Практично кожен музичний інструмент вже давно обзавівся цифровим аналогом. Електроніка вже десятки років радує гітаристів, з'являються цифрові ударні установки, а також компактні клавішні інструменти, про які ми і поговоримо в цій статті. Перекласти звичайний рояль на цифрові «рейки» не так легко, тому багато помиляються з приводу можливостей таких інструментів, а про відмінності між MIDI-клавіатурами і синтезаторами знають і зовсім лише професіонали. Наше завдання - прояснити, що відбувається на сучасному ринку цифрових клавішних інструментів і допомогти вам визначитися з тим, який з них найбільше підходить для певної мети.
Цифрові клавішні інструменти діляться на кілька принципових класів, пристрої в яких розрізняються не тільки по функціональності і вартості, але і по призначенню. Основа вибору - визначення необхідного інструменту, щоб не переплачувати за те, що насправді виявиться незатребуваним, і не взяти дешевий агрегат, який стане непотрібним аксесуаром, нездатним задовольнити вимоги власника. Безліч термінів і технологій, які супроводжують довгому процесу вибору - необхідність, з якої потрібно змиритися. Без розуміння відмінностей і принципу роботи подібних пристроїв правильність вибору виявиться під великим питанням.
Для початку розберемося з термінологією, яка використовується в цій сфері, оскільки без знання специфічних термінів спілкуватися з консультантом або самому вибирати цифровий клавішний інструмент буде складно.
Кількість октав - зрозумілий, в принципі, термін, що визначає «універсальність» інструменту. Чим більше октав, тим більше клавіш і можливостей для музиканта, який збирається грати складні композиції. Бувають моделі як з трьома (чотирма, п'ятьма, шістьма, шістьома з половиною) октавами, так і з полнооктавние, в яких кількість клавіш становить 88 (сім з половиною октав). Трехоктавние мають занадто малу кількість клавіш навіть для гри однією рукою, а полнооктавние служать для професійної гри складних композицій двома руками. Природно, золота середина тут - п'ятиоктавний клавіатури, які ідеально підійдуть для будинку, та й коштують не так дорого, як професійні полнооктавние пристрою.
Блок клавіш з прогресивною молоточкової механікою.
Механіка - з механіки клавіатури бувають напівзважена, зважені і молоточкового типу. У напівзважених клавіатурах для повернення клавіш використовуються звичайні пружини, у зважених - противаги, а в молоточкової повністю імітується механізм фортепіано. Звичайно ж, найбільш дорогі пристрої мають молоточковий механізм, проте цілком прийнятним для домашньої студії або аматорської гри стане варіант з зваженою клавіатурою.
Розмір клавіатури - якщо за розміром клавіші цифрового інструменту ідентичні клавішах справжнього фортепіано, то така клавіатура називається повнорозмірною. Відповідно, пристрої зі зменшеними клавішами мають малорозмірних клавіатуру. Цей параметр дуже важливий для тих, хто навчався грі на фортепіано, збирається навчатися на цифровому інструменті або поєднувати гру на ньому і на справжньому фортепіано. У цьому випадку на малорозмірні клавіатури дивитися не можна.
Тембри - кількість наявних у синтезаторі віртуальних інструментів. Наприклад, вам набридло звичайне акустичне піаніно і ви хочете перетворити клавіатуру в орган? Запросто, якщо ваша модель має потрібний тембр. Тут працює правило «чим більше - тим краще».
цифрове піаніно
Даний тип пристроїв є самодостатнім і універсальним - існують як професійні дорогі моделі, так і пристрої для початківців. Основне завдання цифрових піаніно - забезпечити власника пристроєм, точно копіюють справжній інструмент як зовні (стосується клавіш, їх розміру і тактильних відчуттів), так і внутрішньо. Саме тому вони можуть мати не тільки настільну, а й підлогову конструкцію, оснащуються кришками і пюпітрами (підставкою для нот). Такі пристрої годяться для навчання і гри складних творів, а й коштують пристойно - просто для розваги подібні агрегати не купуються через високу вартість.
цифрове піаніно Yamaha CVP-503
Пристрої такого класу мають зважену або молоточкову механіку, можливість регулювати рівень чутливості натискання і безліч тембрів і ефектів для імітації різних інструментів.
Більшості цифрових піаніно не потрібне підключення до ПК або зовнішньої акустичної системи. Вони мають вбудовану звукову систему і оснащуються виходом для навушників, щоб забезпечити тихе заняття на інструменті.
цифрове піаніно Korg SP-170DX
Основне призначення цифрового піаніно вдома - навчання і гра на інструменті, який компактніше і тихіше справжнього фортепіано. Максимальна конструктивне схожість, ті ж відчуття і імітація механізму - все це допомагає в умовах сучасної квартири отримати якісний музичний інструмент, не захаращуючи простір і не заважаючи сусідам і рідним.
синтезатор
Найбільш поширені пристрої, які можуть служити як для запису в студії, так і при «живих» виступах. По суті, клавіатурний синтезатор - система з блоку синтезатора і клавіатури, закінчений продукт, що не вимагає підключення додаткового обладнання. Це комп'ютер, який має свою операційну систему, меню, довідкову систему, що дозволяє «включити і грати».
синтезатор Yamaha DGX-230
Більшість синтезаторів оснащуються простими клавіатурами, які не зрівняються по реалістичності з механікою цифрових піаніно, зате мають велику кількість ефектів і стилів гри. Крім того, синтезатори часто доповнюються автоакомпанементом, що дозволяє замінити цілий ансамбль на різних заходах.
Робоча станція Korg Krome-88
Вартість синтезатора залежить від якості і кількості генеруються звуків, потужності звукової системи, додаткових функцій і роз'ємів. Також ціна на пристрій змінюється в залежності від застосованої механіки клавіатури, наявності акомпанементу і секвенсора - спеціальної функції, що дозволяє записувати послідовність повідомлень від клавіатури з метою їх подальшого відтворення. Синтезатори з секвенсорами називаються також робочими станціями, оскільки дозволяють організувати повний цикл створення, обробки і подальшого відтворення музичних композицій без застосування додаткового обладнання. За допомогою робочих станцій здійснюється запис Многодорожечной композицій, причому власник такого агрегату повністю незалежний від комп'ютера. Робоча станція дозволяє відразу почати роботу, має вбудований банк звуків, секвенсор на 16-32 доріжки, процесор ефектів і вміє записувати результат на сучасний носій - скажімо, USB-флешку.
Таким чином, синтезатором може називатися як недорога «іграшка», якій можна розважити дитину або грати самому у вільний час, так і дорогі професійні станції. Існують навіть моделі, оснащені молоточкові клавіатурами, але не варто очікувати від них ідентичною з цифровими піаніно реалістичності.
MIDI-клавіатури
Якщо синтезатор - це повноцінне пристрій, готове до роботи з музикою відразу після включення, то MIDI-інструмент можна вважати виділеної клавіатурній частиною синтезатора. Такий пристрій дає власнику величезні можливості, але і вимагає значно більших знань, оскільки працює MIDI-клавіатура в поєднанні з комп'ютером і різної складності програмними пакетами.
Ультрабюджетного MIDI-клавіатура з 49 напів-виважена клавіша CME M-Key .
Фактично, MIDI-клавіатура є контролером, який може використовуватися як з апаратними, так і віртуальними синтезаторами. Самі віртуальні синтезатори - програмні пакети, які працюють як самостійно (stand-alone), так і у вигляді підключаються до аудіо-редактору плагінів (VST-plugins).
Інтерфейс програмного синтезатора Native Instruments Kontakt.
Більшість сучасних аудіо-редакторів підтримують роботу з плагінами VST, а виробників і продуктів таких модулів безліч. Вони емулюють звучання реальних синтезаторів і справжніх інструментів (клавішних, струнних, духових, і навіть барабанних установок). VST-модулі можуть бути простими і призначеними для професійної роботи, містять величезні банки семплів і велику кількість налаштувань, що дозволяють привести звучання віртуального інструменту до бажаного ідеалу. Озброївшись аудіо-редактором і набором VST-плагінів, власник MIDI-клавіатури відкриє для себе новий світ, в якому він має всі необхідні можливості для твори і записи музики будь-якої складності. Природно, це вимагає не тільки значних знань, а й потужну апаратну платформу у вигляді продуктивного комп'ютера зі звуковою картою, що підтримує технологію ASIO.
MIDI-клавіатури оснащуються USB-портами для підключення до комп'ютера, мають кілька додаткових кнопок і повзунків для перемикання октав, а також коліщатко плавної зміни висоти звуку з точністю до півтони.
Професійна MIDI-клавіатура з молоточковим механізмом M-Audio Oxygen 88 .
Оскільки MIDI-клавіатури самі звук не генерують і служать лише контролером, то якість відтворення, кількість імітованих інструментів і додаткових ефектів залежить суто від програмного забезпечення, з яким ви будете використовувати MIDI-клавіатуру. Саме тому основний упор при виборі такого пристрою робиться на якість механіки і реалістичність.
Що ж вибрати?
Для правильного вибору типу клавішного інструмента необхідно знати, для чого ви збираєтеся його придбати. Якщо мова йде про навчання дитини, який займається в музичній школі, то тут вибір однозначний - необхідно цифрове піаніно з молоточкової механікою, причому разом зі стійкою і педалями. Стійка допоможе виробити правильну посадку, а правильні клавіші привчать до гри на інструменті - перехід на фортепіано в цьому випадку буде не таким болісним. Звичайно, за такий агрегат доведеться викласти солідну суму, оскільки хороше цифрове піаніно цього рівня обійдеться приблизно в $ 2000-2500.
цифрове піаніно Yamaha CLP-430W
При покупці інструменту для періодичної гри в домашніх умовах і без претензій на професійність, варто задуматися про синтезаторі, але не прагнете до максимальної економії - дешевий агрегат, швидше за все, набридне вам дуже швидко і відіб'є бажання грати. Прийнятним можна назвати варіант з повнорозмірною напівзваженою клавіатурою, у якої буде достатньо якісна поліфонія і велике число вбудованих тембрів. Таким пристроєм може стати, наприклад, Yamaha PSR-E423 .
Для більш серйозних композиторських занять вже не обійтися зв'язкою MIDI-клавіатура-ПК або синтезатором з класу робочих станцій. Такі моделі як Kurzweil PC3K8 або Korg Krome-88 дозволять займатися музикою, записувати композиції, аранжувати. Крім того, власник подібних багатофункціональних агрегатів отримає молоточкову механіку і полнооктавную клавіатуру. Тільки уявіть сотні тембрів, гітарні рифи і партії ударних, створені професійними музикантами, а якщо і цього виявиться мало - то настройка або навіть запис власних семплів допоможуть досягти ідеалу.
Якщо ви знайомі з комп'ютером і не збираєтеся переплачувати за електроніку, вбудовану в синтезатори, то ваш вибір - MIDI-клавіатура. Такий комплект позбавляє мобільності і можливості виступати на заходах і святах, але вдома у вільний час можна складати і записувати музику будь-якої складності, що не переживаючи про кількість тембрів або нестачі ефектів. Як ультрабюджетного варіанти можна розглядати моделі на зразок CME M-Key , Що мають піввиваженою механікою з чутливими до швидкості натискання повнорозмірними клавішами. Правда, економія означає в даному випадку всього 49 легких клавіш. А для професіоналів підійде M-Audio Oxygen 88 - прекрасна модель з 88 клавішами і молоточковим механізмом.
Текст: Олександр Балаганов
Спеціально для www.rozetka.ua
Що ж вибрати?