Як написати відгук автореферат дисертації

  1. Відгук на автореферат кандидатської дисертації: етапи написання, зразок Правильно складені відгуки...
  2. Специфіка відкликання на докторську дисертацію, зразок
  3. Часто задавані питання

Відгук на автореферат кандидатської дисертації: етапи написання, зразок

Правильно складені відгуки на автореферати - важливий етап збору документів для захисту. Ми привели основні вимоги до відгуків на автореферат, знання яких дозволить уникнути багатьох помилок.

ВАК регламентує перелік організацій, за якими необхідно розіслати автореферат дисертації. Список додаткових організацій, за якими робиться розсилка авторефератів, визначається дисертаційним радою.

Відгуки на автореферати кандидатських дисертацій пишуть вчені - фахівці в області рецензованої роботи. ВАК регламентує відомості, які повинні бути у відгуку на автореферат.

До них відносяться:

  • прізвище, ім'я та по батькові укладача відкликання;
  • назва установи (повністю) - місця роботи автора відкликання;
  • поштову адресу, номер телефону, e-mail установи;
  • посада особи, який написав відгук.

Якщо в відкликання не зазначена дана інформація про його автора, то в Інтернеті він не публікується.

Оформляючи відгук, рецензент проводить оцінку:

  • актуальності заявленої теми наукового дослідження;
  • ступенем важливості вирішення проблеми з наукової та практичної точки зору;
  • стилю викладу, грамотності оформлення, достатності графічного матеріалу.

Один з найважливіших моментів при написанні відгуку на автореферат - виявлення достоїнств і недосконалостей в роботі. Зауваження, висловлені рецензентом, будуть зачитані на захист, і дисертант повинен буде їх прокоментувати. Даний пункт відкликання допомагає комісії скласти думку про дослідження. Переваги роботи, як і її недоліки повинні бути аргументовані і підкріплені науковими фактами.

На завершення вказується відповідність даної роботи пред'являються ВАК вимогам і висловлюється думка про те, чи гідний претендент присвоєння йому кандидатського ступеня.

Типовий приклад відкликання на автореферат кандидатської дисертації

Типовий приклад відкликання на автореферат кандидатської дисертації

Відгук на автореферат кандидатської дисертації (зразок)

Завантажити зразок відкликання на автореферат кандидатської дисертації Завантажити зразок відкликання на автореферат кандидатської дисертації

Відгук на кандидатську дисертацію від опонентів і провідної організації: приклади

Невірно оформлені відгуки на дисертацію здатні відкласти її захист. Ознайомтеся з основними вимогами, що пред'являються до відгуків опонента і провідної організації, для того щоб бути впевненим в грамотності їх складання.

Спеціалізованої вченої ради, в якому дисертант захищатиме роботу, визначає офіційних опонентів. Претендент може сам запропонувати раді їх кандидатури, попередньо погодивши це з опонентами і заручившись їх згодою.

Вимоги до опонентів:

  • компетентність у певній науковій сфері;
  • видання в даній галузі науки;
  • наукова ступінь.

Інформація, яку обов'язково повинен містити відгук офіційного опонента:

  • оцінка актуальності досліджуваної теми;
  • рівень аргументованості наукових положень, висновків і пропозицій;
  • підтвердження достовірності висновків і рекомендацій, їх новизна;
  • висновок про відповідність дослідження поставленим вимогам.

Крім того, в відкликання необхідно вказати рівень особистого вкладу дослідника в роботу, визначити репрезентативність матеріалу, отриманого досвідченим шляхом, відзначити вірність оформлення роботи, підтвердити публікацію статей по темі дослідження.

Слід уникати незрозумілих формулювань: «значний внесок», «значні результати». Відгук повинен мати інформативний характер, а всі твердження повинні бути обгрунтовані.

Опонент ставить на відкликання свій підпис, а відділ кадрів її запевняє.

Зразки відгуків на автореферат кандидатської дисертації

Крім офіційного опонента, на дисертацію становить відгук провідна організація. Спеціалізованої вченої ради визначає організацію, що має певні заслуги в тій же галузі, що і захищається дисертація. Головна мета такої організації - визначення суттєвості результатів для практичної сфери. У відгуку має відображатися значення дослідження для наукового розвитку в конкретній області, а також дані рекомендації про застосування результатів на практиці.

Відгук підписується завідувачем кафедри або начальником відділу. Керівник організації затверджує складений відгук і несе відповідальність за інформацію в ньому. На відкликання ставиться печатка.

Специфіка відкликання на докторську дисертацію, зразок

Відгук на докторську дисертацію повинен бути складений на відповідному рівні. Тому важливо знати, як піднести думку про наукову роботу так, щоб не залишалося сумнівів у компетентності автора відкликання.

Підготовка докторської дисертації до захисту супроводжується призначенням трьох офіційних опонентів.

Вимоги ВАК до змісту відкликання на докторську дисертацію і автореферат дисертації не відрізняються від вимог до відгуків на кандидатську дисертацію. Однак, у зв'язку з тим, що докторська робота має більш високий рівень і детальний характер, у відгуку необхідно приділити увагу наступним ключовим моментам:

  • пропрацьованість, обгрунтованість і цілісність викладається наукової концепції;
  • дотримання критеріїв науковості знання;
  • несуперечливість і повнота розробленої теорії;
  • дотримання умов спроможності гіпотези, що висувається.

Зразки відгуків на автореферат докторської дисертації

Часто задавані питання

На допомогу здобувачам ми підготували відповіді на найпоширеніші питання, що виникають протягом підготовки відгуків для захисту дисертації.

Скільки має бути відгуків на автореферат?

ВАК не регламентує кількість відгуків, необхідних для проведення захисту. Оптимальним вважається 6-10 відгуків. Автореферати повинні бути відправлені не пізніше, ніж за 1 місяць до призначеної дати захисту. Щоб своєчасно отримати необхідну кількість рецензій, а також підготувати грамотні відповіді на зроблені зауваження, бажано самому курирувати цей процес. Можна розіслати автореферат в електронному вигляді з проханням надати відгук. Краще прикріпити вже підготовлену «болванку», тоді шансів, що відповідь буде отримано більше. Підготовлені відгуки повинні обов'язково відрізнятися один від одного!

Що буде, якщо прийшов негативний відгук?

У Положенні про присудження наукових ступенів відзначено, що при отриманні негативних відгуків дисертант має право захищати свою роботу.

Що робити, якщо відгук прийшов із зауваженнями?

У певному сенсі відгук із зауваженнями краще, ніж відгук без них. Ніхто не знає своє дослідження краще, ніж сам дослідник. Можливо, в дисертації не вдалося відобразити якісь моменти досить аргументовано. Відповідаючи на зауваження на захист, автор дисертації має можливість довести свою точку зору і показати глибину дослідження. Компетентну відповідь на отримані зауваження тільки посилять позитивну думку комісії про дисертанта і його роботі. Для того щоб відповіді були дійсно грамотними, необхідно обміркувати і підготувати їх заздалегідь, погодивши з науковим керівником.

Чи обов'язково в відкликання має бути вказаний особисту адресу його автора?

Згідно з Положенням про присудження наукових ступенів у відгуку може відображатися поштову адресу організації, в якій працює особа, яка надала відгук (2 абзац, 28 пункт).

Найважливіше, що слід знати здобувачеві - організовувати процес отримання відгуків доведеться самому. Швидше за все, самостійно доведеться писати все рецензії. Самому шукати недоліки в своїй роботі, а потім спростовувати їх на захист. Тому слід ретельно вивчати всі пред'явлені вимоги, грамотно складати відгуки. Вони не повинні бути схожі між собою за стилем написання і оформлення, не повинні бути використані однакові фрази. Обов'язково повинні містити всю інформацію, регламентовану ВАК.

Скільки має бути відгуків на автореферат?
Що буде, якщо прийшов негативний відгук?
Що робити, якщо відгук прийшов із зауваженнями?
Чи обов'язково в відкликання має бути вказаний особисту адресу його автора?