За кілька років у Польщі домоглися того, що в корупції підозрюються лише 0,05% працівників митниці
Новий прем'єр серйозно лякає митників. Під час наради в пункті пропуску "Краковець" Львівської митниці він заявив: "найближчим часом буде створено міжвідомчу підрозділ, який буде контролювати митників. Це буде сотня людей, які будуть оснащені всіма технічними засобами, щоб показати, як треба працювати". Додавши заодно кілька суворих сентенцій для митників про "три місяці, які у вас є" для того, щоб стати чесними. І як всім, хто чесними стати з якихось причин не планує, варто як мінімум писати заяви на звільнення.
Крім погроз Гройсмана, голова Державної фіскальної служби України Роман Насиров повідомив і деякі деталі щодо планів боротьби з митної корупцією. Які полягають в тому, що найближчим часом на кордоні почнуть роботу 20 мобільних міжвідомчих груп по боротьбі зі зловживаннями та порушеннями митних правил.
У групах, схоже, будуть і митники, і прикордонники, і фіскали. За інформацією depo.ua , В цих мобільних групах не буде тільки одного роду силовиків - співробітників Служби безпеки України. Ні-ні, ви не подумайте, ніхто не підозрює їх в тотальну корумпованість і причетності до інституціоналізації митної корупції - як можна? Просто вони і так не шкодуючи часу, сил і життя борються з контрабандою та митними схемами "- так навіщо людей відволікати на якісь там" мобільні групи "?
При тому реалізуватися масштабна антикорупційна програма буде за підтримки - організаційної та фінансової - з боку Польщі. Насправді, основи для цієї програми заклав ще "папереднік" - рік тому прем'єр-міністр України Арсеній Яценюк на зустрічі з головою Центрального антикорупційного бюро Польщі Павлом Войтунеко звернувся до уряду сусідньої держави з проханням направити в Україну фахівців для допомоги у протидії корупції - і взагалі посильно допомогти.
І ось, за підтримки польських фахівців і польських засобів - зокрема, на облаштування західного кордону, закупівлю спеціальних сканерів і т.д. - реформа починається. Мета - повторити успіх Польщі, яка з 60-70-х місць у світовому рейтингу корупції зуміла за останніх 7 років дійти до 35-го, обійшовши Ізраїль, Іспанію та багатьох інших. При тому, що масштабна боротьба з корупцією почалася в Польщі не так давно - антикорупційні відділи в поліції з'явилися в 2002 році, а Центральне антикорупційне бюро було сформовано в 2007 році.
Чи допоможе "гройсмановская сотня" побороти митну корупцію в Україні? Якщо справа нею і обмежиться, то однозначно - ні.
Тому що якщо говорити про Польщу, то для подолання корупції там було зроблено два масштабних, дорогих і дієвих кроку. Перший з яких полягав в неймовірно масштабної інформаційної кампанії, метою якої було переконати суспільство, що не можна ні "давати", ні "брати". І що митник, який "здав" співробітника - це не "зрадник", а національний герой, якого, крім великого грошової винагороди, належить любов і повагу співгромадян, гроші яких він заощадив.
А другий крок - в повній автоматизації і відкритому нагляді за всім, що тільки можна автоматизувати і за чим можна спостерігати в нелегкій і повної спокус життя митника.
Система декларування - електронна. Система страхування ризиків - електронна. Система визначення того, хто на якому посту варто - електронна. На кожного митника - камера відеоспостереження, без якої він не може почати роботу. Атмосфера тотального залякування і стеження всіх за всіма.
Результат - в корупції підозрюються 0,05% працівників польської митниці. Тому, якщо чесно, повідомлення про забезпечення митників особистими відеокамерами обнадіює навіть більше, ніж "мобільні групи". Нехай навіть на обладнання відеокамерами і сканерами митниця просить 500 мільйонів гривень. Поляки ось щорічно витрачають на своїх мільярд з гаком злотих - близько 7 мільярдів на наші гроші. А ось для "сотні" реальна робота - переглядати ці цікаві відеосюжети "з життя митниці". Їх би у відкритий доступ - і виробники "серіального мила" на рік-другий залишилися б без глядачів.
Більше новин про події в світі читайте на Depo.Весь світ
Ні-ні, ви не подумайте, ніхто не підозрює їх в тотальну корумпованість і причетності до інституціоналізації митної корупції - як можна?Просто вони і так не шкодуючи часу, сил і життя борються з контрабандою та митними схемами "- так навіщо людей відволікати на якісь там" мобільні групи "?
Чи допоможе "гройсмановская сотня" побороти митну корупцію в Україні?