Цей давнє народне свято не закріплений за певним числом календаря. Масляна відноситься до "перехідним" свят, пов'язаних з Великоднем. Святкують Масляну на останньому тижні перед Великим постом, який триває сім тижнів і закінчується Великоднем. Під час Великого посту церква наказує віруючим утримуватися від деяких видів їжі, веселощів та розваг - ось народ і прагне повеселитися "про запас". А назва "Масниця" виникла тому, що на цьому тижні за православним звичаєм м'ясо вже виключається з їжі, а молочні продукти ще можна вживати - ось і печуть млинці масні. З цієї ж причини Масляну називають Сирним тижнем.
Масляна - найвеселіше, галасливий наро дний свято. Кожен день тижня має свою назву, а назва говорить про те, що в цей день потрібно було робити. Звичайно, зараз важко дотриматися всіх звичаї і обряди, адже масляний тиждень у нас - звичайна робочий тиждень. Але дізнатися про них буде цікаво багатьом. Адже Масляна - це не тільки млинці, які бували в колишні часи і вдома, і в гостях, і в трактирі, і прямо на вулиці. В Масляну обов'язок кожної людини - допомогти прогнати зиму, розбудити природу. На це і спрямовані всі масляні традиції.
У кращих традиціях Масляну в Вінниці можна відсвяткувати в ресторані "Русский Чай" . Тут Вас зустрінуть як найдорожчого гостя дівчата в національних російських костюмах, нагодують млинцями за традиційними рецептами з самоваром і бубликами! Вас чекає справжнісіньке Масляне меню: млинці з медом і маком, чай зі справжнього самовара зі справжніми сушками! Все це під живу інструментальну музику з народними гуляннями.
Ласкаво просимо!
масляний тиждень
Понеділок - "зустріч". У цей день потрібно було влаштовувати і розгортати крижані гірки: чим далі котяться санчата, чим голосніше шум і сміх над гіркою, тим краще буде врожай. А ще для того, щоб краще росли рослини, потрібно гойдатися на гойдалках - чим вище, тим краще.
Вівторок - "загравання», в цей день починаються веселі ігри, а за потіху і веселощі пригощають млинцями.
Середовище - "ласунка". Назва говорить сама за себе. У цей день господині надходять за приказкою:
"Що є в печі - все на стіл мечи". На першому місці в ряду страв, звичайно, млинці.
Четвер - «розгуляй». Щоб допомогти сонця прогнати зиму, влаштовують катання на конях «по сонечку» (за годинниковою стрілкою навколо села). Головне чоловіча справа в цей день - оборона і взяття сніжного містечка. Молоді хлопці та чоловіки з азартом включаються в битву, а жінки і діти виступають в ролі глядачів, суворих суддів і пристрасних уболівальників.
П'ятниця - «тещині вечори», в цей день зять їде «до тещі на млинці, а теща зятя шанує, пригощає.
Субота - «посиденьки зовиці». Ходять в гості до всіх інших родичів, і знову частування - незліченні млинці.
Неділя - «прощений день». У цей день просять пробачення у рідних і знайомих за нанесені образи і, полегшивши душу, весело співають і танцюють, проводжаючи широку Масницю.