Як дотримуватися посту (дотримання посту)

  1. Правила дотримання посту
  2. Раціон та обмеження в Великий пост

Текст: Євгенія Багма

Фото: TS / Fotobank.ru

Великий піст - центральний пост багатьох християнських конфесій, в тому числі і російського православ'я. Щороку дати його початку і кінця міняються, але загальна тривалість становить 48 днів - разом з підготовчої тижнем до Великодня. Існують суворі правила щодо того, як дотримуватися посту.

  • Текст: Євгенія Багма   Фото: TS / Fotobank

    Говорячи про те, як дотримуватися посту, зазвичай в першу чергу згадують про строгих заборони на основні види продуктів. Інший раз послухаєш, і здасться - нібито, в пост нічого їсти не можна, крім символічних травинки та пари зерняток. Насправді це не так - пісне меню цілком можна назвати і ситним і різноманітним.

Правила дотримання посту

Великий піст - найсуворіший з багатоденних постів і до того ж найтриваліший. Дотримання посту наказує виконання певних правил, які стосуються не тільки обмежень в їжі і пиття, але і відмови від шкідливих звичок, світських розваг і подружніх обов'язків. Основні правила, як дотримуватися посту, такі:

  • найсуворіші тижні посту - перша і остання. Так, нічого не можна їсти в понеділок після Масниці, у вівторок - можна тільки хліб і воду, в четвер - знову рекомендується утримуватися від їжі. У п'ятницю останній седмиці (Страсного) також пропонується повна відмова від їжі;

  • по понеділках, середах і п'ятницях з другої по шосту тиждень слід їсти сиру їжу без масла. На першому тижні так слід харчуватися в середу, на останній - з понеділка по середу;

  • по вівторках і четвергах з другої по шосту тиждень дозволена варена їжа без олії, крім четверга 5-ї тижні (в цей день можна масло);

  • найлегші дні посту - субота і неділя, в них можна їсти варену їжу, з маслом і вином;

  • рибу можна двічі за пост - в Благовіщення і Вербну неділю, в Лазареву суботу - ікру.

Раціон та обмеження в Великий пост

Ознайомившись з цими обмеженнями, ви можете задатися резонним питанням - як дотримуватися посту, але при цьому не мучитися почуттям голоду все його 48 днів? Насправді, незважаючи на повну заборону продуктів тваринного походження (крім тих днів, коли дозволена риба), здорова людина цілком може витримати пост. До того ж, не обов'язково відразу ж починати суворе дотримання посту. Якщо для вас це перший пост, то лікарі рекомендують відмовлятися від тваринної їжі поступово.

Основою раціону у Великий піст є рослинна їжа - це не тільки фрукти і овочі, але і злаки, крупи, соління, гриби, горіхи і навіть мед і халва. Експериментуйте, пробуйте нові рецепти і з часом ви зрозумієте, як дотримуватися посту і в той же час харчуватися смачно і різноманітно. Але потрібно пам'ятати, що суть поста як релігійного явища не просто у відмові від їжі, скільки в самообмеження. Якщо ви будете балувати себе разносолами і переїдати при кожному прийомі їжі, навряд чи з релігійної точки зору буде якийсь сенс від такого дотримання посту.

Як дотримуватися посту саме вам, може пояснити ваш духовний наставник або ваш лікар. Дуже важливо при дотриманні посту не нашкодити своєму здоров'ю і правильно збалансувати свій раціон.