в тому, що люди не хочуть розбиратися в сучасному мистецтві і впевнені, що вони вже все знають. Коли задається питання, що хотів сказати Казимир Малевич «Чорним квадратом», передбачається, що людина вже знає відповідь на це питання і він суто негативний. Треба зняти свою недовіру до того, що пісуар Дюшана або ще що-небудь - це мистецтво.

Неясності зазвичай виникають з другої половини XX століття. Щоб розібратися, краще купити путівник по МoМА, Гуггенхайма і Помпіду і просто прочитати: там все пояснено. є непогана книга Сема Філліпса , Найпростіша. Книжок про сучасне мистецтво багато, але однією книги, яка простою мовою відповіла б на ваше запитання, немає. Щоб розуміти тенденції, потрібно стежити за молодіжними номінаціями премії Кандинського та «Інновації», дивитися Венеціанську бієнале, «Документу», «Маніфесту», звичайно ж. Крім того, у нас вважається модним їздити на ярмарку сучасного мистецтва, але навіть мені, професіоналу, важко розібратися на великий ярмарку.

Судячи по відеозаписах, хороші лекції з мистецтва в Москві читає Іра Кулик в «Гаражі» і співробітники Третьяковки на Кримському Валу . Зрозуміти, на які виставки ходити в місті, складно: тут у нас все обвалилося. Раніше цим займалася художня критика. Те, про що написав Валентин Дьяконов в «Комерсанті», - на це потрібно було йти 100%. Але тепер майже всі видання, які публікували художню критику, закрилися. Дещо можна дізнатися в The Art Newspaper, в «Артгіде». І розумієте, я можу сказати, що в галерею XL потрібно обов'язково йти, але ж і там бувають погані виставки. Багато цікавих виставок буває в ММОМА, але буває і дуже багато поганих. У «Гаражі» приблизно 80% хороших виставок - на жаль, це фактично єдине таке місце.

Сучасне мистецтво набагато простіше, ніж те, що висить в Луврі. Мене шість років вчили, і то я до кінця не все розумію, що там намальовано. Ось ви впевнені, що розумієте «Нічний дозор» Рембрандта? Три чверті мистецтвознавців не бачать в «Нічному дозорі» головний сюжет - це світло, яке ллється невідомо звідки. Його бачать тільки суперпрофесіонали. А хто бачить сніг в «Бояриня Морозова»? Іскристий, трохи забруднений знизу сніг. Секрет в тому, щоб більше дивитися. Для того щоб зрозуміти цей сніг, потрібно подивитися сто тисяч картин, а для того щоб зрозуміти, що значить старий черевик - всього лише прочитати супровідний текст.

що читати

що читати

Сем Філліпс. «... Ізми. Як розуміти сучасне мистецтво »

Універсальний путівник по групах, школам і стилям XX століття для тих, хто застряг в своїх знаннях на рівні шкільних уроків МХК: англійський мистецтвознавець і автор журналу Frieze Сем Філліпс розкладає по поличках течії, їх суть і основних представників - все без зайвої води і аналітики.

Універсальний путівник по групах, школам і стилям XX століття для тих, хто застряг в своїх знаннях на рівні шкільних уроків МХК: англійський мистецтвознавець і автор журналу Frieze Сем Філліпс розкладає по поличках течії, їх суть і основних представників - все без зайвої води і аналітики

Катерина Андрєєва. «Постмодернізм. Мистецтво другої половини XX - початку XXI століття »

Книга одного з провідних російських художніх критиків і наукового співробітника Державного Російського музею про еволюцію образотворчого мистецтва від 40-х років до наших днів. Велику увагу приділено і творчості російських художників.

Велику увагу приділено і творчості російських художників

Роузлі Голдберг. «Мистецтво перформансу. Від футуризму до наших днів »

Роузлі Голдберг - засновниця бієнале Performa і дослідник перформансу, не раз приїжджала зі своїми виставками і в Москву. «Мистецтво перформансу» - це доповнене видання книги Голдберг 1979 року народження, як зрозуміло з назви, глибоко занурює в питання: три сотні сторінок як про «Перемозі над Сонцем» і уявленнях «Кабаре Вольтер», так і про акції Метью Барні.

«Мистецтво перформансу» - це доповнене видання книги Голдберг 1979 року народження, як зрозуміло з назви, глибоко занурює в питання: три сотні сторінок як про «Перемозі над Сонцем» і уявленнях «Кабаре Вольтер», так і про акції Метью Барні

Борис Гройс. «Казимир Малевич»

У серії «Імена» видавництво Ad Marginem публікує портрети-есе видатних фахівців про представників російського мистецтва. Наприклад, тут філософ Борис Гройс розбирається в феномені Казимира Малевича і в його спробах створити позачасове мистецтво.

Наприклад, тут філософ Борис Гройс розбирається в феномені Казимира Малевича і в його спробах створити позачасове мистецтво

Дональд Томпсон. «Як продати акулу за 12 мільйонів доларів. Скандальна правда про сучасне мистецтво і аукціонних будинках »

Корисна книга про економіку сучасного мистецтва, зав'язана на історії з п'ятиметрової тигровій акулою, проданої Деміеном Херстом в приватну колекцію спочатку за 50 тисяч фунтів, а через кілька років - за 12 мільйонів доларів. На прикладі цієї та інших історій Томпсон показує, як арт-ринок формує долю часом самих незвичайних творів.

Що дивитись

Наталя Смолянська - про часові рамки сучасного мистецтва

Мистецтвознавець і доцент «Російської антропологічної школи» РДГУ розповідає на «Постнауке» про те, яких художників взагалі прийнято називати сучасними і як об'єкти стають творами мистецтва. Там же - ще одна невелика лекція Смілянський, присвячена походженням і концепціям авангарду.

Академія Хана: « Століття глобального конфлікту »
і « 1970 - даний час »

В запасі у некомерційної освітньої організації «Академія Хана» - мабуть, один з найбільш докладних путівників по історії мистецтва взагалі і по процесах XX століття зокрема. Тут можна виявити лекції не тільки про знакові художників, а й про архітекторів або фотографів, а також тести і текстові гіди по тому чи іншому періоду.

Единбурзький університет: « Уорхол »

Тимчасово пішов на перерву, але хітовий курс професора Глина Девіса про одне з найпопулярніших художників XX століття, поділений на п'ять вплинули на філософію Енді Уорхола тем: знаменитості, секс, гроші, смерть і час.

Люк Сайсон - про те, як полюбити «марне» мистецтво

Куратор нью-йоркського Метрополітен-музею і експерт з мистецтва Відродження розповідає на TED про те, як йому довелося змінити місце роботи і прийняти те мистецтво, яке раніше викликало подив.

Університет Цінхуа: « Західне і китайське мистецтво: маcтера і класики »

У хорошому сенсі консервативний курс пекінського університету, протиставляє історію мистецтва Заходу і Сходу. Стартує 6 квітня з Гомера і іншої античності, а до фіналу добереться до Марселя Дюшана і того ж Енді Уорхола.

Паола Антонеллі - про те, як в колекції МоМА з'явилися відеоігри

Вкрай важлива своїм посилом лекція куратора Нью-Йоркського музею сучасного мистецтва про те, чому MoMa зробив виставку про Пакмане і чому художні критики прийняли в штики тетріс поруч з картинами Пікассо.

«Універсаріум»: Сучасне російське мистецтво

Стартує влітку і корисний найбільше старшокласникам на канікулах цикл лекцій історика мистецтва та наукового співробітника ММСИ Поліни Зотової і психолога Олесі Міюзовой, в якому на прикладах найвідоміших робіт XX століття обіцяють виявити зв'язок мистецтва з історією нашої країни.

де вчитися

« несиметричні подібності »

Курс художнього критика й культуролога Ірини Кулик, в рамках якого вона щороку зводить в пари відомих художників XX століття. У цьому сезоні циклу слухачів чекають зіткнення Егона Шиле з Хансом Беллмером, Енді Голдсуорси з Бенксі, а також Віто Аккончі з Деннісом Оппенгейм.

Де: музей «Гараж»

Коли: 18 февраля - 23 грудень

Вартість: безкоштовно

« Мистецтво XIX-XX століть »

У лекторії Пушкінського музею, що в Колимажной провулку, до квітня якраз закінчили розбиратися з Мане і Сезанном і перейшли до XX століття: протягом п'яти найближчих тижнів наукові співробітники музею розкажуть послідовно про Хансе Арпі, Джексона Поллока, Рої Ліхтештейне і мистецтві останніх десятиліть.

ДЕ: лекторій ГМИИ імені Пушкіна

КОЛИ: середовища лютий-квітень

ВАРТІСТЬ: абонемент на курс проданий, разова лекція - 100 рублів

« Сучасне мистецтво
і музика
»

Один з безлічі цікавих циклів в Московському музеї сучасного мистецтва: художник, засновник «Термен-центру» і викладач Школи імені Родченко Андрій Смирнов розповідає про музичні тенденції XX століття. Курс стартує на цьому тижні лекцією про музику футуристів, експериментальної музики 50-70-х років і концепції випадковості Джона Кейджа.

ДЕ: ММСИ на Тверському бульварі

КОЛИ: 2, 9, 16, 23 квітня

ВАРТІСТЬ: 200-400 рублів

The Village висловлює подяку за допомогу в підготовці матеріалу Олександру Журавльов і Аліні Глазун.

Ось ви впевнені, що розумієте «Нічний дозор» Рембрандта?
А хто бачить сніг в «Бояриня Морозова»?